Putovní projekt na podporu lokálního skateboardingu

12
7
2012

 

Vytvořili jsme betonovou sochu-písmeno, protože beton je pro nás symbolem města, jeho znakem, jednotkou informace stejně jako neony, typografie nebo signalizace. Beton je pravdivý, krásný a věčný materiál. Chceme, aby vybraným místům po celé ČR přinesl estetickou kvalitu, novou energii, bod setkávání. Podporujeme lokální skateboarding a Tábor je první zastávkou putovního projektu BU2R Sochy v pohybu. Příští spot může být i ve vašem městě!

 

Posílejte nám tipy, kam by se hodily další skejtovatelný sochy.  Může to být jakýkoliv místo, kde překážky vyniknou a najde se pro ně co nejširší využití – skate, bike nebo chill, to je jedno. 

 

Tipy s přesnou adresou místa posílejte na mail prekazkask8@gmail.com, zbytek už zařídíme my! Máme další tři písmena. To jsou další tři města, tři spoty, tři zastávky… Sochy jsou lehce přepravitelný a plán dlouhodobej – navštívit co nejvíc českých měst, skejtovat, vzbuzovat pozornost, bavit se. 

 

30.dubna 2012,  Praha Štvanice. Výroba překážky se právě nachází ve fázi armování. Železná konstrukce zabrání popraskání betonu. Rozměry písmene: 3 x 2,8 m. 

 

 Výroba bednění trvala 3 dny. Dřevěný rám musí vydržet tlak betonu, který v něm bude schnout přibližně jeden měsíc. Precizní truhlářská práce z dílny týmu Mystic Constructions pod vedením Radka Teichmanna (poznáte ho podle dreadů). Práce s tyčemi a vibrovačkou: Vibrovačka je trochu podobná vysavači a udržuje beton v neustálém pohybu, aby z něj mohly unikat vzduchové bubliny. Jedině tak bude povrch dokonale hladký. 

 

 

Dokončení odlévání a  uhlazování. Písmeno je teď spodní stranou nahoru. 

 

 Červen 2012. Po týdnu kluci z Mystic Construction sundali bednění a překážku nechali ještě několik týdnů  doschnout. Díky traverzám bude mít překážka po otočení správný sklon. 

 

O 14 dní později. Výroba je u konce, teď nejnapínavější moment výroby: Spadne to, nebo ne? A když to spadne, tak co se stane? Písmeno je potřeba otočit lícem nahoru. Oranžové úchyty jsou v překážce upěvněny pomocí ocelových závitů, které byly do konstrukce zality během odlévání. 

 

 3,5 tuny betonu leží pod střechou skateparku. Kdyby jeřábníkovi trochu ujela ruka, nebo kdyby zlehka zavadil o most, měli bysme i nějaké ty mrtvé. Ale jeho práce byla na centimetr přesná a nerozhodilo ho ani to, že ukazatel váhy, kterou rameno unese, byl na maximu. Podle něj to bylo akorát. 

 

 

  Písmeno připraveno k transportu. 

 

 

20. června, 8.00 hod. Tábor, sídliště Nad Lužnicí, sportovní areál Komora. Během cesty ze Štvanice se nic nestalo. Tady to není vidět, ale překážka byla zajištěná ocelovou sítí. 

 

 Karel Buriánek (zpěvák Sunshine a rodák z nedalekého Sezimáku) nás propojil s táborskou crew Taboard v čele s Mirasem. Crew vybrala spot a spolupracovala i při pokládání překážky. 

 

 Pavel Praso Seidl (uprostřed) sleduje přesné usazení, vlevo od něj postává v košili vedoucí areálu. Pavel kočíroval vše od nalití betonu přes výrobu bednění až po finální fázi. 

 

 Jarda Kučera se připravuje k foto session s Lukášem Daňkem a Tomášem Stejskalem. Strom v květináči vedoucí přislíbil pravidelně zalévat. Ano, rostlina bude žít! Vypadá to, že socha se vznáší nad zemí a z jedné strany se opírá o betonový bank, ale to je jenom iluze. Písmeno stojí na traverzách a nájezdového soklu se sotva dotýká. 

 

 20. června, 12.00 hod, teplota 31°C. Nikde ani kousek stínu. Lukáš Daněk nosebluntslide. Foto Jarda Kučera, video Honza Zima. 

 

 

BU2R Tábor R from Skaterock.cz on Vimeo.