Tampa Pro 2019 – report

Není pochyb o tom, že Tampa Pro je jedním z nejikoničtějších skejtových závodů na světě. Ptáte se proč? Stačí se podívat na soupis jmen vítězů od roku 1995 a hned znáte odpověď. Nezaměnitelná atmosféra pod jednou střechou a víkend plný skateboardingu nejvyššího kalibru v podání nejzvučnějších jmen, které člověk vždy rád vidí pohromadě. Tento víkend jsme byli svědky již 25. ročníku. Jak celá akce probíhala, kdo získal vítěznou trofej a co na to říkají naši redaktoři? Součástí je také kompletní záznam semifinále a finále.

 

Hádáme, že všichni z vás alespoň jednou tento contest sledovali nebo je někteří z vás viděli i na vlastní oči. Jelo se tradičním systémem rozdělený na kvalifikaci (qualifiers), semifinále (semifinals) a finále (finals). Všichni vítězové Tampa Pro z předešlých let automaticky postupují do semifinále, tudíž některé z hvězd jsme mohli vidět až tam.

 

FORMÁT ZÁVODU

Kvalifikace / Qualifiers

 • Skateři rozděleni do několika skupin (heatů) po přibližně 15 až 20 jezdcích
 • Každý závodník jede dvě jízdy po 1 minutě. Počítá se ta nejlepší
 • Z kvalifikace postupuje 30 jezdců, z toho dva získávají golden ticket a postupují rovnou do finále

Semifinále / Semifinals

 • Semifinále jede 28 jezdců z kvalifikace, které doplní předešlí vítězové Tampa Pro
 • Skateři rozděleni do několika skupin (heatů)
 • Každý závodník jede dvě jízdy po 1 minutě. Počítá se ta nejlepší
 • Ze semifinále postupuje 10 jezdců do finále

Finále / Finals

 • Finále jede 12 skaterů (10 postupujících ze semifinále a dva nejlépe hodnocení jezdci z kvalifikace)
 • Každý závodník jede tři jízdy po 1 minutě. Počítá se ta nejlepší

 

HARMONOGRAM

Pátek / 1. března

 • 19:00 – Team Manager / Industry V.I.P. Contest
  • závod team manažerů, předešlých profíků a majitelů firem bez věkového limitu
 • 21:30 Industry Bowl Jam

Sobota / 2. března – live webcast

 • 16:00 – doors open, tréning
 • 19:00 – Kvalifikace (Street Qualifiers) – přímý přenos na SPoTTampa.com
 • Následuje Independent Best Trick contest
 • SPoT Pro Party / Converse Concrete Jam – závod ve venkovním bowlu
  • Jam pro 12 pozvaných riderů – 30minutový jam
   • Prize money (8500$) – 1. místo 3000$, 2. místo 2000$, 3. místo 1000$, 4. místo 750$, 5. místo 500$, 6. až 10. místo 250$
  • Jam pro všechny – 30minutový jam
   • Prize money 4500$) – vítěz 2500$, best trick 1000$, cash for tricks 1000$

Neděle / 3. března – live webcast

 • 16:00 – doors open, tréning
 • 19:00 – Semifinále (Semifinals) – přímý přenos na SPoTTampa.com
 • 22:00 – Finále (Finals)
 • 00:00 – vyhlášení vítězů

Minulý ročník tohoto legendárního závodu vyhrál mladý robot na triky Jagger Eaton. Kdo se ujme vítězné trofeje a zapíše se do historie tentokrát?

 

Video z tréningu:

 

 

KVALIFIKACE / QUALIFIERS

Level skateboardingu ať už na Tampě, tak kdekoliv jinde, se každým rokem posouvá výš a výš. Až si člověk klade otázku, zda triky které padly letos, je možné překonat v letech následujících. V sobotní kvalifikaci se sešlo celkem 81 jezdců, kteří byli rozděleni do 4 heatů (skupin) po 20 – 21 lidech. Mezi stálicemi jsme postřehli i nováčky jako je Tyson Peterson, Zach „Ducky“ Kovacs, Aurelién Giraud, Chris Wimer, Maurio McCoy nebo Marcos Montoya. Z hlediska množství riderů a kvantity obtížných triků by vypsat všechny highlighty samotné kvalifikace bylo doslova nemožné.

