Recenze Jenkem Vol.I: Korán skateboardingu

Spojení „bible skateboardingu“, které mi pro prolistování Jenkem vol. I proběhlo hlavou hned u Vánočního stromku, jsem ihned zase zaplašil. V prvé řadě bylo už milionkrát použito ve spojení s Thrasher magazínem a právě kvůli tomu nadužívání toho spojení je to už jen taková bezobsažná formulace.

 Text: Jirka Kůrka

 

Photo credit: Jenkem magazine

 

Jenkem je fakt spíš takovej korán skateboardingu: rámcově se obsahově od Thrasheru de facto moc neliší, ale v tom, co se v nich píše, je poměrně velkej rozdíl.

 

Prorok Jenkemu (rozuměj šéfredaktor) se jmenuje Ian Michna a hned v úvodu knihy vysvětluje, jak Jenkem vzniknul. Ian sice nebyl profi-skater, nevlastnil skate firmu, v byznyse de facto nikoho neznal, ale i tak měl dojem, že dokáže udělat lepší skejtovej časák, než jakejkoli, kterej se mu kdy dostal do ruky.

 

 

 

Všechno v tehdejších časácích bylo prostě jenom „sick“ nebo „gnarly“. To koneckonců platí i dnes, kdy jsou rozhovory se skaters jak přes kopírák a insta mix, co si viděl před týdnem je sice super, ale když ho uvidíš za měsíc, budeš přísahat, že si to ještě neviděl.

 

Takže pointa Jenkemu byla od začátku jasně daná: psát takový věci, který budou bavit normální lidi. Je sice super, že profíci se hroutěj ze stresu na Street leauge z křeči vyhrát 10 000 USD jediným trikem, ale ty sis včera zvrtnul kotník při záseku o kamínek v nulový rychlosti.

 

Obojí je sice skateboarding, ale diametrálně jinde. Takže Jenkem začal psát spíš o těch „zásecích o kamínky“. 

 

 

 

Široké pole nezájmu

Ale zpátky ke knize: jedná se o historicky první výtisk Jenkem článků. Ačkoli původní myšlenka byla vydávat tištěnej časák, nebyly prachy a vůle, takže k tomu došlo až teď.

 

V knížce najdete výběr těch nejlepších článků z webu + nějaký nový obsah. Rozhovor s Edem Templetonem, Andrew Reynoldsem, Marcem Johnsonem, největší štětkou Michiganskejch skateparků, týpkem, co má fetiš na použitý skate boty…záběr typicky širokej pro Jenkem mag. Dozvíte se 5 podivnejch (ale přitom regulérních) triků, kterýma pokaždý vyhrajete písmeno ve S.K.A.T.E. Dozvíte se, jak funguje budování „skejtovejch idolů“ v éře s nulovým rozpočtem na marketingový aktivity atd atd.

 

 

 Právě výběr témat, který zaujmou pouze skejtovou krysu je to, co dělá tenhle časák tak originálním. Zatímco když si vezme člověk, kterej skejtu nerozumí do ruky běžnej skejtovej časák plnej fotek a reklam, udělá si nějakej obrázek o tom, o čem skateboaring zhruba asi je. Zatímco když dáte stejnýmu člověku do ruky Jenkem, buď vám ho obratem vrátí, nebo když se nedejbože začte, bude se vám do smrti vyhýbat.

 

 

Nemá smysl vypisovat všechno, co v knížce najdete. Témat je v ní hromada a super je, že se liší od superdlouhých rozhovorů až po dvoustránkové obrázkové články nebo komiksy. Zkrátka tahle toaletní proprieta je věc, která se neomrzí po prvním přečtení. Ano, čtete správně: ČTENÍ! Nečekejte knížku plnou obrázků, ale plnohodnotnej text.

 

Proslýchá se, že na AMB eshopu jsou poslední kousky, takže bejt Vámi, neváhám, protože líp investovaný prachy do printu jsem neviděl.

 

 Jenkem agbar!

Autor: Boardom Rubrika: Recenze, Skateboarding