Rozhovor se stavitelem Romanem Koldou
Romana Koldu a jeho černovický bazén na táborsku, znáte možná z našich stránek prostřednictvím bleskovek nebo z videa Skaterock Tour 2009. Kolda před nějakým časem započal s výstavbou vlastního bazénu a teď ho upgradoval o externí vlnu s radiusem. Zajímavé dílo, zajímavý týpek.
Roman Colda. Jak bys ho popsal ve třech větách?
Paličatej, momentálně unavenej, chlapík, co si šlape tu svojí cestu "is not sport,is not fashion, this is MY WAY". Víc po mě nechtěj.
Vzhledem k tomu, co jsem viděl u tebe na odloučený zahrádce, máš zřejmě skateboarding někde sakra hluboko uvnitř. Kdy se to nastartovalo?
Zhruba v 18ti. Tenkrát to byl hlavně punk. Měl jsem ale skejt jen jako dopravní prostředek a byl jsem na něm třeba na bigbítu nějakejch 18 kiláků. Upřímně po asi 2 letech jsem ho ale odložil, když jsem viděl v televizi, asi ve zprávách, záznam z prvního Mysticu a všude samá reklama, hlavně Coca Cola. Každýho věc, jestli pojede vlevo nebo vpravo, ale tenkrát mě to nějak odradilo. Teď tady budu asi za dementa. Znova jsem začal až tak před 6ti rokama. Možná už je to dýl. Ted už mám ale tak hustou artrózu, že si jen jezdím pro pohodu a radost. A tak by to mělo bejt.
Pamatuješ, co se stalo před těmi šesti lety?
Tenkrát jsem docela ujížděl na PS a to mě k tomu zas přivedlo. Tou dobou to taky zkoušela Monča-dcera a já si řekl, že aspoň jeden z nás u toho musí vydržet. Tak to spadlo na mě, i když momentálně se k tomu zase vrací.
Jak jsi psal, mluvil, o tý Coca Cole, znamená to, kdyby za tebou přišla Coca Cola, že ti dá prachy, aby sis mohl postavit mega bazén, desetkrát větší se skateparkem, odmítnul bys?
Podruhý tu budu za dementa. Odmítnul.
Jakou profesí se živíš?
Momentálně 5 let dělám na nc strojích, převážně ohýbačky. Tak že aspoň koping nebyl problém.
Pak rozumím tej plechařině.
Ten pozemek, kde máš bowl, ten je obecní?
Jo, jsem tam v nájmu včetně oficiálního odběru elektriky od jedný mega společnosti.
Ale rád bych ho odkoupil.
Zkoušel jsi nějakou dotaci třeba?
A potřetí dement. Dotace, organizace a jiný …….ce dou mimo mě.
S tím "dementem" nesouhlasim ani v jednom případě, každej máme svojí cestu a ty se držíš tý svý. Co tě nakoplo k tomu, postavit si vlastní bazén?
Co na to říct, tady žádnej park není. On tu taky v podstatě skoro nikdo nejezdí a někdo přece musí bejt jinej a nezapadat do davu maloměsta. A proč se někde doprošovat a remcat, když si to můžeš dělat podle svýho. Taky pak můžeš nadávat jen sám sobě.
Kdy jsi začal makat na bowlu? Dá se vlastně říct, že je to nikdy nekončící práce. Začal jsi na mini, pak bowl, teď jsi přidal vlnu.
Na tomhle místě to funguje asi 3 roky a doufám, že ještě dlouho bude. Tohle už přestěhovat nejde. Vznikalo to v podstatě ve stejnou dobu, kdy budoval bowl Zrza v Lišově, aniž bysme tenkrát o sobě věděli. Ten to ale rozjel kurevsky víc profi.
Makáš sám, nebo ti někdo pomáhá?
Začali jsme dva, ale poslední rok už v tom jedu sám. Taky brácha hodně pomohl při betonu a elektrifikaci a teď u tý vlny např. pomáhala Monča, to je můj mladší potomek.
Kolik těch potomků je a jak rodina chápe tvoje "hobby"?
Děti mám dvě. Michal (15), Monča (14) a jak to chápou, to se musíš zeptat jich. Ale řekl bych, že všichni včetně Mirky, mojí manželky to berou pozitivně. Co jim zbejvá.
Máš v plánu další vylepšení?
Nápady by byly, ale místa, a hlavně sil, ubejvá. A jak dlouho mě nohy unesou taky netušim. Už teď jsou dni, že s bídou chodim.
Co kdybych byl z opačnýho konce republiky, nebo i kdybych bydlel za rohem, a chtěl si u tebe zajezdit. Je nějaká šance, jak tě zkontaktovat?
Většina těch, co občas dorazej, zavolá. Jinak je moje číslo na štítku na brance, tak že nikdo přes plot lízt nemusí. Pro někoho je to mělký, má to v podstatě jen metr, takže žádná vražda. Na vyblbnutí to ale stačí.
Zveřejníš email na sebe pro případný zájemce z daleka?
colda.qp@seznam.cz
Měl bys nějaký poselství pro ty, co spíš jenom nadávaj, že nic nemaj a že jim nikdo nic nepostaví?
Hlavní je asi začít a pak už jen vydržet.
Chtěl bys někomu poděkovat prostřednictvím Skaterocku?
No tak to si piš. Mojí manželce, se kterou jsem 16 let, a od který jsem nikdy neslyšel „celý dni jseš fuč“, nebo „to stálo peněz“. Té fakt moc děkuju, že to se mnou do teď vydržela. Jo a ještě svýmu bráchovi.
Doporučujeme článek Skaterock Tour 2009 a také video z této akce, kde byl Koldův bowl zaznamenán:
Rozhovor se stavitelem Romanem Koldou (13.07.2010)
Fotogalerie
Autor: Lang
Rubrika: Rozhovory
Komentáře 11
větroplach
13.09.2011 v 16:49:29
Tam bude hodně pohodička .
host
19.07.2010 v 20:43:31
dobrá práce !
mira
14.07.2010 v 15:04:10
Roman je pašák. Vo tom žádná.
SK8R
13.07.2010 v 22:16:28
souhlasim s tomei......velkej respect vsetkym diy..keep underground :D
tomei
13.07.2010 v 19:59:17
každýmu kdo aspoň někdy splácá, ubetonuje, svaří apod. nějakou překážku pro sebe a kámoše, veřejnost patří největší respekt..
DIY DIY DIY DIY DIY DIY DIY DIY DIY DIY
Míra - Taboard.Cz
13.07.2010 v 13:06:00
Uctivá poklona pane Kolář !!! Večer sme u tebe jak na koni :))
ok
13.07.2010 v 12:58:59
respekt!
Hank
13.07.2010 v 12:44:01
Klaním se pane...největší respekt
jezus
13.07.2010 v 11:31:53
dobré jak cyp
kubs
13.07.2010 v 10:57:12
hustej bowl...
Nikolas
13.07.2010 v 10:36:51
NICE!
