S Davidem Záhumenským o hejtování všeho a všech, aneb tak jak to vlastně máš Záhule?

Na Facebooku je známej jako HejtMan Záhul a kdo ví ten ví. Kdo ne tak se jedná o relativně známýho týpka díky svejm hate free názorům. Někdy když se to rozjede, tak je to na otevření pivka a refreshovat debaty pod jeho výplodama. Slovo dalo slovo a pustili jsme se od podlahy do skateboardingu v ČR.

David Záhumenský aka HejtMan Záhul.

David Záhumenský aka HejtMan Záhul.

 

Co pro tebe znamená slovo hejt?

Hejt je pro mě víc než slovo, je to něco nepopsatelnýho, neni to jenom sport, nebo věc, kterou člověk rozjede jenom tak z nudy, nebo když přijde domu z hospody ožralej. Je to spíš životní styl, pro kterej musí člověk dejchat!

 

A to ty rozhodně dejcháš, řekl bych že jsi tim slavnej. Viz tvoje jméno na fejsu. Jak se vlastně jmenuješ v reálu?

Řekl bych, že to většina lidí už ví, od doby co jsem začal chodit na závody se bohužel moje anonymita neudržela. David Záhumenský, můj jmenovec byl jednu dobu předseda Rady mentálně postižených, tak bych řekl, že to sedí.

 

Předseda rady mentálně postižených je taky mentál?

To nevím, ale rozhodně musí bejt zasvěcenej do problematiky, tak se mi zdá, že je to přijatelný. Mentál a předseda mentálů se stejným jménem jsou krásnej paradox.

 

To ano. A co tak sleduju, tak tě spoustu lidí má za mentála, takže s přirovnáním souhlasím. Pamatuješ si svůj první hate, nebo kdy jsi objevil v sobě ten talent poprvý?

Težko říct, tuším, že jsem měl blbý připomínky odjakživa, jenom se ve mě ten talent postupem času vyvíjel. Něco smysluplnýho, co pobavilo a nasralo, jsem začal rozjíždět na střední v prváku, druháku…

 

A dostals aspoň na držku někdy?

Jo na držku jsem už párkrát dostal, ale nikdy za blbý kecy, co si pamatuju…

 

Hele a hejtuješ i bezdůvodně? Nebo na tom vždycky něco musí bejt? Jako třeba že máš absťák, tak prostě něco zhejtuješ.

To záleží jak kdy, občas přitáhnu ožralej z hospody, a plácnu totální sračku, která nedává smysl a neni ani vtipná. Sorry Štěpáne. A občas hejtuju za určitým účelem, například někoho přinutit aby se nad tim trochu zamyslel. Když ode mě dlouhou dobu nic nepadá, tak mi za hejt nic nestojí. Je lepší nasrat 200 lidí a 50 jich pobavit, než jich nasrat 5 a nepobavit nikoho.

 

A co bylo přesně s tim Štěpánem? Jen pro představu co je sračka.

Trochu jsem si rejpnul do Štěpána, když sdílel promo k desce Nirvana od Paulieho Garanta k desce nirvana od Paulieho Garanta a promile bylo víc než mozkovejch buněk…

 

Myslíš Folkmanna.

Yeah!

 

Hele a jakej byl tvůj nejlepší hate? Protože teď chápu že aby sis to užil, potřebuješ mít slušnou odezvu.

Tak samozřejmě nejlepší hejt je těžký vybrat, ale jednoznačně Restart hejt byl nejúspěšnější, ale nebylo to myšlený špatně, což neni velká většina hejtu, kterej rozjíždim.

 

To byla ta angličtina?

Tam bylo zmíněnejch víc věcí, ale postavil jsem to na tý angličtině. Ve skutečnosti to byla reakce na jejich videorozhovor na Boardu, a kluci to nějak neunesli.

 

Jo Honza Malý se k tomu postavil čelem, což zase musíš uznat že je to hodně loajální rider.

Jo to nemůžu popřít a tak to má bejt, ale fakt, že se v komentářích najednou objevil frajer, z anglie, kterej tvrdil jak je stránka gramaticky v pořádku a po minutě otočil na tvrzení, že se jí dá rozumět, už je na pováženou.

 

A tušim ty rozhovory byly dva, a musím říct že oba měly „neco“ do sebe.

Přesně tak, poprvý se střelili do nohy, a po druhý si vytahovali kulku motorovou pilou.

 

Co říkáš na to že jsme sdíleli nabídku k odkoupení Restartu? Neuvažoval jsi někdy o vlastním skate brandu? Za půl míče koupíš, rebrand a hurá do světa?

Hele přemejšlel jsem nad tim, ale za půl míče koupit brand, jenom z důvodu abych udělal grafiku s dizajnem na který bude krabička cigaret reStart, mi za to nestojí.

 

Ok, a jak bys pojmenoval svuj brand?

Tahle konverzace už probíhala někde na baru, tuším že hadry by byly πdžus apparel (:pí-čus eperl:) a nad deskama jsem hluboce nepřemejšlel, ale muselo by to bejt něco hodně temnýho, jako třeba Dosírač shortbords nebo něco podobnýho. Desky by mysely bejt z českýho jasanu a z dobrýho lepidla, který nepobírá sociální dávky.

 

A team?

To záleží na tom jak by značka byla myšlená, jestli by to nebyla ironie, tak bych nabral mladý pikaře a nutil je vracet triky z 20 za pikenko, to bych měl full lenght video za odpoledne natočený. Kdybych si z toho dělal prdel, tak naberu trosky, jako je napřáklad Fanda Šesták, nebo já.

 

To bych řekl je takovej citlivej přístup a leckdo by si od tebe mohl vzít příklad. Zustaneme ještě u těch českejch brandů. Hejtoval jsi někdy něco u Darkslajdu?

Tak Mirkovi samozřejmě dávám sežrat, že prodává najky a že prodává prkna v dětskejch velikostech a nic přes 9′ nemá, ale rozhodně chápu, že musí prodávat věci, který lidi kupujou, aby jsme mohli někam vyjet dělat ostudu. Štěpán Bareš dostává sodu za switch mongola. Jinak nic extra v teamu nerozjíždim, nemoh bych jezdit za něco, s čim nesouhlasim, takže ode mě se lidi asi žádnýho veřejnýho hejtu oproti Najkslajdu nedočkaj!

 

Ok, je vidět že jsi loajální skoro jako Honza Malý. A teď do vlastních řad. Co Ambassadors?

Shit, v poslední době proti nim (vám) nic nemám, teda až na novou grafiku Martina Peka, která mi až moc připomíná grafiky Natase Kaupase z 80′ ale to je asi vedlejší. Rozhodně jsem Bimbassadorku nevlastnil už dobrý 4 roky, takže kvalitu neposoudim. Vloni mě pobavila favourite drink edice, a rozhodně by mě zajímala statistika, jakýho chlastu se prodalo nejvíc!

 

Bohužel tyhle statistiky jsou interní. Ale musim říct že jsem to čekal horší teda. Team manager bude určitě smutnej. A srovnání s tím Natasem, je tam jenom stejná bestie, he he. Kde jsi to viděl?

Na instagramu Jakuba Karlíka jsem zahlíd artworky, ale vydat desky z jedný edice takhle po sobě mi přijde divný, podobně, jako když člověk vydává skate video po partech už druhej rok.

 


Designy šly všechny najednou, kromě toho Martina, který se zbrzdil kvůli technickejm trablům. Jinak by to šlo všechno najednou. Toliko vysvětlivka. Co říkáš na postupný vypouštění Black Rabbitu čtyřky, když jsi to naťuknul?

Můj názor na dnešní only-street skate videa by se asi nesetkal s přivětivým ohlasem, tak řeknu jenom že tam jsou podle mě záběry z doby, kdy jsem ještě nejezdil, mixovaný s pár záběrama z předloni, teda kromě snad 2 partů. Takže bych to podal asi tak že dobrý, ale předloni by to byla větší pecka bez 4 triků.

 

Což bych nazval jako konstruktivní kritika na jednu stranu. Na druhou stranu je zase David asi jedinej, kdo se za poslední roky jebe s full videem nebo s full party.

Přesně tak, a to je další věc co mě sere. V Česku jsem za loňskej rok vyděl 2 čistě street party, mimo BR4, taky jako David pracuju a snažim se občas někoho vytáhnout na street na focení a vim že je průser si najít čas, natož někoho kdo chce jezdit a má taky čas. Problém nebude ve videu, ale v tom že lidi smrděj celej rok ve skateparku a streetu se bojej.

 

Takže souhlas že street pomalu chcípá?

Neřekl bych, že chcípá, jenom se z lidí stávaj gymnasti, který se bojej odřít a jezděj furt na plaze, nebo nejsou schopný na streetu vracet triky, protože celej rok jezděj jenom jednu bedýnku jedný vejšky a potom sou nasraný, že to maj v parku na každou.

 

A když se rozhlídneš po českej scéně, tak kdo je tu pro tebe někdo kdo si hate nezaslouží a naopak někdo kdo ti fakt leze krkem?

Popravdě rozhled po český scéně přehled moc nemám, protože se už pár let nejelo ČSP, takže znám omezenou partu lidí ale za sebe musim říct, že jsou na scéně všichni uplný čuráci, kreténi a zmrdi. Takže hejt patří všem a nikomu zároveň.

 

Diplomatická odpověď. A hejtuješ i info že Česká asociace skateboardingu oživila v roce 2017 ČSP, který začalo v sobotu 22.4. na Štvanici?

Leželo mi to v krku dva roky, a chtěl jsem si vás vychutnat, teď už mám smůlu, jediný co můžu k letošku říct je: A co Chomutov?

 

He he, tak to sorry. A pravda je taková že je to o penězích, který se sháněji fakt těžko a aktuálně je to o městech, kde jsme za poslední roky už závody dělali a finančně to podporuje i město. A je fakt, že Chomutov jsme nezkoušeli a ano, sypu si popel na hlavu, to jsem posral. Budeš objíždět Pohár?

Budu, hned jak jsem se to dozvěděl, jsem si nechal ušít olymPYJskej úbor a začal jsem trénovat cross fit, takže budu na každym závodě nezastavitelnej.

 

Ježiš marja tak to byl můj sen tě přemlouvat do reprezentace. Já myslim že se nakonec domluvíme, jestli projdeš antidopingem. Nebo na něčem jedeš?

Já bych řek, že ty testy fungujou do určitýho procenta drog v těle, jako ten alkotestru na Fotrovi (R.I.P.). Takže základ je, aby ve všech těch drogách a alkoholu nenašli ani kapku krve!

 

Myslím že budeš zdatný reprezentant našeho národa. Možná i vlajkonoš v Tokiu. Co jsem koukal, tak v radiusu konec konců nejezdíš ani nijak blbě. Ten polet přes oververt v Chomutově, byl tam i nějakej crash nebo to byl first try?

Oververt v chomutove byl vtipnej, vrátil sem to do 20 pokusů, ale když sem to dělal večer pro partu tak sem si dal hroznou a pohnul si se zádama, kdybych si je v baru nenahodil zpátky, tak sem out ještě teď.

 

Polet přes oververt. / foto: Pavel Kochmann

Polet přes oververt. / foto: Pavel Kochmann

 

A nějakej best trick za tebe? Jako že ever?

Na streetu rozhodně boro z velkejch na starý štváně, který padlo na druhej a v bowlu asi za poslední dobu backside boneless transfer z bowlu do minirampy přes takovou dementní extension z pneumatik. V Rakousku asi měsíc zpátky. Jinak v bowlu se snažim jezdit tak, aby mi každej trik přišel, jako ten nejlepší.

 

Jak jsi se vlastně dostal ke skejtu?

No klasicky jsem jezdil jako malej na prkně, to mi mohlo bejt tak 6-7, naučil jsem se ollie a dropnout rádius, ale v tý době jsem hrál hokej a čim jsem byl starší, tim víc bylo tréningů a já neměl navíc s kym jezdit, tak jsem přestal. Pořádně jsem se skejtu začal věnovat až v 15, když jsme s kámošema zevlili venku a hulili první ligu a já byl línej chodit domu na vlak půl kiláku pěšky, v tu dobu mě to nějak chytlo.

 

A co tě na skejtu vlastně baví?

To je jak kdyby feťák popisoval co ho baví na heráku. Za mě rozhodně rychlost, když letíš kudlu z kopce na tajemňákovi, nebo když projedeš zatáčku v bowlu tak rychle, že se ti podlamujou kolena. Ten čistej strach v kombinaci s největšim požitkem z vrácenýho triku je největší droga. Když všechno nasvěčuje tomu, že máš umřít, ale stejně tam necháš nohy a odjedeš ten trik, to je nejlepší pocit na světě.

 

Amen. K tomu jsem se chtěl dostat. Že ty, mistr hejtu, budeš mít něco i rád. Což u skejtu chápu. Najde se pak ještě něco? Píchání, chlastání, hulení, nebo je všechno uplně hovno a všichni jsou stejně zmrdi?

Hulení, píchání, chlast a chcaní na lidi je samozřejmost, jinak jsem těžkej nerd do skejtový historie, a baví mě se učit jazyky, takže se v tuhle chvíli domluvim i v němčině, krom angličtiny a finsky si dokážu říct o cigáro.

 

Tak doufám v nějakou knížku o historii. Prosím tě mám tu nějaký dotazy z davu. První je kdo má podle tebe největší a nejmenší péro z českejch skejtrů.

Tak bezpochyb mám to největší já, a o to nejmenší si může zbytek losovat.

 

Ok. A druhý dotaz je co říkáš na začínající český skate youtubering od mladších ročníků. Jestli máš přehled.

Jůaaheletůbering vubec nemusim, jedinej kanál kterej občas procheckuju je Braille kvůli rubrice You make it we skate it, což je občas v topu ale jinak mi to přijde jako zahozenej čas, kterej můžeš strávit lepšíma věcma. Třeba hulenim, šukánim, nebo chcanim na lidi.

 

To bych řekl je rozumný. Šel bych do finiše a jelikož se tě ptám pořád já, dám ti šanci jestli se chceš taky na něco zeptat?

Milion otázek a tak málo času, no což, tak pár vytáhnu z klobouku. Po českejch skejtovejch kruzích kolovala určitou dobu zpráva, že se AMB desky vyráběj v Element továrně, je to pravda, nebo jsou to pořád Jart desky?

 

Já popravdě netuším kde je Element továrna, ale AMB má evropskýho dodavatele desek.

 

Proč se od roku 2012 nejel českej pohár? Nebyly love, nebo konec světa?

Že se nejel od roku 2012 jsou důvodem peníze. Díky založení asociace, jsem začal podávat žádosti na města ohledně dotací na závody a postupně z toho vznikla praxe se žádostmi a ve finále Pohár. Kde mají další přínos i aktuální partneři závodu, bez těch by to taky nešlo.

 

To dává smysl. Co Fotr? Můžeme se na něj těšit i letos?

Opět peníze. V roce 2016 bylo startovný pro teamy 0,-. Každej team dal trojku jako prize money a vítěz bral všechno. Naší práci s Fotrem, a že jí sakra je, plus prostor na webu, jsme druhý ročník za sebou zafinancovali s Budvarem. Otázka je jak to bude letos a je to v řešení.

 

To by určitě rád i lid, no budu držet palce, když tak přispěju dvacku.

Díky za to! To se cení!

 

A jako finální otázku bych rád položil něco komplexnějšího, jaky směrem teď budeš směrovat asociaci, když se blíží Tokio, spolupracuješ s olymPYJskym výborem?

Ano. Od října 2016. Pracujeme teď v sestavě Tomáš Velický a Tomáš Vintr na vypuštění dalších informací do světa a když Pánbůh dá, pomůže nám to právě i s ČSP. Jedeme to všechno trochu za pochodu, ale nejde jinak. A jestli něco ještě nemáš, tak bych vyslal závěrečnou.

 

Dávej.

 

Klasika. Závěrečné moudro, vzkaz celýmu světu. Prostě poslední slovo, tak bych chtěl aby sis ho krásně užil.

Nebudu to protahovat, prostě se seberte, běžte jezdit, vyjeďte na trip ograjndujte lavičku, vyhlašte důchodce, ale nesmrďte ve skateparku!! Teda pokud nejezdíte bowl, to ste jinak v hajzlu a zbejvá vám jenom ten trip.

 

Invert v Chomutově. / foto: Pavel Kochmann

Invert v Chomutově. / foto: Pavel Kochmann

Autor: Lang Rubrika: Rozhovory