Recenze: Etnies Album vs. AC Sparta Praha?

Na pražskou premiéru Etnies videa Album jsem nešel. Ne snad, že bych fakt nechtěl, ale nikdo z kámošů se tam nechystal a jeden z nich dokonce přišel s nabídkou jít na Spartu na fotbal.

 

Teda já fotbalu (stejně jako mnoha dalším věcem) hovno rozumím, nefandím a kmenová příslušnost tohohle typu je mi úplně cizí, ale nakonec jsem šel na fotbal. Ale misky vah byly vyrovnaný – jít na ligovej fotbal je pro mě stejná příležitost jako vidět Etnies full-lenght video – obojí je událost, která se děje jednou za život. Mimochodem Sparta vyhrála nad Jabloncem 2:0 a druhej gól jsem neviděl, protože jsem stál ve frontě na pivo…

 

 

 

Co se týče sestavy, Sparta svůj tým očividně o mnoho víc přeplácí, než Etnies, ale co do hvězdných jmen si v ničem nezadají. Zatímco ze sparťanské sestavy nedám z hlavy ani jedno jméno, u Etniesu je to trošku lepší – Joslin, Sheckler, Lay, Paige, Berger, McClung, ten Japonec, co jezdí za Etnies, ta holka, co jezdí za Etnies….no dobře, nedám celej ten šílenej seznam asi 20 riderů, co se tam objevujou. Ale rozhodně je jich taky určitě víc jak 11.

 

 

Hooodně důležitý jméno, který se pojí vlastně celej muj skejtovej život s Etnies videama je Mike Manzoori. Tenhle kluk u pomyslný Etnies střídačky motivuje kluky, aby pořádně dobíhali balóny už hromadu let a nutno říct, že mýmu oku málokterej skejtovej kameraman lahodí víc. Teď všichni jedou hejty na Ty Ewanse, že jako moc střihů, moc 4K, moc vrtulníků… Mike byl odjakživa takovej poctivej řemeslník za kamerou, kterej spíš sázel na osvědčenou techniku a dobrej nápad, což mnohdy udělá víc.

 

 

Nuže dost řečí, mačkám (v pohodlí domova) Play. Intro – záběry z cestování, ksichty, obří spoty, jména, držky. Taková klasika. Není to špatný, ale v hlavě to nezůstane po zbytek života jako Fully Flared into.

 

 

První profil má McClung. Neptejte se mě prosím kterej, ale rozhodně je to ten nejšikovnější z nich. Mimochodem četli jste článek na Jenkemu, kdy týpek koukal celej týden jen na záběry bráchů McClungových? Pure gold. Kupodivu mu to nepoškodilo mozek, ale já se musím od tý doby pokaždý, když slyším jméno McClung smát. Ideálně doporučuju přestat číst tuhle nudnou recenzi a rovnou si to přečíst.

 

 

Jinak Trent/Trevor/? je klasickej otvírač: mladej klučina, technickej zabiják, kterej má víc záběrů než rozumu. Ale furt ještě dobrý. Přišlo mi, že Bobby DeKreyzer roznudil Converse Purple malinko víc (hejtrs pojďte) Pak jsou tam nějaký lidi, který nejezděj vůbec špatně, ale v hlavě mi neutkvěli. Hmmm….. Matt Berger? Jo, parádní part, kterej rozhodně neurazí. Rozhodně tam dělá něco na railech nebo tak…

 

 

Jo a teď jeden z mých předpokládaných hajlajtů. Koichiro Uehara (vy si jako pamatujete jména japonskejch skaterů?) nezklamal a jede si klasický “japonsko” ve smylu 3x ollie za vteřinu. Kvalitní podívaná.

 

Ruku na srdce – čekali jste na Etnies Album kvůli Shecklerovi? Kvůli tý zdi, kde to vypadalo, že asi umřel? Že to bude Ryan, jak ho známe z mládí – vejška, dálka, styl atd? Už to, že nemá profil na konci a má ho napůl s Davidem Reyesem dává tušit, že se tady toho mnoho odehrávat nebude. Jako já chápu, že maj kluci lukrativnější sponzory a že musej bejt fit na Steet League/ Mountain Dew skákání přes Grand Canyon a že se (očividně) nejednou zrakvili. Ale prostě tam není vidět snaha. Na videu jsou jezdci, který nedělaj ani z poloviny takový šílenosti, kterých jsou schopný tyhle dva, ale maj lepší part, protože do toho prostě dali maximum. A mně přijde, že Shecks to dost vynudil. Sorry jako… tenhle part za mě celý video vysloveně kazí a kdyby tam nebyl, vůbec bych se nezlobil.

 

 

Po největším zklamání ale přichází obří pecka – Ryan Lay. Asi vám neuteklo, že tenhle člověk udělal sérku 100 triků za sebou. A jeho hvězda jde čím dál tím vejš, protože Ryan se fakt snaží a je to vidět. Jeden jeho grind na kulatý střeše se vám určitě vryje do mysli.

 

 

Sem se nějak zbytečně rozepsal, tak pro ty, co dočetli až sem, trošku zrychlím: Barney Paige připomene, že jeho jméno je VELMI neprávem opomíjený. Willow se naproti tomu opomenout nedá a doručuje standardním způsobem svoje vraždy bez ohledu na to, zda je léto nebo zima. Adrian Cambel je tím, kdo skutečně pokoří tu obří zeď a je to fakt epic. No a Joslin….

 

 

Tenhle kluk je podle mě Shecklerova noční můra. Než přišel on, byl to miláček publika Ryan, kdo dělal největší věci, kdo měl last party, svý jméno na nejodolnější botě na světě… s tímhle vším si Chris vysloveně vytírá prdel. Já vím, že jsou asi v reálu kámoši, ale i ten last trick, jo? Tam kde Ryan málem umřel na flipu, nebo bs kinu Chris zabije takovým způsobem…no nemám slov. Netuším, co tenhle kluk bere, ale prostě ho nejde nemilovat, nebo alespoň neobdivovat.

 

No a jsme na konci. Ještě něco k tomu Manzoorimu, ok? Za mě je to furt hezky natočený, ačkoli móda několika prostřihů na jeden trik se nevyhla ani jemu. Pořád to má jeho specifickej rukopis (říká se tohle u kameramanů?) a navíc i každej profil je trošku specifickej – zatímco Uehara je stylizovanej do klasickejch japonskejch videí, jak je máme rádi, u zas Willowa hned na první dobrou poznáš, že je Evropan.

 

 

Co se týče hudby – neměl jsem to puštěný na max, ale podle toho, co jsem pochopil, se hudba skládala minimálně z části na míru a mezi hudebníky byli i samotní skateři jako třeba Leo Romero. Tudíž plnila takovou tu roli filmový kulisy, která když funguje, tak nerozptyluje od děje. To se asi povedlo, protože Etnies Album je po dlooooouhý době video, který jsem vydržel sledovat, za to klobouk dolů. Nevypadnou vám z toho teda žádný pecky, co byste si pouštěli do uší každej den, ale opět –  nelze povykovat.

 

Každej full-lenght video projekt se snaží vytvořit nějakej milník, poselství novejm generacím skaters, že takhle se skejtovalo v devadesátkách, kolem roku 2000 atd. Díky mohutně narůstající produkci je mnohem těžší v tý obří záplavě zanechat skutečně nějakou stopu v hlavách, kterou by za chvilku nezavál instagramový prach. Upřímně řečeno Etnies Album skončilo někde na půli cesty. Není tak špatný, abyste si ho jednou nepustili znovu, ale za pár let si na něj vzpomene asi málokdo. Ale to na průměrnej ligovej zápas Sparty s Jabloncem taky…

 

Pokud chcete o videu vědět víc, nebo si ho dokonce koupit, mrkněte sem.

Autor: Boardom Rubrika: Recenze, Skateboarding