Nejzásadnější okamžiky roku 2020 očima redakce

Rok 2020 nám spolu s koronavirovým šílenstvím přinesl dost velké změny v celkovém fungování. Jelikož je před námi poslední den tohohle roku, rozhodli jsme se dát dohromady nejzásadnější okamžiky tohohle roku pohledem jednotlivých členů naší redakce. Úkol byl jednoduchý – odpovědět na otázku: „Jaký je podle tebe nejlepší/nejzásadnější okamžik uplynulé sezóny?“

 

Redakce – horní řada: Jan Lankaš, David Novotný, Danny Seidel; spodní řada: Marek Fric, Daniel Dujsík, Pavel Hiršl

 

 

Jan Lankaš (Lang) – šéfredaktor

 

Rozhodně Covid, který ovlivnil naprosto všechno. Zrušený akce a závody a malý zázrak v uskutečnění alespoň MČR. Pořádat jej o týden později, už by neproběhlo. Vše se přesunulo do onlajnu. Eshopy fungovaly, kamenný krámy dřely bídu. Ale i tak se točila videa, Covid, neCovid – Charge video, Picnic vydal edity a Ambassadors slibuje slušnej matroš za rok 2020. Takže i přes Covid, nebo možná díky němu, se skejtovalo o to víc, neb pohyb venku se doporučuje, individuální záležitost, takže skateboarding vede. Kdo je z oboru ví, že doprava zboží se hodně ztížila a nabídka byla letošní rok o dost slabší a doufejme, že i tohle se v roce 2021 zlepší. Prostě Covid ovlivnil vše, ale skateboarding ho slušně válcoval celý letošní rok. Díky za to parto!

 

Odkaz na report z MČR / foto: Tomáš Kříž

 

 

Marek Fric (mutecrap)

 

Celej rok začal tradičně nevinně a já se jen těšil, co všechno novýho přinese. Na jakej trip se podívám, jaký nový triky asi tak během roku přijdou pod nohy a co se uděje ve světě skateboardingu. Asi jsem se těšil moc a rok sám nevěděl, co dřív dávat. Pravdou je, že mu to moc nešlo celej rok a hned z jara nadělil pěknou paseku a to globálně, takže dostali za uši všichni bez výjimky. V tomhle bordelu si každej musel najít svoje nový útočiště, kam chodit skejtovat , kde vypít nějaký to pivo a jak celkově naložit s časem a sám se sebou. Tohle přinejmenším vyhnalo skejtry zpátky do ulic a děkuju za to. Osobně jsem trochu měl obavy ohledně našeho tradičního Refresh Contestu a po jarním termínu, kterej neklapnul, nastala jasná vidina, že když už je to potřináctý, tak se to prostě konat musí. A taky že konalo, uprostřed července, bez jakýchkoli omezení a s kompletním mejdanem, kterej je nedílnou součástí. Mám ohromnou radost i za partu z Český Lípy, kde se uskutečnil letošní první závod „Thunder Storm“.

 

V průběhu roku potom vznikaly všude DIY projekty, lidi se semkli a začali fungovat víc pospolu. Samozřejmě s sebou sajrajt přinesl i mnohá negativa a spoustě lidem nadělal z práce a ze života pěknej galimatyáš. Do novýho roku přeju všem, aby byl stoprocentně lepší. Budeme si muset v životě zvyknout na spoustu nových věcí, se kterými nebudeme všichni nikdy stoprocentně souhlasit a proto kromě zdraví vysílám i přání tolerance a pochopení.

 

Skejtr je unikátní savec a jako takovej má speciální vlastnost, díky který dokáže ze života sát energii plnejma douškama, i když není zrovna do zpěvu. Berte a dávejte, jak jen to je možný a když už se do něčeho pustíte, dělejte to nejlíp, jak dovedete.

 

Odkaz na report z Refresh contestu 13 / Foto: the.hoo.photography

 

 

David Novotný

 

Za mě bylo nejzásadnější, jak se skate scéna dokáže adaptovat na změnu. Místo příprav na olympiádu se dost lidí vrátilo zpátky do ulic a zase se trochu vrátil ten více přirozený skate vibe. Velké závody typu Dew Tour nebo Street League přišly taky s novými koncepty, jak zůstat v povědomí, a vznikala i spousta nejrůznějších online contestů – od BATQ až po Global AMdemic. Takže i contest skejtři měli možnost být vidět. Kromě toho se za letošek taky vyrojilo fakt hodně našlapaných full-length videí – od Primitive, přes Deathwish a třeba SK8MAFIA to stihla hned dvakrát – o tom ale jindy.

 

Jako druhý nejzásadnější přínos letošního roku beru to, jak roste povědomí o CZ/SK skejtování ve světě. Ať už se jedná o Marka Zápražného, který když vydá novou footage, automaticky obletí svět. Ten za letošek stihl zazářit hned v několika video projektech od Hélas, Thrasher Plazacation na Stalinu, „Followed“ video od Pocketu, nabité „MADLIS“ video nebo taky stihl urvat 18. místo na Tampě Pro mezi nejlepšími profíky.  Jako dalšího je nutné zmínit Romana Lišivku, který v březnu pustil do světa totální pecku v podobě „ROME“ partu, kde mu předskakovala velká část Primitive týmu. Makak se ale hlavní role ujal na jedničku a natočil takový bangery, že mu patří první CZ/SK Rough Cut na Thrasheru. Kluci jsou čím dál časteji k vidění na Thrasheru i na The Berrics a jejich nová videa se pravidelně objevují v The Nine Club Experience Show, kde mimo jiné zazářil taky Jirka Hronek se svým brutálním nosl nokickem ven přes odpaďák na Stalinu. No, prostě je o CZ/SK scéně slyšet venku čím dál častěji a doufám, že to bude pokračovat i v následujících letech.

