Londýnská zastávka SLS patřila Pamele Rosa a Nyjah Hustonovi

Další rok plný skateboardingu je tady a s ním i tradiční série závodů Street League. První ze tří zastávek se konala v pestrém srdci Británie, Londýně. Jak dopadli českoslovenští tahouni a kdo získal trofej tentokrát? Více se dozvíte v reportu. Článek je doplněn o kompletní záznam finále mužů i žen.

 

Seznam vybraných měst, ve kterých se Street League uskuteční, byl vyložen na stůl a s ním i nový formát. První zastávka se koná v Londýně, poté bude následovat Los Angeles a na závěrečnou, tedy velké finále World Championship, se přesuneme do hlavního města Mexika.

 

Data a lokace jednotlivých zastávek série Street League 2019:

 • 25. – 26. května – Stop One v Londýně, UK
 • Červenec – Stop Two v Los Angeles, USA
 • 18. – 22. září – World Championship v Mexico City, MX

Pro celou sérii SLS je připraven nový formát. Ten spočívá v tom, že každou zastávku začne Global Open Qualifiers, tedy předkvalifikace, které se účastní okolo 75 riderů z celého světa. Z nich postupuje 10 jezdců do Quater-finals, tedy čtvrfinále, kde se setkají s SLS Pros (21. – 38. místo podle výsledků z loňské série SLS 2018) a 4 nejlépe hodnocení z minula. Desítka z těchto 32 lidí čeká cesta do Semifinals. Tam je na programu bitva čtvrtfinalistů a 20 nejlepších SLS Pros. Vše končí finálem jako známe, tedy top 8 skaterů, z nichž vyhraje jen jeden. Pro přehled tohoto formátu slouží následující schéma zvlášť pro muže a ženy.

 

Formát série SLS – muži

Formát série SLS – ženy

 

Pro ty, kteří nebudou tuto dobu v Londýně bude připraven přímý přenos na stránce streetleague.com nebo jejich Youtube kanál youtube.com/sls.

HARMONOGRAM (časové pásmo pro Českou republiku)

Sobota / 25. května
13:00 – čtvrtfinále mužů
19:00 – semifinále žen

 

Neděle / 26. května
12:00 – semifinále mužů / live stream

17:00 – finále žen / live stream

20:00 – finále mužů / live stream

 

Podoba skateparku pro zastávku SLS 2019 v Londýně

 

GLOBAL OPEN QUALIFIERS (předkvalifikace mužů)

Londýský boj započal středeční předkvalifikací (Global Open Qualifiers) pod střechou skateparku BaySixty6. Tam jsme viděli 99 známých i neznámých z několika států světa. Této předkvalifikace se měli možnost účastnit také čestí zástupci, konkrétně Maxim Habanec, Martin Pek, Honza Navrátil a Kristián Nguyen ze Slovenska. Dle bodování z této čtveřice nejlépe zajel Kiko, který skončil na 34. pozici. 38. flek obsadil Martin, který vracel triky jako nollie fs noseblunt na velkém railu, nollie bigspin transfer nebo nollie bigspin bs lipslide na rovném. Hned za ním jako 39. skončil Maxim, který zajel téměř čistou jízdu (360 flip lipslide, bigspin fs boardslide, 360 flip 50-50 grind, fs noseblunt, fs bigspin boardslide a jiné) a 68. Honza Navrátil, který udělal například 360 flip noseslide nebo ss barley grind. I přes to že nepatřili mezi vyvolenou desítku, si zaslouží obrovský highfive za účast a reprezentaci.

 

Česká posádka před BAYSIXTY6 skateparkem. Zleva Martin Pek, Honza Navrátil a Maxim Habanec

 

Konkurence je opravdu obrovská a důkazem jsou seznam výsledků. Mezi kvalitní zbraně předkvalifikace patřila následující desítka zabijáků, kterou uvidíme ve Quater-Finals (čtvrtfinále).

 

Výsledky Global Open Qualifiers (předkvalifikace):

 1. Sora Shirai (JPN)
 2. Alex Midler (USA)
 3. Jagger Eaton (USA)
 4. Andy Anderson (CAN)
 5. Jorge Simões (POR)
 6. Egor Kaldikov (RUS)
 7. Joseph Garbaccio (FRA)
 8. Angelo Caro Narvaez (PER)
 9. Yukito Aoki (JPN)
 10. Benjamin Garcia (FRA)

Kdo neměl možnost sledovat středeční live stream České Asociace Skateboardingu (ČAS) na Instagramu, přikládáme sestřih triků Maxima Habance z předkvalifikačního jamu.

