Horsefeathers Skate Jam ve Vrbně pod Pradědem se opět povedl

Před několika dny se odehrál ve Vrbně pod Pradědem již tradiční Skate Jam. Počasí krapet zlobilo, ale nakonec ukázalo skejtový srdíčko a všechno dopadlo na výbornou. Spousta skvělýho skateboardingu a spousta super zážitků.

 

14. 7. 2018 se ve Vrbně pod Pradědem konal již několikátý ročník Skate Jamu. Rád bych Vám na těchto pár řádcích popsal nejen samotný závod, ale také atmosféru ve Vrbně, která byla legendární.

 

Michal Gálik frontside feeble grind. / foto: Jára Sijka

Michal Gálik frontside feeble grind. / foto: Jára Sijka

 

První nedočkavci přijížděli do skateparku ve Vrbně už ve čtvrtek. Všichni si postavili stany, skejtovali a trénovali na závody. V pátek se skatepark začal nafukovat a připomínal spíše velké parkoviště a stanové městečko. Naštěstí nám vyšlo super počasí, které všichni využili ke skejtování a pohodičce v krásné přírodě Jeseníků. Ti, kteří už měli horka plné kecky, využili naší kryté minirampy v areálu bývalých skláren. Večer už jsme mohli všechny zchladit výbornou točenou Holbou. Nechyběla ani klasická grilovačka u největšího ohniště z palet, které jsem kdy viděl. Bylo super koukat na lidi z různých koutů republiky, jak se baví u ohně a nasávají výbornou atmosféru díky místní přírodě.

 

Arnošt Ceral frontside flip. / foto: Jára Sijka

Arnošt Ceral frontside flip. / foto: Jára Sijka

 

V sobotu ráno proběhlo nejlepší probuzení – s vůní čerstvého horského vzduchu. K nastartování pomohla ranní koupačka v čisté řece přímo u skateparku, kde se po chvilce vytvořila fronta na očistu. Po snídani v trávě se skatepark začal zaplňovat. Sledovali jsme to se Zdendou z povzdálí a shodli jsme se, že je to skvělý pocit vidět tolik lidí skejtovat právě tady a teď. Ale to ještě nebyli všichni. Nakonec do parku přijelo tolik lidí, že se muselo začít trénovat na etapy. Příroda si ovšem myslela, že už máme dost a tak nám poslala zničehonic vydatný déšť. Holt počasí si nekoupíš. Po hodině už jsme všichni googlili počasí na zbytek dne – bohužel ani meteorologové nám nehráli do karet a předpovídali vytrvalý déšť až do noci. Po velké poradě s organizátory jsem se domluvili, že pokud se počasí do tří hodin nezlepší, celou akci se vším všudy přesuneme do kryté minirampy. Na jednu stranu je super, že jsme měli tuto možnost. Na stranu druhou se nám nechtělo schovat se pod střechu a přijít tak o jedinečnou outdoorovou akci. Přesně ve tři hodiny, když už jsme pomalu chystali věci na přesun, nás někdo nahoře vyslechl. Během chvilky bylo zase modro a po dešti zbyla jen potopa ve skateparku. Celá banda jsme naběhli a za chvilku jsme měli uklizeno a všechny kaluže rozmetené. Během patnácti minut už jsme stáli na skejtech a pokračovali v tréninku. Diváci mohli využít místní gril a výborné občerstvení, které nám tento rok zajistil Penzion pod Pradědem. V nabídce byly hovězí hamburgery, klobásy z udírny, kuřecí steaky a nechyběly ani sladké vychytávky. Každý milovník jídla si přišel na své.

 

Skate Jam se jel ve třech kategoriích 0 – 15 let, 15 – 29 let a OG 30+ let.

 

V nejmladší kategorii bylo pouze pouze 6 závodníků, takže jeli jen na dvě kola po 1 minutě. Na třetím místě skončil Oldřich Halbrich se svou jízdou plnou boardslidu, oliček a popshouitu. Druhé místo obsadil havířovský Pikulík, který vracel hodně flipů. První flek vyhrála Adélka Dončuková, která zajela skoro čisté jízdy plné frontsidů všude na největším railu boardslide a rockenrolu.

 

Jirka Houka frontside bluntslide. / foto: Jára Sijka

Jirka Houka frontside bluntslide. / foto: Jára Sijka

 

Poté jela skupina OG 30+, kde bylo zase jen 6 závodníků. Na třetím místě se umístil Václav Neckář z Vrbna, který vracel miliony old school triků. Na druhém místě skončil Martin Blaník (Lanýž), který předvedly legendary noseslide dolů z bedny, aleup backsidy přes roh, kickflipy a boardslidy všude, kde jen mohl. První flek ukořistil Zdenda Rybár (tenhle týpek totiž stojí za vším dobrým). Na jeho jízdě bylo poznat, kdo je tady doma a kdo je tady pánem. Prosurfoval celý skatepark, dělal mega nosebony, noseblunty v radiusu a ranec poletů všude.

 

Poslední skupinou byla kategorie 15 – 29 let. S 31 ridery byla taky nejpočetnější kategorií závodu. Psát, kdo co vrátil, by bylo opravdu na dlouho, proto jsme natočili video, kde se každý může podívat na všechny jízdy. Na pátém místě skončil Michal Galík z Přerova, čtvrté místo obsadil Petr Kopka se svými signature triky jako je FS to switch 50-50. Třetí místo patřilo Jiřímu Houkovi s triky jako noollie bs 360, big spin flip přes roh a různými kombinacemi na railu. Druhé místo zdolal Tomáš Nálevka, který vracel svůj signature trick 360flip tailgrab, bs tailslide na railu, feebly, flipy a nosebony. První místo si vyjel Arnošt Ceral. Tenhle týpek sice patřil do vyšší věkové kategorie, ale přesvědčil porotu, že si troufne i na mlaďochy. Většinu svých triků zabil v jízdě na switch.

 

Michal Gálik frontside flip. / foto: Jára Sijka

Michal Gálik frontside flip. / foto: Jára Sijka

 

Při Best tricku se rozdávalo 3.000,- po 200,- za každý trick. Kde padaly všechny možné vraždy, které uvidíte ve videu. Nakonec jsme ještě vybrali BEST of Best trick o 500,- a 6 kriglů na pivo, ten si po zásluze rozdělili Arnošt Ceral za SW HELLFIP FS BORADSLIDE a Vašek Stavárek za FS FLIP do FS TAILSLIDU dolů na bedně.

 

Po ukončení závodu následovalo vyhlášení výsledků na místním pódiu a AFTER PARTY včetně koncertů mohla začít. Jako první vystoupila funky kapela Jindry Holubce s názvem AMIGOOS, která rozproudila diváky neskutečným způsobem. Indie alternativní kapela s názvem TELEKINEPATIK věří na propojený vesmír, díky kterému se plní přání, ať chceme nebo ne. Velká pecka, kterou rozhodně chceme i na příštích ročnících. Pop grunge naservírovala kapela s názvem KINKIES, která za námi dorazila až ze Znojma. Koncertem těchto třech slečen byla ukončena AFTER PARTY, která je každým rokem nabitější.

 

Karel Raichl backside smithgrind. / foto: Jára Sijka

Karel Raichl backside smithgrind. / foto: Jára Sijka

 

Závěrem bychom chtěli oficiálně poděkovat městu Vrbno pod Pradědem, PICNIC SKATESHOPu, klukům z FIVERAMPS (díky kterým tento skatepark stojí a kteří nadále finančně podporují místní scénu), Penzionu pod Pradědem za mega občerstvení, firmám VANS, JART, FLIP, MOSAIC, SK8MAFIA, celému teamu Horsefeathers, všem kamarádům, kteří pomohli při organizaci a úklidu, Švrlince za duševní podporu a Vendulce za skvělé ozvučení koncertů a Járovi Sijkovi za mega fotky! Matějovi Višňovi za super edit a hlavně Zdendovi Rybárovi Příští rok opět se vidíme a věřte, že to posuneme o kus zase dál!!!

 

text: Vašnosta / foto: Jára Sijka / video: Matěj Višňa

 

Za vším ve Vrbně hledej Zdendu Rybára, který je i za www.skateparkvrbno.cz a velkou pomoc místní partě dává havířovský Picnic skateshop. Aktivivty ve Vrbně hledej pod #skateparkvrbno a #skateclubvrbno. Vaším směrem pánové, letí dík za práci co děláte a jen tak dál! – Skaterock.cz.

 

 

Adélka Dončuková frontside air. / foto: Jára Sijka

Adélka Dončuková frontside air. / foto: Jára Sijka

Zdena Rybár nosebonetransfer. / foto: Jára Sijka

Zdena Rybár nosebonetransfer. / foto: Jára Sijka

Honza Kesler backside disaster. / foto: Jára Sijka

Honza Kesler backside disaster. / foto: Jára Sijka

Arnošt Ceral backside tailslide. / foto: Jára Sijka

Arnošt Ceral backside tailslide. / foto: Jára Sijka

Jirka Houka nollie heelflip. / foto: Jára Sijka

Jirka Houka nollie heelflip. / foto: Jára Sijka

Zdeněk Balcar backside disaster. / Foto: Jára Sijka

Zdeněk Balcar backside disaster. / Foto: Jára Sijka

Mr. Zdenda v plném vytížení. / Foto: Jára Sijka

Mr. Zdenda v plném vytížení. / Foto: Jára Sijka

OG + 30 winners! / foto: Jára Sijka

OG + 30 winners! / foto: Jára Sijka

Vítězové skupiny 15 - 29. / foto: Jára Sijka

Vítězové skupiny 15 – 29. / foto: Jára Sijka

Kapela Amigoos v akci. / foto: Jára Sijka

Kapela Amigoos v akci. / foto: Jára Sijka

 

Autor: mutecrap Rubrika: Fotogalerie, Videa, Závody