 
A do nadcházejícího roku přeji všem hlavně pevné zdraví a ať se vám plní vše, co si přejete!

 

Odkaz na Rough Cut Romana Lišivky k ROME partu

 

 

Daniel Dujsík

 

Letošní rok byl na kvalitní skejtová videa opět bohatý. Vzhledem k tomu, že o TOP videích a partech bude řeč jindy, tak se pokusím vypíchnout pro mě nejzásadnější momenty z trochu jiného soudku. Jedním z nich je založení značky Last Resort AB pod vedením mistra a zakladatele Polar Skate Co., Pontuse Alva. Ten se i ve světě mocných korporací rozhodl vyrábět minimalistické a kvalitní boty po svém. Tento odvážný krok směřuje víc než dobrým směrem a myslím, že má obrovský potenciál. Jak říká jeho motto: “All your friends will wear them”.

 

Pozitivním faktem je to, že během roku se začalo více jezdit na streetu. Ryzí streetový skateboarding byl „lehce na poklesu“, ale díky současné situaci si lidi začali užívat ježdění i venku. Pevně doufám, že to není jen kvůli rušení eventů z důvodu vládních nařízení. Negativně to však ovlivnilo trh a distribuci produktů.

 

Jako třetí a zároveň poslední moment, který stojí za zmínku je korunování Masona Silvy jako Skater of the Year 2020. Dva roky zpět nevyhrál můj favorit Louie Lopez, stejně tak Mark Suciu minulý rok, ale teď jsem se konečně dočkal. Tohle ocenění stejně tolik neznamená, protože je na světě spousta dalších skvělých skaterů, ale nic nemění na tom, že si to Mason fakt zasloužil.

Do nového roku přeju všem hlavně zdraví, splněné sny, pozitivní energii a plno nových triků a fotek/videí. Užívejte každý den jako by měl být váš poslední!

 

Boty Last Resort AB

 
 

Pavel Hiršl (Papa Hyro)

 

Rok 2020 utekl, jak voda a papa Hyro po pravdě neví ani co bylo před týdnem. Není to požíváním různých moků, ale spíše tím, že novinek a videí je každým dnem víc a víc. Přesto pár věcí utkvělo a tak se s vámi o ně podělí! První věc je, že Plzeň se díky Pessertive crew více zviditelnila na skejtové scéně. Ať už pořádáním eventů nebo různé návštěvy jiných skejtů ať už z Prahy nebo z Německa, ale i to, že malej zabiják František Havránek začal jezdit ofiko za evropský Nike SB team! Druhá věc je ta, že ikdyž nás všechny na světě zasáhl virus, který se významně zapsal do dějin lidstva, tak to skejtovou komunitu zas tak na prdel neposadilo a z celého světa se k nám dostávají videa kam by se za normálního stavu nemohlo. Víc už toho z hlavy bohužel nedostanu, tak aspoň všechno nej do novýho roku, málo zranění a hlavně zábavu na čtyřech kolečkách!

 

Odkaz na rozhovor s Fandou Havránkem / Foto: Jan Kantor

 
 

Danny Seidel

 

Na konci roku 2019 jsem byl zvědavý na to, jaké změny ve skejtový komunitě rok 2020 přinese. Přece jenom olympiáda je sporný téma pořád, ale díky té šílené situaci, která v tomto roce nastala spor celkem ustal (kdo by to taky řešil, když nejsou jistoty ani v akcích ze dne na den). Nicméně se tento rok vyvedl v rámci všech těchto možností dost kvalitně!

 

Na začátku sezóny se odjel klasický Refresh Contest, v létě další kupa závodů, pak Pražskej démon a dokonce i zkrácený ČSP a MČR v jednom víkendu. Za všechny tyhle akce jsem letos moc vděčnej, ale největší radost mi i přes komplikace s organizací udělal Go Skate Day s dejvickým downhillem, který proběhl bez omezení v klasicky přehypovaný atmosféře. Přes léto jsme s partou místo tripu do zahraničí prozkoumali český spoty a rozhodně bych si to dal znova. Dost událostí probíhalo hekticky, ale skejtovat se dá prostě vždycky.

 

Ve světě to žilo stejně jako každý rok a videa se hrnuly ze všech stran. Zmínit by se toho dalo hromady, ale vypíchnu tady jen třešničku, která mě zasáhla nejvíc, a to bylo full-length video „Fourth Quarter“ od Primitive.

Za mě 2020 ze skejtový stránky super rok a doufám, že 2021 bude ještě lepší!

 

Tradiční dejvický downhill na Go Skate Day / Foto: CreativeWorks – Ondřej Havlík