Stará Kolena v Praze na Folimance to mají za sebou!

Vydáno: 25.07.2023

 

Druhou červnovou sobotu se uskutečnila happeningová akce v nové skate plaze na Folimance v Praze 2 nazvaná Stará kolena. Její účastníci si to symbolicky nazvali jako cestu ze Strahova (kde to všechno začalo) do Údolí Nářků (neoficiální název parku Folimanka) aneb 20 let od prvního setkání old school skaterů. King Skate účastníci opět na scéně.

Celá akce proběhla hlavně díky sbírce a společnému úsilí Vyšehradského jezdce, České skateboardové asociace skateboardingu a Prahy 2, která byla určená za účelem rekonstrukce sochy skateboardisty. Peníze se vybraly a zrekonstruovaná socha byla důstojně vrácené zpět do parku, a protože na účtu zbyly ještě nějaké peníze, tak vznikla myšlenka s uspořádáním setkání Starých kolen. V rámci sbírky totiž z větší části přispívali hlavně tito pamětníci a lidé, kteří zažili skatebaording před listopadem 89.

Jejich skateboardové začátky a zážitky v době hlubokého komunismu byly zaznamenány v knize „Prkýnka na maso jsme uřízli“, která dostala od ministerstva kultury ocenění Nejkrásnější kniha roku 2013 v kategorii Knihy o výtvarném umění, obrazové a fotografické publikace a stala se inspirací dokumentu King Skate, který v roce 2019 získal Českého lva.

Na akci Stará kolena opět ožily skateboardové disciplíny jako slalom, skok vysoký, skok do dálky nebo disciplína freestyle a pamětníci dokázali, že ze svých dovedností za ty roky takřka nic neztratili a všichni přítomní veškeré klání bedlivě sledovali a fandili svým favoritům v jednotlivých disciplínách.

Akce se konala pod záštitou radních městské části Praha 2 Ing. Jaroslava Šolce a Michala Zuny.