Keegan Palmer je historicky prvním olympijským vítězem v kategorii „Park – Muži“

Dlouhou dobu diskutovaná premiéra skateboardingu na olympijských hrách je nyní již oficiálně za námi. Dnes ve dvě hodiny našeho času odstartovala poslední zbývající kategorie skateboardingu v Tokiu, kterou byl „Park“ v podání mužů.

Legendární Rune Glifberg byl vylosován, aby se stal historicky prvním mužem, který dropne v kategorii „Park“ / Foto dostupné z: instagram.com/worldskatesb

Kvalifikace:

Stejně jako předchozí části závodu, i kvalifikace parku mužů startovala v 9 hodin ráno tamního času, což s časovým posunem znamená, buď jet nonstop nebo si přivstat ve 2 hodiny ráno. Kvalifikace se jela ve stejném formátu, jako jsme zvyklí už z předchozích závodů – tedy každý rider má tři 45vteřinové jízdy, kterou může předčasně ukončit pád, a ze všech tří jízd se počítá pouze nejlepší skóre. Kvalifikační startovka je klasicky rozdělená do čtyř heatů po pěti skejtrech a pořadí pro kvalifikaci se losuje.

 

Startovní listina rozdělená po heatech / Dostupné z: olympics.com

 

Soupiska hned prvního heatu slibovala slušnou podívanou a dalo se čekat, že už první jízdy budou pořádně našlapané – sestava Rune Glifberg, Heimana Reynolds, Zion Wright, Ivan Federico a Andy Anderson v jednom heatu mluví za vše. Klukům to ale hned od prvních jízd úplně nepadalo – v prvních jízdách odjel „čistou“ sérku pouze Zion Wright, který dělal frontside fajvo, backside 360 nosegrab přes transfer, backside i frontside tail, obří airy, ale u backside heelu mute grab nerozkopl flip a byla řada na improvizaci. Ani druhé jízdy se neobešly bez pádů – Rune tentokrát odjel nádherný frontside heelfip indy, ale zbytek triků mu nevyšel, a to ani v poslední jízdě. Heimana Reynolds, jeden z velkých favoritů, vsadil ve třetí jízdě trochu na jistotu a odjel čistou jízdu, která ale stejně stačila zatím pouze na druhé místo. V poslední jízdě se taky s čistou jízdou ukázal kreativní Andy Anderson, který park využívá jako nikdo jiný a se spoustou flipů, projetým lipslidem a sminem do nosewheeliečka přes centrální funbox zakončil jízdu. Po jízdě ještě ukázal trochu freestylu, ale i tak průběžné třetí místo.

 

Druhý heat přinesl skoro čistě evropskou sestavu – Danny Leon a Jaime Mateu ze Španělska, Němec Tyler Edtmayer, Ital Alessandro Mazzara a z Brazílie Pedro Quintas. Pedro Quintas odjel v poslední jízdě čistou jízdu, která ho vystřelila na první místo! A respekt patří i Tylerovi Edtmayerovi, který si v tréninku zlomil zapěstí, a i tak nakonec hecnul čistou jízdu s 540 přes roh, krásným fs feeblem a spoustou dalšího – na postup to ale bohužel nestačí.

 

Do předposledního heatu byli nalosováni Kieran Woolley, Luiz Francisco, Dallas Oberholzer a Steven PinieroKieran Woolley to odstartoval skvělou jízdou - vysoké airy včetně boneless transferu, backside varial flip a Kieran si i přes sražení kameramana na konci jízdy odnesl zatím nejvyšší počet bodů. To ale druhou jízdou překonal Luiz Francisco, který vracel neskutečně vysoké flip triky a zaslouženě si bere první místo.

 

Celou kvalifikaci zakončil heat nabitý známými jmény – Oskar Rozenberg, Pedro Barros, Keegan Palmer, Cory Juneau a jediný Japonec v mužském parku Ayumu Hirano. Pedro Barros i přes zaváhání v první jízdě, dostal za dvě 540 v obrovské výšce, frontside 360 indy přes transfer a další triky 73 bodů. A v druhé jízdě to ještě odladil a posunul se na čtvrté místo. Keegan Palmer v druhé jízdě taky vrátil nabitou čistou jízdu, která ho dostala na páté místo.

Výsledky kvalifikace / Dostupné z: olympics.com

Finále:

Do finále se nakonec hodně překvapivě nedostal velký favorit na vítězství Heimana Reynolds, stejně tak tomu je i v případě Ziona Wrighta. Zároveň je finále parku mužů taky první kategorií, kde se do finále neprobojoval žádný domácí sketjr z Japonska, takže všechny zlaté medaile ze skateboardingu doma určitě nezůstanou.

 

Finálové jízdy odstartoval poslední kvalifikovaný skejtr, kterým byl Cory Juneau. Cory začíná čistou jízdou, kde vrací 540, frontside tailslide na bedně, frontside nosegrind, frontside flip bez grabu nebo třeba backside noseblunt revert. Vincent Matheron a Steven Piniero svoje jízdy kazí. Dalším na řadě je ale Australan Keegan Palmer, který odstartoval ve velkém stylu – kickflip transfer přes delší stranu „boule“, 540 transfer, nádherný frontside nosegrind v zatáčce, nekonečný backside tailslide nebo třeba cab 540. Tohle všechno stačilo hned v první jízdě na 94,04 bodů a průběžné první místo s velkým náskokem. I Pedro Barros začíná dobře a vrací čistou jízdu ve strašným speedu, kdy vrací hned celkem tři backside 540 (včetně 540 indy), frontside i backside smino ve stylu a další airy, které ho vystřelily rovnou na druhé místo. Naopak Pedro Quintas a Kieran Woolley jízdy nevrací. Posledním, kdo dropuje do své první jízdy, je Luiz Francisco, který vrací stylové airy, blunt frontside ven, 540 nebo třeba nogr na „railu“ na danger banku.

 

Ve druhé jízdě Cory Juneau upravil několik triků, což mu přineslo dva body navíc, ale i tak pořád zůstává na třetím místě. Vincent bohužel jízdu znovu kazí. Naopak Steven Piniero odjíždí čistou jízdu, ve které nechybělo ani flip indy, backside 360 přes transfer nebo například 540 nosegrab. I tak ale jeho jízda stačí pouze na průběžné 5. místo. Keegan druhou jízdu kazí, stejně jako i Pedro Barros a Pedro Quintas. Kieran Woolley svou druhou jízdu ale vrací, odjíždí brutální polety (včetně backside flipu indy), boneless transfer nebo nádherného frontside feeblu a v jízdě nechybí ani „povinná“ backside 540. Aktuálně 4. místo. Luiz Francisco do své druhé jízdy přidal například 360 flip indy transfer přes „bouli“, ale nakonec zkazil 540 a i po lehkém zlepšení zůstává na 5. místě.

 

Cory Juneau poslední jízdu bohužel kazí a musí tak čekat, jestli se udrží na třetím místě. Stejně tak znovu kazí i Vincent Matheron, kterému finále úplně nesedlo, ale i přes pád v poslední jízdě končí na 7. místě.  Steven Piniero na třetí pokus odjíždí čistou jízdu, která mu ale posun nepřinesla. Naopak Keegan Palmer ještě přitlačil a svou perfektní jízdu doplnil backside flipem indy 540 a svoje skóre zvýšil na 95,83 bodů. Pedro Barros, Pedro Quintas i Kieran Woolley svou poslední jízdu bohužel kazí. Posledním, kdo může ještě výsledek ovlivnit, je tak Luiz Francisco, který sice předchozí jízdu odladil, ale i tak stačí pouze na postup na čtvrté místo a medailové pozice se už nemění.

 

První tak skončil Australan Keegan Palmer, který dominoval a vyhrál s téměř desetibodovým náskokem. Druhé místo si udržel Brazilec Pedro Barros a bronzovou medaili přiveze do USA Cory Juneau!

Celkové výsledky finále / Dostupné z: olympics.com