Novoroční předsevzetí: Jak seknout se skateboardingem jednou pro vždy?

Přelom letopočtu v naší kultuře kromě mnoha zbytečných věcí souvisí taky se snahou učinit svůj život pro příštích 365+ dní kvalitnější, lepší, zdravější atd. Nedílnou součástí této často marné snahy je potřeba překonat podmíněné reflexy, které nás nutkavým způsobem nutí k neustálé recidivě nežádoucích aktivit.

 

Mezi tyto nežádoucí aktivity lze díky vysoké návykovosti zařadit i skateboarding a sním spojený životní styl. Společnými silami s redakcí časopisu Zavařeniny & pivní sulc pro  domácí použití jsme vytvořili článek, který shrnuje pozitivní vlivy skateboardové abstinence a pomůže vám splnit vaše předsavzetí přestat se skateboardingem:

 

Zlepšení fyzické kondice

Ačkoli je skateboarding ve své podstatě něčím, co bychom na obecné úrovni mohli nazvat fyzickou pohybovou aktivitou, či dokonce sportem, jeho vliv na fyzickou kondici je spíše negativní. 

 

Rehabilitační metody spojené se skejtováním se nesou ve velice primitivním až neandrtálském duchu. Vitamín B obsažený ve chmelovém energetickém nápoji má pouze nepotvrzený vliv na hojení zvrtnutých kotníků a obdobně je na tom THC, jehož vliv je pouze sedativní. 

 

 

Představte si, jak zregenerované budou vaše klouby, když už do smrti budete jen sedět v kanceláři, nebo se válet doma na gauči, místo abyste padali ze schodů.

 

Rozšíření obzorů a navýšení mentální kapacity

Závislost na skateboadingu má rovněž četné a hojné projevy po mentální stránce. Ty jsou demonstrovány postupně se zužujícím polem zájmu, které se nakonec omezí pouze na skateboarding, spoty a obecně pouze věci spojené se skejtováním. V pokročilém stádiu závislosti se pak jedinci stávají silně asociálními a nejsou schopni navázat s ostatními rozhovor na jiné téma.

 

Zkoušejte se ptát ostatních, co dělají oni (vyhýbat se otázkám typu: Ty taky skejtuješ, ne? ) a budete mile překvapeni novými tématy, které obohatí váš rozhled. Kdy jste se naposledy dozvěděli něco o sportovní filantropii nebo sekundárních finančních derivátech…?

 

 

Zlepšení finanční situace

Jako každá závislost, i skateboarding začně postupně čím dál tím větší měrou promlouvat do vašeho osobního nebo rodinného rozpočtu. Ať už se jedná o výdaje za vybavení nebo účtenky z restauračních zařízení. Zejména v prvních měsících roku se u většiny závislých projeví navýšení sekundární části nákladů, protože buď investují do letenek, aby mohli odcestovat nakrátko do zahraničí a věnovat se tam svému zlozvyku, nebo utápějí depresi z počasí a hledají úlevu na dně půlitrů.

 

Vybavení na skateboarding není levná záležitost (ačkoli ve srovnání s minulostí je cena v partitě kupní síly výrazně nižší) a frekvence nutnosti obnovovat jeho životnost se neustále zkracuje. 

 

 

Představte si, kolik můžete ušetřit, když nebudete rok skejtovat! Výsledná částka se rozhodně pohybuje v řádu tisíců až desetitisíců korun!

 

 

 

Jak přestat se skateboardingem?

Odvykání závislosti není jednoduchá záležitost. Jako v projektovém managementu i zde platí staré známé: „co neměříš, neřídíš!“. Udělejte si proto z odvykání skateboardingu takový manší osobní projekt.

 

Sledujte a monitorujte svou závislost

Tato první fáze je důležitá, abyste si mohli stanovit cíle pro další období a měřit tak svůj progress. Zapisujte si jak často skejtujete, kolik minut denně koukáte na skate videa (včetně Instagramu!) a kolik za tyto činnosti utratíte.

 

 

Začínejte malými krůčky

Velké skokové změny, které razantně zasahují do vaší každodenní rutiny mají výrazně nižší šanci na dlouhodobý úspěch. Při stanovování svých cílů proto nebuďte přehnaně ambiciózní a stanovte si cíl, který považujete za splnitelný. Místo, abyste si odpírali podívat se na celé full-lenght video, pouze přeskočte intro a friends & flow sekci, které vás stejně nikdy nebavily.

 

Stavte si překážky do cesty

Tato rada v případě skateboardingu může znít nepochopitelně. Nicméně nejedná se o překážky, na kterých se dá skejtovat, ale naopak o věci, které vám znesnadní přístup ke skateboardingu. Vhodné je například projíždění louží, které zapříčiní korozi ložisek, nebo rozšlapané hovno na gripu, které vás spolehlivě odradí od dalšího skejtování.

 

Najděte si náhradu  – pořiďte si koloběžku!

Podobně jako mají kuřáci elektronické cigarety nebo nikotinové náplasti, budete i vy potřebovat náhradu své závislosti. Pro tyto účely dobře poslouží koloběžka a elektronická cigareta. Doporučujeme si s tímto vybavením jít sednout na bednu nebo pyramidu doprostřed skateparku a zanedlouho jistě pocítíte menší pokušení do skateparku vůbec chodit, které postupem času odezní úplně.

 

 

Boj se závislostí na skateboardingu je celoživotním projektem a zejména v letních měsících není snadné odolat svodům tohoto lákadla. Držíme vám palce a přejeme pevnou vůli, abyste na skate už nikdy nestoupli!

 

Autor: Boardom Rubrika: Skateboarding, Zábava