Bude se v budoucnu fotit už jen na mobily?

Internetové médium cnews.cz zveřejnilo zajímavý článek, který mě vedl k zamyšlení a zároveň i ke smutnému zjištění, že za poslední dobu jsem udělal nejvíce fotek na mobil. Samozřejmě mě zajímalo, co se týká nastupujícího trendu špičkově vybavených mobilů a malých foto kompaktů, jak to mají ostatní. Oslovil jsem tedy pár fotografů a všem položil stejné otázky. V článku se dozvíte nejen jejich názory, ale i jaké jsou v současné době běžně nejrozšířenější foťáky.

Není to tak dávno, co jsem seděl v redakci už neexistujícího Free magazínu, jako skate a photo editor, kdy při jeho přetváření se na striktně skate a snow magazín, vycházely články se známými fotografy. Tehdy byla velice populární otázka na téma „Digital versus Analog“. V době, kdy digitální foťáky si teprve získávaly své fanoušky a velice pomalu se integrovaly pro masivní použití. Odpověď byla vždy stejná: digital nikdy nemůže nahradit klasický analog. Uběhlo několik let a klasickou zrcadlovku už v rukách profesionálních fotografů najdete tak vzácně, že se to podobá pomalu setkání třetího druhu. 

 

foto: Jaroslav Kučera / iPhone5

foto: Jaroslav Kučera / iPhone5

 

Když jsem si přečetl článek na cnews.cz „Galerie Flickr, „Apple sesadil Nikon a je druhý. Nejvíce foťáků mezi lidi vyslal Canon“, který se opírá o publikovanou výroční zprávu na nejpopulárnější internetové fotogalerii Flicker na téma: jaké foťáky jsou mezi lidmi nejrozšířenější. Okamžitě jsem si vzpomněl na rozhovory ohledně digitální techniky versus analogové ve Free magu.

 

Zde uvádím část tohoto článku:
Trh si odjakživa dělí japonské giganty Canon a Nikon. Mezi ně se ale loni vklínil Apple. Přesně tak, lidé čím dál více fotí mobilem. To dokazuje i rostoucí Samsung, který loni poskočil na čtvrtou příčku a jistě za to nemůžou jen povedené korejské bezzrcadlovky řady NX.

 

Co se týče konkrétních modelů, s přehledem vede Apple a jeho iPhony. Do žebříčku za roky 2013 a 2014 se vešly pouze smartphony s nakousnutým jablíčkem následované DSLR od Canonu a Nikonu. Proto nepřekvapí, že Apple vede i mezi mobilními přístroji, kam se navíc vešly i jeho iPady a iPod Touch. Konkurovat může jen Samsung se svou nejvyšší řadou Galaxy Sx, loni se do Top 10 probojoval také HTC One.

 

Bezzrcadlovkám vládne Olympus se svým druhým nejvyšším modelem OM-D E-M5. Co do zastoupení v nejlepší desítce ale dominuje Sony se svým mirrorlessy NEX a Alpha. Loni Sony urvalo hned šest míst, dvě patří Fujifilmu a dvě Olympusu.

 

Foto: David Buček / Olympus digital camera

Foto: David Buček / Olympus digital camera

 

Téma mého článku vede tedy k nové diskuzi – Zrcadlovky versus kompakty a mobily.
A moje zkušenost v praxi? Od dob, co nepublikuji fotky v tištěných magazínech a zveřejňuji je jen přes webová média, mi přijde, že používání klasických zrcadlovek je zbytečně drahý koníček. V tom horším případě si ho musíte sami sponzorovat a tím vychází jako příliš luxusní zábava.

 

V momentě, kdy Vás nadšení pro dokonalou fotografii opustí a zpětně si spočítáte investované peníze do vybavení, které stárne rychleji než pes vaší babičky díky rychlému vývoji digitální techniky, tak radši budete hledat levnější alternativu. Samozřejmě, se kterou dosáhnete podobných kvalit. A tady přichází na řadu stále více populární kompakty, nebo kouzlo iPhone fotek, který v mžiku cvaknete, upravíte a hned vyvěsíte na všech možných sociálních sítích.

 

foto: Jaroslav Kučera / iPhone 5

foto: Jaroslav Kučera / iPhone 5

 

Nicméně uživatelský trend jasně vyplývá z výroční zprávy Flicker galerie. Mobily a kompakty jsou na vzestupu. Bude tedy klasická zrcadlovka v budoucnu určená jen pro pár nadšenců, podobně jako je to teď s analogem? Těžko říci. Nicméně jsem přečetl nespočet článků na toto téma od nejrůznějších fotografů všech možných zaměření. Určitá část se jich jasně vyslovuje pro malé kompakty, kde rozhoduje velikost, lehkost nejen samotného foťáku, ale i vybavení a větší svoboda pohybu a zároveň jednoduchost úprav fotek díky tabletům nebo iPadům a skvělým softwarům přizpůsobených pro mobilní zařízení. S tím, že kvalitu fotek srovnávají s úrovní pořízených fotek na svých zrcadlovkách, které používali předtím.

 

 

Aby článek byl úplný, zajímal mě i jiný názor a vybraným fotografům jsem položil stejné otázky.

 

Tady jsou jejich odpovědi:
David Buček

Na jakou zrcadlovku fotíš nebo jsi fotil? Jaký foťák používáš nyní?
Zrcadlovku už nepoužívám zhruba rok a půl, ale fotil jsem dřív na Canon. První byla EOS 30D pak chvilku 600D a poslední byl Canon 1DMark IIn.
Momentálně používám a fotím na Olympus OM-D E-M1 kompakt s výměnýmy objektivy.

