TOP 10 | Street part of 2017

Letošní skejtový rok 2017 byl na street party velmi úrodný a jak již tomu na konci roku bývá zvykem, připravili jsme si pro vás výběr deseti nejlepších z nich očima našeho redaktora Dana. Máte své favority, kteří by ve vašem výběru TOP 10 nesměli chybět? Ty nám můžete napsat do komentářů. A teď už pojďme na to!

Text: Daniel Dujsík

 

Ještě před tím než vás seznámím s mým výběrem TOP 10 nejlepších partů tohoto roku, bylo by fajn si říct, že se určitě v některých neshodneme a bude tu váš favorit chybět. Každého něco bavilo více a něco méně, aneb „sto lidí – sto chutí“. Dát dohromady seznam nejchytlavějších videí nebylo vůbec jednoduché, protože jich vyšlo víc než dost. K deseti z nich jsem se rozepsal, proč jsem si vybral právě tyto a aby vám neuniklo i pár dalších parádních kousků, o které bych vás nechtěl ochudit, přikládám na konci alespoň jejich názvy s odkazem. Dělat pořadí od jedné do deseti by bylo až nereálné.

 

Corey Glick | Oddity part

Začátek roku vydařených skate snímků odpálila firma Foundation svým full-length videem s názvem „Oddity“. To bylo bezpochyby obrovským překvapením a to i proto, že u nás tato značka nedostává tolik prostoru a kompletní team ani neznáme. Vedle neuvěřitelného last partu handrailového vládce Cole Wilsona musím vyzdvihnout otevírací part Coreyho Glicka, kterého jsem nemíval ve svém každodenním hledáčku. Tím můj postoj změnil, protože ukázal, že skateboarding má v noze jedna báseň – banger za bangerem na nesmyslných spotech v podobě velkých gapů, dlouhých railů a to vše s úsměvem na tváři. Part, který si vždy rád pustím znovu. Ten Colův samozřejmě taky.

 

 

 

Shane O’Neill | Levels part

Když se řekne nejtalentovanější skater planety (možná i vzdálené planety vesmíru), většině se vybaví kdo jiný než Shane O’Neill aka Zigram 23. Tento rok mu vyšel nový promodel bot u Nike SB s inspirací jeho milované botě Janoski. K této příležitosti natočil neuvěřitelný part, jako všechny ostatní, kterým posunul skateboarding o několik levelů dál. Shane byl vždycky moje srdcovka, nejlepší skater na světě a tímto videem mi to opět potvrdil.

 

 

 

Franky Villani | Tricolor part

Snímky od New Balance Numeric jsou vždy jedna velká slast pro oči po kinematické i skejtové stránce a „Tricolor“ není výjimkou. Vedle Flo Mirtaina a PJ Ladda se v něm představil taky nováček Franky Villani a s nadšením musím říct „Jo, ten kluk mě fakt baví!“. Všestrannost mu nechybí a umí překvapit. Dokáže skloubit velké věci a kreativitu, což jeho skateboardingu přináší lepší rozměr. A co víc? Dobrý výběr songu je na místě. A teď už nově sviští na prknech Primitive. Zaslouženě, nemyslíte?

 

 

 

Victor Aceves |  Young Emericans part

Tento rok byla představena část new blood, jinak řečeno nastupující generace Emerica teamu – Zach Allen, Kader Sylla a Victor Aceves. Ještě šestnáctiletého Victora si pamatuju z Transworld rubriky Video Check Out, kde mě zaujal. Uběhly dva roky, narostly mu delší vlasy a je na světě „Young Emericans“ video, kde vlastní last part. Obří a nekonečné raily, gapy a schody – zkrátka skater, který na 100% představuje Emerica skateboarding. A last trick raději nekomentovat. Part začíná v 09:25.

 

 

 

Miles Silvas | PUSH part

Není pochyb o tom, že Miles Silvas je králem stylu současného skejtování. Na jeho skateboarding je radost pohledět a vše co vydá je neskutečná bomba. To platí jak pro letošní part k releasu třetí kolekce firmy Numbers, tak pro očekávaný PUSH part na Berricsu. Potřebuje tohle vůbec ještě komentář? Já myslím, že ne. V mém výběru TOP 10 videí Miles nemůže chybět.

 

>

 

 

Riley Hawk | The Flare part

Riley Hawk, syn legendy Tonyho, nejde v tátových stopách a ohromně mu to svědčí. Za letošní rok stihl vydat dva našlapané party, a to Shep Dawgs 5 a last part v dlouho očekávaném full-length videu The Flare od firmy Lakai. Těžko říct, který z nich je lepší, ale nic nemění na tom, že jsou oba velkým šílenstvím. Jde vidět, že je v neustálém progresu a točí kvanta materiálů, což se podepisuje na délce těchto ryze rockových editů. Rozhodně si našly místo v mých nejoblíbenějších profilech.

 

Full video můžete shlédnout na tomto odkaze. Rileyho part začíná v čase 0:41:50

 

  

 

Clive Dixon | Saturdays part

Na svět se letos zrodilo i Birdhouse full video s názvem „Saturdays“. Vedle partu Clint Walkera, který hledá spoty tam, kde ani nejsou (co spot, to hrozba smrti), mě a všechny ostatní dostal do kolen poměrně čerstvý profík teamu Clive Dixon. Je z něj cítit sakra velká motivace a hec aka vracíš nebo zemřeš. Za mě je to ukázkový part k nabití skejtové energie a proto v mém seznamu nesmí chybět.

 

 

 

Jamie Foy | The  Flat Earth part

Jamie Foy si za své ježdění a produktivitu vysloužil ocenění Skater of the Year 2017. Po společném Deathwish partu s Jake Hayesem jsme se dočkali příspěvku z očekávaného videa The Flat Earth. O tuhle kinematickou nádheru se postaral kameraman Ty Evans s hlavním hrdinou Jamiem. Stále mi nejde do hlavy, jak stokilový člověk, něco takového dokáže. Možná právě jeho váha mu ve stabilitě pomáhá, ale to nemění nic na tom, že má talentu na rozdávání. Rail god jak vyšitý a Top 10 part tím tuplem.

 

 

  

Louie Lopez | West End part

Jeden z největších adeptů na vítěze SOTY 2017 byl Louie Lopez. Poslední rok byl pro něj tak produktivní, že se dostal na špičku top skaters planety. Strávil svůj čas na Thrash n Burn tour, vydal Spitfire part z fotogenických ulic San Fransica, ukázal talent i na contestech, z nichž dva vyhrál. Dále mu vyšla colorway bot Converse CTAS Pro a závěrem roku vydal Volcom street part „West End“, kde předvedl své nadpřirozené schopnosti. Tohle video bych mohl sledovat do nekonečna a nikdy mě nepřestane bavit. Dokonalost ve všech směrech.

 

 

 

Tre Williams | Next New Wave part

Série Next New Wave na Berricsu odkrývá ne tak známé tváře, které si zaslouží velkou pozornost. Představil se v ní i zabiják Tre Williams, jenž má snad vše, co by jste hledali – všestrannost a hlavně božský styl. Padl mi do oka od první chvíle a už ho mám shlédnutý milionkrát. To už něco znamená.

 

 

Nemohl jsem si pomoct a tak jsem musel sepsat pár dalších skate snímků, které by vám neměly uniknout. Tady jsou. Věřím, že následující rok 2018 bude stejně tak nabitý jako tento. Máme se na co těšit.

 

Joey Guevara in Barcelona

Curren Caples | PUSH part

Trent McClung | Primitive Pro part

Tiago Lemos | The DC Promo video

Boo Johnson | Life & Times part

Roman Lišivka | Stalinista Primitive part

Chris Joslin | Ode To London part

Taylor Kirby | Shep Dawgs 5 part

Mason Silva | Red Balloon part