5 nejlepších videí roku 2015

V dnešní době je stále méně a méně skate firem točících full length videa. Stojí to hromadu peněz, musí se většinou někam vycestovat, kameramani taky něco stojí a ve finále aby se člověk bál, jestli se to vůbec bude lidem líbit a prodávat se. Naštěstí ne všechny firmy to vidí takhle negativně a s radostí se pouští do točení férových videí. Rok 2015 byl poměrně dobrý ročník a urodilo se nám pár hodně archivních kousků! Pojďme teda omrknout ty nejlepší.

 Letošek byl poměrně úrodný na videa firem z celého světa, ať už se jednalo o americké značky jako Vans, LRG nebo Gold.  Měli jsme tu i první video anglické firmy Isle, zabijáci z celé Evropy se ukázali ve videu Sour solution a z Brazílie k nám doputovalo DC video De la calle/da rua. Já teda za sebe vybral pět, které mě letos zaujaly nejvíc a tady jsou.

 

5. Real – Through and Through

Nejedná se sice o plnohodnotné video, ale něčím mě to dostalo a já ho v tomhle žebříčku prostě musel mít. Nejspíš to je tím, že vyšlo z čista jasna a věřím, že každý, kdo ho viděl, tak nechápal vůbec nic. Real totiž žádné takové video neplánovali, ale vydali se na 10ti denní tour z Denveru do Kansasu, kde nasbírali tolik materiálu, že když tomu přihodili pár dalších věcí od svých team riderů, tak z toho vzniklo tohle nabité promo. Ono se ani není čemu divit, když mají v teamu lidi jako Ishod Wair, který natočí tři party za den. Co mě potěšilo možná ještě víc, než samotné video, je raw edit z jejich tour, kde uvidíte různé B-side záběry a pokusy. Takže pokud vám cokoliv z toho uniklo, koukejte to pod textem urychleně dohnat, nebudete litovat!

 

Real Through and Through:

 

Real Through and Through raw edit:

 

 

4. Nike SB – Chronicles 3

Po dvouleté pauze nám letos opět vyšlo další video z Nike kroniky a tím je Chronicles s pořadovým číslem 3. Nike za ty dva roky opět nabral spoustu nových skaterů a při jejich výčtu se bylo rozhodně na co těšit. Baví mě, že jsou ve videu profily mlaďasů jako Trevor Colden nebo Kevin Bradley a k nim tátové a skate legendy Eric Koston, Lance Mountain, nebo Brian Anderson. Každopádně největší respekt má u mě Karsten Kleppan, který dokázal, že i z neznámého evropského skatera se může stát plnohodnotný profík u amerických firem, který dokonce na takovém videu vlastní last part! Když se k výčtu riderů přidá ještě kamera a zpracování Jasona Hernandeze, tak kvalitní podívaná od začátku až do konce zaručena. Takže za mě 4. místo a jedeme dál.

 

Trailer k Chronicles 3:

 

Leftovers záběry k Chronicles 3:

 

3. We Are Blood

Ty Evans se po dokončení Pretty Sweet videa vrhl hned na další projekt a tím je We Are Blood. Pod záštitou firem jako Mountain Dew nebo Brian Farm a jejich několika milionovým budgetem bylo jasné, že tohle nebude jen tak ledajaké video. Já osobně se na něho těšil už od prvního traileru a výsledek byl ještě mnohem lepší. Tak si říkám, že se spíš jedná o film, než obvideo, protože věřím, že to chytne i člověka, který ví o skateboardingu úplný prd. Nejvíc mě baví ta rozmanitost skaterů přes mega hvězdy jako Paul Rodriguez, Eric Koston po méně známé zabijáky jako Clint Walker, Jordan Maxham, Chris Colbourn, nebo Tiago Lemos. Hlavně Tiago Lemos díky tomuhle videu nastartoval hodně slibnou kariéru. Člověk má navíc po čeknutí videa takový ten pocit, že skateboarding je něco jedinečného a má chuť hned vyrazit někam na street. Ty Evans to celkovým zpracováním posunul úplně do jiné dimenze a i když má video přes hodinu, tak od něho nemůžete odtrhnout oči ani na sekundu.

 

Trailer k filmu:

 

Cestovní blog z Brazílie:

 

 

2. Vans – Propeller

Podle mě bylo Propeller nejočekávanějším videem tohoto roku a není se čemu divit. Firma Vans je na trhu už skoro 50 let a teprve letos vydala své první skate video. Navíc má jeden z největších a nejrozmanitějších teamů vůbec. Od prcků jako Curren Caples až po legendy jako Tony Alva, nebo Ray Barbee. Každopádně jde vidět, že každý team rider si byl vědom, že tohle video bude hodně přelomové a podle toho taky vypadaly triky. Navíc když se o zpracování staral Greg Hunt, tak se je hned víc na co těšit. Vans podle mě své fanoušky rozhodně nezklamal a naopak si myslím, že jich o hodně přibylo. Je třeba říct, že nebýt Propeller, tak Anthony Van Engelen nejspíš letošní ocenění SOTY nezíská, což taky o něčem svědčí!

 

Vans Propeller trailer:

 

Vans Propeller AVE raw files:

 

1. LRG – 1947

První místo pro mě letos celkem nekompromisně ovládlo LRG video a hned řeknu proč. Jednak proto, že LRG už asi dva roky slibovala, že má vyjít, takže jsem už ani nečekal, že se ho letos dočkám, pak proto, že jsem věděl, že zde bude mít svůj první férový profil Miles Silvas a nakonec proto, protože to je bomba od začátku do konce, což jsem vůbec nečekal. Dále cením, že LRG je snad jediná oděvní firma, která investuje svůj čas a peníze do točení plnohodnotných videí a každý rider tady ze sebe vydal víc než 100%. V málokterém videu vás baví všechny profily, ale s tímhle jsem tady problém neměl a to se mi jen tak nestává. Navíc ke každému maximálně sedí hudba doplněná o prostřihy a nakonec triky z jiné planety. Najdete tu vše od mega railů a schodů až po ten nejvyšší level techniky. LRG 1947 mě prostě překvapilo ve všech směrech a za mě je tak jednoznačně videem roku 2015.

 

Trailer k LRG videu:

1947 Trailer 2 from LRG Clothing on Vimeo.

Miles Silvas na titulce Transworldu a lasttrick celého videa

Miles Silvas na titulce Transworldu a lasttrick celého videa

 

 

Tak tohle byl rok 2015 co se full length videí týče a doufám, že ten příští bude minimálně stejně dobrý. Do komentářů nám klidně napište vaše typy, rádi si je přečteme!

Autor: Kopa Rubrika: Rok 2015, Skateboarding