Martin Pek: „můžeš to dělat jako sport, ale můžeš to stále dělat jen pro ten skvělej pocit“

Martin Pek se poslední dobou rozhodl častěji zaznamenávat své skate aktivity pomocí video blogů, jak je to v dnešní době v módě. Naštěstí v nich Martin neřeší, co si patlá do vlasů pro lesklejší vlasy, ani kde si kupuje trenky, ale jde v nich hlavně o skateboarding. Tak jsme ho k tomu trochu vyzpovídali.

Čau Martine, v jakém státě jsem tě zrovna zastihl?

Čau Tome, akorát jsem ve státě Česká Republika.

 

Poslední dobou jsi celkem hodně cestoval. Jaká místa tě nejvíce oslovila a proč?

Každý místo má něco do sebe, ale nejvíc se mi líbil Montreal a Londýn. Montreal, protože se tam o mě dobře postarali a je tam spoustu spotů a v Londýně, protože jsem tam byl s Maxem, Flashem a Lukášem točit #skateofmind3. Byla super parta lidí a v Londýně jako ve městě jsem byl poprvý. Pokaždý jen na letišti, nebo mě někam rovnou odvezli do jinýho města. Když se zamyslím nad tím, co se mi opravdu líbilo v Londýně tak asi to, že Londýn je klasicky anglickej. Lidi, místa, spoty, atmosféra města. A ještě nám jako bonus vyšlo perfektně počasí.

 

Jsou naopak nějaká města, či státy, kde ses těšil, ale zklamalo tě to?

To se asi nedá takhle říct. Když někam jedu, tak už vím do čeho jdu, nebo si o tom něco zjistím, takže nemám důvod bejt zklamanej.

 

Poslední dobou jsi začal zásobovat svůj youtube kanál různými vlogy. Proč jsi s tím začal a kde bereš inspiraci?

Já jsem s tím začal už před několika lety, ale neměl jsem pak na to čas, takže jsem se tomu nevěnoval aktivněji. Vzniklo pár videí Stalin News, pak něco ze štvanice atd. a bylo to fajn, ale jak jsem řekl, nebyl na to čas.

 

Martinův vlog z Montrealu:

 

 

Vadí ti, když tě někdo nazve youtuberem?

Jsem zase na začátku a myslím si, že youtube je televize dnešní doby, takže ať mi říkají klidně taško hehe

.

Je něco, čeho chceš pomocí vlogů na youtube dosáhnout? Třeba že by tě to plnohodnotně živilo, nebo ti jen stačí, když budeš mít 10 tisíc views?

Prvotní myšlenka je jasná a to ukázat kde jsem byl a co jsem tam dělal. Věc číslo dvě je, že se na to kouká spoustu lidí a budu rád, když je to bude inspirovat ke skateboardingu a jejich vlastním akcím, projektům, výletům, videím nebo fotkám.

 

Pomalu, ale jistě se blíží letní Olympijské hry v Tokyu 2020. Jak se může český skater kvalifikovat na takovou událost a co pro to konkrétně ty děláš?

Kvalifikační parametry zatim nejsou známý, ale já se snažim skejtovat na 100% . Zlepšovat se a jezdit závody, který mají světovej zásah, aby jsem zvýšil svojí šanci se tam dostat.

 

Tím jsi i odpověděl na otázku, jestli Olympiáda ano, nebo ne. Je to sice stokrát omletý téma, ale jak se díváš na tohle dilema?

Je to jednoduchý. Kdo se chce zajímat o Olympiádu, ten se o ní zajímat bude a ten komu to vadí si může vzít skate a jít si zajezdit za barák a může mu to bejt úplně jedno.

 

 

Jak tobě, nebo Maxovi pomáhá Česká asocioace v cestování?

Tenhle rok jsme měli zkušební období, takže tu jistá podpora byla a uvidíme jak to bude pokračovat.

 

Bohužel se pomalu blíží období temna aka zima. Co plánuješ? Nějaký výlet za teplem na delší dobu?

Mám před sebou ještě pár výletů, takže většinou je to vymyslet budget na cestu a vyjet. To mi zabírá tolik času, že nemám ani moc času přemýšlet co bude, takže tomu nechávám volnost. Jak se říká : “Co se má se stát se stane.” Kdybych zůstal v Praze, tak budu chodit buď ven a nebo do Plechárny to je jasný.

 

Už je to nějaký ten pátek, co jsi vydal svůj poslední streetpart. Makáš teď na nějakém, nebo se spíš soustředíš na závody?

Soustředil jsem se hlavně na cesty. Na těch jsem natáčel i vcelku dobrý triky, když vezmu v potaz poměr čas a možnosti a většinou jsem to všechno dával ven rovnou, nebo použil do těch videí. Rád bych natočil svůj pořádnej full part, takže pokud seženu budget, poletím třeba do LA a budu to tam bombit jak jen budu moct. Při nejmenším aspoň do Barcelony. Mám toho spoustu co natočit, ale nebyl na to prostor.

 

Vlog Gdaňsk:

 

 

Co děláš pro své tělo a zdraví mimo skateboarding? Jenom skejtuješ, nebo i něco víc, případně co?

Já se o sebe celkově starám už delší dobu. Nejsem naivní, že se samo něco stane. Díky tomu, že se protahuju, cvičil jsem, dělal jsem třeba i jógu a chodím regenerovat, tak se cejtím skvěle.
Myslím i hodně na jídlo a produkty, který využívám jak při skateboardingu, tak po něm. V poslední době využívám tyčinky, proteiňáky, vitaminy Xs a jsem s tím spokojenej. Z klasickýho jídla asi není tajemstvím, že mám rád Vietnamskou kuchyni, která nejen, že mi velice chutná, ale je i zdravá. BunBoNamBo a PhoBoTai prostě nashledanou! Novinkou je taky spojení s trojicí Embodiment, kde jsou dva trenéři a slečna fyzioterapeutka, kteří se zabývají celkově pohybovým ústrojím. Za ty roky skateboardingu se člověku tělo různě mění a kroutí a když na tom nepracuješ, začne bolet a může to skončit i definitivním koncem. S Embodiment pracujeme na tom, abych mohl normálně fungovat a dali jsme všechno do pořádku. Jednoduše posílit to co je slabý, uvolnit to co bolí a naučit tělo správně fungovat, aby se to neopakovalo a mohlo fungovat co nejdýl to půjde.

 

Hodně lidí dává vědět ,že skateboarding není sport, ale z toho co píšeš je jasný, že tělo ten zápřah bere jako jakýkoliv jiný sport a s tím jsou spojený i jistý potřeby, který popisuješ. Takže je skateboarding sport, nebo není?

Skateboarding je pohyb a každej pohyb, kterej děláš pravidelně potřebuje něčím doplňovat, nebo prokládat. Ovšem za předpokladu, že to budeš chtít dělat dýl, než jen rok, nebo dva. Já dělám všechno proto, abych se cejtil hlavně dobře. Takže jestli je skateboarding sport nebo ne, na to si každej musí najít odpověď svojí, protože to můžeš dělat jako sport, ale můžeš to stále dělat jen pro ten skvělej pocit, co ti to dává.

 

Vlog Londýn natáčení Skate of Mind 3:

 

 

A na konec nesmí chybět děkovačka, případně nějaký vzkaz, či moudro čtenářům skaterock.cz.

Díky skateboardingu za všechno co se děje. Vždycky to byl můj sen cestovat po světě, skejtovat světový závody a nikdy mě ani nenapadlo, že je budu vyhrávat. Takže když vám někdo řekne, že něco nejde a vy to cejtíte jinak, tak věřte sobě, ať to bude stát cokoliv! Díky všem sponzorům, který mě podporujou a umožňujou mi skejtovat.
Just have fun!

 

Martinův skateboarding můžete sledovat:
Instagram – @martinpeks
Youtube – odběr kanálu Martin Pek
Facebook – www.facebook.com/martinpekofficialpage

Sponzoři: Ambassadors, Vans, hodinky JVD Loser, Bones , GoPro , Stance

Autor: Kopa Rubrika: Rozhovory, Skateboarding, Videa