S Javorem o umění jménem skateboarding

Tomáš Javůrek se dal dohromady s Lukášem Oujeským a společně pro vás vytvořili rozhovor doprovázený fotografiemi z pražských spotů. Je to vaše.

Nazdar Javore, tak za sebou máme asi půl roku domlouvání a odsouvání, ale konečně se nám  podařilo, dokončit tvůj miniprofil. I když jsme se chtěli vyvarovat klišé tak by bylo asi stejně dobré, abys nám řekl, kdo a odkud jsi. I já sám, v tom mám zmatek jestli jsi teď Lípečák, Pražák nebo Ústečák).

Takže, já jsem Javor a pocházím z České Lípy.V Ústí jsem chvíli dělal ve swis-shopu, ale to už je pryč a jsem opět na plno pražákem, dohromady již asi 2.5 roku.A máš pravdu, focení se neslo v divokém tempu.

 

A jak to máš teď se sponzoringem? Skoro jsem měl dojem že jsem tě viděl v parádních jeansech.

Ano, v mých sponzorech proběhlo několik změn, především jsem odešel po asi osmi letech od Meatfly, což byl krok, který jsem měl udělat už dávno. Nikam to nevedlo, naopak to člověka spíš brzdilo. Nahradil jej LEVIS, konkrétně jejich skejtový kolekce, plus nově sluchátka MARLEY, plus starý známý SWIS-SHOP.CZ, DC SHOES CZ/SK, RESTART SKATEBOARDS. Všem tímto díky za support.

 

Ollie. Foto: Lukáš Oujeský

Ollie. Foto: Lukáš Oujeský

 

Jsi takovej nezkrotnej divoch, nelákalo tě někdy zmizet odsud někam, kde by sis mohl skatebrding užívat víc než v místních podmínkách? Loni nebo kdy jsi byl i v Barce na otočku, nechtělo se ti tam zůstat?

Jasně, že ano nutkání jsou, ale ve Špáňu konkrétně to už taky není, co to bylo, co se týče práce. Mě Praha vyhovuje. V současnosti mám super bydlení s dobrými lidmi, na to si nenechám sáhnout. Jestli někdy přesvištím jinam? Kdoví? Já doufám, že ano. Ale co vím stopro je, že už se nevrátím do Lípy. Miluju to tam, ale přijedeš tam a nejde nic než se opít. I kamarádů tam ubývá Jelikož u nás na severu není práce. Ten kdo od života něco chce tam stejně nevydrží. Zůstávaj jen zapřisáhlý lípáci, kterejm nevadí jedna fabrika, jedna hospoda a jedna diskotéka. Je to škoda, ale samozřejmě rád se vracím.

 

Jasný, s prací to není v Barce lehký (což asi nikde) ale skejtovej duch toho města se asi nikdy nezmění. Loni sis užil trip do Berlína, taky ses účastnil FOTRA. Co jsi si v loňské sezoně užil nejvíc?

Vloni to bylo celkem nabitý, ale nejvíc si vážím asi toho, že jsem byl pozván do DC embassy, FOTR byl samozřejmě taky super, asi bych nevyzdvihoval jeden okamžik. Zbožňuju tu nezávislost a zároveň soudržnost se skejtovou komunitou, tím pádem mě bavil každý trip/závod/nebo jen pojezd s lidma, ke kterým mám blízko.

 

Backside tailslide. Foto: Lukáš Oujeský

Backside tailslide. Foto: Lukáš Oujeský

 

Heh. Srdcař každým coulem. A plány pro tu nadcházející? Vypadá to že letos bude delší než obvykle.
Jak říkáš. Letos vlastně sezóna běží již od ledna. Plány dopředu si moc nedělám. Nevím co bude zítra. Každopádně nějaký tour, poznat další místa, další lidi, sbírat zkušenosti a přitom se ještě nadpozemsky bavit. Život je fajn i když žiješ z ruky do huby. Od toho je skateboarding, někdo si svý pracovní, rodinný a partnerský problémy řeší tím, že se uzavře, začne posilovat, aby vypadal jako monstrum či cokoli jiného, ale my to máme jednoduchý. Máme tu šílenost na čtyřech kolech a ta nám stačí ke štěstí. Prostě každý by si měl uvědomit co mu ve skutečnosti ten skateboarding dává. Jakmile si to uvědomí tak zjistí, že všechno okolo jsou vlastně jen hovadiny, což jsem koukám solidně odbočil. Nicméně teda, abych se k tomu vrátil. Léto si představuju následovně: SPACÁK, PŘÁTELÉ, CESTOVÁNÍ, ZKUŠENOST I,ZÁŽITKY, …

 

To zní jako skvělej plán, pod šírakem jsem sám nespal ani nepamatuju, mohli by jsme vyrazit na nějakej tripek.

No moc rád. Nejčastěji jezdím na tripy s kluky ze severu a pro nás je tohle samozřejmost.