 

 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený CZECH SKATEBOARD TEAM (@czechskateboarding),

 

MEN’S QUATERFINALS (čtvrtfinále mužů)

Milovníci oblíbené Street League bohužel neměli možnost sledovat dění pod střechou arény až do soboty, tedy v den, kdy probíhalo čtvrtfinále mužů a semifinále žen. Jedinou možností, jak mít hrubý přehled byl Instagram účet SLS, kde průběžně informovali o výsledcích a zajímavých momentech.

 

Velké množství jezdců znamenala ještě více rozmanitosti co se triků týče. Jen s těží lze jmenovat všechny highlighty z celého dne. Tady je pár z nich. Divákům stejně jako nám rozhodně utkvěl v hlavě Kanaďan Andy Anderson, který díky neokoukaným kreativním kouskům vyčníval z davu. Vrátil ve své jízdě například bs feeble do manual rocknroll, fs smith do fs bluntu, fs 5-0 na kink railu, čtyřtrikové rychlocombo na radiusu nebo 50-50 frontfoot impossible out a z best tricků natas spin to 50-50 na big sekci. Finále nefinále, padaly i 9 Cluby jako třeba varial heelflip 50-50 Mannyho Santiaga, ss kickflip bs tailslide Shane O’Neilla na velkém railu nebo neuvěřitelný fs 180 alley-oop to 5-0 na hubbě od Japonce Sora Shiraie.

 

Dostat se ve nabitém čtvrtfinále mezi top desítku nebyl zdaleka lehký úkol. Tato mise se vydařila slovenskému, dnes již oficiálnímu SLS Pro, Rišo Turymu, kdy obsadil poslední možný flek. V tom mu pomohl nejen bigspin heelflip boardslide na šikmém. Další články sestavy si rozebrali jména jako Alec Majerus, Sora Shirai, Jamie Foy, Shane O’Neill nebo čerstvý profík u Jart Gustavo Ribeiro. Motorová myš Jake Ilardi kráčí do semifinále z prvního místa.

 

Výsledky Men’s quaterfinals (čtvrtfinále mužů):

 1. Jake Ilardi (USA)
 2. Gustavo Ribeiro (POR)
 3. Shane O’Neill (AUS)
 4. Jamie Foy (USA)
 5. Matt Berger (CAN)
 6. Manny Santiago (PUR)
 7. Jorge Simoes (POR)
 8. Sora Shirai (JPN)
 9. Alec Majerus (USA)
 10. Rišo Tury (SVK)

 

WOMEN’S SEMIFINALS (semifinále žen)

Nezapomnělo se ani na holky, které se proti sobě utkali v sobotním semifinále. Předcházelo jemu Global Open Qualifiers, kde jsme viděli i Dominiku Králíkovou aka Jenny. Ta se sice nedostala dále, ale i její dvacáté místo z padesáti přihlášených potvrdilo, že se s ostatními může rovnat. Posíláme highfive.

 

Nejpočetnější skupina semifinálové top desítky patří Brazilkám, které si rozdělili rovnou tři fleky. Crowd favourite Leticia Bufoni se nenechala zastrašit konkurencí a místo si tam našla taky. Úctyhodné skills předvedla i loňská vítězka Aori Nishimura, jenž postupuje z prvního místa. Zopakuje své vítězství Aori nebo si tentokrát trofej odveze jiná?

 

Výsledky semifinále žen: 

 1. Aori Nishimura (JPN)
 2. Hayley Wilson (AUS)
 3. Jhulia Rayssa Mendes Leal (BRA)
 4. Pamela Rosa (BRA)
 5. Leticia Bufoni (BRA)
 6. Candy Jacobs (NED)
 7. Alexis Sablone (USA)
 8. Funa Nakayama (JPN)

Mariah Duran – fs 50-50

WOMEN’S FINALS (finále žen)

Finále dívek bylo stejně tak vyrovnané jako to chlapecké, možná ještě víc, jelikož jsou všechny z nich na víceméně podobné úrovni. Alexis Sablone, skejťačka, umělknyně a architektka v jednom, vsadila na jistotu, což ji na pódium nestačilo. Flip fs 50-50 za zmínku ale určitě stojí. Jedním z očekávání byla loňská vítězka Aori Nishimura z Japoska, které se bohužel ve finále nezadařilo a stačilo to pouze na páté místo. Jiný příběh čekal teprve devítiletou Jhuliu Mendes. Ta se svými triky jako bs smith a bs lipslide z velkého railu rovnat jakékoliv jiné závodnici. Posledním pokusem zariskovala a kickflip ze schodů se ji bohužel nepodařil a vystačilo to na krásné třetí místo. Právě nepodařený pokus Jhulie potvrdil vítězství Brazilce Pamele Rosa. Poměrně novou tváří byla i Australanka Hayley Wilson. Skončila sice druhá, ale pozornost při odjetém bs bigspin boardslidu do fakie divákům ani na sekundu neunikla.

 

Výsledky finále žen:

 1. Pamela Rosa (BRA)
 2. Hayley Wilson (AUS)
 3. Jhulia Rayssa Mendes Leal (BRA)
 4. Leticia Bufoni (USA)
 5. Aori Nishimura (JPN)
 6. Funa Nakayama (JPN)
 7. Candy Jacobs (NED)
 8. Alexis Sablone (USA)

Vítězky londýské zastávky SLS, Zleva 2. Hayley Wilson, 1. Pamela Rosa, 3. Jhulia Rayssa Mendes Leal

 

Kompletní záznam finále žen:

 

 

MEN’S SEMIFINALS & FINALS (semifinále a finále mužů)

Semifinálové klání patřilo třiceti jednotlivcům – 10 čtvrfinalistů a 20 SLS Pros. Pro nás byl samozřejmě na hledáčku hlavně Rišo Tury. Ten to mezi světovou špičkou neměl zdaleka jednoduché. Speakeři závodu přirovnali jeho heelflipové umění k ježdění Manny Santiaga, protože tyto weird kousky nikdo běžně nedělá. A měli pravdu. Heelflip fs lipslide, heelflip noseslide bigspin out nebo switch heelflip boardslide mu sice postup nezajistil, ale v dobrém světle se rozhodně ukázal.

 

Sean Malto – transfer to bs noseblunt

 

Výběr se nakonec zkrátil na pouhých osm. Večer byl opět úrodný na 9 Cluby, který si připsalo hned několik riderů. Úžasnou podívanou při semi předváděl Louie Lopez. Naděje se ovšem během finále sesypala kvůli několika nezdařeným pokusům. To nemění nic na tom, že triky, které udělal, byly hodné velkého jásotu. Halfcab boardslide to feeble na kink railu přece jenom mnoho lidí nedělá, ještě k tomu na největším závodě světa. Do seznamu triků s hodnocením nad 9 bodů se zapsal flip bs tail bigspin out od Matt Bergera, varial heelflip to bs feeble od Manny Santiaga nebo hned 4 finálové jízdy (O’Neill, Huston, Gustavo Ribeiro, Hoefler).

 

Nyjah Huston a jeho třešnička na dortu finálové jízdy – fs alleyoop to ss 5-0 revert

 

Jedním z možných favoritů, jak již víme z minulých zastávek, byl Kelvin Hoefler. Ten se snad pokaždé umístil vysoko a čtvrté místo toto tvrzení potvrzuje. Vrátil bigspin fs bluntslide nebo cabalerial bs tailslide. Shane O’Neill skončil na třetím místě a jako obvykle ukázal, že je skutečným mistrem v oboru. To dokazuje switch flip bs tail na závěr své jízdy či best trick jako crook nollie flip a ss bigspin flip boardslide. Nováček na SLS a čerstvý profík u firmy Jart Skateboards Gustavo Ribeiro si vyjezdil premiérové třetí místo, k čemuž mu pomohl crook nollie flip, crook nollie heelflip nebo biggerspin flip fs boardslide to fakie na big sekci. Večer patřil jednoznačně Nyjah Hustonovi. Jeho 9 Club jízdy byly vskutku tancem s vlky a best tricky tím tuplem (nollie heelflip fs noseblunt, nollie heelflip bs tailslide to fakie atd.). Vítězství si zasloužil a to se musí uznat. Gratulujeme k vítězství!

 

Výsledky finále mužů:

 1. Nyjah Huston
 2. Gustavo Ribeiro
 3. Shane O’Neill
 4. Kelvin Hoefler
 5. Manny Santiago
 6. Matt Berger
 7. Sora Shirai
 8. Louie Lopez

Top 3 jezdci finále mužů. Zleva 2. Gustavo Ribeiro, 1. Nyjah Huston, 3. Shane O’Neill

 

Kompletní záznam finále mužů: