Je Vans ještě furt corová skate firma nebo vlastně nikdy nebyla?

V reakcích na náš nedávnej článek o Thrasher hadrech se dost často skloňovalo i jméno firmy Vans. Řešilo se jestli je to komerční, jestli je to skate firma atd atd. A aby sme vaše dotazy nenechali na holičkách, přizvali sme k rozhovoru osobu nejpovolanější a to marketing manažera českýho Vansu Tomáše Velickýho.

 Text: Ondřej „Tráva“ Trávníček

 Foto: domácí archív Velických

 

Tomáš Velický v celej svej "kráse" a jeho sbírka

Tomáš Velický v celej svej "kráse" a jeho sbírka

 

Čau Tome, jak se máš v tomhle zimním čase?

Nazdar Trávo, mám se skvěle, otevřeli jsme Vans Store v Ostravě a finišujem plány na 2017, takže se už máme na co těšit.

 

Ať lidi nemusej přemýšlet nad tím, co je to za tejpka s kterým čtou rozhovor, tak se nám klidně i nekrátce představ. Co si dělal, co děláš, kde ses narodil, jméno matky za svobodna, oblíbená barva, nejoblíbenější zvíře, no zkrátka ty nejvíc důležitý věci.

Haha, asi nemám nejoblíbenější zvíře, protože vždycky si říkám, že až budu mít čas, tak si koupím psa nebo chameleona nebo opici (tu teda asi ani kupovat nemusim), ale prostě se stejně nikdy nerozhodnu. Narodil jsem se ve městě vína a okurek ve Znojmě, ale většinu skejtovýho mládí prožil v Šumperku a v Zábřeze. Makat jsem začínal v Boardmagu pod různejma pseudonymama jako Tomsh nebo pan Viržínko (specíálně pro tehdejší DIY projekt InsightBuilders). Pak jsem strávil trochu času v PR agentuře a potom přišel marketing ve Vansu, kde jsem už načal pátý rok.

 

Backside tailslide z DIY z Berlína, to je už hodně historie

Backside tailslide z DIY z Berlína, to je už hodně historie

 

Pojďme trošku lidi seznámit se značkou Vans. Kdy vznikla, kde a za jakým účelem vlastně původně?

Vznikla v garáži v Anaheimu v roce 1966 primárně jako volnočasová customized obuv. Systém fungoval tak, že sis přišel vybrat barvu a velikost a do druhýho dne si je měl hotový. No a protože wafflová podrážka fungovala skvěle na skejtu, velmi záhy po vzniku se stal Vans jeho součástí. V podstatě model ERA je „první promodel“ v historii, protože k jeho vzniku inicioval Van DorenyTony Alva. Značka si prošla podobně jako skateboarding různýma vlnama obliby, výhřívání na výsluní nebo bankrotem a broděním se v bahně. Vždy se však držela kolem skejtu (a action sportu obecně), hudby, umění a lidí s mladým myšlením.

 

 

Takže to, že lidi tvrděj, že šlo od začátku o čistě skejtovou značku je blbost.

Vans nevznikl proto, že by skejťáci neměli v čem jezdit. Skateboarding byl tehdy v začátcích a rideři spíš sami objevovali, v čem se jim dobře skejtuje. Tak to bylo i s Vansem, ale to mezidobí, než se Vans stal součástí skateboardingu trvalo velmi krátce. Na začátku 70. Let skejtovala ve Vansu celá Kalifornie.

 

Na podpis od Hosoie jsem čekal dlouho, protože jsem s sebou nikdy neměl skejta. Povedlo se to až na Mysticu 2014

Na podpis od Hosoie jsem čekal dlouho, protože jsem s sebou nikdy neměl skejta. Povedlo se to až na Mysticu 2014

 

Myslíš, že je možný se dnes na trhu udržet jen s čistě skejtovou značkou na boty?

Je to asi momentálně nemožný. Boty jsou dost specifickej produkt. Pokud jseš čistě skejtovej brand, tak tvoje prodejní kanály jsou jen coreshopy a ten boom, kdy čistě skejtový boty nosili všichni a chodili pro ně do skateshopů, je dávno pryč, takže negeneruješ dostatečnej zisk. Není to jen o nákladech na pro team a další marketing, ale strašně ti spolkne globální distribuce a náročnost na výrobu produktu. A konkurence, která jede model toho, že skejtový boty jsou součástí jinak velkýho portfolia dalších produktů určenejch pro lifestyle a/nebo další sporty, tě převálcuje. Na druhou stranu, tenhle v ideálním případě pouze core-lifestyle model jako má Vans, přináší výhody, protože do skejtu dokáže dostat víc peněz z prodeje v lifestylu. Nehledě na to, že ty komunity se dneska dost překrývají a action sport se těší oblibě a má spoustu „diváků“.

 

 

Vans teď zažívá obrovskej boom, stejně jako tomu bylo před pár lety třeba s DC, kdy si chodilo do skateshopů kupovat DCčka veškerý lidstvo, samozřejmě převážně neskejtovýho charakteru. Jak myslíš , že to bude ještě dlouho trvat, než se zas lidi chytnou něčeho jinýho?

Sneakers svět zažil v posledních 8 letech obrovskej boom jak globálně, tak lokálně a pořád roste. Pro skejt to není špatný, protože se z těhle zisků se částečně dotují projekty, který by si značka prodávající jen čistě skejtový boty nebyla schopná dovolit, viz předešlá odpověď. Osobně si myslí, že to jen tak nepřejde, protože je to obrovskej kolos. Na druhou stranu ten závod mezi značkama je tak přehnanej, že každej týden je release nových a nových věcí, a tak se může stát, že trh začne jednou stagnovat, protože se přehřeje a překrmí zákazníky. Časovej rámec se těžko odhaduje, ale stát se to může. Nemyslím ale, že by lidi zanevřeli na boty a začali se zajímat třeba o šály, spíš se částečně posunou k menším, tolik neprovařeným značkám, který to vytáhne nahoru.

