Tomáš Bartha: „V Budějkách mám všechno, co potřebuju“

Tomáše Barthu, jsem měl možnost víc poznat, až letos v létě, během jednej tour do Budweis city. Překvapil mě nejen tím, jak dobře skejtoval, ale i tím jak je neuvěřitelně skromnej a pohodovej tejpek. Zkrátka „Nice Guy“ jak se říká. Když mi Tomáš poslal svý nový video, tak sem neváhal a zeptal se ho i na nějaký věci, neb takovejhle člověk si prostor rozhodně zaslouží. Díky Tome. (Hank)

 

Zdar Tome, i když seš na tom skejtově dost dobře, tak nejseš zrovna totální provařenec, co se týče CZ scény. Pojď nám teda o sobě něco říct. Například jméno matky za svobodna, jméno tvýho prvního křečka, jestli si měl vždycky na základce řádně ořezaný pastelky a podobně.

Čau Hanku, no jmenuju se Tomáš Bartha, je mi 23 let a pocházím z Českých Budějovic. Většinu svého života trávím schovanej tady u nás, protože v Budějovicích by přece chtěl žít každý! Máme tu pivo, hezký holky a teď konečně už i skatepark, takže tu je všechno, co člověk potřebuje. Co se křečků týká, já na ně nikdy moc nebyl, takže až si nějakýho pořídím, tak ti to jméno dám rozhodně vědět.

 

Tomáš, foto: Tomáš Hakl

Tomáš, foto: Tomáš Hakl

 

S těma Budějkama souhlasím. Též to tam miluju. Jak si spokojenej s novým Budějovickým skateparkem? A co se vlastně stalo s legendární plechařinou co v Budweisu stála x let?

No jak určitě všichni ví, situace kolem parku byla, ostatně jako všude, dost komplikovaná, ale povedlo se nám to minulý rok dotáhnout dokonce a konečně jsme se dočkali betoňáku, ze kterýho pochází i video. Projekt se nám povedlo přizpůsobit dost podle svého, i když jsme tím lezli klukům z Mysticu občas dost na nervy, hehe. Spokojenost z parku je velká, trávím tam teď dost času a už se těším na jaro a léto, až bude normální počasí na skejtování. Třeba se to povede časem i rozšířit o další část.
Ta stará legendární plechařina, která byla u sportovky, se částečně zlikvidovala a částečně přesunula na plac do stromovky, kde jí nechali opravit za nehorázný peníze a ještě to je na hrozným povrchu, takže už to moc pojízdný není.

 

Dělal si aktivně nějakej sport, než si začal skejtovat, nebo věnuješ se něčemu i při prkýnkování?

Už od mala mám ke sportu docela aktivní přístup, takže jsem pro všechno možný. Skoro celou základku sem hrál fotbal, ale jak už to tak bejvá, někdy ke konci základky jsem objevil přes kámoše ze třídy skejt a zalíbilo se mi to. Když sem se pak rozhodl, že s fotbalem přestanu, tak jsem doma moc nadšení nesklidil, ale časem se to zklidnilo. Skateboarding má prostě svoje kouzlo a teď už bych rozhodně neměnil. 

 

No zaplať satan. Další kopálista by byl už moc. Čemu se teda věnuješ ve volným čase, když neskejtuješ?

Díky tomu, že jsem ještě furt student, tak toho volnýho času mám relativně hodně. Něco si vezme škola, občas nějaká brigáda, ale nejvíc času se snažím furt vrážet do skejtování. Nejsem moc koníčkovej, takže ve volným čase spíš zevlim doma a koukám na filmy, nebo když je pěkně tak někde venku s kámošema nebo se psem.

 

Backside kickflip, foto: Vláďa Hlaváček

Backside kickflip, foto: Vláďa Hlaváček

 

 

Nedávno si mi u pivka říkal, že chceš vycestovat někam do zahraničí na delší čas. Ale pořád smrdíš tady. Jak to s tím vypadá?

To si pamatuješ dobře. Cestování je jedna z věcí, který se mi nikdy moc nedostávalo, pokud nepočítám klasický dovolený u moře za mladejch. Obvykle je to těžký zkoordinovat, co se týče peněz, času bych na to měl dost. Proto bych to chtěl letos konečně změnit a začít víc cestovat, abych se taky někam podíval.
Ohledně tý delší cesty, tady mě držela hodně škola, protože sem měl rozjetou vysokou a bylo mi líto to zahodit před koncem, tak jsem čekal, než to dotlačím nějak na konec bakaláře, což se mi loni i povedlo. Momentálně dávám do kupy finance a začínám zařizovat věci potřebný pro cestu někam do světa.

 

Sleduješ aktivně scénu, nebo seš takovej ten týpek, co si projede Instagram a stačí mu si pustit pár 15-ti vteřinových videí a je mu i jedno od koho jsou?

Snažím se stíhat oboje. Sleduju nějakou tu klasickou scénu pro skaterů, ale na Instagramu poslední dobou trávím určitě víc času. Instagram je jednoduchej způsob, jak najít hodně kvalitního skejtování a taky se tam snadno najde inspirace na nový triky nebo komba. Dost často se tam objevujou nesmyslný triky od známých nebo neznámých lidí, u kterých kolikrát zůstává rozum stát.

 

A nepřijde ti, že právě díky temhle Instagramům a Facebookům ztratil trošku skateboarding na exklusivitě? Takový to těšení a čekání na nový full video a pouštění si ho 30x za sebou. Přijde mi, že zájem o full videa dost opadá. Co myslíš?

Oni ty Instagramy a Facebooky maj něco do sebe, snadno se dostaneš ke klipům, vidíš jak ty skejtři hrotěj a dělaj nový triky, o to víc se podle mě pak těšíš na to full video. Sice tě to možná trochu okrade o to překvapení z nových triků ve full videu, ale udělat na streetu vraždu je něco jinýho, než v parku, což mu přidá ještě na hodnotě. Já se na nový full videa vždycky těším a momentálně dost nedočkavě vyhlížím nový videa od Jartu a Adidasu! A stopro je neuvidim jen jednou.

 

Crooked grind, foto: Tomáš Hakl

Crooked grind, foto: Tomáš Hakl

 

Měl si někdy období, třeba po nějakým zranění, kdy sis řekl, že už se na ten skateboarding vysereš a začneš radši rybařit nebo lovit motýli?

Tady musim zaklepat, protože se mi zranění docela vyhýbají, kromě klasických kotníků a zápěstí nebo osekaných holení se mi stal jen jeden vážnější úraz a to zlomená klíční kost, která ani nebyla ze skejtování ale z bruslení na ledě.

 

Jakej je pro tebe vysněnej job?

Protože mám školu zaměřenou na IT, tak asi vytvořit nějakej start-up, kterej prodám za nehorázný prachy a nebudu muset do konce života na nic šáhnout. Pak se odstěhuju někam na pláž a procestuju svět, hehe.

 

Backside 180 fakie nosegrind revert, foto: Vláďa Hlaváček

Backside 180 fakie nosegrind revert, foto: Vláďa Hlaváček

 

Jak to máš se sponzorama a co je vlastně Světadíl? Chtěl sem se tě zeptat už v Budějkách, ale měl sem furt v hubě Budvar.

Držím se tu lokálních supportů, už pár let mě supportuje Temple store a poslední rok se k tomu přidali ještě kluci z Gazda urbanbrand, který dělaj street oblečení a jsem vděčnej za veškerej support ,kterej mi poskytujou. Další je právě Světadíl, to je takový Budějcký uskupení, který dali dohromady kámoši kolem, aby jsme se mohli nějak společně prezentovat na Budějický scéně. Dáváme dohromady takovou multifunkční skupinku od skejtu přes muziku, grafiku, eventy. Momentálně se kluci zaměřujou spíš na kulturní akce, ale pořádají i mejdany a třeba i loňskej besttrickcontest na Budějovickým majálesu. Pokud by někoho zajímalo víc informací, tak si je může dohledat na Facebooku.

 

Máš nějakýho nejoblíbenějšího skatera? Nebo zas řekneš jako všichni, že se ti líbí spousta lidí a nedá se říct jedno jméno?

No asi tě zklamu, protože jedno jméno prostě říct nejde. Nejvíc mě u lidí asi zajímá styl, protože prostě „Style matters“. Můžeš vraždit, jak chceš, ale bez stylu to není ono. Těch jmen asi řeknu víc, poslední dobou mě baví lidi jako Luan, Carlos Ribeiro, TrentMcLung, MilesSilvas, Shane a určitě ještě někdo, ale těchle 5 se mi vybavilo hned.

 

S kterým trikem ses ve videu nejvíc trápil. A si celkově spokojenej se svým dílem?

Hodně mi dal zabrat ten nollielate flip nahoru na gap. Video tentokrát není tolik technický, ale spíš takovej surfing po parku, co jsem nasbíral v průběhu roku. Spokojenost je, ale znáš to, vždycky to může být lepší. Pár triků, co jsem měl v hlavě, ani nepřišlo, nebo jsem je pak už nezkoušel, tak se třeba objeví v nějakým dalším editu.

 

Kickflip z magora. foto: Tomáš Hakl

Kickflip z magora. foto: Tomáš Hakl

 

No zas taková hvězda nejseš, abych ti taj dával větší prostor, hehe, tak můžeš poděkovat, říct moudro, postěžovat si, říct báseň, prostě to nějak stylově zakončit.

No, už sem chtěl začít chytat hvězdný manýry. Každopádně díky tobě za prostor, všem co mě supportujou v mým skejtování, Vláďovi za sestříhání editu a rozhodně každýmu, kdo se občas postavil za kameru! Díky!

 

Tomáš Bartha – Budweis City Limit from Skaterock.cz on Vimeo.

Autor: Hank Rubrika: Profily, Rozhovory, Videa