Nejstarší český lokálky REFRESH otevřely začátkem května skejtovou sezonu

Vydáno: 31.05.2023

 

Některý věci se dají časem vypozorovat. Třeba, že když večer zmizí Slunce z oblohy, tak se není třeba obávat, protože ráno se zase objeví. Dalším podobným úkazem je, že když je venku delší dobu zima, musí už brzo zákonitě přijít jaro a s ním spojený friendly závod Refresh, kterej si už podle názvu klade za úkol prověřit ztuhlost skejtrů po zimě a jejich chuť na nastávající sezonu.

 

Foto: Sokolí_oko

Video: Lukáš Frank

KOMPLETNÍ FOTOGALERII NAJDEŠ TADY - FACEBOOK "REFRESH CONTEST"

 

Registrační stánek a kancl v jednom nabízel pro ridery spoustu energie

 

 

Letošní ročník byl ojedinělej tím, že poprvé nebyl nikdo ve startovním poli v kategorii AM do patnácti let ještě na světě, když se jel v roce 2008 první ročník. Doufejme, že se tenhle trend udrží a jednou nadejde chvíle, kdy ani v kategorii PRO, která je od 16 do 35 let, se nenajde nikdo, kdo by mohl být pamětníkem prvního ročníku.

Vítěz juniorů, Michal Svoboda, by se neztratil ani mezi velkejma v kategorii PRO
Věčně vysmátej floutek Kuba Šimša a jeho 50/50 na railu na každej

 

Pojďme se už ale podívat na letošní ročník, který připadl na datum 6. května. Refresh nemá svůj termín jasně daný a každý rok se datum mění. Jedno je pro všechny termíny společné a tím je jaro. Od svého počátku je to závod jarní, pokud nebudeme počítat dva ročníky v letech 2020 a 2021, kdy se díky covidovýmu běsnění musely závody přesouvat na červenec, kdy měl covid, stejně jako všichni ostatní, dovolenou.

Klasický, snad každoroční trápení v podobě počasí doprovázelo i letošek, kdy už se týden předem avizoval déšť a teploty lehce nad 10 °C. I letos nad skateparkem ale držel ochrannou ruku skejtovej Bůh, kterej během týdne postupně upravoval předpověď tak, že nakonec se vypršel noční déšť a celý den patřil mezi první dny v celém roce, které za něco stály a teploty nad dvacítkou společně s celodenním sluncem vytvořily ve Štětí takovou malou Kalifornii. Nakonec jsme byli vděční i za sem tam mrak, který alespoň na chvíli vytvořil stín a nenechal tak všechny spálit hned při první slunečný session.

Věc, která je na Refreshi snad nejobdivuhodnější, je ta, že i když patří skatepark spíš do muzea a povrch, který nedá rychlost a tvrdě pomstí každý pád, ať už těla nebo skejtu, tak i stále přitáhne spoustu skejtrů z širokýho okolí i českou špičku, kterým to nevadí a celý den se dobrovolně huntují a stejně s úsměvem na tváři. Díky vám za to, vy jste ti, kteří dělají Refresh Refreshem a tvoříte na místě skvělou atmosféru. Možná se dá říct, že Refresh je spíš než závod, takový happening, kdy se sejde množství stejně smýšlejících lidí na louce u Labe a společně si užijí den, jako by to byl mejdan. A o tom vždycky ve Štětí bylo a snad i vždycky bude.

Tomáš Javůrek je ve Štětí jako doma a letos mu to safra sedlo, hele ten cab flip

 

Speakerský duo si celý den notovalo a během kategorie AM přinášelo i příjemný interviews s mladými ridery. Hudba byla letos trošku v punku a když na jednoho z dvou DJs přišla chuť, tak vyndal desky a jeli krásnej drum and bass

Závod se nesl v tradičním duchu, kdy první na řadě byli ti nejmladší spolu s děvčaty. Krátce po poledni tak měli svůj závod rideři v kategorii AM. Ti měli k dispozici dvě jízdy vždy s last trickem navrch po vypršení časovýho limitu. Počítala se ta lepší jízda, která mohla poslat dotyčnýho do finále. Kluci se s tím popasovali skvěle, skejtovali jako o život a některý triky, který předváděli by se neztratily ani mezi staršími. Show mohla být ještě větší, kdyby trojka juniorů nevzala po přihlášení roha, protože se jim nechtělo ničit sebe a skejty v místním skateparku.

Po kategorii AM nastoupily na svojí session děvčata, které se tedy sešly jen tři, ale alespoň měly jistotu, že si každá odnese nějakou odměnu a medajli. Pro holky se tak uspořádal hromadný jam, trick by trick, který tak určil, která z nich vezme kterou pozici. I když se na místě sešly v takhle nízkým počtu, pět minut jamu bylo dostatečných.

Laura Žáčková má do budoucna hodně našlápnuto, mrkej na to fajvo
Dlouhej boardslide od Kristýny Dušátkový

 

Po holkách se dala kratší pauza, protože se jednak museli doregistrovat všichni starší rideři do kategorie PRO a taky proto, že jsme se přesunuli do ohrady, kde probíhal oblíbený hod koloběžkou až do… kam až každý zvládne dohodit. Vášeň byla taková, že asi po třech hodech odešly řídítka, takže se následně házelo znovu jen s torzem, protože náhradní kolobrnda vážila asi o 5 kilo víc. Zhruba třicítka nadšenců tak vyplnila závodní pauzu něčím smysluplným a vítězný hod měřil krásných 22,5 metrů.

Na to, abys mohl zahodit koloběžku do dáli, tak sis musel poctivě vystát frontu

 

Pauza taky znamenala pro spousty lidí důkladnější prozkoumání areálu a zjištění, že letos přibylo pár stánků, který si skvěle našly své návštěvníky. Bez jídla a bez pití to nejde a už po několikátý si tak mohli všichni dávat veškerý pití od piva po míchaný drinky u kluků v Carabaru a o náplň žaludku jídlem se opět skvělým způsobem postarala parta z Fancy Street Food Bistro. Jelikož na Refresh dorazí s rodiči i spousta dětí, novinkou byl stánek s pop-cornem a cukrovou vatou a nutno říct, že nebyl vždy v obležení jen dětí, ale chuť mlsat v sobě našla i spousta dospělých. Pro děti byl připraven i stánek s malováním na obličej, do kterého si našla cestu snad většina dětí, které se přišly na závod podívat. K tomu všemu byly na místě ještě další dva stánky a to s výrobci skejtů. Prvním z nich byl stánek SHED boards, který se specializuje na výrobu cruiserů, balance boardů, ale i surfů a který podpořil závod věnováním mini cruiseru pro vítěte Hippie Jumpu. Druhým stánkem byl teplický výrobce klasických skejtů na triky, Nephilim skateboards, který zaštítil svým prknem závod Death race. Neméně důležitým stánkem byla štětská parta Fire Rescue, která měla na místě na starosti první pomoc, ať už pro ridery nebo pro kohokoli z diváků.

Jízdy Lukáše Daňka byly plný jeho signature triků, tady třeba nose manuál po jednom kolečku

 

Dalším stánkem, který návštěvníci můžou pamatovat z předchozích ročníků byly Suicide Angels, což je benefiční organizace, která skrze krásná děvčata a tetování pomáhá dostat finanční prostředky na správné místo. Každý se tak mohl zastavit, vybrat si motiv či si zvolit vlastní a nechat se na místě potetovat, letos opět od tatéru ze studia Poke-Poke v Kolíně. To, co za tetování zaplatí však nejde tatérovi, ale kompletně putuje na vybrané dítě, které je každý rok jiné. Letos se vybíralo a stále ještě vybírá na Andulku a všichni, kteří na místě Suicide Angels podpořili, ať už formou tetování, nakoupením merche nebo příspěvkem libovolnou částkou, na sebe můžou být hrdí. Po celkovém součtu z Refreshe dorazila krásná zpráva, že se podařilo vybrat neskutečných 21 000 Kč!

K mání toho bylo u Suicide Angels kromě tetování spousta
Celej den byla na kérky fronta a ne na každýho se dostalo

 

Na startovce starších šestnácti let se sešla třicítka riderů, která byla rozdělena do dvou heatů. Každý rider měl k dispozici opět dvě jízdy a po vypršení časovýho limitu měl k dispozici last trick. Tady dostal příležitost každý a někomu se jízdy povedly víc, někomu míň.

Do finále poslala porota dvanáct skejtrů. Ve finále se systém závodu trochu změnil a každý měl pro sebe jednu jízdu včetně last tricku a následně si zajeli ve dvou společný, organizovaný jam. Body za jízdu a za jam se sčítaly, a tak se vyplatilo nic nepodcenit a dostat ze sebe to nejlepší.

Milá návštěva Jirky Houky s sebou přinesla i krásnej dárek pro diváky v podobě Jirkovýho skateboardingu - fs noseblunt
Pepa Tipanic kromě večerního supportu Beloxa stihnul ukořistit i druhej flek, k čemuž mu dopomohl i tenhle nollie bs heelflip
Machy si skejtování užíval a celou lámačku sjížděl a vyjížděl dle libosti, tady zrovna ve fs nosegrindu
Jaký ollie má Kiko?  O - H - R - O - M - N - Ý !
Jak se zpívá v jedný písničce, Honza Malý není smart, hard flip pro něj není hard :)

 

Bezprostředně po finále přišla řada na Death Race, do kterýho nastoupila asi desítka skejtrů. Ti se na povel vrhli vstříc předem daný trati a velkej radius se stal nakonec místem hlavní selekce, takže do cíle dojížděli rideři postupně a o vítězi bylo jasno skoro už v půlce závodu.

Jelikož Death race je akce na pár minut, odjel se hned, jak to bylo možné a po něm přišla na řadu disciplína, kdy rideři už nehrotí sérky, ale soustředí se jen na jednu věc, kterou je ten nejlepší trik. Tahle show byla zlatým zakončením dne, protože padaly šílený triky a je super vidět, že i ve skateparku tohodle druhu a i po tolika letech lze pořád najít nový a nový věci, který tam jdou odjet a stávají se tak novýma NBD štětskýho skateparku.

 

Ve Štětí, dnes už tradičním završením dne, který tak trochu maskuje přípravu slavnostního vyhlášení, je oldschoolová disciplína Hippie jump. I když se našly názory, jestli je tohle zapotřebí v 21. století, tak vězte, že to potřeba je. Štětskej rekord je stále stanoven na 143 cm a tak nám ještě pořád chybí dalších 13 cm na výkon Luďka Váši z roku 1988.

Po slavnostním vyhlášení plným radosti a fotografií, někdy i rozporu s výsledky se na malý stagi vedle parku chystala punková partička M3ta, která navnadila lidi na muziku, aby je poté dodělal se svojí explicitní show Bělxch s DJ Gunlockem u zvuku.

Těžkotonážním pop-punkáčům M3ta kazí průměr jejich bubeník
Belxch do Štětí dovez hutnou dávku swagu

 

Kdo byl, ten ví. Kdo nebyl, ten jakoby skoro ani nebyl. Každopádně do ranních hodin byla lehká after party u ohně doprovázená příjemným dramíkem a diskutovalo se nejen o tom, jak bylo, ale i o plánech do budoucna a o dalších zpřátelených akcích v okolí. Děkujeme za návštěvu všem, jak riderům, tak i divákům a už teď se těšíme na příští, 17. ročník.

 

 

 

VÝSLEDKY:

 

STREET

- AM

1. Michal Svoboda

2. Jakub Šimša

3. Hynek Masopust

 

- LADIES

1. Laura Žáčková

2. Kristýna Dušátková

3. Karolína Karbanová

 

- PRO

1. Kristian Nguyen

2. Pepa Tipanic

3. Tomáš Javůrek

 

BEST  TRICK

Honza Malý - Hardflip lateflip

 

HIPPIE JUMP by SHED BOARDS

Tomáš Javůrek - 100 cm v základní hrací době (Kristián Nguyen - 130 cm v prodloužení)

 

DEATH RACE by NEPHILIM BOARDS

Jirka Kmoch

 

POŘÁDAJÍ:
- Skateboard oddíl SK Štětí
- KIZ Štětí
 
 
HLAVNÍ PARTNEŘI:
- Ambassadors
- DC shoes
- Mystic Sk8 Cup 2023
- Big Shock!
- Robo Tattoo
 
 
PARTNEŘI:
- Shed boards
- Pirate Press Records
- Vinařství Chorouš
- Mondi a.s.
- Preol a.s.
- ČEZ a.s.
- Sozol servis
- Nephilim skateboards
- levneprepravky.cz
 
 
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI:
- Czech skateboarding
- boardmag.cz
- skaterock.cz
 
 
Sleduj nás: