Ambassadors Highlight

Vydáno: 01.04.2024

 

Ambassadors, skejtová značka se zvučným jménem, která v Čechách působí skoro dvacet let, měla vždy poctivý skejtový tým. O tom ale v poslední době nebylo moc slyšet. Nyní to vypadá, že se věci daly do pohybu a svítá na lepší časy. O aktuálním stavu týmu, o plánech do budoucna i o velkém projektu Highlight jsme si popovídali s Ambassadors riderem a zároveň i novým týmovým manažerem, Honzou Machačkou.

 

Foto: Jakub Šindelář

Video: Bob Bausner

 

Pan domácí, Honza Malý při flip crookedu 

 

O Ambassadors nebylo už delší dobu slyšet, co se týče nějakých větších skejtových projektů, proto jsem osobně moc rád, že se ledy pohnuly a na světě je nová věc, která předvede aktuální sílu. Kompletní točení projektu Highlight se odehrálo v indoor Clandestino skateparku, na kterým nechal, a pořád ještě nechává ruce Honza Malý, který relativně nedávno rozšířil vaše řady. Jakej je Honza přírůstek do týmu a co říkáte na jeho veledílo?

O všech potenciálních posilách jednáme společně uvnitř týmu, Honza prošel jednohlasně, jsme za něho moc rádi, on skateboardingem naplno žije. Sám považuju skateboarding za svoji vášeň, ale jestli je někdo skutečně vášnivej skejtr, tak je to právě Honza. Dokazuje to nejen svým skateboardingem, ale důkazem toho je právě taky Clandestino. Ten park je jeho dítě, neustále díky němu roste a vyvíjí se. Jedním z důvodů, proč jsem se rozhodl pro tenhle projekt, bylo právě to, abychom Clandestino a Honzovu neúnavnou práci nechali vyniknout.

 

Když už jsme zmínili Honzu jako nový přírůstek, nedávno se stal novým členem týmu i znovuzrozený Kuba Páv. Kdo všechno aktuálně tvoří tým?

Dlouhodobě jsem fanda Kuby Páva, málokdo má v Čechách momentálně takový progres, jako on. Od té doby, co se ke skateboardingu vrátil po sérii zranění, je radost ho sledovat, navíc je Kuba hroznej sympaťák a hodnej človek a mám fakt velkou radost, že se mi podařilo z něho udělat součást našeho týmu. Kromě Kuby a Honzy tým tvoří Kristián Nguyen, Karel Raichl, Tomáš Stejskal, Laura Žáčková, Petr Veselý, Hynek Laštovka, Marek Knytl, Viktor Janeczko, Frederik Lupták, Martin Melichar, Honza Jiřička a moje maličkost.

 

Kuba Páv v protaženým flipu přes židli

 

Pustili jste se do celkem velkýho projektu. Byl připravený na tuhle akci nějaký vizuální a trikový scénář? A padalo to tam podle představ nebo se muselo někde ubrat? A naopak, padlo něco velkýho, co by vás na začátku ani nenapadlo?

Bylo to, upřímně, celý o dost náročnější, než jsem čekal. Měl jsem poměrně jasnou vizi, ohledně toho jak chci, aby vypadal ten výsledný vizuál, předlohou mi byly projekty jako Skate & Create od Transworldu nebo United Nations v prvním Berricsu, ale když jsme končili ve tři ráno, tak jsem byl rád i za ty kompromisy, ke kterým se nakonec muselo přistoupit a to jak z hlediska technický stránky natáčení, ale do jistý míry i kratší stopáží.  Jednoduše bysme potřebovali ještě jeden celej den, aby se začal rodit ten ideál. Trikově jsem byl osobně asi nejvíc nadšenej z Laury, která vrátila heelflip front bor na šikmým railíku a Karel nám zase všem vyrazil dech feeblem do bs smithu na railu s dropem, tenhle spot byl jeden z těch, co jsem měl v hlavě už od začátku, ale nemyslel jsem si, že tam takovej trik padne.

 

Týmovej manažer a člen týmu v jedný osobě, Honza Machačka, v dlouhým nosegrindu do propasti

 

Pověz mi o projektu Highlight trochu víc. Jak jste vyřešili zatmění? To jste točili přes noc nebo se nějak zadělávala okna? A bylo třeba Clandestino nějak upravovat speciálně pro tuto příležitost?

Přípravy prostoru a natáčení probíhaly už dlouho předtím, sám jsem si, krom organizačních záležitostí, vzal na starost výrobu bednění a celou halu zahalil do tmy. Honza trávil v Clandestinu dny i noci, aby skatepark zase posunul blíž k vysněnýmu stavu. Pár dní před točením navíc odletěl na závody World Skate do Dubaje, takže i když jsme měli Highlight naplánovanej zhruba měsíc dopředu, tak jsme měli oba plné ruce práce, aby to celý nakonec klaplo. Den předem nám ještě pomáhala s úklidem a vytíráním haly Honzova přítelkyně Klára, proběhly finální úpravy a my jsme byli ready.

 

Jediná zástupkyně něžnýho pohlaví v týmu, Laura Žáčková, vyhrotila i tenhle heelflip fs boardslide

 

Objeví se ve videu kompletní tým nebo poslal někdo omluvenku?

Ve videu chybí Viktor, ten si pár dní před natáčením ošklivě zvrtnul kotník a Petr Veselý, kterému se s termínem natáčení kryla dlouho plánovaná dovolená, jinak jsme ve videu kompletní a to i přes zdravotní komplikace (Kiko, Liška, Zuris).

 

Člověkem, který stál za kamerou a střihem je Bob Bausner. Ten se s pár lidma potkal kdysi při točení pro Life is Porno, potom byl Amb kameramanem na cestách během FOTR 2019. Právě on s Honzou točil a možná ještě pořád točí novej part. Bob se dal taky před nedávnem dohromady i s Kubou Pávem, se kterým si slušně sedli a dali společně dohromady pár projektů. Byl proto Bob jasnou volnou pro tenhle projekt?

Bob Bausner je pro mě na skejtový scéně pojem. Společně jsme absolvovali Fotra v roce 2019, který zmiňuješ, známe se ale mnohem dýl. S Bobem si při točení užiješ kupu srandy, zároveň ale ke svojí práci přistupuje jako profesionál, nikoho jinýho jsem k tomuhle projektu nepoptával, Bob byl pro mě jasná volba. Dalším aspektem byla i náročnost natáčení, moje vize byla taková, že Clandestino zatemníme a budeme svítit jen kvalitníma video světlama, věděl jsem, že i v tomhle se na Boba můžu spolehnout, nejen v tom, že techniku sežene, ale umí s ní hlavně pracovat.

 

Honzu Jiřičku poznáš podle jeho signature hardflipu, kterej dokáže narvat snad do všeho, třeba i do bs lipslidu

 

Aby jsme měli pohled z druhý strany, přizvali jsme kameramana Boba Bausnera, aby nám pověděl, jaký bylo natáčení pro něj.

Pro mě to bylo náročný dost. Na místě jsme byli od jedenácti dopoledne a končili jsme někdy ve tři ráno, takže šestnáct hodin nonstop práce. Měl jsem s sebou sedm různých světel, tvořič mlhy, moji starší kameru s rybím okem a svoji novou kameru. Tohle všechno se vždycky muselo nainstalovat na jedno místo, na kterým v tu chvíli celý tým jezdil. Jak se skončilo na jedný překážce, muselo se všechno přemístit a nainstalovat zase na další překážku. Jelikož ty světla stojí randál, měl jsem o ně celkem strach, a proto jsem se o ně staral raději já sám. Chvíli mi pomáhal i Machy, který si vzal kameru a točil s rybím okem.

Moc rád bych poděkoval Kubovi Pávovi za pomoc. Jel to se mnou celý od rána až do rána. Jel pro mě, pak se mnou pro techniku a to samý zase na konci, takže velký dík. Pak díky za pomoc Machymu na místě a Jířovi, že se o mě hezky staral na place, jestli mám co jíst a pít.

 

Tomáš Stejskal a bs flip přes koš 

 

Dalším, kdo byl na místě a podílel se na výstupech z akce, je Kuba Šindelář, kterej na místě fungoval jako fotograf. Poprosili jsme i jeho, aby nám pověděl, jak probíhal den z jeho pohledu.

Co pro mě bylo oproti běžnýmu focení jinačí, byla práce s rybím okem, který je cirkulární, takže vidíš okraje a v postprodukci je dáváš pryč. Díky tomu oku ale dosáhneš brutální deformace, kterou u skejt fotek prostě miluju. Na místě makal hlavně Bob, protože tenhle projekt svojí velikostí nebyl utvořený pro jednoho kameramana. Díky tomu jsem ale nemusel nijak přestavovat světla, protože jinak by se tím celý natáčení ještě víc protáhlo a že už takhle to bylo dlouhý dost. Bylo ale super po delší době zase všechny vidět a fotit skateboarding.

 

Zpátky k Machymu, v týmu to máte nastavený tak, že jsou si všichni rovni nebo existuje i nějaký pro status, jak tomu bylo v minulosti? K tomu mě napadá ještě otázka, jestli máte i nějaký flow tým nebo mladý ridery, které si vychováváte?

Letos vyjdou skejty se jménem Kikovi, Liškovi a Kájovi Raichlovi. Tahle trojice jsou momentálně naši profíci, i když je potřeba to označení brát trochu s rezervou, protože srovnávat to se strukturou jakou vidíme u amerických značek, to prostě nejde. Sám tenhle rank vnímám jako vyjádření podpory z naší strany a zároveň poděkování a ocenění riderů, kterých se to týká, neznamená to ale, že to tak bude navždycky nebo, že mezi ně v budoucnu nepřibyde někdo další.

Co se flow týmu týče, tak podporujeme mladé pušky - Matěj Sebera, Hynek Masopust a nedávno k nim přibyl taky Pája Pokorný. Letos budu aktivně nové talenty hledat a moc rád bych tenhle seznam rozšířil.

 

Zákulisní fotečka Mellyho

 

Jaký je dlouhodobý plán? Prezentování brandu po jednotlivcích skrz jejich vlastní dosahy nebo plánujete víc společných projektů, na kterých tyhle věci většinou stojí? Přece jen, jaro je za rohem a ulice a všemožný akce znovu otevírají svou náruč.

Kuba Páv a Honza Malý mají roztočený party s Bobem, Melly letos dokončí part, Kiko dokončí part a Feďo se objeví v novém Elare videu od Štefana Kurilly. Liška chce začít novou štaci v Barceloně, kde už je skoro lokálem, tak uvidíme, čeho se od něj dočkáme. Laura pak soustředí veškerou svojí pozornost na druhou část kvalifikačních závodů na olympiádu, i přes to, že se o pár míst nekvalifikovala, tak díky odstoupení několika závodnic se jí teď velmi pravděpodobně otevírá cesta k boji o Paříž.

Jinak momentálně plánujeme týmový trip do Rakouska, bavíme se o Portugalsku, budeme ale i závodit, objíždět skateparky po celé ČR v rámci týmových sessions/exhibic. Takže vidíš, že nás čeká nabitá sezóna. Já osobně pak chci tým více tmelit a skrze náš Instagram přibližovat i jednotlivé osobnosti díky novým rubrikám a iniciativám. Nedávno jsme odstartovali rubriku 5x5, Honza Malý byl letos prvním, kdo dostal na starosti náš profil v rámci Instagram takeover a bude toho víc, máte se na co těšit.