Rozhovor s Michailem Tevkunem, zakladatelem ukrajinské asociace a toho času v Kyjevě

Vydáno: 04.03.2022

Jmenuje se Michael Tevkun, je předsedou ukrajinské skateboardové asociace, toho času v Kyjevě. Popisuje aktuální dění ze svého pohledu a nechybí otázky ani na samotný skatebaording.

Michail Tevkun.
Michail Tevkun. V mikině místního skateshopu.

Ahoj Michali, prosím představ se nám trochu.
Ahoj všichni, jmenuji se Michael Tevkun, jsem vedoucím představenstva Asociace Skateboarding Ukraine (A.S.U.). Je mi 30 let a na skejtu jezdím od čtrnácti. Momentálně jsem v mém rodném městě Kyjevě na Ukrajině.

A jak to aktuálně v Kyjevě vypadá a co tam vlastně děláš?
V Kyjevě je 22:15. Sedím ve svém bytě a pracuji na podpoře našeho lidu a země. Někdy je mi z té situace hodně úzko, ale podpora mé rodiny, přátel a lidí po celém světě mi hodně pomáhá se s tím vyrovnat. Mimochodem posílám velké díky k vám do České republiky, jak na nás Ukrajince myslíte!

A kdy jsi byl naposledy skejtovat?
Naposledy jsem skejtoval 23. února na našem úžasném skateplacu v Kyjevě, což je Urban Park VDNG. Kdy půjdu znovu, to opravdu nevím.

Jak to vůbec pro tebe začalo?
Nejprve jsem se 24. února 2022 v 5:30 probudil a uslyšel pět výbuchů, což byly ruské balistické střely a ty zničily vojenskou základnu v Brovary, což je 15km od mého domu. Pak jsem vzal telefon a četl o kokotovi (tady použil Michail slovo Huilo, neboli Chujlo – pozn. Lang) a jeho „zvláštní operaci denacifikace Ukrajiny“. Myslel jsem, že je to zlý sen a vrátil jsem se do postele. Podruhé jsem se probudil po dalších dvou explozích v 11:30 a to byl okamžik, který jsem pochopil. Jsme ve válce. A to nechceš nikdy zažít.

Co se tím okamžikem změnilo?
Vlastně asi všechno. Většina Ukrajinců se začala dávat dohromady a spolupracovat na vzájemné pomoci. Máme tu tolik příkladů lidskosti, že jsem si nikdy nepředstavoval že je to možné. Např. ovocné trhy dávají jídlo zdarma, lidé ze západní části Ukrajiny přijímají uprchlíky, kteří odešli z Kyjeva a dalších měst, restaurace, banky, online služby, ti všichni se snaží maximálně vyjít vstříc běžným lidem, samozřejmě podle možností. Lidé darují peníze a věci armádě atd. atd. Většina lidí se tak snaží něco dělat. Děláme dobrovolníky, darujeme, připojujeme se k divizím územní obrany, poskytujeme spolehlivé informace nebo jiné specifické zdroje.

Tady byl svět ještě v pořádku.

A jak to máš ty se vstupem do armády?
Poptávka po chlapech, aby se přidali k jednotkám územní obrany je vysoká, jsou tu všude fronty. Ale já nechci vstoupit do armády. Cítím se efektivnější v „informační válce“, dobrovolnictví a podpoře své rodiny. I když mám druhé vojenské vzdělání a vím jak se zbraň používá. Třeba i na ní dojde.

Kdy jsi byl naposledy v krytu? Nebo to není tak zlé?
Od začátku války jsem zjišťoval umístění krytů a znám i nejsilnější části budovy, ve které nyní jsem. Moje rozhodnutí bylo zůstat doma i když sirény řvou 6x až 8x denně.  Protože potřebuji stabilní připojení a ticho, abych byl produktivní.

Jak jsi říkal o té informační válce, co děláš přesněji? Jestli to není tajemství.
Není to tajemství. Nejprve poskytujeme ověřené informace skejtrům z Ruska a Běloruska a po celém světě, žádáme je, aby nemlčeli a pořádali shromáždění „ne válce“. Také znovu zveřejňujeme obsah který nás podporuje a kde uživatelé přidali tag #skateukraine nebo my poslali odkaz ve zprávě. Děláme to proto, abychom propojili lidi, kteří se zajímají o skateboarding na Ukrajině.

Přeji zdar tvému dílu! A dobrý je že energie fungují.
Zatím ano.

Prosím tě ohledně skateboardingu, řekni nám něco o vaší asociaci?
A.S.U. byla založena v roce 2015 mnou a Maximem Belousem, mým skejtovým parťákem. Cíl byl velmi jednoduchý, podpora a rozvoj skateboardingu na Ukrajině. Máme 14 regionálních klubů s více než 200 členy, případně nás najdete na @skateukraine. Konzultujeme s městy a s firmami projekty skateparků a pomáháme s peticemi na výstavbu spotů a parků. Plus mnoho dalších věcí, které je třeba zmínit: koučování, spolupráce s jinými federacemi, podpora nových značek atd.

Michailovou doménou jsou především radiusy.

Tak to máme podobné činnosti. Jak je to u vás se státní podporou?
Po pravdě řečeno, jsme nejdůležitější komunita pro skateboarding na Ukrajině, postavená rukama skateboardů s téměř nulovou vládní podporou. Po uznání skateboardingu pro olympijské hry jsme si řekli, že je to šance vybudovat více skateparků a více tlačit skateboarding jako sport. Ale jednoho dne jsem byl velmi překvapen, když jsem se dozvěděl, že na Ukrajině existuje národní řídící orgán pro skateboarding - Ukrajinská federace kolečkových sportů a ti nemají se skateboardingem nic společného.

A spolupracujete s nimi? U nás je stejný model, nicméně Czechskateboarding je členem podobné unie a spolupráce funguje dobře.
Ano, vím že tento model se vyskytuje v mnoha zemích, ale A.S.U. je jedinou způsobilou organizací na Ukrajině, která spravuje skateboarding jako sport a řídila jej, organizovala národní mistrovství, podporovala sportovce atd. Máme obrovské portfolio, které žádná jiná organizace nemá. Nicméně spolupráce s federací nebyla navázána a jejich podpora skateboardingu je nulová.

To je možná škoda. Věřím že skaters na Ukrajině si podporu ze strany státu zaslouží. Prosím představ nám nějaké.
Určitě, je tu poměrně dost dobrých jezdců a i s účastí na mezinárodních soutěžích. Třeba Yura Korotun @jurasssick, @bohdan_porada, @ryzhov_andrey (plus přidávám i IG Michaila @tevkun - pozn. Lang).

Máte nějaké webovky?
Web nyní nefunguje, bohužel jsem prošvihnul deadline pro úhradu domény a kolečkové sporty ji obratem koupily, skateukraine.com, ale spoustu informací stále najdete na Instagramu @skateukraine

Jak to vypadá na Ukrajině se závody?
Ano, pořádali jsme jich hodně, ale jakmile tu skateboarding není uznán jako sport, nemají tyto akce oficiální status.

V tom by měla pomoct federace.
Ne, ti se o skateboarding nikdy nezajímali a tím pádem nelze dosáhnout na státní podporu. Naštěstí někdy vyjde podpora ze strany města, jako třeba při stavbě skateparku v Oděse.

Jste stále ve spojení s ruskou nebo běloruskou federací?
Pouhý měsíc před válkou jsme diskutovali s ruskou skateboardovou federací, aby nám pomohli s uznáním skateboardingu na Ukrajině. Máme také memorandum o spolupráci s Běloruskou federací. Musím zmínit, že Bělorusko je země závislá na Rusku a jejich vláda podporuje invazi na Ukrajinu.

Jasně, že je Lukašenko Putinova cuchta, to víme všichni.
Přesně tak.

A máš informace o federacích v Rusku a Bělorusku jak na tom aktuálně jsou?
Ano, kontaktoval jsem Gleba z Běloruské federace, odešel ze své země s rodinou do Polska. Federace Ruska a jejich sportovci nereagují na žádné dotazy. Předpokládám že jsou ve vězení za jakékoli kontakty nebo že pomáhali Ukrajině.

Panebože. Ty skateparky, máš nějaké info že by byly zničené nebo poškozené?
Nemám informace o poškozených nebo zničených skateparích, ale je to otázka času. Jasně vidíme, že ruské rakety ničí infrastrukturu Ukrajiny a civilní budovy. Můžeš se podívat na mapu našich skateparků, ale jak vypadají skateparky v Chernivu, v Žitomiru, nebo v Charkově, to opravdu nevím.

Což jsou aktuálně jména měst, která rezonují po celém světě. Máš informace že by někdo ze skejtrů byl zraněný, nebo nedej bože. . .
Ani to se ke mně nedostalo. Hodně skejtrů z ukrajinských měst mi píše, že jsou na tom bídně, zůstávají v krytech a nejsou si jisti tím co bude. Stačí se podívat co udělali s Charkovem a to je tam 90% rusky mluvících občanů. Tak co asi mají v plánu udělat s městy kde je ukrajinců většina. Ale bohužel mám informace o třech skejtrech, z předměstí Kyjeva a ti jsou nezvěstní.

Tak to se čte opravdu blbě, Michaili, co pro vás můžeme udělat?
Všechno jsem se pokusil sepsat nedávno do stories na našem instagramu, kde to vystihuje věta "přál bych vám abyste nikdy neposlouchali exploze a nikdy necítili emoce jaké se ve mě odehrávají". Co se podpory týče, podporujte náš instagram, komentujte, sdílejte a v případě zaslání finanční podpory, posílejte na savelife.in.ua.

Máš ještě nějaká slova závěrem?
Prosím, podpořte Ukrajinu jakýmkoliv způsobem, Ukrajinci nechtějí válku! Valte bomby z kopce na skejtu, ale neházejte je na města! Stay safe! #skateukraine #nohategoskate. A teď sorry, dostal jsem nějaké dary od skaters z USA a Velké Británie, tak musím obstarat brýle pro noční vidění pro kámoše v Buče.

Jasně, jdi do toho. Díky moc za tvuj čas Michaili a držte se. Slava Ukraini!
Heroyam slava!

Instagram sledujte na @skateukraine.