František Havránek: „Pravidelně skejtovat jsem začal ve čtyřech letech“

Mladá krev je bezpochyby jednou z nejdůležitějších skupin v jakémkoliv sportu či aktivitě a rozhodně si zaslouží náležitý prostor. Jestli je na naší scéně někdo potenciálním příslibem do budoucna, je to určitě Fanda Havránek. Ten je ve svých jedenácti letech poměrně dost vidět, a ve stylu zabíjí jak na streetu, tak ve férových bazénech. Jeho skills a osobitého stylu si všimli i v evropském týmu Nike SB, jehož řady před nedávnem oficiálně doplnil. V posledních dnech se objevil v novém Charge videu „Plug-in“ nebo taky ve dvou hudebních klipech Paulieho Garanda. Konečně jsme malého Fandu trochu vyzpovídali i my.

 

František Havránek / Foto: Dominik Kirka

 

Nazdar Fando, tak se nám prosím tě prvně pěkně představ. Kolik ti je, odkud seš, a tak.

Ahoj, jmenuju se František Havránek, je mi 11 let a jsem z Plzně.

 

Kdy ses vůbec poprvé postavil na skejta? Inspirace přišla asi v rodině od taťky, ne?

Táta i brácha skejtujou, takže jsem to od malička viděl u nich. Nevím, kolik mi bylo, když jsem se na skejt postavil prvně, ale pravidelně skejtovat jsem začal ve čtyřech letech.

 

Na to jak seš mladej, tak je neuvěřitelný jakej máš styl a nemáš problém zabíjet jak na streetu, tak v bazénech. Čím jsi vlastně začínal a kde se cítíš víc doma?

Začínal jsem ve starým „Modrým“ skateparku v Plzni, když byl ještě plechovej, ale s tátou a bráchou jsme často jezdili do skateparku v Klatovech, kde jsem se začal houpat v bazénu. Každý léto mě pak táta bral na Robotix kemp. Přes zimu jsme jezdili do různých krytých miniramp – Rokycany, Budějce, Štěnovice, Eternia atd. Mám rád street i rádiusy, nic z toho mi není bližší.

 

Co nějaký video, můžeme se těšit?

Víc než rok jsme s klukama z Charge sbírali záběry do videa Plug-in, který mělo v neděli 4. 10. premiéru na Stalinu. Chystali jsme se s premiérama objet Česko, Slovensko a Polsko, ale bohužel nám to současná situace neumožňuje, takže se můžete těšit aspoň na online premiéru, která proběhne 15.10. Nějaký další video plány mám, ale zatím si je nechám pro sebe.

 

František Havránek – frontside lipslide u Zrzy v bowlu / Foto: Jan Havránek

 

 

Před nějakým měsícem nás všechny zasáhla skvělá zpráva, že seš nově členem evropského Nike SB týmu – k tomu dodatečně obrovské gratulace za celou redakci! Jak dlouho jste na tomhle posunu makali a už ti přišel první balík?

Kluci z Popname posílali moje fotky a videa do evropskýho Nike pravidelně, takže tam o mně věděli. Letos na jaře se v Nike Europe rozhodli podpořit děti z různých sportů a aktivit, mezi nimiž byl i skateboarding. Já měl to štěstí, že si mě vybrali. V červenci pak přišla první zásilka.

 

V současnosti je to s cestováním takový, jaký to je. Jednáte i tak do budoucna o společných tripech/projektech?

Naposledy jsme byli s Charge teamem dotáčet „Plug-in“ v Polsku, v plánu byly premiéry v Čechách, na Slovensku a právě i v Polsku. Jak to teď bude nikdo neví. Pokud to půjde, chtěl bych v zimě vyrazit do Berlína do Nike SB Shelter haly. Uvidíme.

 

No a na čem vlastně nejradši skejtuješ – popiš nám tvůj setup i s botama.

– Deska: Charge, 8 palců, mírnej konkejv

– Treky: Ace Trucks 44, povolený, bez podložek pod bushingama

– Kola: Spitfire Wheels, tvrdost 99A, Conical shape, 54 mm

– Boty: Nike SB, Blazer Mid

 

František Havránek – backside crooked / Foto: Jan Kantor

 

 

V poslední době ses už dvakrát objevil v klipu Paulieho Garanda. Jak ses k tomuhle dostal? A jak tě bavilo tohle hraní, případně chystá se něco dalšího?

Přes Instagram mě oslovil režisér Ondřej Kudyn, kterej mě chtěl jako křoví do Paulího klipu Livin‘. Tam jsme se všichni seznámili, a když pak hledali někoho pro roli Pabla, vzpomněli si na mě. Moc jsem se na to necítil, ale nakonec jsem do toho šel. Byla to zajímavá zkušenost.

 

A kromě skejtu a klipů, co vlastně jinak děláš? Co ty a škola?

Rád hraju na kytaru, učí mě kamarád Hyroš z Pessertive Crew. Škola mě moc nebaví, ale vím, že je to základ k dobrýmu životu.

 

Fando tak hrozně díky za pokec a všichni se budeme moc těšit na tvoje další projekty. A tady máš kdyžtak prostor na děkovačku ty.

Hrozně moc díky rodině za to, že mě tak podporují. Díky všem mým sponzorům: Charge Skate Co., Popname, Spitfire Wheels/DLXSF_Czech, Ace Trucks/Layback Distribution, Nike SB.

 

Díky všem fotografům, kameramanům, Pessertive Crew a všem dalším kámošům, kteří mě mají rádi a podporují mě. Díky čau!

 

 

Stroze odpovídal Fanda, editoval a doplnil táta Havroš dle svého nejlepšího vědomí a svědomí.