Na Pražačce v Praze 3 vyroste (mini) skatepark!

Martina Hroudu a Unicorn partu jsme si představili už v tomto rozhovoru a nyní máme dobrou zprávu pro fanoušky poněkud menších skateparků, neb v Praze vyroste jeden takový malý ale hezký kousek.

Praha 3 vyhlásila akci s názvem „Participativní rozpočet Prahy 3“ a komplet znění najdeš na tomto odkazu. Samotné výsledky a podpořené projekty pak najdeš zde a pojďme se trochu zaměřit na pozadí celé akce.

 

Participativní akce se mohli zúčastnit občané Prahy 3 se svými návrhy o zlepšení veřejného prostoru. Úplně původním návrhem Unicornu byl jiný projekt, ale ten nevyšel z důvodu zabrání prostoru pro další využití. A přišel nápad skateparku na Pražačce, kde po schůzce s panem Bartáskem, ředitelem Pražačky, byly dveře velmi otevřené a areál projekt skateparku vítá. 

 

Podle Martina Hroudy jsou participativní rozpočty ve městech častou záležitostí a jde jen o to, aby občan, v našem případě občan – skater, zajímal o dění ve svojí obci. Sledoval stránky měst, projížděl dotace a vyhlášené programy a ptal se. Ideálně aby takto spolupracovalo v obci víc skaters než jen jeden tahoun a doporučuju založit i spolek, kde získáte vlastní IČO, vaše crew se stane právnickou osobou a vaše emaily a dotazy získají jinou váhu, než coby jedna osoba. Zní to možná komplikovaně, ale opak je pravdou. Chce to se zajímat, prokousat se založením spolku a pak jednat. Kdo nic nedělá nic nemá. Toliko ke komenářům na Fejsu ve stylu „a u nás v Horní / Dolní / Malý / Velký zase nic“. Jasně, tenhle projekt je v Praze, kde se může zdát že je hromada skateparků a veřejných peněz, ale někdy o to těžší tu pak cokoliv prosadit. Určitě se toho nebojte a jděte do toho.

 

Pomocnou ruku najdeš na webu České asociace skateboardingu, kde najdeš postup jak založit vlastní spolek a po jeho založení určitě kontaktujte samotnou ČAS. V případě že u vás spolek (klub) už funguje, tak by byl hřích se ČAS neozvat, neb počínaje letošním rokem byly položeny základy podpory místních klubů a spolupráce by vám mohla pomoct v dalším rozvoji ve vašem městě. Ať už v podobě rad a porad, ale v podobě materiální podpory nebo podpory finanční. Prostě kdo nic nezkusil, nic nemá!

 

A teď k samotnému vizuálu Pražačky. Jak jsem psal skatepark není nijak velký, ale stejně třeba jako pražská Michle, nebo Botič v procesu, se bude jednat o místo kam někdy s partou zajdeš, na bedýnku, do mini, prostě proč ne.

 

 

 

Autor: Lang Rubrika: Události