Nyjah Huston: „Skateboarding je ta nejlepší práce, kterou jsem si mohl přát.“

Jeden z nejtalentovanějších skaterů planety i vesmíru Nyjah Huston před nedávnem vydal neuvěřitelný video part s názvem „‚Til Death“ k jeho prvnímu promodelu bot u Nike. Proto si ho odchytli kluci z Thrasher Magazine a udělali s ním zajímavý rozhovor, který jsme pro vás přeložili. Party, zranění, motivace, rodina, Olympiáda a nejen to se dočteš v následujícím interview.

 

Text: Daniel Dujsík

 

Nyjah photo1 750px

 

Tak jsi zvládl filming misi na La Jolla railu z 18ti schodů. Vrátil jsi fakie 50-50 a nollie nosegrind. Jak se vůbec dokážeš hecnout udělat takovou magořinu jako je fakie grind na kulatině z takových schodů?

Důležité je, aby člověk přišel na spot s tím, že ví, že trik zkusí a udělá. Nesmíš být nerozhodný a v daný moment zaváhat. Možná párkrát spadneš, ale musíš jít do toho, protože hodinu se přece nechceš rozbíjet. A zároveň mám rád ten pocit strachu a nervozity. O to jsem pak šťastnější, když to odjedu. Ten pocit – je to jako závislost. O tom triku jsem uvažoval už několik týdnů.

 

Máš nějaké věci, které tě víc stresují? Jsi pod větším tlakem, když tě natáčí Ty Evans?
Skejtování je pro mě to, co mě uspokojuje. Po šestnácti letech ježdění je mít z toho takovou radost o něco těžší. Všude vidíš jen raily z dvacítek, na kterých dělají 50-50 grind a nebo raily z osmnácti, kde vrací bs smith. Proto jsem chtěl udělat něco na nollie a fakie. Nechci ten pocit, kdy odejdeš ze spotu, ze kterého jsi tak nadšený a neodneseš si záběr domů.

 

There’s only so many 20 stair rails you can do a 50-50 on. That’s why ‘Jah skates 20-flat-sevens. Photo: Rhino

 

Už se někdy vůbec stalo, že ses tak bál a řekl jsi „Ne, to nedám. Seru na to.“?

Nikdy nejdu na spot s tím, že si odnesu něco víc, než je v plánu a na co se necítím. Zároveň je třeba počítat s tím, že to může bolet. Naštěstí jsem si tolik kostí nezlomil, ale kolena, kotníky a odražené paty – to k tomu prostě patří.

 

Při tom prvním sis dal solidní rozštěp. To bylo vpohodě? Lidi si někdy musí říkat, že je fakt konec.
Nevím. Lidi to hodně nechápou no. Když jsem byl malý, můj taťka dbal hodně na to, abych se pořádně rozcvičoval. Musím se snažit zůstat zdravý.

 

Jaké bylo zatím tvé nejhorší zranění?
Mé nejhorší zranění bylo stoprocentně, když jsem dělal nollie front crook na railu u hotelu na Floridě. Nasadil jsem no crook, sjelo mi to a já se nejvíc praštil kolenem o zem. Bylo to sice asi 6 let zpátky, ale bolí mě to do teď. Zároveň nechci jít na operaci a neskejtovat šest měsíců.

 

Ah, the simple pleasures—fall colors, a Lambo and a 60-foot-long crooked grind across and down. Easy to be stoked if you’re Nyjah Huston. Photo: Zaslavsky

 

Jo, to jsem se chtěl zeptat. Měl jsi někdy nějakou operaci?
Ne. Operacím se snažím vyhýbat. Stačí mi neskejtovat dva týdny a už jsem z toho mimo. Šest měsíců nejezdit kvůli operace bych nezvádnul.

 

Pro trik jako tento, trénuješ ho vždy ve skateparku předem? Nebo je to trik, co ti jde dlouhou dobu a víš, jak na to?

Ne, to ne. Samozřejmě, že to trénuju v mém parku. Právě několik dní předtím jsem trénoval fakie grindy a nollie nosegrindy. Ale, fakie grind byl celkem random. Poslední dobou mě začalo bavit jezdit šikmé raily na switch a celkem jsem to pochopil. Ale kámoši jako Dominick Walker a Chase Webb se hodně divili, že tam chci zkusit fakie fifty. V partu jsem chtěl něco takového mít.

 

Yung Dread. Nine years old in 2005. Photo: Woods

 

Takže s Dominickem a Chasem skejtuješ nejčastěji. Je to ideální situace, když máš tyhle felláky na blízku při natáčení?

Nejlepší je, když skejtuje s tebou, ať už je to dá se říct kdokoliv. Ale oni dva taky jezdí nějaký pátek velké raily, proto mě to s nimi baví nejvíc. Kdo viděl Chasův part v The Flat Earth, tak ví, o čem je řeč. To je úlet!

 

Kdo je podle tebe v dnešní době nejlepší railař? 

Když tak koukám na uplynulý rok s několika street party, tak je to určitě Jamie Foy. Front crooked z El Tora, to bych nikdy nechtěl zkoušet. Je to těžký trik, ještě když ho děláš na kulatině z dvaceti. A určitě i Kyle Walker. Kyle kvůli jeho nekonečnému grindu jako last trick ve Vans videu „No Other Way“. Sice jsem na tom místě nikdy nebyl, ale z videa jde poznat, že to není žádná prdel.

 

Nyjah quote2 750px

 

V dnešní době Instagramu je hodně populární neskejtovat velké psychárny ale dělat spíše oldschoolové věci jako pole jamy, wallridy a další srandičky. Viděl ses v tom někdy? Umí vůbec Nyjah no comply?
To je hodně zajímavá otázka, protože nedávno jsem sdílel na Instagram video, kde jsem dělal nějaké blbosti na flatu a popisek byl „Některé děcka v dnešní době“. Zároveň jsem si říkal, že nechci aby to lidi vzali nějak špatně a že by si řekli něco jako „no jo, miluje jen svoje raily a velké věci“. Jde spíš o to, že se rád koukám na lidi, kteří dělají opravdové triky. Neříkám, že no comply není real trik, ale být úplně uvařený z toho, když někdo udělá divný no comply kickflip na rail nebo všemožné footslidy a step-offy, to ne. Je to fajn, ale chci, aby lidi skejtovali a dělali pořádné flipy na rail, chápeš?

 

 

 

 

 

With Ty on fish, 180 nosegrind all the way around at 72 BPM. Photo: Cameron Strand

 

Nyjah quote3 750px

 

Skejtuješ od utlého věku a teď už je to spíše jako business. Co je pro tebe v tuto chvíli důležité?

Důležité pro mě bylo natočit tento video part. Naposledy jsem vydal part před několika lety. Myslím, že to byl Thrasher part, no prostě něco, na čem jsem ne tak usilovně pracoval. Byla to prostě nějaká footage, kterou jsem dal dohromady. ‚Til Death‘ part pro mě hodně znamená a taky jsem se poslední dobou hodně soustředil na závody. Ty mě baví, protože jsem soutěživý typ. Mám rád ten feeling. Ale vrátit se pak zpět na street mě donutilo začít zkoušet jiné věci. Cítím, že se mé ježdění trochu mění. Předešlé videa si byly dost podobné, ale v tom novém jsem si vybíral ojedinělé spoty, zajímavější kink raily nebo je jezdit na nollie a fakie. Někteří říkají, že skateboarding není práce, ale přitom je. Máš sponzory, chodíš fotit, děláš rozhovory, pořád něco. To k práci patří. Pro mě je to ta nejideálnější práce, kterou bych si mohl přát.

 

Nyjah photo20 750px

Classic spot with a new trick still keeps the progress going.  Switch front feeble, Photo: Cameron Strand

 

Pamatuju, když jsi byl hodně malý. Nedařilo se ti, prohrál jsi a rozbrečel se. O tom stejném by mohl vyprávět i Danny Way – prohrál a dojalo ho to. Jak moc důležité je pro tebe vyhrávat? Co pro tebe znamená vítězství?

