Letošní Mistrovství ČR patřilo za poslední roky k těm nej

Vydáno: 11.10.2023

 

Letošní Mistrovství ČR ve skateboardingu uteklo jako voda a a česká závodní sezona je tak se ctí uzamčená až do příštího jara, kdy vše zase znovu vypukne a my se budeme vídat ve skateparcích po celé naší zemi. Pojďme se podívat blíž, jak letošní třídenní maraton probíhal.

 

Jirka Hronek - nollie hardflip transfer

 


Foto + video: Jirka Novosád

 

Letos mělo MČR totiž svoje poprvé v podobě třídenního contestu, kdy se k závodní sobotě a neděli přidal ještě pátek. Pro tenhle model se organizátoři rozhodli po loňských zkušenostech, kdy se do závodu mladých přihlásil snad každý, kdo má doma skateboard a závod se tak protáhl až do nočních hodin. Model, který známe z Mysticu tak přišel vhod a celovíkendový závod měl tak svůj časový harmonogram dostatečně naddimenzovaný, že se nikdo nemusel nikam hnát, což bylo znát jak na pohodě riderů, tak i rodičů. Další novinkou byl Livestream, který zprostředkoval závod i lidem, kteří nemohli dorazit a za tuhle službičku letí props firmě Forpix, která živý přenos kompletně zajišťovala.

 

Postupně si probereme celý víkend, den po dni, tak jak šly za sebou jednotlivé kategorie a disciplíny a zkusíme tak našim čtenářům přiblížit dění na Štvanici co nejlíp, jakoby sami byli na místě. Jelikož se toho událo mnoho, nebudeme rozebírat jednotlivé výkony a triky, protože ty top uvidíte stejně ve videích.

 

Pátek:

Prvním dnem byl pátek, který byl na MČR dnem novým a měl za úkol vyselektovat závodníky v předkvalifikačním kole, aby se předešlo nafouklé skupině plné ollíček a boardslidů, kvůli které byl vlastně páteční, předkvalifikační, den přidán.

Na programu dne tak byl všeobecná předkvalifikace pro všechny věkové kategorie ve Streetu – Junior Chlapci U10 a U15, Junior Dívky U10 a U15 a Muži.

Oproti loňskýmu roku asi dostali rodiče rozum a nehnali svoje děti na největší český závod a do předkvalifikačního závodu v kategorii Junior Chlapci U 10 se tak přihlásili jen čtyři rideři oproti loňským desítkám. Na každého z nich čekaly dvě 60vteřinové jízdy (počítá se ta lepší jízda) a výhodou pro každýho z nich bylo, že z předkvalifikace postupuje do kvalifikace pět nejlepších, postup do sobotního dění tak měli jistý všichni.

Výsledky předkvalifikace Chlapci U10:

 1. Dawid Woldan
 2. Pavel Pokorný
 3. Štěpán Brezo
 4. Tonda Brtník

Další kategorií, která byla na řadě otevřená kvalifikace pro kategorii Dívky U10 a U15. Světe div se, přihlásila se jen dvě děvčata, která se tak utkala head to head a k dispozici měly dvě 60vteřinové jízdy. Opět, stejně jako u kluků U10, i tady postupovala top pětka a tak měly holky pohodu a mohly se obě dvě těšit na další závodění.

Výsledky předkvalifikace Dívky U10/U15:

 1. Blanka Dabrowska
 2. Bára Stiežencová

Další na řadě byla kategorie Chlapců U15. Tady už byl jejich počet vyšší a do otevřené páteční kvalifikace se jich přihlásilo krásných 21. Byli rozdělení do čtyř heatů a na každého z nich čekaly dvě 45vteřinové jízdy, z nichž se počítá ta lepší. Stejně jako u předchozích kategorií, i tady platilo, že pět nejlepších jde dál a zajezdí i si i v sobotu. Ovšem už to nebyl takový med jako u malých, kterých bylo pár, a postupovali všichni. Tady už se hoši museli snažit a dostat ze sebe to nej, aby se mezi top pětku dostali.

Výsledky předkvalifikace Chlapci U15:

 1. Kryštof Konáš
 2. Ryszard Sulima
 3. Karel Lukeš
 4. Hynek Laštovka
 5. Pavel Rivera

Poslední akcí, která na nás v pátek čekala a která v ten den slibovala ten nejlepší skateboarding, byla předkvalifikace kategorie Muži 15+. Tady bylo síto oproti ostatním mírnější a z pátečního klání postupovalo dál deset nejlepších. Tahle kategorie nabízela ještě další lákadlo a tím bylo, že první místo v předkvalifikaci si dá v sobotu pauzičku a postupuje rovnou do nedělního semifinále. Celkem šlo tedy z páteční předkvalifikace dál jedenáct riderů. Hezkou náhodou budiž stejný počet přihlášených riderů jako u kluků v kategorii U15, čili 21 kousků. Ti byli opět rozděleni do čtyř heatů a na každého z nich čekaly dvě 45vteřinové jízdy, z nichž ta lepší se počítá.

Výsledky předkvalifikace Muži 15+:

 1. Maxim Habanec (postup rovnou do semifinále)
 2. Jakub Kubec
 3. Daniel Tajduš
 4. Erik Argaláš
 5. Daniel Rahman
 6. David Vrba
 7. Tomáš Vančura
 8. Tobiáš Kopecký
 9. Jakub Sedláček
 10. Ondřej Krátký
 11. Pavel Huk

Po skončení závodu čekal na všechny ridery otevřený skatepark a zároveň tak možnost potrénovat svoje jízdy na další závodní den nebo se jen tak projíždět a užívat si štvanický pohostinnosti. Většina se ale sebrala a mazala domů nabrat síly, protože to hlavní na nás teprve čekalo.

 

Sobota:

Sobota byla už od dopoledních hodin o poznání plnější než předkvalifikační pátek, na plánu totiž byla nejen oficiální kvalifikace do závodu pro kategorie Chlapci U10 a U15 a Muži 15+, ale i finále pro kategorie Dívky U10 a U15 a finále Chlapci U10 a U15.

Jako první závodní část byla na sobotu připravena kvalifikace Chlapců U10 na kterou přímo navazovalo jejich finále. Jak už byl zmíněno, z páteční předkvalifikace postoupili do sobotní kvalifikace všichni a ti byli doplněni top pěti ridery z průběžného pořadí Junior ČSP 2023, tudíž na nás čekalo v kvalifikaci devět riderů, kteří byli rozděleni do dvou heatů a na každého z nich čekaly dvě 60vteřinové jízdy, z nichž se opět počítala ta lepší.

Výsledky kvalifikace Chlapci U10:

 1. Matyáš Šacl
 2. Pavel Pokorný
 3. Nikodem Kula
 4. Max Martínek
 5. Dawid Woldan

Do finále postoupila top pětka z kvalifikace a to rovnou na samotnou kvalifikaci i navazovalo. I tady měl každý k dispozici dvě 60vteřinové jízdy, kde se počítala ta lepší. Oproti kvalifikaci už některým nestačily tolik síly a na některých byla vidět i nervozita. Tyhle faktory trochu zahýbaly výsledným pořadím, ale to prostě k závodění patří a čím dřív se budou v týhle omáčce skejtři koupat, tím dřív si na ni zvyknou a dokážou se od stresu do budoucna mnohem líp oprostit. Vítěz finále Chlapci U10 má právo si zajezdit se staršími a nastoupit tak do kvalifikace Chlapců U15.

Každopádně je nutné povědět, že tady už to byla příjemná podívaná, protože prckové se nebáli vyzvat velký překážky a ani flipy jim nebyly cizí.

Výsledky finále Chlapci U10:

 1. Matyáš Šacl
 2. Max Martínek
 3. Nikodem Kula
 4. Pavel Pokorný
 5. Dawid Woldan

Po chlapcích následovalo rovnou finále Dívek U10 a U15. K stávající trojce, která si svoji účast vyjela v rámci Junior ČSP 2023, se přidala dvě děvčata z páteční předkvalifikace, takže na startu stála rovná pětice holek.

Na ty čekaly dvě 60vteřinové jízdy, z nichž lepší se samozřejmě počítá. I tady platilo stejné, že vítězka si může zazávodit ve starší kategorii.

Finále Dívky U10/U15:

 1. Valerie Horynová
 2. Tereza Kubalová
 3. Viktorie Marešová
 4. Blanka Dabrowska
 5. Bára Striežencová

Hned po holkách nastoupili kluci z kategorie Chlapci U15, aby si odjeli svoji sobotní kvalifikaci a poté rovnou i finále. Do kvalifikace se probojovala top pětka z páteční předkvalifikace, ta byla doplněna top desítkou z průběžného pořadí Junior ČSP 2023 a celou skupinu doplnil vítěz kategorie Chlapci U10. V kvalifikace na ně opět čekaly dvě jízdy, tentokrát 45vteřinové. Tady už bylo vidět, že kluci jsou ostřílený borci a některé jízdy by se neztratily ani v nejstarší kategorii.

Výsledky kvalifikace Chlapci U15:

 1. Richard Březina
 2. Alexandr Blažek
 3. Jakub Lewczak
 4. Vilém Vlček
 5. Adam Fišer

V následujícím finále už čas plynul trochu jinak a k dispozici měli kluci dvě 45vteřinové jízdy a pět best tricků. Z toho všeho se počítala tři top skóre, jedno z jízdy a zbývající dvě z best tricků.

Výsledky finále Chlapci U15:

 1. Richard Březina
 2. Alexandr Blažek
 3. Adam Fišer
 4. Vilém Vlček
 5. Jakub Lewczak

 

Video Junior Street

Po tomhle závodním dění nastala závodní pauza a každej mohl tenhle čas využít po svým, ať už naplněním žaludku skvělými burgery a belgickými hranolkami, návštěvou baru, odpočinkem nebo třeba přihlížením slavnostnímu vyhlášení. Nastala totiž chvíle, kdy se předávaly ceny pro účastníky v kategoriích U10 a U15. Vyhlašovaly se výsledky z celkového pořadí Junior ČSP 2023, vyhlašovali se mistři ČR a také nejúspěšnější skejtový kluby.

Po vyhlášení přišel čas na hlavní program sobotního dne, na který se všichni těšili asi nejvíc a tím byla kvalifikace v hlavní kategori, Muži 15+.

Do kvalifikace nastoupila dvacítka riderů. Původní plán zahrnoval prostor pro top 20 z loňského MČR plus 10 nejlepších z předkvalifikace a jednoho navíc, vítěze v kategorii Chlapci U15. Riderů se ale přihlásilo míň, než se čekalo a tak se na startovní listině objevily dva heaty po deseti skejtrech. Důležité je ještě zmínit, že vítěz kvalifikace si dává v nedělním semifinále pauzu a postupuje rovnou do finále.

Výsledky kvalifikace Muži 15+:

 1. Martin Pek
 2. David Luu
 3. Jakub Imramovský
 4. Richard Březina
 5. Jakub Kubec
 6. Kristián Nguyen
 7. Jan Malý
 8. Marek Knytl
 9. Erik Argaláš
 10. Jiří Hronek
 11. Daniel Rahman

 

Po skončení závodní části byl, stejně jako v pátek, skatepark otevřený pro trénink riderů nebo pro ty, kteří ještě neměli dost a chtěli si užít fajnový vibe a skejtovat. Pro diváky byla naproti baru připravená Red Bull stage a na ní DJ Ill Rick, který hrál jak přes den během závodu, tak i na večerní party. Tu si každý, kdo zůstal, užil po svém. Většina ale prchla domů nabrat síly na poslední, třetí a nejdůležitější den celého letošního MČR.

 

Neděle:

Program posledního dne MČR byl nabitý až po okraj. Na plánu byl kompletní závod v bowlu, tedy v disciplíně Park. Ten byl ready pro všechny věkové kategorie a po jeho skončení se všichni diváci přesunuli do skateparku, kde se ukončoval třídenní streetový závod. Žhavou novinkou byl live stream, na kterém jste mohli sledovat dění v závodě od semifinále mužů až do konce. Tuhle službu zprostředkovala fima Forpix, který letí velký props.

Jako první se mezi rádiusy vrhli kluci v kategorii U10 a U15. Těch se do závodu přihlásilo celkem sedm a v kvalifikaci na ně čekaly tři 45vteřinové jízdy, z nichž se počítala ta nejlepší. Do finále potom nastoupila trojka těch nej z kvalifikace a ti byli doplněni top trojicí z kvalifikačního závodu ČSP Park v Říčanech. I tady byly pro všechny připraveny tři 45vteřinové jízdy. Vítěz měl, jako v každé disciplíně, právo zajet si závod ve starší kategorii 15+.

Výsledky Park U10 + U15:

 1. Adam Slavičínský
 2. Ryszard Sulima
 3. Josef Havlík
 4. Jakub Lewczak
 5. Max Martínek
 6. Mac Chily

 

Po skončení kategorií U10 a U15 dostaly v Parku svoje slovo slečny a ženy. Těch se do závodu přihlásilo celkem sedm a mezi nimi byly i kvalifikované top 3 dívky ze závodu ČSP Park v Říčanech. Ty si mezi sebou daly rovnou finále, kde na ně opět čekaly tři 45vteřinové jízdy, z nichž ta nejlepší platila.

Výsledky Park Ladies + Women:

 1. Teresa Havlíková
 2. Anna Sedlářová
 3. Jolana Štěpánová
 4. Blanka Dabrowska
 5. Aneta Striežencová
 6. Bára Striežencová
 7. Ester Šrámková
Teresa Havlíková - frontside air přes roh

 

Video Junior Park

 

Hned po finále holek přišel čas na hlavní kategorii Muži 15+, na které čekala bowlová kvalifikace do níž se přihlásilo devět riderů, které ještě navíc doplnil vítěž kategorie Park U10 + U15, Adam Slavičínský. Tady se přiostřilo a namísto tří runů, měl každý k dispozici jen dvě 45vteřinové jízdy. Po kvalifikace se ihned přešlo na finále, do kterého postoupilo top pět z kvalifikace, a ti byli doplněni top trojicí ze závodu ČSP Park v Říčanech. Tady už se opět najelo na časový formát tří 45vteřinových jízd. Králem se stal Adam Slavičínský, který nejdřív zvítězil ve své kategorii U15 a potom za sebou nechal i všechny starší ridery i v kategorii Mužů. Respek, velká gratulace a jsme moc rádi, že nám tu vyrůstá nová šikovná bowlová krev.

Výsledky Park Men:

 1. Adam Slavičínský
 2. David Nikel
 3. Martin Bryndač
 4. Tobiáš Jírovec
 5. Lubomír Sedlář
 6. Jan Mrkvička
 7. Ondra Kovalčík
 8. Jiří Chomát

 

Adam Slavičínský - frontside indy air přes roh
David Nikel - backside smithgrind
Martin Bryndač - bs 5-0 do zatáčky

 

Video Park

 

Tím byl za námi bowlový závod na nedělním MČR a na řadě byla pauza, kdy se mohli všichni dosyta občerstvit, poklábosit se známými a pomalu se přestěhovat z bowlu na street, kde na nás čekalo finále žen a hlavní závod, semifinále a finále mužů s následným Best trickem.

 

Jelikož se žen přihlásilo do závodu jen pět, nejela se kvalifikace a spustilo se rovnou finále. Pět dam doplnila ještě vítězka sobotního Streetu slečen, Valerie Horynová.

Ve finále měly holky k dispozici dvě 45vteřinové jízdy, které byly doplněny pěti best tricky. Skóre se počítalo ze tří nejlepších výsledků, z nichž jeden byl za jízdu a zbývající dva ze samotných best tricků. Tady se do poslední chvíle netušilo, jak závod dopadne, protože holkám to začalo padat až v pozdější fázi závodu, nicméně, stejně jako v Parku Mužů, i tady vypálila všem rybník ta nejmladší, která se sem dostala díky svému vítězství ve své mladší dívčí kategorii, Valerie Horynová.

Výsledky Street Ženy:

 1. Valerie Horynová
 2. Kristýna Dušátková
 3. Zuzka Vopálenská
 4. Jana Honnerová
 5. Klára Pavlechová
 6. Karolína Procházková

Po finále Žen už nebylo na co čekat a celý víkend se začal pomalu dostávat do svého finále. Teď tedy semifinále, ale to už je jen krůček k samotnýmu završení skejtovýho víkendu na Štvanici. Semi vynechal, jakožto vítěz kvalifikace, Martin Pek a nastoupil Maxim Habanec, který vyhrál páteční předkvalifikaci.

Semi bylo rozděleno na dva heaty po šesti riderech a každý měl k dispozici dvě 45vteřinové jízdy. Semifinále uteklo jako voda a vyselektovalo nejsilnější sedmičku riderů, kteří postupovali dál, do finále závodu. Tam se k nim přidal ještě vítěz kvalifikace, Martin Pek.

 

Martin Pek - nollie heelflip backside lipslide
Kristián Nguyen - frontside bluntslide pop out
David Luu - cab frontside boardslide.

 

Tady měli všichni opět k dispozici dva 45 vteřinové runy a navrch pět best tricků. Počítala se tři nejlepší skóre, jedno z té lepší jízdy a dvě z best tricků. Každý tak musel zajet skvěle svojí jízdu, aby pak pomocí triků výsledný skóre jenom šperkoval. Pokud jízda nevyšla podle představ, musel se potom přetrhnout, aby co nejvíc zabil při best tricích.

Mela to byla neskutečná a kvalita skateboardingu neuvěřitelná. Všichni ze sebe vydávali maximum a level triků byl fakt v topu. Skejtry za tohle dovádění náležitě odměňovala plná tribuna fanoušků a určitě se shodneme s mnohými, že tohle finále bylo za poslední roky to nejlepší.

 

Výsledky Finále Muži:

 1. Martin Pek
 2. Kristian Nguyen
 3. David Luu
 4. Jakub Imramovský
 5. Honza Malý
 6. Richard Březina
 7. Maxim Habanec
 8. Daniel Rahman

Ihned po finále přišel na řadu ještě Best trick, ten probíhal formou Cash for tricks a na konci byl vybrán jeden hlavní Best trick. Tady to chvílema připomínalo Tampu, kdy skáčou skejtři jeden přes druhýho, div že si neskočí na hlavu. Porota měla ve finále těžkou volbu a váhala mezi Bigspin fs bluntslidem shuvit out na delší straně áčka od Jakuba Imramovského a Nollie crookedem nollie flip out na tom samým railu od Martina Peka. Nakonec si kromě prvenství ve finále odnesl Martin Pek i cenu za nejlepší trik.

 

 

Video Street

 

Letošní MČR patřilo určitě k těm nejlepším za poslední roky a to jak kvalitou skateboardingu, tak i organizačně. Czech skateboarding nasadili víkendový plán, který na nic netlačil a krásně časově seděl, takže se nemuselo na nic spěchat a vše probíhalo v klídku a pohodě. Fanoušků skateboardingu je naštěstí pořád dost a tak po celý víkend byla na místě i skvělá atmosféra a rideři dostávali od diváků za jejich skateboarding skvělý feedback. 

Teď nám nastává závodní zimní spánek. Ale jen na oko, protože už teď se stejně vymýšlí a ladí přípravy na další sezónu v roce 2024. 

 

 

Odkaz na výsledky a fotografie z předávání cen + Livestream záznam

 

Další fotogalerie (foto: Jan Kopřiva):

MČR 2023 - neděle / muži street

MČR 2023 - neděle / park muži, ladies, U15

MČR 2023 - neděle / ladies street

MČR 2023 - sobota / muži street kvalifikace

MČR 2023 - sobota / U10, U15 street

 

Honza Malý - feeble grind přes celý rail
Maxim Habanec - 360 flip přes hydrant
Richard Březina - frontside feeble grind
Dan Rahman - životní backside přes hydrant
Tobiáš Jírovec - frontside 270 přes roh
Anička Sedlářová - bs 5-0