TOP / Full-length video of the year 2019

Během uplynulého roku 2019 spatřily světlo světa nejen našláplé videa jednotlivců, ale i firem jako takových. Díky za to, že i v období obrovského rozvoje technologií a oblíbenosti Instagramu, není s full-length videi stále konec. Tady je seznam těch nejlepších, které jsme měli v tomto období možnost shlédnout na našich obrazovkách.

 

Text: Daniel Dujsík

 

 

V první řadě je potřeba podotknout, že jde o zcela subjektivní názor na věc. S následujícím seznamem TOP full-length videí roku 2019 můžete souhlasit či nikoliv. Proto jsem se vyjma prvního místa vyhl konkrétnímu číselnému pořadí. Jedná se o snímky, na které jen tak nezapomenu a které jsem viděl už několikrát, nebo naopak ty, jenž mě něčím překvapily. Pojďme na to a přeji příjemnou podívanou!

 

Chrystie NYC – Chapter One

Píše se rok 2016, kdy duo Aaron Herrington a fotograf Pep Kim odstartovalo projekt ChrystieNYC. Tato ryze newyorská firma na ponožky a oblečení vstoupila do povědomí lidí především díky prvnímu videu „Chapter One“. Snímek, který na vás dýchne autentickou atmosférou rušných ulic New Yorku. Vibem a parádním skateboardingem v podání Kaueho Cossy, Shanea Farbera a dalších poměrně neznámých lidí, si u mě jednoznačně získalo TOP příčku. Sountrack je on point, což přidává celku třešničku na dortu. Viděl jsem ho opravdu mnohokrát a rád si ho dám znovu. Klidně hned teď!
 
 
 
Zero – Damn It All

Uběhlo šest let od vydáním „Cold War“. Poslední video od Zero Skateboards nese název „Damn It All“ a je to bomba, jak se dalo očekávat. Hledáte pravý corový skateboarding plný pádů a vražd zároveň? Jste na správném místě. Těžko bych vybíral oblíbený part, ale přikládám ten závěrečný od Gabriela Summerse, který vzbudil při premiérách největší respekt. Cením to, že se Zero od svého zrodu nezměnilo a drží si svou image dodnes. Jamie , který se sám na editu podílel, ví, oč tady běží.
 
 
 
Primitive – Encore

Další kousek ze série nezapomenutelných videí roku je ze zcela jiného soudku než ty předchozí. Opomenout „Encore“ od Primitive Skateboards by byl hřích. Doslova hvězdná sestava nemůže zklamat a filmmaker Alan Hanon stejně tak. Každý z team riderů má něco do sebe a tvoří navzájem ucelený soubor. Vypíchnout musím úvodní part Frankyho Villani, který je všestranný až po uši a tak člověk nikdy neví, co od něj očekávat. A co NBD part Giovanniho Vianna? Jo, to by šlo!
 
 
 
Pass~Port – Kitsch

Australská značka Pass~Port přináší vše, co mé chuťové buňky potřebují. Ať už jde o stránku vizuální, tak skejtovou. Po vydařené kolaboraci s Carhartt WIP a cool editu „Kiss Me In The NT“ představila své první full video. Nese název „Kitsch“ a je cool jako to předchozí. Ne-li víc. Opera House v Sydney nikdy nepromítala skejtový film za svých 46 let existence. To se ale změnilo, dokud nepřišel tento. Díky talentovanému teamu, který mě mega baví, nemusí mít značka o další rozkvět obavy. Tady je part Jacka O’Grady plný energie a nepříjemných spotů, jenž se objevil mezi oblíbenými party roku. Celý seznam najdete zde.
 
 
 
Toy Machine – Programming Injection

„Programming Injection, nejnovější full video od Toy Machine, bylo pro mě největším očekáváním. A to bylo naplněno bez výhrad. Don Luong odvedl dobrou práci a umělecký vzor Ed Templeton svými animacemi taktéž.  Věděli jste, že Blake Carpenter jezdí na ostro? No, to není až tak podstatné. Hlavní je, že se team postaral o kvalitní podívanou. Collin Provost a miláček Axel Cruysberghs? To já můžu.
 
 
 
Supreme – Candyland

K příležitosti otevření nového Supreme storu v San Franciscu vyšel skoro půlhodinový snímek „Candyland“. Ten mimo jiné vznikl jako vzpomínka na zesnulého lokála Pablo Ramireze z GX1000. Pro ty, kdo si na „Blessed“ tolik nepochutnali, může být „Candyland“ opakem. William Strobeck má smysl pro zachycení emocí a s výběr té správné hudby je pro něj hračkou. Sjíždění místních downhillů smrtí doslova zavání. Na klip v čase 24:08 jen tak nezapomenu, uf! Clip of the year.
 
 

 

Baker 4

Šíleného Bakeru jako známe z legendárního videa „Baker 3“ jsme se sice nedočkali, ale nic nemění na tom, že za zhlédnutí určitě stojí. Progress Kadera Sylly, talent Rowana Zorilly, nezastavitelného Figgyho, ale hlavně překvapení od Sammyho Bacy. Jediná výtka – taky vám přijde, že edit trochu zesupremovatěl? Vliv Williama Strobecka v podobě přiblížených záběrů, kvůli kterým zaniká obtížnost spotu, je znát.
 
 
 
$lave – Radio Silence

Deset let od vydání „Radio Television“, na který rád vzpomínám, pokračuje full videem „Radio Silence“. Pokud se nezaleknete klasické vx kvality a 39minutové stopáže, čeká vás bezva podívaná. Poselstvo vám předá kromě ostatních i AJ Zavalla, který se s tím vůbec nemazlí.
 
 
 
Blips – Cover Version

Nezávislé londýské video „Blips – Cover Version“ vám nejspíš uniklo a je to velká škoda. Přináší poctivý britský skateboarding a kvalitní práci kameramanské dvojky Kevin Parrot a Dan Magee. Klobouk dolů patří Harrymu Lintellovi vlastnící zasloužený last part.
 
 
 
Sour Skateboards – The Sour Solution II

Evropská firma Sour si za dobu svého působení poskládala slušnou základnu fanoušků. A my jsme její součástí. Výčet jmen mluví za vše. To, co předvádí na barcelonských spotech je k neuvěření. Gustave, hlavně o tobě je řeč!
 
 
 
Další tři kousky spolu s „Candyland“ od Supreme nepatří mezi právoplatné full-length videa, ale zmínit je zde na škoda zdaleka není. Redbull „You Good?“ je plné nesmyslných railů natočeno při 10měsíční cestě po světě v podání tria Zion Wright, Jamie Foy a Alex Midler. Druhý z nich je krátký film od Habitat „Connector Line“, přitažlivé editem, hudbou a skateboardingem samotným. A to nejen díky Marka Suciu. I Frankie Spears tomu naložil. A na závěr paráda nesoucí titul „String Theory“ od New Balance Numeric. Ta je definicí perfekcionismu ve všech směrech.

 

Na jaké videa roku 2019 rádi vzpomínáte vy? Doufáme, že zajímavé projekty vzniknou i u nás.