Ondra Kudyn – v první řadě skater!

Ondra Kudyn. Kameramanská, už by se dalo říct, legenda české scény, toho času fulltimer na poli hudebních videoklipů. Jeho poslední počin byl Pablo Paulie Garanda v hlavní roli s Fandou Havránkem. Zavzpomínali jsme s Grifou na dobu dávno minulou, projeli současnost a poptali budoucnost.

 

Ondra Kudyn aka Grifa.

Ondra Kudyn aka Grifa.

Nazdar pane, dlouho jsme se neviděli, od Me Gusta Grifa uplynulo hodně vody a ty jsi se přesunul z Moravy do Prahy. Skejtuješ ještě? Případně kdy jsi naposledy jezdil? Mám ten pocit, že jsi v roce 2013 prodělal nějaký patálie s kolenem.
Čau Langu! Ty vole, vždyť to bylo skoro moje první video, ha ha. Pak se točilo pořád a dokonce pro vás několik projektů – Grifa nites a Whoshoot ya.

 

Jo vim, projížděl jsem historii a díky za ně!
Yes. A do Prahy jsem se přestěhoval právě i kvůli Stalinu a skejtu. Koleno šlo zas do hajzlu, tak sem jen točil ještě do minulýho roku.

 

Ok, takže Stalin je tvůj spot. Co tvůj aktuální setup? Na čem jezdíš?
Deska unknown skateboards a kola Daniil Platonov promodel Charge. Yes, na Sta sme se setkávali everyday. První roky v Praze jsem se vrátil úplně do mládí. Je to nejlepší vibe. Hromada skejtrů, rodina, stejně jako když jsme s Arnoštem přijeli na Macbu, je to neuveřitelný, jak je skateboarding silnej. Žiješ to prostě celej život. Sorry, jsem se rozepsal hah.

 

Pro mladší čtenáře, ty jsi pro mě takový znalec a kameraman moravské scény, byť teda je to už pár let zpátky, plus jsme spolu natáčeli i nějaký závody. Dali by se tvoje skate kameramanský začátky namířit někam k roku 2012?
Vidíš a já v poslední době přemýšlel kdy to bylo. Asi jsi mi odpověděl, he, he.

 

Nemáš zač. Před kamerou ti prošla spousta moravských celebrit a hoď nám nějaký jména co ti za ty roky uvízly v paměti.
Ty si mě moc nesledoval co?

 

Promiň, flákám tě.
Koukám. Založil jsem si vlastní projekt 43DOC (@43doc a 43 na vimeo.com) a točil jsem na Stalinu a v Prostějově a dělal svoje videa pro radost. S Márou Kocákem jsem rok točil profil pro Sportclass, kterej byl i na Trasheru myslim – Enter the Stalin – dotočil to nakonec Mirgi. A taky sem měl hodně záběrů v Marshall videu.
Mám roztočenej profil s Edou – už trochu dýl, ale záběry mám pořád. A Willymu teď budu dávat taky záběry na jeho profil.

Cením si nejvíc právě všeho co jsem dělal na VX. Strašně mě to bavilo z té přetechnizovanosti vzít skejta a VX jak kabelku a vyrazit s Márou a Edou do streetů Prahy. Jezdili jsme třeba třikrát týdně po PRG po silnicích a hledali a objevovali spoty. Což se nejvíc použilo v Marshall videu.

Točit jsem trochu přestal kvůli času, protože natáčení partu zabere dost času a já hodně cestuju a makal jsem i na dokumentech a výstavě jako dobrovolník Organizace pro pomoc uprchlíkům. A navíc mě sere že už nemůžu jezdit, a bylo to horší a horší, protože jsem byl v první řadě skater.

 

Jakýho svého skate videa si nejvíc ceníš?
43 documents #1, Mystic Skate Cup 22 a SUPERHERO s Willym. Ale úplně nejvíc bylo jen žít ten život znova s Márou a Edou jak sem zmiňoval. To bylo víc než sestříhaný video.

 

 

Co aktuální scéna, vnímáš nějak? Stíháš ještě koukat na progres, nebo jak by jsi progres označil, jestli nějaký vidíš?

Je to nesmysl. Byl jsem v Americe se mrknout na spoty v San Francisku a nechápu, jak to může Tiago tak zabíjet.

 

Ok, a aktuální česká scéna?
Za mě spíš Slovenská, to co dokázal Zápražka je masakr. Strašně jim to s Makakem přeju, jsou úplně jinde. Mega hrdej na ně! A u nás sleduju už jen Fandu.

 

Co nové tváře ve skejtu? Nebo co říkáš na staré tváře?
Tiago.

 

Takže velkej fanoušek Tiaga, chápu. Pomalu ale jistě jsi se přesunul do videoklipů, je to tvůj full time job, nebo ti na účty vydělává něco jinýho?
Klipy jsou fulltime. God bless!

 

Asi největším tvým promem do masovek se stala spolupráce s kapelou Mirai. Nebudeme řešit hudební stránku, nicméně jak jsi se k té spolupráci dostal? A byl to pro tebe nějaký odrazový můstek pro další spolupráce?
Sedli jsme si lidsky. Jsou to kluci z Frýdku a Havířova a připoměli mi dobu, když jsme kalili s klukama z Picnicu. Od začátku strašný srandy. Jeli jsme tour a já točil jen aftermovie za náklady. Kluci viděli výsledek a chtěli klip.

 

No a přineslo ti to nějakou další práci?
Každá práce co udělám, přinese další. To je v tomhle oboru strašně super. Kope tě to do zadku, aby ses posunoval.

 

 

Jen pro čtenáře, točení s Mirai tě vytáhlo na Bali, což je fajn, kdo by nejel. Jaký další zajímavý lokace jsi ještě navštívil při natáčení? Nejen s Mirai.
To já vytáh je, hehe. Já tam byl cca 40 dní a oni chtěli tropický klip. Tak říkám přijeďte a pofelili jsme.

 

Aháá, já myslel že tě parta vyvezla!
Tak já je vytáh. Cestování se snažím hodně kombinovat s natáčením. Například první Mirai je z Londýna, Fiedlerski je Rakousko, Yahoda Bali. Tento rok jsme měli s Miraiem letenky do Vegas a LA. Akorát den před odletem zavřeli hranice.

 

Jo tak tyhle špatný zprávy asi letos postihly víc lidí. Tvým posledním počinem, alespoň co jsem zaregistroval, je spolupráce s Paulie Garandem na klipu Pablo, kde hraje hlavní roli Fanda Havránek, mladej to zabiják. Jak vznikla spolupráce s PG? A koho napadla myšlenka klip alá KMOTR, nebo i Pulp Fiction v závěru s kufrem a obsazení mladýho Fandy?
Paulie mě oslovil už minulej rok na IG. A pak jsme si hodně sedli taky lidsky. Máme stejný kořeny a záliby a to se hodně v tom kreativním směru projevuje.
Paulie chtěl kluka, kterej bude rapovat jeho text ve stylu kmotra, já našel lokace a Fandu a doplnil kufr.

 

Jsi kluk kreativní. Fanda si předtím zahrál v Garandově klipu Livin, který jsi taky dělal ty, takže jste se znali už před Pablem. Znáš i Fandův skateboarding, nebo spolu jen točíte?
Fandu sleduju už dlouho, a pořád jsem ho chtěl oslovit na skate video, a jednou mě napadlo ho použít do americky laděnýho klipu, což on je úplnej amík.
A jeho skateboarding? On je král. Má styl, triky, pokoru a je to dříč. Těším se na jeho titulku v Thrasheru.

 

Fanda Ha vránek a článek o klipu Pablo.

Fanda Havránek a článek o klipu Pablo.

 

Vysoký cíle musej bejt! Co dalšího má aktuálně rozdělanýho Ondra Kudyn a co plánuje dělat?
Točit a cestovat. Skate mě pořád drží a plánuju udělat ještě nějakej projekt. A další klip Pauliemu zrovna teď točíme! Jinak neplánuju.

 

Jak zvládáš nebo vnímáš aktuální covid krizi? Ovlivňuje tě nějak kromě nošení roušky?
Mám víc práce než obvykle, jelikož dělám materiál na internet. Jinak mě to sere skrz cestování. Minulej rok jsem byl čtyři měíce byl mimo ČR, tento rok nic.

 

Víc práce, víc peněz! A pro znalce, jakou techniku aktuálně používáš?
Všechno.

 

To jsi rozvedl celkem fest.
Poslední klip jsem točil například na Alexu Mini a o víkendu točím na Sony Alfu, dokonce jsem kombinoval Sony VX s Alexou Min.

 

Nějaký motto Ondry Kudyna na závěr pro naše čtenáře?
#thankyouskateboarding

 

Ondra Kudyn a Paulie Garand.

Ondra Kudyn a Paulie Garand.

 

Autor: Lang Rubrika: Rozhovory