Petr Horvát: o obrazech a malování

Vydáno: 31.01.2022

Petr Horvát patří rozhodně ke zlatýmu fondu českýho skateboardingu a jestli tu máme nějaký legendy, Horv k nim určitě patří. Puzzle video, Alis, Adidas, Nomad, samozřejmě Sk8 is Gr8 parts, Black Rabbit a další a další. Prostě Pan skejťák, to není o čem. Ale věděli jste že Horv i maluje? Možná překvapivá informace, kterou společně rozvineme v rozhovoru a zároveň přidáváme i několik ukázek. Určitě doporučujeme i Instagram Petra Horváta a v případě, že byste měli zájem o obraz od Horva, zprávy na IG jsou vám k dispozici.

Tak pojďme na to, kdy jsi s tím vůbec začal?
Ve svý podstatě si kreslím už dlouho a celý tohle dobrodružství začalo při první karanténě, což bylo v březnu 2020.

Co tě k tomu nakoplo, nebo přišla nějaká inspirace?
Inspirace je všude dost. A v týhle době si zadáš v mobilu historie výtvarnýho umění a on ti najde vlastně všechno co hledáš, pro svojí inspiraci, ale i interest.

A technika kterou to vytváříš?
Dělám převážně s akrylem, s vodovkama a olejovejma křídama. Olej mám rád, ale doma se to dělat moc nedá.

Dělá to bordel?
No, bordel při malování miluju, ten chaos mi přináší do života řád, he he. Mě to voní, ale není to asi to, co bych chtěl dělat v obýváku.

Rozumim, moje pokusy se dřevem a zabordelená garáž, by mohly vyprávět. Kromě pláten, koukal jsem i na zeď u Vyhnánka doma. Takže i jiný podklady než plátno?
Tom ode mě chtěl udělat něco na zeď, tak jsem mu tohle navrhnul, barvy vybral Tom a je to na náš připravovaný projekt.

A ten je tajnej?
Zatím jo, ale brzy to půjde ven.Ok, mám rád tajemství. Předtim jsi říkal, že plánuješ výstavu, tedy kdy kde a co?
Mám nabídku z činoheráku, přes kámoše co tam hraje. Tak když to vyjde, bude do duben květen a mohl bych tam něco vystavit.

Držíme palce a tutově vyšleme pak aktuál info. Když si člověk projíždí tvůj Instagram, narazí tam tu fotku s rentgenem. Co to bylo?
No skate to nebyl. Vloni v červnu mě srazilo auto, když jsem jel na motorce.

Au, to nezní úplně dobře. Ze skejtu jsji měl tuším v háji rameno.
Jo jo, měl jsem vyhazovací pravý rameno. A z tý bouračky mi před měsícem vyndávali šrouby z nohy, takže aktuálně nejezdím, ale v létě plánuju comeback!

No tak to musí vyjít.
Jo jo, jsem už připravenej. Mám doživotní smlouvu s Adidasem, hardware připravenej, tak se těším na léto.

Když jsme u těch obrazů, nepřemýšlel jsi o designu na skejta?
Mám nabídku od Nomad skateboards to udělat, tak uvidím jestli to vyjde.

Zní velmi dobře. A když se pozvolně obracíme ke skejtu, tak jak jsi byl teď off, měl jsi asi čas sledovat dění. Tak co za poslední dobu, nebo třeba covid time nejvíc bavila Horva?
Sleduju hodně fellas ze Stalina a instagram je toho plnej. Líbí se mi že lidi tady začínají jezdit na úrovni, kterou jsem jim kdysi nastavil a jde jim to. . . nééé, to si dělám srandu, he he. A teď vážně, byl jsem šťastnej za Lukášův comeback, měl vždycky smůlu na zranění a jak to zabil tím partem, tak to mi udělalo radost. 

Pravda, Lukáš a jeho kolena, to si nikdo nezaslouží. A kdy vyšleš part ty?
No, já jsem říkal, v létě comeback. Ale myslím že už asi žádnej pořádnej part nenatočím, na druhou stranu si myslím že jsem tu po sobě nějaký už zanechal.

To je fakt, těšíme se na comeback a oni i ty stories pak vydají za part. Díky!
Taky díky!