 

Melon. Foto: Lukáš Oujeský

Melon. Foto: Lukáš Oujeský

 

Kdyby existovalo něco jako video instangram a člověk by měl pohromadě tvoje edity tak by mu bylo jasný že tvoje ježdění je tak trochu jiný. Kdo tě zná tak ví, že pro tebe balvan na rozjezdu neznamená problém, ale příležitost si na něm zajezdit. Myslíš že to je srdcem zlomeného umělce, nebo jsi prostě jenom jinej?
Ty jeden mrňavej… nenazývej mě zlomeným umělcem! Však já se k tomu ve stáří vrátím. Každopádně mě to zkrátka baví. Přijde mi, že lidi berou skejtbording jako samozřejmost, ale skejt přeci žádná samozřejmost není, člověk by si to měl užívat do posledního dechu. Můj jinej skejtbording je svým způsobem zapříčiněný podmínkami v mých začátcích, a pak taky spousta mnou vymyšlených triků jsou jen alternativy za triky, který neumim. Např. neumím backside 3, ale prostě jsem to chtěl, tak jsem se naučil bs changefoot .) Dnes už to i kombinuju s flipem atd. Člověk by zpočátku nevěřil, kam až to lze dostat. To je na tomhle sportu krásný. Neustále se posouvá a i když už si myslíš, že jsi viděl všechno, přijde jakýsi šílený Japonec a donutí tě zamyslet se nad tím, zda tahle studna možností vůbec může vyschnout. Není to jako jiný regulerní sporty, kde se lidi přebíjí o milimetry a setiny vteřiny, jelikož lidské limity jsou už celkem vyčerpané. Tohle jde prostě pořád nahoru a já jsem zvědavý co přijde dál.

 

360 flip. Foto: Lukáš Oujeský

360 flip. Foto: Lukáš Oujeský

 


Ty jeden mrňavej, ty jedna mrňavá, jo Simpsni jsou prostě boží. Teď jsem byl po dlouhé době ve Vítkách. Jasně není to o skejtu, ale  když jsem po dlouhé době viděl jak moc lidi baví snb, tak mi to připomnělo tebe a skejt, prostě žij, miluj, ale hlavně jezdi a pořádně si to užívej. Nicméně sport těchhle lidí se dostal na Olympiádu a byl kolem toho celkem poprask. Co si myslíš třeba o budoucí účasti skateu na Olympiádě? Mě je jasný, že tebe se to netýká, nemáš duši klasického závodníka, ale máš poměrně rozumné názory, a tak by mě zajímalo jestli myslíš, že by to skejtu pomohlo, či nikoli, či ho to třeba ve své podstatě zabilo.

Tak za prvý, já neuznávám Olympiádu. Všechny její myšlenky jsou v dnešní době absolutně vyčichlý. Původně se za dob Olympijských her nemělo válčit a mělo to semknout národy Namísto toho se utrácí spousty peněz, jsou na tom soukromý zájmy a války se vedou pořád. Naruší to krajinu, prostě těch mínusů je nesčetně. A zda by měl být skate na Olympiádě? Já si myslím, že by tam být měl, jelikož to zpřístupní skejtbording mnohem většímu počtu lidi, kteří, už na to budou nahlížet jinak. Je tu spousta zastánců undergorundu, kteří o tom nechtějí ani slyšet, ale přece ten undrgaund tam může zůstat, je jen na člověku jak to bude brát. Já taky nejsem žádná posilovna. Nedávám si pravidelný tréninky a neobjíždím všechny závody. Prostě se bavím a užívám si to všechno a to je v každém z nás. Neznamená, že když bude skejt na Olympiádě, navlíknem všichni štulpny a budem dělat běžeckou abecedu. Ano někteří určitě, ale to je otázka volby. Vždycky tady budou bandičky jako jsou kluci z Lógru, nebo havířovský kanalizace. To se prostě neodpáře, ale prostě to je skejt. Je jedno jestli jsi vysokej, mrňavej, tlustej, hubenej. Měl by  mít možnost to dělat každej a Olympiáda je jedna z věcí, která to zprofanuje a ukáže těm rodičům, že to vlastně není jen o těch zavedených představách (skejťák / feťák) což si osobně moc přeju, protože konkrétně moji rodiče mi na skejt v začátcích vůbec nepřistoupili. Ani mě nepouštěli do skateparku. Všechno jsem si to musel sám vybojovat, což je možná taky důvod proč si toho dnes natolik vážím.

 


Ty jo, musím říct, že jsem se odpovědi trochu bál, ale mluvíš mi z duše :)  No hele, myslím že jsme se trochu rozjeli tak ať to není jen pár obrázků a hromada řečí, tak se rozluč a žij v míru. Díky ti.

Úplná oddanost ideálům končí tím, že v rámci boje proti alkoholismu, zastřelíš dítě se sáčkem  rumových pralinek“  KAREL KRYL. A mladejm prckům na skejtu chci vzkázat, nebuďte P-RODi, nebuďte ani jako já. Buďte to zkrátka vy! Tím ten sport obohatíte nejvíc.

 

Typickej Javor. / foto: Lukáš Oujeský

Typickej Javor. / foto: Lukáš Oujeský

 

Javor v Crailu. / foto: Lukáš Oujeský

Javor v Crailu. / foto: Lukáš Oujeský

 

Nemalé ollie. / foto: Lukáš Oujeský

Nemalé ollie. / foto: Lukáš Oujeský

 

Cab flip. / foto: Lukáš Oujeský

Cab flip. / foto: Lukáš Oujeský

Autor: Kopa Rubrika: Rozhovory