Očekávaná bomba The Flat Earth – zklamání za hodně peněz?

Závěr roku 2017 přinesl dárek v podobě skate filmu s názvem The Flat Earth, o který se postaral uznávaný kameraman Ty Evans aka skejtový Spielberg. Očekáváním byla vysoká kvalita po stránce kinematografické i skejtové a to vše zachyceno na RED kameru. Pro ty, kteří ještě neměli možnost udělat si na něj vlastní obrázek, přinášíme recenzi skrz ní se alespoň dozvíte něco málo víc. A ti, kteří snímek už viděli, můžou porovnat své dojmy s těmi našimi. Tak nač čekat, pojďme na to!

Text: Daniel Dujsík

 

V první řadě bych chtěl říct, že tato recenze je pouhopouhým subjektivním názorem, tudíž se naše dojmy mohou vcelku lišit. Abych řekl pravdu, na tohle video jsem se těšil, jelikož jsem si vzpomněl na vydařený kousek Lakai Fully Flared nebo We Are Blood, na který se jednou za čas rád podívám. Zároveň jsem si říkal – je vůbec možné, aby se to nepovedlo? Šanci tomu dám a uvidíme, jak to dopadne.

 

Ano, je to tak. Po shlédnutí úvodního traileru shrnující námět jako takový – Flat Earth, kde skáčou hlavní hrdinové ze strany na stranu, se mi zatočila hlava. Nevěděl jsem, která bije a byla to pro mě jako nepříjemná facka po ránu.

 

Otevírací part patří frajírkovi jménem Chase Webb. Na toho jsem byl opravdu zvědavý, protože má v nohách talent jak by smet. Co k tomu říct? Pokud vás dostal zveřejněný part Jamieho Foye, tak ten Chasův vás dostane desetkrát víc a Jamie se může jít zahrabat. To, co na railech předvedl je opravdové umění. A hlavně jakých railech! Nikdy by vás nenapadlo, že jdou skejtovat. Respekt.

 

Chase Webb backside 5-0

 

Po Chasovi přichází krátká friends montáž a párminutová sekce záběrů na architekturu měst z různých koutů světa – zkrátka hrátky Ty Evanse, aby celé video trochu okořenil. Po 15 minutách jsem ovšem začal zvažovat, jestli se vůbec zvládnu dívat dál. Velkou zásluhu na mém prvotním negativním dojmu měla hudba. Ale počkat, vždyť ještě uvidím Pulizziho!

 

Na blonďatého kouzelníka Michaela Pulizziho jsem se těšil jako malej. Tento skater si po „Lurk Hard“ partu u mě našel místo mezi oblíbenými party, ale u tohoto bohužel přišlo velké zklamání. I přes to, že naservíroval trikově nepochopitelné technické comba, které se jen tak nevidí, hudba byla vskutku příšerná – jakýsi dubstep, který vám doslova vymyje mozek.

 

Michael Pulizzi backside grind do zatáčky

 

Jak už jsme jednou viděli ve We Are Blood, tak i ve Flat Earth nechybí sekce pádů a momentů plných hecu, nervů a zklamání, které ke skateboardingu bezprostředně patří. Ty mě sice nenahecovaly, protože se Hall of meat a dalším věcem zásadně vyhýbám.  Ale pro lidi, kteří nejezdí to může být naopak dobrá ukázka, že jízda na prkně není zdaleka jednoduchá záležitost, jak je tomu u fotbalu. Tady jde simulace stranou. Vytahování šroubů ze zápěstí jsem ale vidět nepotřeboval.

 

Chase Webb na pokraji života a smrti

 

Tato část plynule přechází na part all-terain ridera Codyho Lockwooda. Ten vám udělá jak nollie bigspin heelflip noseblunt revert v radiusu, fs smith do fs feeblu na dlouhém railu ze schodů, tak třeba nollie hardflip do obrovského ditche. A ruka v sádře mu ho jen tak nezastaví. Není to asi videopart, který bych si pustil znovu, ale slušná to podívaná.

 

Cody Lockwood fs nosepick

 

Snímek je obohacen také o odkaz na chudobu, kriminalitu a těžké životy lidí v rozvojových zemích. Další z jezdců, který dostal slovo je Brazilec Carlos Iqui. Pro zastánce enormního popu a technických vymazleností je jeho part jak dělaný. Tam jsem se konečně dočkal i přijatelné hiphopové instrumentálky v pozadí. Carlos mě mega překvapil a určitě dostane každého z vás. Zvlášť závěrečná switch nálož. Za mě klobouk dolů, wow!

 

Carlos Iqui switch nosegrind revert

 

Následujícím chodem je porce zrcadlových a psychedelických záběrů jako z kaleidoskopu s uměleckým nádechem, které mě vcelku zaujaly. Má to atmosféru, je to něco jiného a to mě baví. Do zásadně skejtového videa sice nepatří (těžko říct, co patří nebo nepatří), ale proč ne. To by nebyl Ty Evans, aby si nám trochu nepohrál, když už má po ruce tak luxusní filmovou aparaturu. Znáte to, kdo si hraje, nezlobí.

 

Závěrečná část už patří usměvavému koblížkovi Jamie Foyovi, který dostal ocenění jako Skater of the Year pro rok 2017. NBD v podobě šíleného fs crooked grindu na first try a fs feeblem na druhý pokus z El Tora a nejen to, jste určitě postřehli na Thrasher Magazine. Zasloužený last part plný railových nesmyslů.

 

Jamie Foy frontside feeble

 

Video The Flat Earth jako celek přináší kvalitní podívanou doplněnou o špičkový skateboarding. Vzhledem k velkému očekávaní ve mě bohužel vzbudilo i negativní dojmy. To hlavně kvůli hudby, která je pro mě důležitou součástí vydařeného videa, a také množstvím prostřihů a mezizáběrů, jenž mi přijdou v určitých chvílích spíše zbytečné. Méně někdy znamená více. Nic nemění na tom, že Ty Evans posunul level skejtové kinematografie vysokého rozlišení o něco výš. Dokáže mu někdo čelit? Co takhle duo Russell Houghten a James Messina, kteří točí pro New Balance Numeric?

 

Hodnocení od 1 do 10ti se raději zdržím a raději zapřemýšlím nad závěrem. Říkám si: „Ale jo, celkem mě to bavilo. Něco mě překvapilo a nadchlo, něco naopak zklamalo“. Co na něj říkáte vy?

 

Film je možné zakoupit na iTunes za 12.99$ – odkaz zde.

 

Trailer #3: