Skate contest Vratimov – report

Čerstvě postavená skate plaza ve Vratimově u Ostravy zažila první skate contest za podpory města Vratimov, Picnic Skateshopu a dalších sponzorů. Závod se přesunul ze soboty na čtvrtek 28. září, kdy už konečně vyšlo slunečné počasí podle představ. Vedle skupiny young blood, old gangsters a bral v hlavní kategorii starších nad 17 let první místo Dan Vojtaš. Gratulace! Jak celá akce probíhala prozradí report včetně fotek a videa.

Text: Daniel Dujsík

Foto: Martin Grobař

Video: Matěj Višňa

 

Zleva 5. Honza Navrátil, 4. Erik Tacina, 1. Dan Vojtaš, 2. Tomáš Kopáček, 3. Jakub Jiruška. Photo: Martin Grobař

 

Po několikadenním dešti se všichni konečně dočkali slunečného počasí, které ve čtvrtek 28. září na Den české státnosti přivítalo fanoušky a celkem 53 jezdců z širšího okolí. Skate Contest byl rozdělen do tří kategorií a to mladší (do 16 let), starší (17 let a výše) a kategorie 30 let a výš. Prvních třicet registrovaných dostalo zdarma bagety a startovné činilo 50 Kč, které putovalo na zvětšení balíku do Best tricku.

 

Patrik Pluháček bs kickflip. Photo: Martin Grobař

 

KATEGORIE DO 16 LET (YOUNG BLOOD)

První skupinou byly tedy mladí, kteří dostali prostor ukázat svůj talent. Do finále jich postupovalo šest, kde si to rozdali ve dvoukolovém jamu po třech lidech na 3 minuty. Největší battle spáchala dvojka Patrik Pluháček a Matěj Robenek. Ukázali, že v dalších letech mají na to se chytnout i v kategorii starších. Matěj vrátil například fs lipslide, fs nosegrind a fs smithgrind na railu, kickflip ze schodů, ale to mu nestačilo na malého Patrika. Ten rozjásal publikum svým flip bs grindem na bedně, cabalerialem z gapu, bs olliečkem ze schodů a vše završil 360 flipem a bs 360 ollie z bedny jak víno. Tímto si zajistil vítězství ve skupině do 16 let.

 

Výsledky kategorie do 16 let:

1. Patrik Pluháček

2. Matěj Robenek

3. Honza „Pikulík“ Kotlár

 

Zleva 4. Sebastián Skalík, 3. Honza Kotlár, 2. Matěj Robenek, 1. Patrik Pluháček. Photo: Martin Grobař

 

KATEGORIE 30+ (OLD GANGSTERS)

Poté přišli na řadu staří pardálové. Ti ale ukázali, že nepatří do starého železa a pořád něco mají v nohách. Našlo se jich celkem sedm a do finále postupovali čtyři z nich. Finálový souboj svedli v dvouminutovém jamu po dvojcích. Nejlepší divadlo předvedl majitel Picnic skateshopu Petr „Vašnosta“ Vašut a jeho kámoš Martin „Lanýž“ Blaník. Vašnosta udělal například fs tailslide do fakie, 5-0 a jam zakončil 360 flipem přes travnatý gap. To mu i přes to nestačilo na Lanýže, který vrátil bs smith v radiusu, boardslide na railu, noseslide na hubbě a bs ollie ze schodů. Zážitkem byl taky skateboarding Ondreje Leskovianskeho, který svými triky zajel všechny, ale vzhledem k tomu, že byl závod sponzorovaný firmou DC Shoes, tak nechal vítězné ceny ostatním.

 

Kategorie 30+:

1. Martin Blaník

2. Petr „Vašnosta“ Vašut

3. Bogdan Kornas

 

Zleva 3. Bogdan Kornas, 1. Martin Blaník, 2. Petr Vašut. Photo: Martin Grobař

 

KATEGORIE 17 – 29 LET (STANDART)

Jak to tak bývá, nejvíc prostoru dostala starší (standart) kategorie. Kvalifikace i semifinále této skupiny se jela systémem minutové jízdy. Do semifinále postupovalo celkem deset riderů a do finále se počet skrouhl na šest. Probojovali se zde Juřenčák, Kopáček, Navrátil, Vojtaš, Tacina a Jiruška. Kluci se snažili a šlo to znát. Finálová bitva ve formě organizovaného jamu, takže porota stihla zapsat vše, co bylo bylo vráceno. Padala jedna pecka za druhou, tak to judges neměli jednoduché. Jakub „Pašík“ Jiruška skončil třetí a stihl vrátit ss ollie ze schodů, nollie noseslide, halfcab crooked na bedně nebo učebnicový bs nosegrind no kick out, se kterým by se někdo trápil hodiny a tak dále. Druhý flek bral lokál Tomáš Kopáček a šlo vidět, že má skatepark najetý. Udělal triky jako flip bs grind a flip fs grind na hubbě, flip fs boardslide na šikmém railu, heelflip a bs flip nahoru na gap.

 

Tomáš Kopáček fs nosegrind. Photo: Martin Grobař

 

Kdo se ale předvedl nejvíc je Dan Vojtaš, který si vysloužil první místo díky trikům jako fs ollie přes hubbu, fs blunt do fakie na rovném railu, fs noseblunt na áčku a třešničkou na dortu byl 360 flip ze schodů.

 

Výsledky kategorie 17+:

1. Dan Vojtaš

2. Tomáš Kopáček

3. Jakub Jiruška

4. Erik Tacina

5. Honza Navrátil

 

Dan Vojtaš fs noseblunt. Photo: Martin Grobař

 

BEST TRICK

Na skate contestu nesmí chybět Best trick a taky že nechyběl. Co jsme neviděli během závodu jsme viděli během best tricku, kde se rozdával cash rovnou do ruky. Těžko popsat, co všechno padlo, ale kdo zde byl, určitě si vybaví Zdeňka Balcara z Krnova, který do toho dal všechno a vracel velké pecky jako třeba nollie noseslide bigspin out na hubbě a stejně tak perfektní 360 flip noseslide na druhý pokus. Dalším, kdo zazářil byl Erik Tacina, který udělal flip bs grind na kulatém railu, double flip a 360 double flip ze schodů. A slovo dostal i Honza Navrátil. Ten uvařil ss frontside press flip přes gap a hardflip ze schodů.

 

Erik Tacina double flip. Photo: Martin Grobař

 

SPONZOŘI:
Picnic Skateshop Cz
DC Shoes
SK8MAFIA
JART Skateboards
Mosaic

 

PARTNEŘI:
Fiveramps Skateparks
BLACK MEADOW
Fidy Wood
Škola skateboardingu Ostrava
Město Vratimov

 

MEDIÁLNÍ PODPORA:
skaterock.cz
Board magazine
Skatelife.cz

 

Tímto děkujeme všem za účast, gratulujeme vítězům a těšíme se zase za rok! Pokud nemáte nic v plánu na víkend, tak se v sobotu jede závod v porubském skateparku v Ostravě.