Mluvíš o Mallof Money Cupu, že? Můj taťka na mě hodně tlačil a říkal, že bych to měl vyhrát, ale já to bral tak, že se nic nestane, když nevyhraju. Bylo to blízko. To byl asi jediný contest, kdy jsem si myslel, že bych ho mohl vyhrát. Odjel jsem vše, co jsem chtěl. Byl to takový emocionální moment, protože jsem do toho dal všechno, co jsem mohl. Teď beru závody vážně. To jsem prostě já jako osoba. Je pro mě přirozené přijít, chtít vyhrát a být dobrý. Je to ale velký tlak. Plus je tady plno zabijáků jako třeba Shane, který má šanci vždycky, protože je neskutečný. Pak tu máte mladou krev, například Dashawn Jordan a Yuto Horigome. A těch mladých je tu spousta, kteří do toho jdou po hlavě.

 

The agony of defeat, 2009. Photo: Burnett

 

Pamatuju, že bylo jedno období, kdy se zmenšovaly a měnily překážky, aby zvítězil někdo jiný než ty. Pociťoval jsi to taky? 
Jo, to je fakt. Vím, že je to pravda. Bavil jsem se o tom s Rob Dyrdekem, když jsem vyhrál v roce 2011, 12 a 13 většinu zastávek Street League. Upřímně, některé ty vítězství byly celkem easy, když bych to měl srovnat s těmi dnešními.

 

Jak je to po finanční stránce, podporuješ celou svojí rodinu a kámoše?
Jasně! Podporuju svojí mamku a rodinu. Udělala toho pro mě tolik, že bych nikdy nebyl schopný splatit to, co pro mě všechno v minulosti udělala a za to, jak je skvělý rodič, který umí podpořit. Mám několik spolubydlících kámošů a nechci od nich, aby platili nájem. Edgar mi točí videa a fotí, takže pohoda. Domo Walker je v Elementu a zabíjí to. Mám supr partu kámošů, za které jsem mega rád.

 

Nyjah quote4 750px

 

Ještě taková otázka: co říkáš na Olympiádu? Chceš tam být a reprezentovat team Spojených Států?

Jsem pro. Nevím, jak to všechno bude, ale tento rok chci být pořád na streetu. V roce 2019 bude nejspíš nějaká kvalifikace, tak se hodím do pohody, aby tělo bylo zdravé. Ale jo, je to v plánu. Nemůžu uvěřit tomu, že skateboarding došel tak daleko – na Olympiádu. Je to velká věc a doufám, že tam budu moct soutěžit.

 

And then the thrill of victory. Nollie nosegrind, biggest ever, 2017. Photo: Burnett

 

Jací mají podle tebe být blízcí kámoši? Musí tě nabíjet pozitivním vibem? Musí skejtovat?
Ne, skejtovat vůbec nemusí. Mám kámoše hlavně v LA, kteří nejezdí a zažíváme fajn časy. Perfektní příklad je asi Sinner. Dokáže tě nejvíc nahajpovat. Když jdeme společně pojezdit do parku, mlaďoši tam najednou začnou skákat ze schodů a hecovat se. Takže to jsou ti, kteří umí ostatní inspirovat, posunout je kupředu a dodat dobrou energii. Často se děcka ptají, s kým se tak nejčastěji bavím, s tím nebo s tím? Se všemi jsem vpohodě, ale mám rád své kámoše – Edgar, Chase, Domo, Sinner a Justin který jezdí na snowboardu, na crosce a tak. Je super mít takovou partu.

 

If Street League had rails like this Nyjah would be untouchable. And Dakota Servold would snag silver. Photo: Rhino

 

Slyšel jsem v minulosti o přítelkyních v množném čísle. Máš jich více?
Ne, teď mám jenom jednu.