 

Dan Mancina – fs noseslide

Do semifinále postupovala třiatřicet skaterů. Z těchto řad vyčníval Jake Ilardi, který prosvištěl parkem jako motorová myš a vrátil hromadu triků (fs nosegrind indy grab výtrh, bigspin flip boardslide nebo bs tailslide shuvit out do zatáčky). Stejně obstojně si vedl Chase Webb, Kelvin Hoefler či technik Lehi Leite. Tento rok si do Tampy udělala výlet i početná skupina ruské skejtové federace, z nichž se nejlépe umístil Kostya Kabanov, Egor Golubev a závodní stálice Max Kruglov. Největší respekt vzbudil 31letý Dan Mancina, které v ježdění nezastaví ani ztráta zraku. I přes jeho zrakovou zábranu dokázal vrátit kickflip to fakie na banku a vzbudil obrovský potlesk. Zajímavou a zcela ojedinělou show předvedl Kanaďan Andy Anderson. Ten udělal například feeble do fs boardslidu nebo 50-50 grind frontfoot impossible out.

 

Ishod Wair – fs kickflip

 

Ukázkovou jízdu vytasil z rukávu Ivan Monteiro s triky jako 360 flip nosebluntslide na tyčce nebo 360 flip crooked grind na hubbě. Krasojízda plná stylu – tak by se dala popsat minuta Ishoda Waira, při které málem divákům vypadli oči z důlku. Bs smith na dlouhém railu, biggerspin flip na banku, bs overcrook výtrh, ss bigspin heelflip ze schodů, blunt kickflip fakie v radiusu nebo laser flip na zemi byla ukázka toho, že Ishod je všestranný až po uši. Za to si oba dva vysloužili Straight Shot až do finále.

 

Sestřih z kvalifikace:

 

INDEPENDENT BEST TRICK

Po kvalifikaci se přimontovala smrtelná překážka na centrální pyramidu, aby mohl začít Independent Best Trick. Na ten se snad ani nedá říct jiného než peklo. Ducky vrátil nebezpečný transfer to 50-50 na rail, Angelo Caro 360 flip transfer, Kenny Stanley bs kickflip. Další z nich už brali cash, a to Andy Anderson za bs feeble frontfoot impossible out až na zem, Yuri Faccini za přepopený shifty fs flip transfer, Ryan Decenzo nollie heelflip a Chris Joslin bs biggie a nollie inward heel. Aurelién Giraud jako jediný statečný vyzval transfer až na zem a popral se se vzdáleností 40 stop na jedničku. Vrátil zde bs hardflip a o vítězi Best Tricku bylo jasno. Aby toho nebylo málo, udělal na první pokus nollie bs flip transfer a po čase i 360 bs kickflip.

 

Výsledky Independent Best Tricku:

 1. Aurelién Giraud – bs hardflip na zem
 2. Chris Joslin – nollie inward heelflip
 3. Ryan Decenzo – nollie heelflip
 4. Yuri Faccini – fs shifty flip
 5. Andy Anderson – bs feeble grind frontfoot impossible out na zem

Zach „Ducky“ Kovacs – transfer to 50-50 grind

CONVERSE CONCRETE JAM

Abychom to měli se vším všudy, po Best Tricku byl připraven tradiční Converse Concrete Jam, který se odjel ve venkovním bowlu. Padalo se, lítalo se do nebes a o zábavu a hecy bylo postaráno. Jamu, kterého se účastnilo 12 pozvaných riders, kraloval Jake Wooten, za ním se umístil Raven Tershy a jako třetí skončil Cedric Pabich. Po něm se rozjel otevřený jam pro všechny a tam už bral prvního fleka Steven Pineiro, za ním mladý zabiják Roman Pabich a jako třetí skončil Jake Yanko. Bylo to jízda.
 

