Reminder: Yeah Right!

V dnešní uspěchané době (teda mimo momentální „pauzu“ způsobenou opatřeními spojenými s Covid-19), kdy se na nás chrlí nová videa ze všech stran se trochu vytrácí kouzlo skejtových full length videí. Čekání na trailer a následná radost z DVD rychle přejde a video často upadne v zapomnění. Schválně, kdo z vás si pamatuje, jaká všechna videa viděl za poslední týden? No možná i za poslední hodinu na Instagramu?

Oproti tomu starší generace, kdy skejtři vyrůstali na sledování VHS kazet, které si půjčovali mezi sebou, si dost možná pamatuje i to, co měl jejich oblíbený skejtr na sobě. A proto jsem se rozhodl, že by stálo za to si připomenout některá nejzásadnější videa, co formovala skateboarding do dnešní podoby, a lidi, co začali jezdit později jak před deseti lety, o nich možná ani neslyšeli. No a právě proto vzniká tahle rubrika „Reminder“, ve které si představíme některá z nejdůležitějších videí, na které by nemělo být v téhle lavině obsahu zapomenuto.

 

Prvním videem, které jsem si vybral, nemůže být nic jiného než Yeah Right! od Girl & Chocolate. Veškerá videa od Girl & Chocolate patří k těm průlomovým, ať už kvalitou skejtování nebo zpracování, a jinak tomu není ani v tomhle případě.

 

Grafika k Yeah Right! / Dostupné z: Girl.com

 

Yeah Right! Vyšlo v roce 2003 a stojí za ním, dnes již velmi známý kameraman, Ty Evans a režisér Spike Jonze. Ty Evans točil taky například Pretty Sweet, We are Blood nebo Nyjahův part Til Death. Spike Jonze se mimo svět skateboardingu velmi prosadil i ve světě filmovém – získal například ocenění Zlatý glóbus za scénář k filmu Her, dále byl nominován v režii a je co-producentem ve Vice. Díky téhle spolupráci je výsledkem skvělé video plné, pro Girl & Chocolate charakteristických, scének mezi party, perfektním filmingem a výborně zvoleným soundtrackem. V Yeah Right! je například legendární session na neviditelném skejtu, Skatetrix a další. Mimo to má každý part propracované intro, dost často s použitím speciálních efektů, které zasahují i do samotných partů – například Marc Johsnon a jeho ollie přes dva piknikáče na sobě.

 

Video, jak už se stalo u Girl & Chocolate videí tradicí, je věnováno památce Keenana Miltona, který měl jeden z nejlepších stylů a bohužel ve věku 27 let (v roce 2001) tragicky zemřel. O jeho kvalitách vás přesvědčí samotný začátek videa, kde se Keenan představí a uvidíte jeho footage – a to jak z jeho skejtových začátků až po triky z posledních dnů.

 

Tribute grafika pro Keenana Miltona / Dostupné z: Pinterest

 

Co mě na tomhle videu obzvlášť baví, je celkové složení týmu. Ve videu uvidíte asi nejnašlapanější tým všech dob. Dneska už legendy jako Brian Anderson, Marc Johnson, Gino Iannucci, Mike Caroll, Eric Koston, Rick McCrank nebo taky Paul Rodriguez, který se dá brát už také za legendu. Dále pak uvidíte part Brandona Biebela, Owena Wilsona, Mika Yorka a Jeremeho Rogerse, kterého teď můžete znát spíš jako „rappera“. Mimo nich jsou ve videu i dvě montáže ostatních team riderů. První je týmu Chocolate, kam svými triky přispěli Jesus Fernandez, Chico Brenes, Richard Mulder a Chris Roberts – toho můžete taky znát z podcastu The Nine Club. Druhou montáž pak tvoří zbytek Girl týmu, jako například Guy Mariano, Jeron Wilson nebo Rick Howard.

 

Rozepisování jednotlivých partů a triků by bylo asi naprosto zbytečný, protože je to fakt jedna velká bomba. I přes to, že je to již sedmnáct let starý kousek, tak byste to podle úrovně triků rozhodně neřekli. Po last partu Erica Kostona, který i kdyby vyšel v letošním roce, tak by vám pořád spadla brada, zbývají pouze titulky s tradičními behind the scene záběry a leftovery.

 

Tohle spojení nadčasového skejtování a zmíněného skvělého natáčení spolu s postprodukcí a promyšleným soundtrackem dalo vzniknout jednomu z průlomových videí, které by měl vidět opravdu každý skejtr. Takže pokud patříte ke generaci (stejně jako já), která v roce 2003 skejt ještě ani neviděla, tak určitě klikejte na tlačítko play a poznejte trochu, sakra dobrý, historie. Zaručeně si to, na rozdíl od instaclipů nebo každodenních videí, budete pamatovat. A pokud jste Yeah Right! už viděli, tak si je určitě rádi pustíte znovu!