 

Jak se jmenuje?
Kate.

 

Okej, fajn. Jednu dobu to bylo „Ten kluk má šest holek a všechny vypadají stejně!“
Jo, bylo takové období. Bylo to vtipné.

Nyjah quote5 750px

 

Bereš se za tradičního kluka, který se chce jednou oženit? Je to to, co chceš?
Jednou se ožením. A nemyslím, že v pozdním věku. Čas běží a já jsem starší a starší. Bude mi 26, 27, 28. Jednou svatba bude a určitě chci děcka. Bude to kluk a doufejme, že bude jezdit na skejtu nebo cokoliv, co ho bude bavit. A to s těma holkama – takový jsem prostě předtím byl, když jsem byl mladší. Prostě party, alkohol a užívání si.

 

Kink drop to late Smith. Photo: Atiba

 

Měl jsi konflikty se tvými sousedy a nějaké další právní problémy. Máš ještě podmínku?

Ještě mi neskončila.

 

Co se stalo?

Ve zkratce šlo o Hollywood Hills party. Nějaký týpek mě začal mlátit bez žádného důvodu a zakončil to vymýšlením si příběhu. Zavolal poldy a kvůli tomu mám problém přes rok. Je psycho, jak někdo dokáže vyjebat se spravedlností. Já se osobně prát neumím a ani to nechci umět. Nejsem ten typ.

 

Lidé tě můžou obviňovat z čehokoliv a pak je to na vás. Tak to chodí. To je mazec. A ještě jedna otázka – co je to za holku, přes kterou jsi skákal nollie heelflip? Ta ti musí hodně důvěřovat.
To je moje současná holka. Nebyla z toho videa moc nadšená. Vrátili jsme se z hudebního festivalu a celý edit je o tom, jak zkouším skejtovat opilý u mého baráku. Nevím proč, ale myslel jsem, že to je fajn nápad zkusit něco přes ní. A při nollie fs heelu jsem ji bouchl do hlavy. Ale naštěstí je v pohodě.

 

Lidi ví, že máš nějaké peníze, barák a tak. Musíš být opatrný, když máš doma party, ne? Máš security a kontrolu občanek?

Sekuriťáky mít musíš a kontrolu taky. Je třeba si hlídat seznam lidí. S klukama je to o něco těžší. Musí být nějaké pravidla, co lidi můžou a nemůžou dělat.

 

Natty pyramid, unnaturally high nollie inward. Photo: Broach

 

Máš podobný hudební vkus jako Sinner – electronic dance music. Takže se ti líbí hudba v novém videu The Flat Earth od Ty Evanse?
Ne, to není můj styl.

 

A stone’s throw from the crib, flash n roll, across and down. Photo: Rhino

 

Zmínil jsi, že se možná oženíš a budeš mít syna. Jsi ještě v kontaktu s taťkou nebo pořád ne?
Ne, nemluvím s ním. Teď už je to víc než tři roky.

 

Nyjah quote6 750px

 

Kámo! A jak to zvládáš? 
Někdy je to těžké, ale zároveň cítím, že jsem udělal správné rozhodnutí a dal mu tak najevo, jak se cítím. Protože to došlo do bodu, kdy nemluvil se mnou a ani s dalšími sourozenci skoro rok nebo dva. Pak z ničeho nic odešel a to mě naštvalo. A ségru ještě víc. Je nejmladší z rodiny a proto chtěla a potřebovala otce, který tady pro ni bude. Pak jsme se třikrát viděli v LA. Po tolika letech jsme se potkali ve Stoner Parku, pokecali jsme a trochu to nakopli. Ale nikdy jsem neměl ten opravdový pocit, že by se mi chtěl za něco omluvit. Tak jsem mu to prostě jednou vysvětlil. Řekl jsem mu: „Myslím, že to co jsi dělal není správné a nikdy ses mi dostatečně neomluvil.“ Od té doby jsme spolu zase pár let nemluvili. Ale cítím, že jsem udělal správné rozhodnutí. Představil jsem si sám sebe být jednoho dne taťkou a jaký bych byl ke svým děckám. Nezáleží na tom, jaké rozhodnutí udělají nebo jestli mám kontrolu nad jejich budoucí kariérou. Vždycky bych tady pro ně byl, ať se stane cokoliv. Chápeš, je to tvůj syn, tvoje dítě a vždy tu pro něj budeš.

 

Hectic Olympics costumes? No thanks. Hectic backside Smiths through the kinks? Nyjah’s in. Photo: Cameron Strand

Nyjah quote7 750px

 

Jo, to muselo být těžké. Myslím, že lidé, kteří tě vidí si občas říkají: „Je fakt hustej v tom, co dělá. Je to pro něj určitě jednoduché.“ Prošel sis ale hodně psycho věcmi a jsi zodpovědný za všechny tyto lidi. To by většina lidí nedokázalo. Myslíš, že tě lidi chápou jako člověka, když jsi jeden z nejlepších skaterů na světě? Lidi mají různé domněnky.
Je to vtipné. Myslím, že hodně lidí mě berou jako toho, který je od přírody zrozený pro skateboarding a nemusí tvrdě makat pro to, co dokázal. Může si spokojeně jezdit v Lambu a užívat si s holkami a tak dále. Ale pro to všechno člověk musí makat. Tohle dnes nechápou. Často se stává, že jsem na závodě ve finále a děcka na tebe: „Podepíšeš mi tohle? Můžu se s tebou vyfotit?“ Tak jim řeknu: „Omlouvám se kluci, ale musím se soustředit na závod.“ A pak vidím na Instagramu komenty, že jsem idiot, protože fanouškům ani nepodepíšu desku. Stejně tak když máš po nejdelším demu, kde máš podepisovačku několik hodin, tak někdy člověk není v té nejlepší náladě a je unavený. To neznamená, že jsem debil a že nejsem vpohodě člověk. Snažím se dělat mou práci poctivě a své fanoušky mám rád. Miluju každého, kdo je pozitivní.

 

Nollie heel out of crooked grinds, not over your girlfriend’s head. Through the knobs in San Clemente. Photo: Rhino

 

Co znamená tvé tetování na krku? Co je to za obrázek?
Je to mandala a nakonec to vzniklo tak, jak jsem očekával. Na pravé straně je trojúhelník s okem, takové random tetko. Většina si myslí, že je to symbol Illuminátů, ale mě se prostě jen líbí ten artwork. Udělal mi ho tatér Thomas Hooper. Letěl jsem za ním do Texasu, protože jsem věděl, že je skvělý umělec. Tak jsem mu řekl nějakou představu a chtěl jsem, aby tomu přidal to své já. Má hodně zkušeností, tak jsem chtěl, aby mi to natetoval on. Pár let zpět jsem si říkal: „Nikdy nebudu mít tetování.“ Pak jsem si dal poprvé jedno s nápisem Skate and Destroy na Tampě. A pak už to šlo samo. Je to taková závislost, o tom žádná.

 

Dáš si někdy nějaké tetování na obličej?
Ne, to fakt ne kámo. Stále pracuju na svých nohách a tak.

 

Říkáš si někdy „Oh shit, proč jsem si vůbec nechal dělat tohoto tučňáka?“ nebo něco? Lituješ některých?

Na nohách pár takových je. Ale nikdy jsem si nenechal něco vytetovat s alkoholem v krvi.

 

After Domo knocked out the 5-0, ‘Jah got his back with the gnar nollie 50. Photo: Rhino

 

Máš za sebou neuvěřitelné roky. Neštve tě, že jsi ještě nevyhrál Skater of the Year?
Vůbec ne.

 

Ani v roce, kdy jsi vydal part Fade to Black? To vyhrál SOTY Ishod Wair.
Byl to asi jediný rok, kdy tam byla šance. Ale naštvaný nejsem. Myslím, že každý kdo to ocenění získal, si to zaslouží a jsou to cool skateři i lidi jako takoví. Třeba takový AVE. Není to jen o tom, jak kdo skejtuje, ale taky co a jak usilovně všechno dělá, jakou má za sebou kariéru a že je pro lidi inspirací.

 

Whopper of a backside flip at Burger King. Photo: Atiba Jefferson

 

Kdo myslíš, že to zabíjí jak na streetech tak na závodech? Máš z někoho obavy? Co Yuto Horigome?
Musím přiznat, že mě Yuto znepokojuje. Je šílený. Zjevil se z ničeho nic. A Zion je taky frajer, protože umí jezdit úplně všechno, streety i radiusy. Oba jsou hlavně mladí. Občas si říkám „Cože kámo, kde ses to jako naučil?“ Je psycho, jaký mají nováčci rok co rok progress. O tom to je: dát mlaďochům šanci stát se profíkem, odstartovat jejich kariéru, aby si díky skejtu mohli i vydělávat.

 

Máš obecně nějaké oblíbence? Možná by nás některá jména překvapila.
Jasně! Lidi ví, že Chris Cole byl vždy jeden z těch oblíbených. A James Hardy! Těch několik partů, které vydal a ten jeho styl. Je to zvíře. Musím zmínit i Shane Crosse a ne, není to kvůli tomu, co smutného se stalo. Mega mě bavil jeho styl. RIP!

 

Co pro tebe znamená mít vlastní botu u Nike?
Znamená to pro mě hodně, protože kolik lidí má u Nike botu? P-Rod, Koston a Stefan Janoski. Je to velká čest a stejně tak potěšení mít možnost podílet se i na celém navrhování designu boty. Doufám, že se lidem líbí.

 

Switch lip The Bull? Nobody saw that coming. Photo: Cameron Strand

 

Kdes přišel na to divné oblečení, které ti vlaje na zádech? Kde bereš inspiraci?Nebo krátké kraťasy, to je prostě tvoje. Máš rád sportovní věci?
Ten street-fashion styl začal v LA. Na Instagramu dostávám plno komentů, ale směju se u toho. Je mi to jedno a jezdí se mi v nich prostě pohodlně. Vždy jsem se snažil mít svůj styl, jiný, a je fuk, co o tom lidi říkají.

 

When you’ve grinded all the kinkers before the age of 16, you’d better either flip in or flip out. Next-level crooks attack in Nor Cal. Sequence: Cameron Strand

 

Už jsi nám je párkrát půjčil kvůli King of the Road, ale kdo jsou tvoje dredy teď?
Zbyly asi tři nebo čtyři a mám je pořád schované doma ve skříni.

 

Jakou nejlepší radu jsi kdy dostal? Máš něco na srdci, co bys chtěl vzkázat ostatním?

Dokud neztratíš tu lásku ke skateboardingu, jsi na správné cestě. Nechci nikoho jmenovat, ale je tolik profíků, kteří to mají v nohách, ale ztratili ten drive. Říkám si „Ty jo, máš takový talent a potenciál. Proč s tím něco neuděláš?“ Někteří se holt stanou profíkama a myslí si, že už mají vyhráno. Ale tím to nekončí. Musíš jít do toho pořád.

 

Nyjah quote8 750px

 

Kde se vzala tvá motivace a drive?
Je to uvnitř. Chci života co nejvíc využít. Většina si myslí, že jsem materiální člověk, ale není to tak. Jsem rád za svůj dům a miluju auta. Je to něco, co budu milovat pořád. Mít Lamborghini – zrovna ho prodávám – je boží. Ale nejsem ten, co potřebuje utrácet prachy a kupovat si šperky a podobné věci. Jsem docela jednoduchý člověk. A drive? Jakási radost – jít ven, vrátit na skejtu něco dobrého a být sám se sebou spokojený.

 

Fakie 50-50 jako titulka dalšího čísla Thrasher Magazine.

 

Video part Nyjah Hustona s názvem „‚Til Death“ k příležitosti vydání jeho promodelu u Nike: