Tomáš Javůrek představuje „Návod na použití a údržbu skateboardu „

Dlouholetý zástupce tuzemský skejtový scény, Tomáš Javůrek, pohlíží odjakživa na svět svým odlišným a velice kreativním pohledem, který můžeme zaznamenat jak v jeho skateboardingu, tak i v jeho dalším poli působnosti, v kreslení. Ve středu, 26. února proběhne v pražském knihkupectví Page Five křest Tomášovy knihy, na kterou se teď spolu s autorem mrkneme trochu blíž.

 

 

Jak tě Tomáši napadlo vydat knížku?

Ve skutečnosti podobný pokusy mám od dětství. Za posledních pár let jsem si sám vyhotovil několik takových tištěných či kreslených zinů, jmenovitě třeba Ode to frontblunt, nebo Proč mi Stalin nerozumí. Tentokrát už to ale nedělám sám a kniha vychází pod nakladatelstvím Page five. No kniha, nerad bych vytvářel falešné iluze, řekněme takový sešito/katalog, žádná pevná vazba.

 

Na co se v knížce můžeme těšit? Název totiž připomíná bezpečnostní pokyny na letáčku jako na skejtech ze super marketu.

Ano…..ovšem žádné konkrétní pokyny tam bohužel nenajdete. Knížka postrádá jakýkoli text, je čistě obrázková. Tématem však každá strana odkazuje na různé skate situace, například ty, jenž mi připadají na skejtu bizarní, trendy, vtipné, aktuální nebo z mého blízkého okruhu. A co se týká názvu, většina skečů do této knihy vznikla na prázdných stranách kradených návodů na používání skateboardu (to skutečně existuje). Připadalo mi tedy příhodné to použít jako název celé knihy.

 

 

Součástí středečního křtu je i vernisáž výstavy, která bude ve Five Page pokračovat celý měsíc. Budou na výstavě k vidění práce, který jsou obsažený v knize?

Přesně tak, je to menší showroom nakladatelství Page Five, takže žádný rozměrný plátna tam k vidění nebudou, pouze originály stran otisknutých v samotné knize.

 

Vím, že to není tvoje první výstava, máš tyhle chvíle rád? Být středem pozornosti, mít úvodní proslov, pomotávat se potom mezi hosty se sklenkou šampaňskýho v ruce a diskutovat o svý tvorbě?

No… tak především za každou výstavou stojí dost práce a očekávání, tudíž je skvělý když to dobře dopadne a všechno z tebe opadne. Navíc já o svý práci dost povídám, abych diváky vtáhnul do toho světa a dělá mi pak velkou radost, když pochopěj, jak v mejch věcech číst a dávaj mi feedback….to je pro mě naprosto podstatný!

 

 

Co je v umění tvojí největší inspirací?

Rozhodně prostředí kolem mě a způsob života,který jsem si zvolil. Já jsem především kreslíř. Skeče jsou pro mě ty základní kameny, na kterých následně stavím. Skicuju za všech okolností, v baru, ve skateparku, na streetu. Logicky se potom do mé tvorby musí promítnout skejtbording, který zasazuji do dalších kontextů a vrstvím tak ten příběh.

 

Na co by jsi chtěl případný nerozhodnutý potencionální návštěvníky nalákat?

Hmm…ve skutečnosti vlastně nikoho nalákat nechci. Ten showroom je celkem malej a myslím si, že už takhle tam bude dost lidí. Nečekejte žádnej mácháč, Addict nebo párty od Jäggermeisteru. Spíš bych to nazval dospěláckou zábavou u cigárka mezi partou kámošů. Knížka bude k mání od středy až do vyprodání přímo v Page Five. Jo a když všechno stihnu, budou zde k zakoupení i nějaký hadry mou rukou dělaný.

Mám vás rád

Javor

 

Po kliknutí budeš přesměrován na FB událost křtu a vernisáže