Valentýn a skejtový venuše

Jako Valentýnskej speciál jsme se rozhodli připravit článek o stále populárnějším holčičím skatebordingu. Říká se, že všichni skateři jsou si rovni, ale v praxi jsou si podle Orwellovy praxe někteří „rovnější“. Bude rok 2017 konečně rokem ženskýho skateboardingu? 

 

Často slýcháme, že skateboarding je prostředkem k překonávání kulturních bariér. Že pro něj není rozhodující národnost, věk, barva pleti nebo pohlaví.

 

Nelžeme si ale trošku do vlastní kapsy? Co ten týpek s pleškou a předpotopní rybou vůbec dělá ve skateparku? Neukradne mi ten cikán věci, když je tu nechám na lavičce? Vždyť ten trik umím v lepším stylu než ta buchta, tak proč bych jí dával pět, nebo jí vůbec zdravil?

 

Jestli máte problém s rasismem nebo xenofobií, běžte se rovnou zabít, my ostatní si tady zlehounka rozebereme genderovou rovnost ve skateboardingu.

 

Jasně. Holky mají na závodech vlastní kategorie. Mají sponzory. Takže ve skateboardingu žádná nerovnost přeci není, ne?

 

Nezdá se to, ale i ve skatebordingu existuje to, čemu se říká skleněnej strop/výtah. Teď asi namítneš, že přeci Leticia Bufoni je plnohodnotnej pro-skater. (Teda pro-skaterka, že ano! ) Jenže! Vybavíš si nějaký její trik nebo nahatý fotky? Ať je Leticia sebelepší, celá její existence je bohužel postavená na tom, že jí všichni chtějí vopíchat. Do jednoho. Ty. Já. Prostě všichni.

 

Abych to něčím podložil: na Googlu existuje pro spojení „Leticia naked“ 550 tisíc výsledků, kdežto pro „Leticia skateboarding“ zhruba o 100 000 výsledků míň.

 

No ale pak přijde taková Lacey Baker s vyholenou hlavou bez push-up podprsenky. Pustí do světa dva mega party během dvou týdnů a začnou se dít věci.  Líbí se nám tenhleten skateboarding? Vždyť vypadá jak kluk!

Proč koukáš na ženskej skateboarding? Aby ti houplo péro, nebo proto, že tě fakt zajímá jak jezdí?

 

Třeba Lacey skejtuje už skoro 20 let. Za tu dobu nedostala jedinej šek od žádnýho sponzora. Jo posílaj jí věci, ale když by třeba chtěla zaplatit letenku do Číny, jako každej tuctovej no-name skater, má smůlu. Bez ohledu na to, že pro svého sponzora jezdí přes 12 let. I proto pracuje na plnej úvazek jako grafička a skejtem se jen baví. Z její zkušenosti rozhoduje ve skateboardingu vzhled dost podstatně. Rozdíl v přístupu lidí od té doby, co si oholila hlavu vnímá o 180 stupňů.

 

Skateboarding je tak možná mnohem víc genderově nekorektní, než jsme si dosud vůbec dokázali připustit. I já vím, že minimálně 90% čtenářů tohohle článku nebudou holky a podle toho ho píšu.

 

Stupidní otázky typu: „Jaké to je být holka-skateboarďačka?“ „Není úžasné mít konečně možnost být součástí toho všeho (pozn. Kolotoče Street League, která otevřela dámskou divizi)?“ Tyhle otázky přímo navádějí k tomu, že skate byznys je čistě chlapskou doménou, která vlastně dámským kategoriím ze své blahosklonnosti umožnila vzniknout.

 

Sitauce se vyvíjí tak, že popírá onu myšlenku jednoty, kterou jsme zmínili na začátku: ve skateboardingu jsou si všichni rovni. Aby unikly pocitu, že nám mají být za něco vděčné, začaly si holky zakládat vlastní firmy, weby a komunity, které se věnují pouze ženskému skateboardingu.

 

Podívejte se třeba na http://www.mahfia.tv/, kde najdete channel nazvaný Skejtuj jako holka. Nebo mrkněte na Girls Skate Network. Existují i vyloženě holčičí značky jako třeba Meow skateboards.  (Otázka proč nemá Girl skateboards v týmu jedinou holku je asi nasnadě, že?)

 

Vice vydal dokonce seznam 10 holčičích skate crew na Instagramu, který by měl člověk sledovat. Dokonce už i v ČR se formuje komunita kolem dívčího skateboardingu: Female Shred.

 

Vypadá to, že po skoro půl století svý existence, si skateboarding začíná uvědomovat svůj postoj k ženskýmu skateboardingu a začínají se dít věci: Leticia má na The Berrics Battle Commander profil (název týhle rubriky je genderovým benchmarkem sám o sobě), Transworld vydal první cover, na jehož obálce byla holka atd atd. Skateboarding dokonce už zažil první operaci pohlaví z kluka na holku, která pořád skejtuje. 

 

 

V zásadě asi nikdy nedojdeme do bodu, kdy by si byl pánskej a dámskej skateboarding 100% rovnej. Důležitý ale je, abychom podporovali rozvoj týhle „paralelní skate kultury“. Jo, je skvělý, že holky skejtujou. Ne, asi dlouho nebudou zabíjet tak jako Nyjah ( asi proto si může dovolit tvrzení, že skateboarding není pro holky ).

 

Pro ty, co to potřebujou shrnout po lopatě: vždycky je lepší holka na skejtu, než děcko na koloběžce.

 

Autor: Boardom Rubrika: Girl