TOP / Street part of the year 2020

Během uplynulého roku, a že nebyl jen tak ledajaký, jsme opět byli svědky spousty kvalitních skejtových videí. Se street party z různých koutů světa se opět roztrhl pytel a těžko bychom na prstech napočítali ty nejlepší. Jako už bývá tradicí, připravili jsme pro vás ty TOP očima našeho redaktora Dana Dujsíka.

 


V úvodu je třeba podotknout, že zmíněný seznam videopartů je pouhopouhým subjektivním názorem. Je tak víc než jasné, že se v některých neshodneme a nebo vám naopak připomene ty, které si rádi pustíte znovu. TOP list nemá žádné pořadí od nejlepšího po nejhorší a naopak. Jdeme na to!

 

Martino Cattaneo / Vans “Tom’s Tales” (0:00 – 4:58)

Jaký part uplynulého roku mě dostal do kolen a jen tak na něj nezapomenu? Kdokoliv se mě na tuto otázku zeptá, bez váhání odpovím úvodní part evropského Vans videa „Tom’s Tales“. Martino Cattaneo je pro mě úplně novou tváří a představil se v tom nejlepším možném světle. Má vše, co bych od kvalitního videa očekával. Kromě těžkých triků na těžkých spotech má i moment překvapení, který trvá od začátku do konce s energickým songem v pozadí. Tohle si vždy rád pustím znovu a těším se na další jeho počiny.

 

 

 

Tom Knox / Atlantic Drift “Episode 11”

Král londýnské scény, ne-li celé Evropy, u mě opět nejvíc zabodoval. Britský Suciu předvedl své rychlé cirkusácké nohy a triky na spotech, o kterých bychom ani nesnili. Kamera a edit Jacoba Harrise, který stojí za známým full-length videem Vase, dodal všemu pořádný šmrnc. Čím častěji si ho pouštím, tím víc ho miluju a obdivuju. Respekt i Jacobovi za jeho cirkusácké filming skills.

 


 

Mason Silva / Nike SB

O Mason Silvovy se povídá už nějaký ten pátek a není divu. Získal si své srdce u mnoha z nás a stejně tak u mě. Za rok vydal celkem pět partů a v tom pro Nike SB to rozbalil. Masonův agresivní styl doplňuje nesmyslný pop a všestrannost. Stal se víc než zaslouženým Skaterem of the Year 2020 a zasloužené místo má i v TOP seznamu.

 


 

Dakota Servold / Emerica “Green” (0:00 – 5:48)

“Green” od Emerica bylo pro mě jedno z nejočekávanějších videí roku. Zcela jasnou odpovědí na otázku proč je part Dakoty Servolda. Jde o jeho první velký oficiální street part, což s sebou nese plno příjemných překvapení. Člověk, který si zaslouží daleko víc pozornosti než doposud. Palec nahoru patří samozřejmě i parťákovi Jon Dicksonovi a Jon Minerovi, bývalému týmovému kameramanovi.

 


 

Giovanni Vianna / Primitive “Fourth Quarter” /1:15 – 8:45)

Loňský rok 2020 byl pro brazilského talenta Giovanniho Viannu osudovým. Stal se profíkem u Primitive Skateboards a splnil si tak svůj sen, a to zaslouženě. Co trik, to nesmysl a radost pohledět. Přesně v takovém duchu se nese jeho part z full videa Fourth Quarter. Fakie týpek to má v krvi.

 


 

Jake Anderson / Former “Cheap Perfume” (7:15 – 11:54)

Vybrat pouze jednoho vyvoleného z Former videa “Cheap Perfume” byl pro mě velký oříšek. I přes to, že pán stylu Austyn Gillette je můj miláček, padla volba na Jake Andersona. Ten se nenechal zahanbit a předvedl to, co se sluší patří.

 


 

Alex Midler / Illegal Civilization “Godspeed” (50:29 – 57:38)

Alex Midler je ukázkovým příkladem, jak se z malého talentovaného kluka postupně rodí uznávaný skater s neustálým progressem. Opět posunul své hranice o kus dál a jeho part z videa “Godspeed”, za kterým stojí Davonte Jolly, je opravdová bomba A o last tricku ani nemluvě. To si sedl na prdel i sám Milton Martinez.

 


 

Pedro Delfino / Deathwish “Uncrossed” (20:50 – 26:30)

Bezmozek na entou – tak nějak bych popsal Pedro Delfina a myslím, že se na podobném oslovení shodneme. O vraždách, které vrátil v Deathwish videu “Uncrossed”, budu ještě dlouho vzpomínat. Po shlédnutí jeho, a stejně tak partu Jamieho Foye, jsem nehybně zůstal sedět s otevřenou hubou a neměl slov. Což nemám až doteď. Pedro si sakra zahrává se životem.

 


 

Louie Lopez / Converse CONS “Seize the Seconds” (10:23 – 15:52)

Nezaměnitelný styl Louieho Lopeze se prostě nikdy neokouká. Všestrannému zabijákovi patří závěrečná část v ”Seize the Seconds” od Converse CONS a v TOP seznamu nesmí chybět. Kéž by vydával edity každý měsíc. To by byl život ještě krásnější a svět šťastnější.

 


 

Elijah Berle / Vans “Alright, Ok” (7:40 – 15:32)

Greg Hunt, tvůrce přelomového videa Propeller, si vzal do parády Vans duo Gilbert Crockett a Elijah Berle, aby vzniklo Vans video „Alright, Ok“. Elijah ukázal, zač je toho loket a na známých hned několik NDBs. Ikona skateboardingu Dylan Rieder by měl jistě taky radost za hned několik jeho povedených impossiblů. Udělal radost i mě a pokud jste tento kvalitní snímek prošvihli, měli byste to napravit.

 


 

Jiří Bulín / Piilgrim “Chrysalis”

Nejčastěji přehrávané video ze seznamu oblíbených je jednoznačně “Chrysalis” od značky Piilgrim. Má pro mě přidanou hodnotu, protože jsem v Manchesteru žil víc než rok, na některých spotech skejtoval a o to víc cením, co na nich vrátil český odchovanec Jirka Bulín. Snímek, za kterým stojí zakladatel Mark Kendrick, má skvělý vibe, chytlavý sountrack, zajímavé psychedelické vizuály a samozřejmě skateboarding jako takový. Cením Jirku, který se za pár let v UK dostal tam, kde je. Uznává ho snad každý lokál a právem patří mezi místní hvězdy. We love you Jiri!

 


 

Štěpán Bareš / Charge “PLUG-IN” (23:12 – 30:37)

U Česka ještě na chvíli zůstaneme. Kluci z Charge Skateboards představili nové full-length video „PLUG-IN“, za který jim patří pořádný highfive. Last part vlastní talent Štěpán Bareš a věřím, že nejsem sám, kdo si jeho part oblíbil. Nestačí mě překvapovat svým uměním a troufnu si říct, že je to to nejlepší, co na našem území v roce 2020 vzniklo.

 

 

Franky Villani / One Big Mess

Skateboarding v podáním Franky Villaniho kreativitou doslova přetéká. Je to rozený všeuměl, který umí snad vše, co vás napadne i nenapadne. Překvapení vás čeká na každém rohu a to mě na to přesně baví. Nevíte, co očekávat a ve spojení s kapelou Eyedress má part opravdovou šťávu.

 

Dost už bylo slov, jinak bych bychom tady byly do nevidím. Pro ty, co přecejen nemají dost, přikládám níže další várku street partů, které si zaslouží pozornost. Jakákoliv reakce je vítána a stejně tak i tipy na ty, o kterých v TOP listu zmínka nebyla a neměly by divákovi uniknout. Osud streetových videí je v dobrých rukou a myslím, že se o jejich vymření být nemusíme.

 

Jake Johnson / JJ: A Retrospective (2010 – 2020)

Chris Colbourn / Cobra Man “Heatwave”

Bobby Dekeyzer / Quasi “BOB”

Jaakko Ojanen / DC Shoes „Domino“

John Shanahan / DC Shoes “Cargo Sneaker”