Skateboarding získal svou první sošku Oscara

Skateboardových filmů už bylo pár natočeno, některé byly horší, některé zase lepší. Tenhle film je ale tak trochu jiný a ukazuje skateboarding z jiného úhlu. Ukazuje ho jako možnost, díky které lze alespoň na chvíli okusit, jaké to je, být v Afghánistánu dívkou a žít normální život.

 

Tvůrkyně dokumentu, Carol Dysinger a Elena Andreicheva

 

V noci z neděle na pondělí probíhal v Los Angeles 92. ročník předávání Cen Akademie, kdy členové akademie (kterých je skoro 6000) hlasují pro nominované filmy. Jasný, každý ví, co jsou to Oscaři, ale proč si o tom mám číst na skejtovým webu?

 

Z jednoduchýho důvodu. Ze všech kategorií, které jsou během udílení oceňovány nás dnes zajímá ta, která se byla poprvé vyhlášena v roce 1942 a nese název „Krátký dokumentární film“.

 

V téhle kategorii totiž letos dostal sošku snímek s názvem „Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)“. Příběh o životě děvčat v Kábulu, hlavním městě Afghánistánu, kde se učí základní věci, jako čtení, psaní a pro zvládnutí těžké životní role, kterou role dívky či ženy bezesporu je, i skateboarding.

 

Image result for Learning To Skateboard In A Warzone (If You're A Girl) oscar

 

Vše se odehrává pod patronátem nadace SKATEISTAN, která je nám všem dobře známá. Doufejme, že tenhle důležitý milník přinese nadaci nové a větší možnosti a jejich pole působnosti se tak bude moci rozšířit.

 

Gratulujeme tvůrcům a držíme palce skateboardingu na blízkém východě a ve všech ostatních zemích, kde není kvůli válkám jednoduchý život a díky Skateistanu mohou děti zažít to, co je pro nás samozřejmostí, a tím je dětství.

 

Autor: mutecrap Rubrika: Skateboarding