Pontus Alv: Buďte radikální!

Vydáno: 15.11.2012

Estetika a poetika snímků Strongest of the Strange a In Search of the Miraculous uhranula a inspirovala nespočet lidí. Švédský skejtr a duchovní otec evropskýho DIY Pontus Alv dodal skateboardingu starýho kontinentu tvář. Čtěte jeho zpověď v překladu rozhovoru z únorovýho DIY speciálu Kingpin magazínu. Stay inspired!



 


Stavba na legendárním Train Bank Spotu nikdy neskončila.


 


Je pro tebe lepší, když máš dostatek času a na stavbu se můžeš důkladně představit?


Většina práce s betonem je jenom o přípravě. Nejdřív přijde nápad, vize a design. Pak teprve musíš postavit všechny ty základy a vyplnit je bordelem. O co lepší a důkladnější přípravy, o to snadnější je práce s betonem. Za ta léta jsem se naučil týhle zásady držet. Dělat to pořádně od začátku.


 


Preferuješ stavět svoje vlastní věci?


Nejlepší na stavění svýho spotu je ta fáze mezi původní myšlenkou a finální podobou. Užívám si právě design, nápad a kreativitu v tom skrytou. Tady se odehrává magie. Stavění snu je jen práce od A do B, opravdová zábava je dotváření nápadu v hlavě.


 


Domácí prostředí je vždy výhodou. Stavíš radši doma v Malmö, kde můžeš mít všechno totálně pod kontrolou?


Na lokalitě nezáleží, ale samozřejmě si raději postavím něco kousek od domu, kde bydlím, než někde, kam musím dojíždět. Když začneš budovat někde, kde procházíš každý den, můžeš si všechno rozmyslet do nejmenších detailů. Takže ano, doma je to jednodušší. V Malmö mě nic nestresuje, mám zde všechen prostor a čas na světě. Je dobrým místem pro hnutí DIY, ale město se mění a víc a víc prostorů ve vnitřním městě jsou omezeny.


 


Jak reaguješ, když vámi postavený spot úřady zbourají?


Za ta léta jsme viděli naše spoty růst i padat. Vždycky to bolí a jsme naštvaní, ale je to součástí hry. Spoty jsou dočasné a neustále ve vývoji. Jsou organické a všichni víme, že tu nebudou navěky. Ale to je možná právě to, co je dělá tak dobrými, pokaždé to rozpálí sešn a donutí tě to vyhrotit ještě o trošku víc. Protože nikdy nevíš, kdy to všechno bude pryč. Může se to stát totiž kdykoliv. Je to smutný, ale naučili jsme se, že stejně rychle jako někdo zboří náš spot, může někde vyrůst další. Snažím se to vidět pozitivně, alespoň nás to udržuje aktivní a za ty roky nám to dalo nespočet nových míst. Kdyby nezbořili Savanna Side, nikdy bychom se nedostali k Barrier spotu, TBS nebo Step it up Side. Pořád bychom byli na Savanna Side a kdoví, jak by to místo vypadalo dnes, kdybychom tam mohli zůstat.


 


Zkoušeli jste nějakým způsobem Step it Up Side legitimizovat? Je to docela velký projekt, úřady si ho, předpokládám, již všimly…


Městu se líbí, co děláme, a vždycky nám vyjdou vstříc, když chceme postavit novej skatepark. Pokud je tedy dostatek prostředků.  Skatepark je skatepark, ale ilegální, po domácku udělanej, sketchy, ghetto park je něco jinýho. Bylo by skvělý, kdyby město řeklo, ať si pozemek Step it up Side necháme a děláme si tam, co chceme. To se ale nestane, dny toho spotu jsou sečtený. Budeme šťastní, když tam budeme moct zůstat ještě jedno léto.“


 


Myslíš si, že fakt ilegality crew vyprovokuje k větší kreativitě, nebo je to jenom další faktor, s nímž se musí počítat?


Myslím si, že DIY spoty jsou víc kreativní, protože se staví po sekcích a s žádným komplexnějším plánem. Začneš stavět v jednom rohu, zajezdíš si na tom a pak přidáš další kousek. Většina skateparků má nalinkovaný plán a já osobně si nemyslím, že je to nejlepší cesta. Navíc, DIY spoty jsou vždycky trochu rozbořený, mají na hovno povrch nebo je beton moc hrubej. To tomu spotu dodává říz. DIY má taky určitý limity, ať už finanční nebo konstrukční, to do určitý míry tvoji kreativitu bohužel omezuje.


 


Backside kickflip v podání  Pontuse Alva na TBS. Foto: Sam Ashley


 


Foto: Sam Ashley


 


Ve srovnání s obřími projekty, jako Burnside, FDR nebo WSVT, ve Státech připouštím, že máš pravdu. Myslíš, že dětství evropské DIY scény má efekt na velikost lokálních projektů?


Hmmm, nevím. Věci, co jsme vybudovali v Malmö, inspirovali lidi z okolí, aby si taky něco postavili. Něco, stejně jako my, menšího. Mně se líbí právě menší a divný spoty. Nemusí to být masivní, aby si na tom člověk skateboarding užil. Menší věci se dají postavit jednoduše a rychle. Každý si na tom může zajezdit a dostat se do toho. Nemusíme si nic dokazovat, chceme si jenom zaskejtovat na něčem originálním.


 


Rozumím ti, je pravda, že rozdíl je znát a pozice Malmö jakožto centra evropského DIY stanovila menší věci jako standard. Zkoušel jsi někdy pracovat jako designér skateparku?


Designoval a pracoval jsem na skateparku Sibbarp kousek od Malmö, společně s Concreatures a Bryggeriet. Ten se stavěl sekci po sekci tak, jak jsme chtěli. Na finální podobě je to podle mě znát. Dave z Concreatures chtěl, abych pro ně navrhl nějaký další designy, a tak teď dávám s kámošem něco dohromady. S designováním skateparků je pořád co dělat. Ale ne vždy je to tak jednoduchý, protože jde o neustálý konflikt: budget vs. čas vs. design. Některý šílený věci zaberou spoustu času a stojí spoustu peněz.


 


Takže pořád preferuješ DIY… Jak si vybíráš spot, na kterém chceš stavět?


Miluju DIY! Nemusíš se starat o žádný pravidla. Jestliže mám spot, nápad a lokaci, můžu tam prostě jít a postavit to. Dovézt nějaký pytle a dát se do práce. Dobrá lokace záleží na tom, co chceš postavit. Takzvaný odpadlický nájezdy (pozn. autora – v angličtině „renegade actions“), kde už spot jakoby je, jen potřebuje vyspravit, ty se můžou objevit kdekoliv. Jestliže se však bavíme o větším projektu, hledám místo, kde nejsou žádní sousedé, kterým by se naše případná činnost mohla znelíbit. Za druhý se dívám, jestli je tam něco, s čím se dá začít? Základy, povrch nebo zdi? Pak hledám, jaký druh materiálu se v oblasti nachází, protože budete potřebovat suť, kameny a cihly, písek na cement a taky vodu.


 


Zkoušel jsi se někdy převléct za pracovníka na stavbě, abys mohl postavit jeden z těch „renegade spotů“?


To jsem nikdy nezkoušel. Lokace si vybírám pečlivě, tudíž nebylo třeba. Tam, kde vím, že to nebude problém. Už se nás ptalo hodně lidí, co to děláme, dokonce i policajti, a když jim vysvětlíš, o co jde a v co věříš, ve většině případů jsou ohromení. Vezmeš nepotřebný prostor a vybuduješ něco užitečnýho, něco, na čem můžou lidi jezdit. Nejsme vandalové, neničíme město. Snažíme se podílet na jeho přeměně v něco pozitivního.


 


Velká Británie má svůj první oficiálně autorizovaný DIY spot v Liverpoolu, myslíš, že je to trend, který bude v budoucnu na evropské scéně sílit? Méně financí od úřadů, více aktivních skejtrů-občanů?


To by bylo úžasný! Aby skejťákům byl dán pozemek, kde si budou moct postavit cokoliv s menším budgetem a každý rok přidají další část. Organická sociální skulptura! Líbí se mi, že většina DIY spotů roste a můžeš vidět celý proces stavby od položení prvního vrstvy betonu až po ty pozdější. Má to atmosféru! Veřejnej skatepark se drží plánu a povrch je vždy perfektní, což podle mě celý prostor svým způsobem zabíjí.


 


Vizuální aspekt DIY spotů ti ukazuje, jak moc se zlepšuješ a neustále připomíná, aby ses snažil dělat to co nejlépe. Co byla první věc, kterou jsi v životě postavil?


Byla to minirampa na Savanna Side, kolem dvou metrů široká a metr a dvacet čísel vysoká. Neměli jsme nejmenší tušení, co děláme. Připravili jsme dřevěný šablony, vyplnili je bordelem a polili to betonem, aniž bychom použili hladítko. O shapování jsme pomale ani nevěděli, byli jsme prostě jenom rádi, že to tam máme. Bylo to kurva drsný, ale jezdit v tom byl pro nás nepopsatelnej zážitek. Z tohohle období mám spoustu vzpomínek v podobě fotografií.


 


Takže jste se učili metodou pokus a omyl? Nebo jste měli nějakého mentora, který vám podal pomocnou ruku?


Stefan Hauser z Placed to Ride se zastavil ve městě a ukázal nám, jak správně mixovat beton z písku a cementu, takzvanou vulcano techniku. Ukázal nám, jak pracovat se šablonami a dal nám další užitečný rady. Hodně jsme se toho taky naučili od Chuckyho a Davea z Concreatures, když jsme stavěli Sibbarp. A nakonec, nejvíc jsme se toho naučili praxí.


 


Jakou radu bys dal někomu, kdo si chce postavit svůj první spot?


Začněte s něčím menším a jednoduchým, něco jako minirampa a pár boulí pro rychlost (pozn. autora – v angličtině "speed bumps"). Připravte si šablony ze dřeva a prostě je naplňte solidním matrošem. Můžete klidně udělat jednu hrubší vrstvu betonu jako základ. Při poslední vrstvě používejte u hlazení jenom dřevěný nástroje a buďte trpěliví. Nechte beton pořádně zatvrdnout před tím, než začnete pracovat s ocelovými nástroji, abyste tomu dodali finální podobu. No, ale stejně, není to tak těžký nebo drahý, tudíž můžete takových spotů postavit po městě nespočet. A tím se budete taky učit. Nesmíte se bát práce. Všechno je to tam za dveřmi vašeho domu, musíte jenom chtít. Vypněte Facebooku, vypadněte z baru a jděte ven. Buďte radikální!


 


Pontus Alv a ollie na dost nepříjemným spotu.


 


Buďte radikální.