Dá se v ČR živit skateboardingem?

„Budu skejtovat, co to půjde a když by to šlo, tak bych se tím rád jednou i živil,“ je mantra, která zaznívala nebo dodnes zaznívá v převážné většině rozhovorů se skate tématikou.

 

Ideál možnosti získávat peníze na chleba z něčeho, co tě zároveň baví, je zbožným přáním nejednoho skatera. Na druhou stranu s sebou ale skateboarding nese i několik dalších „pracovních pozic“, které mohou udělat stejnou službu a zároveň pomoct člověku neskončit jako klasická kancelářská krysa.

Otázka za milion dolarů (nebo přinejmenším alespoň dvacku měsíčně na účtě) zní: je to v českých podmínkách vůbec možné?

 

Udělali jsme průřez mezi českými skatery, fotografy, vlastníky shopů a dalšími profesemi spojenými se skateboardingem, abyste si sami udělali obrázek o tom, jestli je v ČR obživa skateboardingem možná, nebo nadále zůstává v kategorii nesplnitelného snu. Poslali jsme vybraným respondentům set podobných otázek, abyste měli srovnání. A kdo, že nám odpověděl?

 

Maxim Habanec – skater

 

Jakým způsobem tě živí skateboarding? 

 Skateboarding mě sice živí, ale je to kombinace několika věcí. Není to jen o tom, že bych mohl ráno vstát, dělat triky až do večera a to by mě uživilo.

 

Máš ještě kromě toho jinej přivýdělek/ práci? 

Jinou práci nemám. Občas dělám nějakou grafiku nebo něco menšího. Vlastně se živím jen věcma kolem skateboardingu, ale ježdění jako takový už dělá třeba jen 40% a ostatní je točení videí, nějakej byznys kolem toho a tak. 

 

Omezuješ svůj životní standard, aby ses mohl živit jen skateboardingem? (jíš jen rohlíky s paštikou, místo bavoráka jezdíš sockou na černo, místo pětihvězdy bydlíš ve spacáku ve skateparku atp.)

Spíš omezuju svoje pohodlí v tom smyslu, že nemám žádnej volnej čas. Všechno věnuju tomu, abych se mohl živit tím, co mě baví. A jsem schopnej pro to udělat a obětovat cokoli. I když to třeba znamená to, že nemám dost času, kterej bych mohl trávit se svojí holkou atd.

 

Co je podle tebe klíčem k úspěchu v tom, co děláš? 

Asi to co sem zmínil – ta ochota obětovat svoje pohodlí s vidinou toho, že se jednoho dne budu moct živit tím, co mě baví. Třeba poslední rok jsem byl většinu času na cestách a doma jsem strávil třeba 30% času. Zbylých 70% mám permanentně batoh na zádech a jsem nonstop připravenej na skejtování. K tomu se teď přidalo točení videí, řešení různých projektů a mnohem komplexnější věci, než jenom skateboading.

 

Co naopak většině lidí chybí pro to, aby se dostali tam, kam ty?

Asi to, že jsem schopnej produkovat nějakej svůj vlastní obsah. Jsem schopnej si věci sám natočit, udělat si návrhy věcí, který chci udělat, dokážu si odřídit svoje projekty a spoustu takových věcí. Protože mě vždycky bavilo zabývat se i věcmi, které jsou kolem skateboardingu a nejenom samotným ježděním.

 

Jestli máš srovnání se zahraničím: v čem je situace v ČR specifická?  

Situace u nás je specifická v tom, že tady prostě není možný uživit se jenom samotným ježděním a tím, že budeš spoléhat na sponzory, že bys dostal promodel a nemusel už nic dělat jako v americe. Tady fakt musí člověk fungovat na více úrovních: závodit, dělat svoje projekty, spolupracovat s firmama… prostě se fakt snažit. A myslím si, že je to vlastně fakt docela náročný. Nejde prostě skejtovat pro zábavu a uživit se tím.

 

Dovedeš si představit, že se stejným způsobem budeš živit i za 5, 10..20 let? Že si skateboardingem vyděláš na hypotéku, auto, uživíš rodinu… 

Dokážu si představit, že ty věci kolem skateboardingu se budou nabalovat ještě víc a myslím si, že se budu i dál živit věcma kolem skateboardingu nebo sportu obecně, protože v tom vidím budoucnost.

 

Napadlo tě někdy, že se na to, co děláš vykašleš a půjdeš „normálně pracovat“? 

Napadlo mě to několikrát. Věřím, že bych stejný možství času i energie věnoval i jinýmu povolání. Třeba by se mi jednoho dne ta hypotéka splácela líp, ale zase by to nebyla zábava. Chci dělat skateboarding proto, že mě to baví a jedině díky tomu v tom můžu bejt dobrej.

 

Proč naopak tuhle myšlenku vždycky zaplašíš a děláš to, co děláš dál?

Pokaždý, když si musím vydělávat něčím, co se netýká skatebardingu, tak mi to připomene, jaká je to vlastně radost. Pracovat s lidma, který se věnujou od mala nějakýmu sportu, nebo jiný aktivitě je radost. Základní rozdíl je v motivaci – neděláš něco proto, abys vydělal peníze, ale protože tě to baví.

Jinak do budoucna věřím, že se podmínky budou zlepšovat i pro ostatní a budou mít takový štětsí, jako jsem měl já na super spolupráce se super firmama jako Redbull, Vans, Ambassadors, Creme, který byli vždycky otevřený mým myšlenkám a společně jsme to posouvali dál, za což jim moc děkuju.

 

Vašek Žalud – fotograf a team manažer AMB distribuce

Jakým způsobem tě živí skateboarding?
Pracuji jako Team manažer pro AMB distribuci, ve které jsem také Team fotograf a skladník.Poté taky fotograf pro Českou asociaci skateboardingu.

 

Máš ještě kromě toho jinej přivýdělek/ práci?
Jiný nemám, občas se teda naskytne příležitost nafotit něco jiného než skate, ale lidi jsou skrblící a neumí ocenit práci ostatních. A nebo spíš je to tím, že každý kdo si v dnešní době koupí foták je fotograf a nafotí cokoliv zadarmo nebo za minimum ceny a to se pak tím co tě baví těžko živí. 

 

Omezuješ svůj životní standard, aby ses mohl živit jen skateboardingem? (jíš jen rohlíky s paštikou, místo bavoráka jezdíš sockou na černo, místo pětihvězdy bydlíš ve spacáku ve skateparku atp.)

K tomu mám jen asi jediné a to “prachy budou, my nebudem”. Ale nijak se neomezuju, když na to mám a chci to tak si to koupím, občas samozřejmě kvůli tomu žeru jen suché rohliky ale nikdy jsem si nic neodřekl.

 

Co je podle tebe klíčem k úspěchu v tom, co děláš?

Asi to že jsem od začátku fotil všechno co jsem mohl a nic mi nestálo v cestě, šel jsem za tím co jsem v životě vždy chtěl dělat. Vždy je to jen o tom držet se toho svého snu.

 

Co naopak většině lidí chybí pro to, aby se dostali tam, kam ty?

Lenost, v dnešní době kdy dostaneš všechno za nic, všichni mají všechno a všichni se hned obracejí a stěžují si všude možně, že nemají to co ostatní nebo že jim někdo ukřivdil, to je prostě chyba! Když jsem byl dítě, tak jsem se kvůli pravdě nebo něčemu co nám vadilo, rvali. Přišli jsme domu pomlácený a roztrhaný ale problém byl vyřešený a když jsem třeba prohrál tak mi doma táta ještě vynadal abych se přiště snažil víc. A za nějaké stěžování a žalování jsem dostaval kasara.

 

Kdo nebo co ti nejvíc pomohlo se posunout na současnou úroveň?

Asi vlastní odhodlání a určitě lidé kolem mě, rodiče kteří mě podporovali, bratr který za mě vždy udělal práci, abych mohl jít skejtovat a kámoši, kteří mi věřili. A samozřejmě Jan Lankaš a Jan Bašný za to, že mi dali šanci.

 

Dovedeš si představit, že se stejným způsobem budeš živit i za 5, 10..20 let? Že si skateboardingem vyděláš na hypotéku, auto, uživíš rodinu…

To je těžká otázka! Já si dokážu představit cokoliv, ale nikdy nevíš co se ti postaví do cesty. Ale určitě se tomu všemu chci věnovat a doufám že co nejdéle, baví mě to, a dělám to, co jsem vždy chtěl dělat! Kluky z týmu mám nejvíc rád a celkově mě skate scéna baví.

 

Napadlo tě někdy, že se na to, co děláš vykašleš a půjdeš „normálně pracovat“?

Nikdy! Ve skate scéně se stále drží taková ta pohoda, nebo aspoň u nás ve firmě tomu tak je, kdy každému tykáš a neřeší se že jsi přišel do práce třeba o 10 min. později nebo že chceš odejit dřív, protože chceš jít skejtovat. Samozřejmě když je práce hotová!

 

Proč naopak tuhle myšlenku vždycky zaplašíš a děláš to, co děláš dál?

Protože delám, co mě baví, a vždy jsem to chtěl dělat. A dělám to i kvůli těm lidem kteří třeba začínaji skejtovat a já dostanu příležitost jim poradit a nějak pomoci. Ukázat jim, že skateboarding není sport, jak si všichni myslí a nikdy jim nebyl a nebude. Ale je to něco, co ti dá pocit nebo cosi uvnitř tebe, co nedokážeš popsat, protože jet na skatu, odrazit se a být s kámošema na skejtu je nepopsatelné a pochopí to jen někdo! 

 

Mirek Kvapil – CEO Darkslide

Jakým způsobem tě živí skateboarding?

Když to tak vezmu, vlastně mě nikdy neživilo nic jinýho, což je úlet. Nejdřív jako redaktora a teď jako majitele skateshopu Darkslide.cz, dvou značek (Charge skateboards a Socket hardware) a menší distribuce (Polar Skate Co. pro ČR a SK).

 

Máš ještě kromě toho jinej přivýdělek/ práci?

Nene, na to absolutně není čas. Dlouholetej kámoš Roman Špaček se mi nedávno smál, že sem v krámu zalezlej jak Vietnamec ve večerce. To je vlastně absolutní pravda, ale dalšího prodavače by to tu neuživilo. Většinou tu smrdím od 7:30 ráno do pěti nebo sedmi večer. Pak už člověk nemá energii a chuť na nějakej sidejob nebo cokoli jinýho. Maximálně si jít vyčistit hlavu, občas pojezdit nebo něco natáčet. 

 

Omezuješ svůj životní standard, aby ses mohl živit jen skateboardingem? (jíš jen rohlíky s paštikou, místo bavoráka jezdíš sockou na černo, místo pětihvězdy bydlíš ve spacáku ve skateparku atp.)

Se svým životním standardem sem víceméně spokojenej, stačí mi fakt málo. Snažím se hodně omezovat žraní venku a nákupy zbytečnejch píčovin. Lepší je investovat třeba do výletů s týmem nebo holkou. Když si člověk vaří do práce, dělá svačiny, jezdí MHD, život se dá maximálně užívat i s málem.

 

Co je podle tebe klíčem k úspěchu v tom, co děláš?

Každodenní práce s týmem a scénou je nutnost. Nevidím důvod, proč by u mě měli lidi nakupovat, kdybych do nich nesypal videa, nestavěl spoty a obecně nevracel maximum. Je mi smutno z toho, jak většina českejch distribucí a firem úplně ztratila kontakt se skateboardingem, spolíhaj jen na US marketing, facebook, instagram a jen se vezou… Čest výjimkám, zdravím třeba AMB a Picnic.

 

Co naopak většině lidí chybí pro to, aby se dostali tam, kam ty?

Většina to dělá česky, lacině, bez nápadu, pokaždý jinak… Teď sem zase viděl nějaký welcome video s rozpixelovaným logem, záběrama na vejšku, takhle to tu prostě chodí a všichni se tvářej, že je to ok. Každej samozřejmě nemá vybavení a firmy mu nejsou schopný zajistit normálního kameramana, ale do éteru se pouštěj dost šílený věci.

 

Kdo nebo co ti nejvíc pomohlo se posunout na současnou úroveň?

Nejvíc určitě zkušenosti z práce v Boardu, diskuze s team managerama a skate businessmanama všeho druhu plus skate nerdství nejvyšší úrovně. Pak samozřejmě team, kameramani, fotografové, grafici, kámoši kolem a bez pomoci rodičů by to taky vůbec nešlo.

 

Jestli máš srovnání se zahraničím: v čem je situace v ČR specifická?

Zdá se mi, že lidi v zahraničí mnohem radši podporujou lokální věci, smysluplný projekty a nejde jim v první řadě jen a jen o cenu nebo výši slevy. Pak taky fakt, že na skateshop si tu bohužel hraje strašně moc obchodů. Distribuce cpou zboží všude možně, pak se hafo věcí zlevňuje a udržet nějakou cenu, tedy vydělat, je u většiny zboží nereálný. Tolik skateshopů na kilometr čtvereční podle mě nikde jinde není.

 

Dovedeš si představit, že se stejným způsobem budeš živit i za 5, 10..20 let? Že si skateboardingem vyděláš na hypotéku, auto, uživíš rodinu…

Dovedu, pravděpodobně nevydělám, pravděpodobně neuživím, ale dělám všechno pro to, aby se to nějak povedlo.

 

Napadlo tě někdy, že se na to, co děláš vykašleš a půjdeš „normálně pracovat“?

No jasný, ale teď mám zase šťastnější období a věřím, že se tvrdá práce vyplatí. Hodně teď makáme na svejch vlastních značkách a další rok by měl bejt šíleně cool!

 

Proč naopak tuhle myšlenku vždycky zaplašíš a děláš to, co děláš dál?

Když sem zjistil, že ze mě určitě nebude pro skater, snil jsem o nějakym zaměstnání okolo skejtu. Sice sem teď většinu času zalezlej v krámu, řeším papírovačky, píčoviny a nadávám na všechno, ale zároveň sem team managerem nejlepších lidí pod sluncem, můžu s nima natáčet, cestovat a zažívat všechno to, co jsem jako malej viděl třeba v Baker videích. K tomu vymejšlet komplet marketing, ladit designy apod. Nic není víc, díky za to!