 

Se Stevem Van Dorenem na jednom z mých prvních Vans meetingů

Se Stevem Van Dorenem na jednom z mých prvních Vans meetingů

 

Na všech možných Vans kolaboracích je vidět, že se firma snaží oslovit co možná největší počet lidí. Star Wars, Toy Story, různý žrádla a kdo ví, co ještě se už na Vansech objevilo. Co můžem čekat v letošním roce?

Skateboarding a action sport jsou pořád pro Vans číslo jedna a spolknou i nejvíc investic. Díky tomu, že se značka tak dobře uchytila v lifestylu, můžou existovat akce jako Skatepark series nebo surfový US Open. Vans dělal kolaborace už začátkem 90. let např.s Disneym, se kterým má nadstandardní vztahy, který jsou vidět i na collabech z posledních let (Star Wars, Toy Story, Disney characters, všechno to má jednoho majitele). Mimo to třeba spolupráce se Supreme taky není chytání se momentáního hypu, ale začala už v roce 1996. Takže je vidět, že to, co se produkuje, není nic povrchního, ale má to hluboký kořeny starší než většina našich zákazníků.

Na letošní rok je toho nachystáno ve skejtu hodně. Teď vyšlo collabo s Fucking Awesome, Gilbert Crockett má update promodelu, v létě nás čeká další skvělá kolaborace a zcela novej skejtovej model. Víc toho bohužel říct nemůžu, hehe. V lifestylu to bude začátkem léta spolupráce s dalším známou kreslenou postavičkou.

 

 

Jak to vypadá se současným Česko/Slovenským Vans teamem? A můžeme očekávat nějakej video projekt, ať už společnej nebo jednotlivý party?

Tým je pořád stejnej, takže Max (Habanec), Martin (Pek), Rišo (Tury) a Tomáš (Vintr) jako team manager. Snažíme se podporovat jejich jednotlivý projekty jako třeba Maxovo Skate of Mind. Rišo má hotovej full part od léta, ale bohužel, Vans změnil pravidla pro obsah na Youtube channelu, takže momentálně jednáme o vydání s globálním skate mediem a snad to bude už konečně brzo venku. Tomáš chystá na letošek skvělej projekt, máte se na co těšit. Do toho produktově supportujeme spoustu mladejch riders, ať nám tady roste silná základna.

 

 

Co všechno je náplní tvojí práce ve Vans?

Starám se o všecko, co se týká marketingu v Česku, Slovensku a v Maďarsku. Od výloh na obchodech, přes vztahy s médii, riders, influencers, eventy atd. Je to rozmanitý a potkám spoustu zajímavých lidí, takže na nudu si stěžovat rozhodně nemůžu. Mimo Vans se teď kvůli olympiádě dost hýbou ledy ve skejtové asociaci, takže se snažíme to nasměrovat tak, aby z toho scéna měla co nejvíc a byl tu co nejdřív plnohodnotnej pohár a program pro skejtovej potěr. No a taky sbírám Vansky, takže čas od času o nich píšu na 1000sneakers.com.

 

Tomášem během klasické činnosti na Grandprix v Berouně

Tomášem během klasické činnosti na Grandprix v Berouně

 

Určitě si se díky týhle značce i podíval různě po světě na všemožný akce. Na jaký nejradši vzpomínáš?

Za těch pět let toho bylo strašně moc, dala by se o tom napsat knížka, hehe. Rozhodně nejvýš je trip s Tomášem a Rišem do LA a na Tampu AM. Měl jsem sice po operaci kolene, ale bylo to silný! Bydleli jsme u Mannyho a projeli všechny provařený spoty a parky. Potkal jsem spoustu skvělejch lidí, který jsem znal tak z videí nebo časáků. A Tampa byl totalní riot, haha. Rozhodně nemůžu zapomenout na opening House of Vans v Londýně nebo nedávnej koncert Metallica na tom samým místě. Skvělá zkušenost byly Downtown Showdown v Paříži a Amsteru nebo Spring Classic v Itálii, kde jsem měl to štěstí a domlouval interviews pro live webcast s riderama a legendama. Měl jsem tak možnost prohodit pár slov s lidma jako Luan, Dollin, Ishod, Caballero nebo Alva. Dál všechny setkání s Vans profíkam, legendama a Stevem Van Doremem, protože jsou to hodně inspirativní osobnosti. A určitě si budu vždycky živě pamatovat FOTRa, Shop Riot v Košicích, Dirt & Roll v Jičíně nebo spoustu releasů ve Footshopu a Freshlabels, protože to byly společně se všema Grandprix v Berouně skvělý akce, na kterých člověk nechal život.

 

 

Tak já už tě přestanu trápit a běž zas něco dělat kámo. Já ti děkuju za rozhovor a ty si poděkuj komu a čemu chceš.

Největší dík patří našemu Vans officu, Michalovi a Oťákovi, protože bez dobré party by se nedalo dělat. Dík všem lidem, se kterýma spolupracujeme nebo jsme spolupracovali, protože díky nim, mám skvělý vzpomínky a práce je pro mě zábavou. Díky Tomášovi Vintrovi, že je workoholik všech workoholiků, dík Radkovi Hruškovi, že mi dal o téhle pozici před pěti lety vědět, díky přítelkyni, že si můžem plnit sny spolu i nezávisle na sobě a díky Tobě a Skaterocku za rozhovor.

 

Downtown Showdown crew z Paříže

Downtown Showdown crew z Paříže

Autor: Hank Rubrika: Rozhovory, Vzdělání