Skate test: Footprint Citrus Slip On

Po časové odmlce jsme se rozhodli opět zabrousit do rubriky Skate test, ve které testujeme skejtové boty. Tentokrát jsme sáhli po modelu Citrus Slip On od značky Footprint, která se specializuje především na výrobu populárních vložek. Jak obstáli náš test? To se dozvíte v následujícím článku.


Na začátek si připomene pár základních kritérií, podle kterých je každá bota testována:

– každá bota je testována 30 dní ježdění na skejtu (pokud tolik dní vůbec vydrží), v průměru 3 hodiny denně

– netestuju originální vložky, protože žádné mi nešetří nohu tak, jako skate vložky Footprint insoles

– všechny boty hned od začátku zakapávám sekundovým lepidlem a po náznaku prvních dírek používám Shoe goo.

 

Základní informace:

Historie firmy Footprint je poněkud mladá, ale stačila chvíle a oblíbil si ji skoro každý skater. A to hlavně díky oblíbeným vložkách do bot, které svou technologií chrání pohybový aparát při zatěžování dopady a otřesy, což je pro skatery každodenní záležitostí. Hlavními tvářemi teamu jsou jména jako Joey Brezinski, Aaron Homoki, Dane Burman, Felipe Gustavo a další. Není tomu dlouho, kdy se na trh rozhodli přinést i boty. Aktivně používám jejich vložky při skejtování a jsem s nimi nadmíru spokojen. Proto jsem chtěl se rozhodl vyzkoušet i jejich boty a zjistit, jestli jsou stejně tak dobré, jak popisují. Pro svou technologii, vzhled a jednoduchost jsem si vybral model Citrus ve slip-on provedení a šedé colorway.

 

Cena: 1598 Kč – jsou k dostání také ve vínové nebo modré colorway na Ambassadors.

 

V botách je umístěna originální vložka Footprint Kingfoam

 

Pohodlí:

První dojem z boty byl doslova úžasný. Při nasazení na nohu jsem nezažil lepší pocit, a to už jsem vyzkoušel hodně typů bot. Revoluční podešev DGS je vytažený a naplněný měkkým materiálem „FluidX Protection“ místo klasických kaučuků a pěn, což bylo znát. Bota je lehká, pružná, obejme chodidlo a nejlíp sedí na noze. Cítil jsem se, jak bych na sobě neměl žádnou botu a stál jen na měkkém obláčku. Co se týče vložky Footprint Kingfoam, od pohledu vypadá hodně obyčejně, ale opak je pravdou. Rozhodně jsem ji nepotřeboval měnit za jinou FP insole. Chodidlo bylo chráněno i při dopadech z větších výšek. Plusem je lehce polštářový nárt oproti tradičním slip-onům, které mají přes vrchní část nohy pouze kus tenké látky. Při skejtování jsem poznal, že je bota prodyšná a saje pot.

 

Podrážka po 30 dnech skejtování

Boardfeel a grip:

Na boty jsem si zvykl od prvního nasazení a nemusel jsem je ani chvíli rozcházet. Rovnou jsem v nich mohl začít skejtovat. Při ježdění jsem se cítil stabilně a kotník neměl tendenci se naklánět na stranu díky hluboké patce a klenbě. Pata je vyztužena pevným materiálem. Jediným mínusem je kolečko s pěnou na podrážce kvůli kterého jsem pocit, že mi noha trochu klouže při chystání/štelování nohy na flipy, jako bych měl na gripu písek. Ale to trvalo přibližně dvě tři hodiny a pak už bylo vše podle představ. Od té doby jsem měl neuvěřitelný boardfeel a to od začátku ježdění a dokonce i další měsíc po testování.

 

Zadní část podrážky zůstala po 30 dnech víceméně neporušená

Trvanlivost (jak vypadá bota po měsíci skejtování):

Po měsíci poctivého skejtování bota test obstála. Flipové straně špičky ale napomohlo shoegoo v porování s ježděním kamaráda, který shoegoo nepoužívá. Taky záleží na tom, jak kdo kope flipy, ale trvanlivost špičky trošičku zaostává. Po měsíci se mi bota trochu rozplácla do šířky. Po deseti dnech prasklo upřostřed „plastové vyztužení“ na patě, ale vůbec jsem to nepoznal. Skvělou práci odvedla podrážka, která výrazně neztratila vzor – na leštěném betonu ve skateparku po ukončení testu stále neklouzala. Vydržela i zadní část podrážky, což se u řady bot jiných značek nestává. Musím říct, že boty Footprint Citrus je pro mě zatím nejlepším skejtovým modelem slip-on, který jsem kdy vyzkoušel (hned za nimi jsou Lakai Owen VLK Slip On) a nejoblíbenějšími botami na skejtování vůbec. Test předčil mé očekávání.

 

Bota se po wear testu trochu roztáhla do šířky

Flipová strana dostala při skejtování zabrat

 

Celkový dojem a hodnocení:

+ cenově dostupná bota

+ neuvěřitelné pohodlí při chození i ježdění

+ ochrana nohy díky DGS outsole systému

+ podpisová vložka Footprint Kingfoam jako součást bot

+ dlouhá trvanlivost podrážky

 

– bota se po měsíci ježdění trochu rozplácla do šířky

– nízká trvanlivost flipové části na špičce boty