Jake Wooten – kickflip bs lipslide


 

Výsledky Converse Concrete Jamu (invitational):

 1. Jake Wooten
 2. Raven Tershy
 3. Cedric Pabich

Výsledky Converse Concrete Jamu (open jam):

 1. Steven Pineiro
 2. Roman Pabich
 3. Jake Yanko

Sestřih z Independent Best Tricku:

 

SEMIFINÁLE / SEMIFINALS

V neděli byly na programu dvě závěrečné části a to semifinále a následně finále. Skatepark patřil během semifinále 33 jezdcům, v němž se počet skrouhl na pouhých dvanáct. Tam jsme mohli spatřit i staré známé tváře jako Erica Kostona a další, nicméně Nyjah Hustona, Shane O’Neilla a jiných stars jsme se bohužel nedočkali. Jeden z favoritů závodu byl Aurelién Giraud, který vyhrál sobotní Independent Best Trick. Tomu se ale v semifinále nezadařilo a na první dvanáctku to nestačilo. Úctyhodnou jízdu předvedl pozitivní TJ Rogers, v níž vrátil halfcab noseslide bigspin 360 out, 360 flip či signature move switch fs 360 ze schodů. Andy Anderson opět překvapil především svou kreativní sérkou – darkstall flip na hlavním rozjezdovém banku, halfcab boardslide výtrh nebo nepochopitelný natas spin to fakie 50-50 na railu. Z prvních tří míst postupovali loňský vítěz Tampa Am Daisuke Ikeda z Japonska, Torey Pudwill a back to back winner Luan Oliveira. 

 

 

FINÁLE / FINALS

Přímý přenos z Tampa haly poctivě sledovali i naši redaktoři Marek Fric a Daniel Dujsík. Po vyhlášení vítězů svedli debatu o letošním ročníku. Jejich postřehy se dočteš v jejich rozhovoru níže.

 

Dan: Tak jsme zase tady, tentokrát u závodu Tampa Pro. No jsem zvědav, co na to řekneš! Na Youtube v komentářích pod vítěznou jízdou Carlose Ribeira se vede bouřlivá debata, že to nebylo na výhru a jestli si to náhodou nezaplatilo Nike SB. Ty jsi byl spokoj s rozhodčími?

 

Marek: Jsem rád, že si takhle nad závodama debatujeme. Tak snad áam tohle snažení vydrží. Byl jsem nadšenej sobotní kvalifikační jízdou Ishoda, což byla nejlepší lajna celý letošní Tampy Pro, takže laťka byla nastavena hodně vysoko. Ribeirovu jízdu osobně teda za vítěznou nepovažuju. Co se Nike SB týče, určitě mají prsty hodně dlouhý, ale spíše bych to viděl tak, že rozhodčí nechtěli dát titul vítěze rookiemu Ilardimu. Takže jim vlastně Carlos spadnul z nebe.

Dan: Dá to dělám k lásce ke skateboardingu a protože mě to baví. To je dost možné, nováčci se mezi ostatními profíky chytali levou zadní. Přece jenom judges jsou taky lidi jako všichni ostatní a občas se hold chybička bloudí. Ať už na Street League, tak i tady. Jsem rád, že se na Tampě objevily nové tváře, které to trochu okořenily. Co se týče Carlose – dal sice věci na switch a nollie, ale triků bylo jen sedm. Dal bych to stokrát raději Jake Ilardimu i přes to, že to není můj šálek kávy, tak frajer udělal milion triků a využil park mnohem více. Radost mi udělal Marcos Montoya. Tu jeho board control nechápu. Ale největší překvapení byl pro mě Andy Anderson. Znal jsi ho už předtím? Přiznám se, že ne. Jezdil úplně jinak než všichni ostatní. Grind frontfoot impossible v jíždě není úplně každodenní záležitostí. Ještě k tomu na jednom z největších závodů na světě, kde máš bobky z nervozity. Takže neděle ne až tak záživná? Přiznej se, že jsi to během přímého přenosu na chvíli zalomil!

 

Marek: Jak říkáš, jsou to jen lidi. Myslím, že jim trošku skóre vylítlo i u Daisuke Ikedy, v sobotní kvaldě, ale to už je jen můj názor. Andyho jsem viděl prvně loni na Mysticu a naprosto mě učaroval. Vraždil jak na streetu, tak v bowlu, úplně jinej vesmír. Má u mě teda malej vroubek, pač přes mail slíbil interview, ale na odpovědi už nějakej měsíc čekám. S radostí mu ale ale odpouštím. Doufám, že se ukáže zase v létě v Praze a už mi neuteče. Ten časovej posun mi krapet dával, takže jsem zaspal Best Trick a ve finále klimbnul asi na dva runy. Celkem mě zaráží, že ač je Tampa narvaná všema profíkama světa, tak návštěvnost fanoušků není zase tak veliká.

 

Dan: Zaspat zrovna Best Trick? To bylo asi to nejlepší z celého víkendu. Transfer do grindu jako Ducky nechceš zkoušet. Vracíš nebo jsi mrtvý. A co takové semi a skóre TJ Rogerse? To bylo pěkné šmelo. Beztak za to může Kelly Hart haha! Ale nebudeme hejtit. Možná už bylo stížností víc než dost. Andy na tebe kašle, tse. Určitě ho ale odchytni a snad to vyjde na druhý. Ten si zaslouží pozornost. Buď vklidu, já to na chvíli během finále taky zalomil. Kdo ví, možná to bylo tím, že to tento rok nebylo tak záživné jako kdykoliv jindy. Každopádně kdybych si měl vybrat, jestli pojedu jako divák na Tampu nebo SLS, tak by Tampa byla jasná volba. Fakt? To mě nikdy nenapadlo. Třeba ti to jen přijde, když to sledujeme doma přes monitor.

 

Marek: Každopádně bych taky zvolil Tampu a krom spousty jinejch věci, bych si nechal udělat i tradiční Tampa kérku. Každopádně SPOT crew letí ohromnej respekt za tu lásku a úsilí, který tomu už 25 let věnují a dělají tak šťastný lidi po celým světě. Náš Mystic taky slaví 25. narozeniny, tak jsem zvědavej, jaký překvápko si pro nás připraví. Změna parku? Spešl jezdci? Extra kapela nebo skejtově laděnej doprovodnej program? I MSC crew letí ohromná poklona za ty roky práce.

Dan: To je to, normální člověk do zákulisí takových velkých akcí nevidí, ale jak říkáš, stojí za tím mega úsilí, trpělivost a čas. Vedle Skaterocku, Ambassadors cením i práci Darkslide a Picnic Skateshopu tady na Moravě. Bez nich by u nás bylo doslova mrtvo. Respekt všem! O Mysticu se brzo dozvíme a o Fella Of The Road taky.

 

Vítězná jízda Carlose Ribeira:

 

Výsledky finále závodu Tampa Pro 2019:

 1. Carlos Ribeiro
 2. Jake Ilardi
 3. Daisuke Ikeda
 4. Ivan Monteiro
 5. Kelvin Hoefler
 6. Luan Oliveira
 7. Marcos Montoya
 8. Ishod Wair
 9. Torey Pudwill
 10. Ryan Sheckler
 11. Lehi Leiti
 12. Zion Wright

MOB G for effort – Dan Mancina

Bronson Speed Killer – Zion Wright

 

Závěrečný ceremoniál. Zleva 2. Jake Ilardi, 1. Carlos Ribeiro, 3. Daisuke Ikeda

Kompletní záznam semifinále a finále Tampa Pro 2019: