Obrazová publikace „Prkýnka na maso jsme uřízli“ vypráví příběh počátku skateboardingu v ČSR

S historií českého skateboardingu za dob totalitního režimu jste se mohli na našich stránkách už několikrát setkat formou rozhovorů „Vyprávěj“. Jedná se o legendy, které si zaslouží největší respekt a uznání. Nyní se jim ho dostalo také formou obrazové publikace Prkýnka na maso jsme uřízli. 

Obrazová publikace Prkýnka na maso jsme uřízli je vůbec první knihou, která nějakým způsobem zachycuje dobu a atmosféru českého skateboardingu do roku 1990. I přesto, že jeho historie je velmi bohatá a rozmanitá, tak veškeré pokusy o vydání podobné knihy se do dnešního dne nikomu nepodařily. Až nyní díky vydavatelství Yinachi a projektu BU2R máte možnost vlastnit toto ojedinělé dílo ve své knihovně. 
 

Autorem knihy jsou novináři Martina Overstreet a Michal Nanoru, ale na realizaci se podílela i část redakce Skaterock.cz. Fotograf a jeden ze zakladatelů Skaterock.cz Jaroslav Kučera celé dílo zaštiťoval jako produkční a sehnal do knížky veškeré fotografie. Miloš Hroch, šéfredaktor Skaterock.cz, je zase autorem deseti rozhovorů.
 

Mezi zpovídanými jsou dnešní herec a divadelník Petr Forman, pozdější pionýr českého snowboardingu Luděk Váša, legendární skejťák a frontman punkové kapely Suchý mozky Ivan Zobák Pelikán, senátor a starosta Božího Daru Jan Horník, ředitel divadla Minor Zdeněk Pecháček nebo rekordmani a synové spisovatele Vladimíra Thieleho, Simon a Robert Thieleovi.  

 

 

Historici podobná témata zatím spíš přehlíželi a současné české zkoumání subkultur se zaměřuje většinou do oblasti hudby, a tak kniha, které autoři říkají „nespolehlivé dějiny“ nebo „starý zákon“ českého skateboardingu, prezentuje na pěti stech stranách vcelku bezprecedentní anatomii historické subkultury, společně s příběhem vývoje desítky postav ve zvláštní době, vyprávěným jejich vlastním jazykem. 

 

V krátkém rozhovoru s Milošem Hrochem se můžete dozvědět jeho pohled na dobu, která utvářela dějiny českého skateboardingu a publikaci Prkýnka na maso jsme uřízli. 

 

S kým a proč jsi dělal rozhovory do knížky?

Na začátku byl seznam, koho je nezbytný vyzpovídat. Když mě Martina Overstreet oslovila, abych na knížce spolupracoval, už sem měl několik článků o začátcích skateboardingu v ČSR za sebou. Díky tomu jsem měl spoustu kontaktů na zásadní lidi pražský scény konce sedmdesátejch let jako je Zobák nebo Peterka, ale o osobnostech mimo Prahu jsem toho věděl málo. U každýho rozhovoru jsme se dozvídali nový věci a posouvali se k dalším lidem.

 
Kdo na tebe udělal největší dojem?

Úplně všichni! Spojují je zážitky, dohromady tvoří takovou rekonstrukci tehdejší skejtový scény, kde měl každej svý místo. Při vzpomínání omládli. Třeba Zdenda Pecháček, ředitel Divadla Minor, je velmi zaneprázdněnej člověk, ale na hovory o skateboardingu se mnou si udělal čas vždycky. Ochotně mi všechno vysvětloval, předváděl, posílal skeny fotek nebo svý diplomový práce, kde zmiňoval i Tracker trucks. Taky se s ostatníma z knížky ukázal na premiéře dokumentu o Bones Brigade, kterou jsme dělali letos v únoru v Oku. To nadšení všech bylo úžasný.

 
Co tě nejvíc zajímalo? 

Chtěl sem vědět, jestli ve skateboardingu viděli určitou vzpouru proti tehdejšímu režimu a jestli skejťáci dráždili Veřejnou bezpečnost. Konflikt s autoritama a propojení skateboardingu s vlnou punku, která tehdy přicházela z Británie. 
 

Co z těch rozhovorů na tebe zanechalo největší dojem?

Zobák mi vyprávěl o druhym koncertu Suchých mozků, kapely, kterou měli společně s bratry Formany a Jakubem Konopáskem, na Ořechovce. Přišel se podívat i pan Forman, všichni stáli na stolech nebo židlích, ale uprostřed toho všeho seděl on, kouřil doutník a náramně se bavil. Ale to je jen jeden moment z mnoha.

 
Patříš k velmi mladé generaci, která tuhle dobu vůbec nezažila. Čím ti doba přijde zajímavá?

Pominu-li všechna omezení, zákazy, politický ovzduší a kázání srpem s kladivem, mě překvapilo a zároveň se mi strašně líbilo, že to měli někteří tehdejší skejťáci hozený stejně jako my dnes. Šli skejtovat, omyli se v kašně a pak šli večer na koncert, třeba na Strahov. Jen tehdy ještě nefungovala Sedmička jak dnes.

 

 

Myslíš, že knížka osloví mladou generaci skaterů? Pokud ano, tak proč?

Dnešní mladí skejťáci se zajímají hlavně o to, jestli Nyjah Huston udělal na railu z patnácti backside nosebluntslide a celý noci sedí u Street League. Podle mě je ale důležitý znát svý kořeny, bez historie nepochopíš vývoj. Těm osobnostem z knížky bychom měli bejt za dost vděční. Doufám, že se jejich příběhy dostanou i k mladejm.

 
Co bys řekl o knížce za sebe?

Knížku jsem v ruce neměl, takže k finální podobě nemůžu říct nic. Mojí prací bylo udělat reportážní rozhovory, který sloužily jako materiál pro Michala a Martinu. Jak ho zpracovali, to zatím nevim. Nejsou to insideři skejtový subkultury, takže témata budou nahlížet s jistým odstupem a nadhledem jako společenskej fenomén.

 

 

Publikované rozhovory „Vyprávěj“ na Skaterock.cz:

Šik, vyprávěj

Peterka, vyprávěj!

Potůček, vyprávěj!

Pecháček, vyprávěj!

Bartoš, vyprávěj!

Zobáku, vyprávěj

 

 

Již tento pátek 6. září proběhne křest knížky Prkýnka na maso jsme uřízli a premiéra skateového videa FOTR 2013. Setkání dvou skateových generací se uskuteční od 19.00 v pražské MeetFactory za hudební podpory DJe Peterky, Vladimira 518 & bandu, Dead Popes Company a Robotix DJS. 

 

Křest knihy 
PRKÝNKA NA MASO JSME UŘÍZLI 
&
premiéra videa 
FOTR 2013

 

Oslava českého skateboardingu, kde se pod jednou střechou potkají otcové zakladatelé a současná skateová generace.

 

+ show VLADIMIR 518 + BAND 
+ DJ Peterka // Dead Popes Company // Robotix DJs

 

Program:

19:00 OPEN DOOR
19:00 – 20:15 DJ Peterka
20:15 – 21:15 Dead Popes Company
21:15 – 21:30 Vyhlášení FOTR
21:30 – 23:15 FOTR 2013 ?
23:15 – 23:30 Křest Prkýnka / Peterka
23:30 – 01:00 Vladimir 518

 

VSTUP ZDARMA, START 19:00.

 

Kniha bude na místě k zakoupení za 500,- poté u dobrých knihkupců a ve vybraných shopech za 590,-.

 

Další informace: www.bu2r.cz 
 
Autor: Kac Rubrika: Skateboarding, Události