Honza „Machy“ Machačka a jeho Skatepens

Jestli přemýšlíte o vánočním dárku a nejen o něm, tak jste možná zaregistrovali Skatepens. Což jsou psací pera ze skejtových desek. Za tím stojí Honza Machačka, kterému něřekne nikdo jinak než Machy a Machyho jsme poptali na pár věcí kolem jeho úžasných per a ve finále došlo i na další věci.

 

Machy. . .

Machy. . . / foto: Michal Jirák

Čau Machy, jak je v týhle předvánočně skejtově ne uplně ideálně provozní době?Ahoj, mně se právě v téhle době střídá sezóna, skateboarding jde trochu stranou a nastupují dlouhé zimní večery trávené v dílně. Je mi jasný, že tohle může spoustě lidem znít hrozně, ale já jsem spokojenej a mám se dobře.

 

Hlavním obsahem rozhovoru jsou Skatepens, ale předchozí odpovědí nahráváš na otázku. A ty prosim tě děláš jako full time co?
Pracuju jako nástrojař v jedné malé firmě kousek od Letňan. Spravuju tady poměrně velkou dílnu, kterou taky částečně využívám právě k výrobě skatepens.

 

A majitelé o tom vědí?
Máme takovou nepsanou dohodu, že mimo pracovní dobu smím prostory dílny užívat k soukromým účelům.

 

Super vztah! Výrobu máš poměrně detailně popsanou na webu, stejně jako s čím jsi začínal a všem tento odkaz doporučuji, stejně jako samotný obchod, krásný kousky. Je nějaký pero, který máš sám v oblibě?
Dík! Vyloženého favorita v současné nabídce nemám, hodně experimentuju s různými technikami designu a zároveň se snažím zlepšovat v těch, co už jsem si osvojil, takže i ta obliba nebo spokojenost s mými výtvory se neustále vyvíjí, navíc mám sklony k perfekcionismu, takže vlastně nikdy nejsem absolutně spokojen.

 

Výrobní galerie. / foto: Michal Jirák

 

 

U mě vítězí „Jr Gentleman“. Ty barevný vrstvy, ty zaručíš že budou pokaždé stejné?
Každé moje pero je unikát, ty nejsložitější designy jsou tvořeny několika desítkami vrstev, ke kterým vedou klidně i stovky řezů na nejrůznějších pilách, které mám k dispozici. Dalším faktorem je pak samotné dřevo, letokruhy, suky nebo intenzita chemického barvení. Takže do jisté míry jsem schopen nějakou formu zaručit, ale stoprocentní kopii by se mi nepodařilo udělat.

 

Pro zájemce, obrázky přidáváme i do rozhovoru. A máš krásný péra Machy. Je tajný kolik per už jsi vytvořil a očekáváš brutální předvánoční nárůst?
Při představení nových webovek, před pár dny, jsem měl v nabídce 25 per, teď už je jich tam o něco méně, do toho současně ještě pracuju na custom zakázkách, kdy k výrobě pera používám materiál (skejty) od zákazníka a tvořím na jeho přání. Takže určitě neočekávám žádnou brutalitu, ale nudit se do konce roku taky nebudu.

 

Jsou pera k dispozici i v shopech, nebo zatím jen u tebe na webu?
Kromě webu skatepens.com, najdete ještě pár kousků na recyklator.org, což je slovenská platforma sdružující značky a umělce, kteří recyklují. Kromě webového prostoru pořádají též zajímavé workshopy, jeden z nich se uskutečnil v rámci doprovodného programu na letošním Mysticu.

 

Máš případně nějaké další byznys plány?
Prozatím žádné další byznys plány nemám, cítím, že do tohohle projektu můžu vložit ještě spoustu energie, krom samotné výroby se chci soustředit také na značku a zvyšovat její povědomí, v plánu jsou nějaké kolaborace a eventy, všechno ukáže až čas.

 

 

Prosim tě a jak ty jsi se vlastně na tom skejtu octnul? Kdysi dávno.
To se stalo někdy kolem roku 2002, úplně první úžas ve mě tenkrát vyvolal Tony Hawk’s Pro Skater, už tam jsem věděl, že mě skateboarding přitahuje, měl jsem tu hru dohranou během pár dní celou, za všechny jezdce, a ty krátký videa, který se ti během hraní otevíraly, ty jsem si pouštěl pořád dokola. Pár měsíců nato vyrostl v Jablonci nad Nisou, odkud pocházím, skatepark a od té doby mě to nepustilo.

 

Hele a pamatuješ si nějaký stránky o THPS? Jedny se třeba jmenovali THPS by Lang, he he.
Nekecej! To jsem, bohužel, nezaregistroval, nicméně obsah by mě hrozně zajímal!

 

Jo hochu, to jsi udělal chybu. Já to mastil takovým stylem, že jsem nakonec udělal k dvojce na webu komplet návod, se všema gapama atd. Mělo to celkem úspěch, pak trojka, čtyřka a ve finále jsem tam začal dávat skate news, protože v tý době tu nic takovýho nebylo. Po jednom MČR jsme dali slovo s Jardou Kačerem a vzniknul Skaterock.cz. Takže tak!
Další důkaz toho, jak přelomová ta hra byla a s tím samozřejmě i sám Tony Hawk!

 

Yes! A zpátky k tobě pro změnu. Jezdíš za Mystery. Máš případně tendence se dostat i mimo ČR, nebo je pro tebe ČR dostačující?
Jo jo, spolupráce s Mystery začala už někdy před dvěma lety. Mám pořád tendenci se ve skateboardingu zlepšovat, ale už to není jediná věc v mým životě, takže skejtová kariéra na pobřeží LA asi jenom v tom THPS.

 

Machy, crooked grind. / foto: Vašek Žalud

Machy, crooked grind. / foto: Vašek Žalud

 

Tak kdo ví, třeba to ještě přijde. Tiago nebo Milton?
Suciu.

 

Dobře ty! Fotr 202?, šel bys do toho?
Rozhodně! Čekám na pozvánku.

 

Ve FOTRovi jsi se projevil jako velmi kvalitní youtuber. Budeš v tom nadále pokračovat?
Ha ha, to ani náhodou. Youtuberem jsem se stal na den v rámci úkolu na FOTRovi. Osobně týhle formě moc nefandím a ve skateboardingu mě to vůbec nebaví.

 

 

Co noha, už dobrý? Případně lehce popiš zdravotní trable letošního roku. Ale klidně popiš i ty duševní, jestli nějaký jsou.
Během letošního Fotra jsem si trochu pochroumal kotník, při nárazu do obrubníku, ale to jsem brzo rozchodil. Větší trabl byl přetržený sval v bedrech. Jinak se mi ale nic zásadního nestalo a letošek byl hlavně o skateboardingu a cestování, za což jsem hrozně vděčný.

 

Budiž ti přáno! Ideální dárek pod stromek jaký by jsi chtěl dostat?
Ponožky a trenky!

 

Já taky, v každým balíku vidím ponožky a bohužel ne vždy se to splní. Ještě prozraď tvůj aktuální setup.
Desky Mystery 8,125, medium concave, kola 51 Bones a trucky jezdím Independent.

 

Tak děcka, teď víte na čem jezdit. Nějaké vzkazy našim čtenářům?
Skejtujte a mějte se rádi.

 

Machy. / foto: Michal Jirák

Machy. / foto: Michal Jirák

 

 

Autor: Lang Rubrika: Rozhovory