Deska pro Peňu vychází se zpožděním skoro třiceti let

Vydáno: 06.03.2023

 

Psal se rok 1996, krásný den prvního června a na Štvanici probíhal závod, kde padaly triky jako o život. A ono šlo skutečně o život. O život Jakuba Krejčíka, kterému nikdo neřekl jinak než Peňa.

Pro mě osobně byl rok 96 rokem tuším pátým co jsem stál na prkně a naše Southwest crew se téměř každodenně pohybovala někde po ose Stalin, Hůrka, Štvanice, Scéna a podobně to měly tenkrát všechny partičky. Na spotech pak potkáváš stejný obličeje, dáváš se s nimi do řeči, co kdo vrátil, nevrátil, kde se mlátilo s náglama a kdo má kde jakou VHSku k vidění. Mezi těmi všemi postavami pražského skateboardingu jsme měli tu čest poznat i Peňu, Jakuba Krejčíka. Ve spojení s Peňou nemám uvízlé v hlavě kombo nebo trik, on byl spíš tanečník. Jeho rozevlátý styl je to, co s ním mám spojené. Plus pokecy na mramoru a všude možně po celé Praze. 

A pak už jen vzpomínky na smutné noviny, kolem jeho zdravotního stavu, za kterým byla akutní leukémie a Den pro Jakuba, což byl závod který vám přiblížíme v přiložených scanech. Jirko díky za ně, kredit Board a Matěj Homola. Kdo mohl, tak závod jel, včetně mě, nebo kámoše s přezdívkou Hosoi, kterého Matěj Homola zvěčnil v obrubníkovém grindu pana Smithe. Samotný závod komentoval Marek Schneider, a jak vidno z článku dostal bídu, že jako speaker neumí triky a zřejmě závod i jel, se svým fake stand upem. Myslím že ten den jel opravdu každý, kdo mohl. Smutným faktem je závod konaný o dva roky později, Day for Šnajc, kde se pomáhalo právě Markovi po jeho těžkém úrazu na snowboardu.

Bohužel i přes vybranou pomoc jsme nedokázali Peňovi pomoct a není mezi námi už přes dvacet let. 

Myšlenku desky pro Peňu oživil v loňském roce Jirka Šimek, kterého znáte, nebo můžete znát z podcastu Switch a když objevil Peňovu kresbu, kterou pro svůj skate Peňa původně zamýšlel, rozhodnutí desku zrealizovat na sebe nenechalo dlouho čekat. Peňa tak má konečně svou desku, vyšla dnešním dnem u Ambassadors a my víme že má radost. Kouká se na nás, směje se a prohlíží si svůj promodel. Jakube, bylo mi ctí a předávám slovo Jirkovi, bez kterého by deska nevznikla.

Deska Ambassadors Peňa 2023

 

Jakub“Peňa“ Krejčík    R.I.P.

Když se dívám na ten obrázek co si mě namaloval, tak mi běhá mráz po zádech. Rok 1998, to už je nějaký ten pátek. Pak si najednou zmizel a čas běžel dál. Někde jsem zaslechl, že už nejsi mezi námi, ale pořádně jsem nevěděl co se vlastně děje, nepátral jsem, teď je mi to líto!

Určitě si mnoho z vás vzpomíná na akci Den pro Jakuba, která se konala na pražské Štvanici se záměrem vybrat nějaký peníze na pomoc Jakubovi v boji se zákeřnou nemocí. Každý mohl přispět a věnovat tak něco na účet Vinohradské nemocnice – pro Jakuba. Tenkrát o tom bylo i pár stránek v Boardu. Byla to skvělá akce! Bylo super vidět jak se všichni dokážou semknout a držet za jeden provaz.

Jakuba jsem začal hodně vnímat až vlastně v době, kdy jsme měli na Václaváku v Luxor klubu minirampy. Kromě toho, že za námi občas chodíval i do Assassinu. Vždycky to byl strašně hodný a ochotný kluk co s námi jezdil, hodně rád povídal vtipy a stále se smál. Vzpomínám si, jak jsme stále řešili jen a jen sk8 a on vyprávěl co kdo kde udělal za trick. Stejně jako tenkrát, i dnes, když se sejde parta skejtrů.

Bohužel je to opravdu už strašně dlouho a vzpomínky se mlží.

V případě, že máte vlastní vzpomínku na Peňu, prosím napište na emaily Jiri8Simek@gmail.com nebo info@skaterock.cz. Díky!

Poděkování za pár střípků v hledání: Viktor Bukač, Matěj Homola, Ivan „Zobák“ Pelikán,

Text: Jirka Šimek „Vím, že by měl radost. . . „