Petr Veselý a jeho part z Číny

Přistálo k nám video z daleké Číny, kde se letos pohyboval Petr Veselý a kromě spousty úžasných zážitků, dovezl i přiložené video. Klikej a dej si ho plnými doušky.

Hele proč vlastně Zelí?

Přezdívka se se mnou táhne už od dětství. Vznikla v Lanškrouně, kde jsme si v partě vymýšleli různé přezdívky jako „kaštan, žalud, drátěná podrážka, rovnátko, opičák“ a na mě padlo „Veselý zelí“ (díky Jaroslave). Problém byl v tom, že přezdívka, kterou nejvíc nesnášíš, se nejlépe chytne. Došlo to tak daleko, že časem spousta lidí neznala ani mé křestní jméno.

 

To bude u mě trochu podobný myslim, ale je fakt že to upravuje Facebook, když tam dáš pravý jméno. Z tebe už je 100% Pražák jestli se nepletu. Co tu vlastně popracováváš?

Srdcem i duší stále Lanškrouňák heh :D. Dva roky uplynuly od doby, co jsem se přestěhoval do Prahy. Momentálně mám na starosti konstrukční skupinu v Číně, což mi dává možnost vycestovat.

 

Konstrukční skupinu je myšleno jako že stavaři? Případně na čem tam děláte a jestli je to česká firma nebo zahraniční?

Firma pro kterou pracuji patří k předním evropským výrobcům a dodavatelům kancelářského nábytku. Původně česká firma, nyní součástí nizozemské evropské skupiny. Jednoduše řečeno, já a můj konstrukční tým vytváříme technickou dokumentaci jednotlivých produktů pro různé projekty po celém světě.

 

Popiš nám Čínu z pohledu skejťáka. Třeba kde jsi byl, jak jsi tam hledal spoty, co místní jak jezdí, co skateparky prostě beru cokoliv.

Z pohledu skejťáka je to opravdový ráj. Ten kdo má rád ježdění ulicemi a objevování náhodných spotů si přijde na své.  Spoty totiž nacházíš neustále, stačí se jen porozhlédnout. S místní partou jsme objížděli některá zajímavá místa, ale stihli jsme jen zlomek z toho co město Foshan nabízí. Navštívil jsem jeden skatepark a přirovnal bych ho ke skateparku v Uničově. Naštěstí celé město, je pokryté mramorem, takže o místo na ježdění není nouze. Kluci, kteří vlastní skateshop ve Foshanu se snaží podporovat místní komunitu a ta se rozrůstá neuvěřitelným tempem.

 

Jak vypadá místní skateshop? Jako Darkslide tady, nebo nějak předpotopně?

V celém městě Foshan, které ma přibližně 7,2mil obyvatel jsou pouze dva skateshopy. Ten který jsem navštívil má dvě patra. Ve spodním patře najdeš klasický sortiment a v horním patře kancelář a sklad. Vypadá jako správný undergroundový skateshop a rozlohově bude zrhuba poloviční jako je Darkslide.

 

Co třeba závody? Čína je velká jak kráva, takže co třeba lokálky nebo mistrák?

V celé Číně probíhá určitě celá řada různých závodů a exhibicí. Nejsem si uplně jistý kolik závodů přesně proběhlo minulý rok ve Foshanu, ale vím o dvou.  Velikostí se to dá přirovnat k lokálním závodům u nás.

 

A když jsi mluvil o komunitě, jak je to tam s úrovní ježdění? Dalo by se to k nám přirovnat?

Úroveň ježdění je těžký posuzovat vzhledem k tomu jak je Čína obrovská. Já poznal jen malou část, takže nemohu porovnávat. Co se ale týče města Foshan, tak úroveň skateboardingu je poměrně nízká. Skateboarding je totiž velice mladý v této části země a lidé o tom ještě nemají takové povědomí. To se postupně mění díky mladší generaci, která nacházejí cestu ke skateboardingu v útlejším věku.

 

A byznys otázka. Frčí tam zahraniční značky, nebo tam hrajou prim místní pecky?

Spíš tam frčí Lokální značky co se týče skatů, protože jsou levnější a zároveň stejně kvalitní. Skaty se vyrábí ve stejných fabrikách takže se liší jenom potiskem.

 

Tak ty tam máš i dobrý zážitky, třeba ten Baker

Jo jo, na jaře jsem tam potkal část Baker teamu a s Beaglem natočil dva záběry, ale nikdy jsem je neviděl. Při té poslední návštěvě jsem jezdil s klukama z Volcano skateshop.

 

A otázka na letošní ČSP, znovu zrozeno, jak se líbilo?

Jsme moc rád, že je ČSP zpět. Sledoval jsem tuto sérii závodu spoustu let zpátky a hrozně mě mrzelo, když jsem se dozvěděl, že končí. Letos jsem bohužel nemohl objet všechny zastávky, ale MČR jsem dal.

 

A jak se líbilo?
MČR bylo super. Hlavně velký respekt pro porotu, která neměla vůbec jednoduchou úlohu ve finále. Na závěr bych chtěl pogratulovat všem vítězům a popřát hodně štěstí v příštím roce těm, kterým to letos úplně nevyšlo. Hlavně taky tobě Langu za organizaci. 

 

Díky moc! I za celou partu která za tím stála!

 

Autor: Lang Rubrika: Videa