 

Jaký vidíš zásadní rozdíl mezi malým kompaktem a klasickou zrcadlovkou? Hlavní výhody a nevýhody.
Zásadní rozdíl mezi zrcadlovkou a kompaktem je velikost a váha. Nejedná se však jen o velikost a váhu samotného těla, ale i objektivů, které jsou stejně malé a lehké. Dřív se mi ani všechno do batohu nevlezlo a teď tam mám všechno a k tomu prostor na další věci. A je to víc jak o polovinu lehčí.

 

Do čeho budeš investovat v budoucnu? Do zrcadlovky nebo kompaktu?
Další investicí, pokud bude potřeba budou lepší a výkonější blesky od Fomei – Terronic. Nic víc teď něpotřebuju díky super podpoře od Olympusu. Jediná investice, kterou bych si chtěl udělat radost, bude koupě redukce na staré objektivy.

 

Fotíš i na mobil a na jaký? Jak vnímáš mobilní fotky nebo Instagram?
Fotím i na mobil jako každý člověk. Většinou zaznamenávám situace, co jsou kolem, když nemám foťák u sebe, ale taky místa, které se mi líbí na další focení. Používám iPhone 4.
Mobilní fotky díky chytrým telefonům jsou vidět všude kolem, ale nenahradí nikdy fotku ze zrcadlovky nebo kompaktu. Víc Mpx není žádná výhoda, ale výkonnější telefony umí někdy příjemně překvapit. Výhoda focení telefonem je okamžitá úprava v aplikaci a sdílení na sociálních sítích.
Instagram používám taky a baví mě, je to jenom o fotkách a videu. A nic víc. Z velké části tam mám fotky přímo z telefonu a zbytek fotky, které fotím na foťák. Je to v podstatě určitá reklama toho, co děláš, co tě baví a lidí z celého světa tě pak můžou sledovat a hodnotit tvoje výtvory. Další výhoda rychlá editace fotek, filtry, světlost atd.

 

Jakým směrem si myslíš, že se bude fotit v budoucnosti? Převládnou vychytané mobily nebo malé kompakty?
Budoucnost je před námi a nechci být nějaký prorok, ale myslím si, že se omezí výroba zrcadlovek a bude víc a víc kompaktních fotoaparátů, které budou výkonné jako zrcadlovky. Mobilní telefony se podle mě nijak vylepšovat nebudou, co se týče fotoaparátu, ale přibudou určitě zajímavé funkce a aplikace.

 

foto: David Buček / Olympus digital camera

foto: David Buček / Olympus digital camera

foto: David Buček / iPnone 4s

foto: David Buček / iPnone 4s

 

Kubo Križo

Na jakou zrcadlovku fotíš nebo jsi fotil? Jaký foťák používáš nyní?
Fotím na Canon5D Mark II už dlouho dobu a stále ho i používám….

 

Jaký vidíš zásadní rozdíl mezi malým kompaktem a klasickou zrcadlovkou? Hlavní výhody a nevýhody.
Zásadní rozdíl asi v té velikosti. V podstatě to je hlavní výhoda kompaktu, že si ho můžeš vzít a ani nevíš, že ho máš. A zas zrcadlovka pokud je full frame, tak se sotva dá srovnávat s kvalitou kompaktu.

 

Do čeho budeš investovat v budoucnu? Do zrcadlovky nebo kompaktu?
Samozřejmě kvalitní snímek závisí od skla, která jsou právě pro zrcadlovky kvalitnější. A zas některý kompakty jsou dneska mega kvalitní a dají se měnit skla. A stále to jde nahoru, takže se uvidí časem, jak to bude za chvíli.

 

Fotíš i na mobil a na jaký? Jak vnímáš mobilní fotky nebo Instagram?
Mám iPhone 4s. Fotil jsem na něj do doby, kdy nepřišly iPhone5s nebo C, nebo jaký to prostě je. Ty fotky ze staršího modelu vypadají na hovno, tak moc nefotím. Jen takový věci pro sebe a selfies to nejsou. Haha
Mobilní fotky se mi líbí už z těch nových mobilů, kdy vypadají dost mega dobře, ale samozřejmě, že na malým displeji nebo na mobilu. Už ve větším to není až tak ono, ale posouvá se to hrozně a Instagram mě baví hodně. Nahrávám si tam fotky jen z foťáku, respektive kdybych měl lepší iPhone, tak možná i z toho mobilu. Hahaha…

 

Jakým směrem si myslíš, že se bude fotit v budoucnosti? Převládnou vychytané mobily nebo malé kompakty?
Myslím si, že v budoucnosti se to vyvine, že za chvíli budeš mít v iPhone Hasselblad s Carl zeissovým sklem. Nebo nevím?

foto: Kubo Križo / Canon

foto: Kubo Križo / Canon

foto: Kubo Križo / Fuji digital camera

foto: Kubo Križo / Fuji digital camera

foto: Kubo Križo / iPhones 4s

foto: Kubo Križo / iPhones 4s

 

David Chvátal

Na jakou zrcadlovku fotíš nebo jsi fotil?
Mel jsem nejdřív filmovou zrcadlovku, pak Nikon d200,d300, d4h a teď mám Nikon d7100. Všechno apc senzory.
Koupil bych si full frame, ale rozhodla cena. Plus mám kvalitní fish eye od Nikonu, tak by to byla pro mě zbytečně velká investice.
Nejdůležitější jsou podle mě kvalitní skla a pak až tělo.
Fotím teď spíš jako hobby, takže už do toho moc peněz nedávám.

 

Jaký vidíš zásadní rozdíl mezi malým kompaktem a klasickou zrcadlovkou? Hlavní výhody a nevýhody.
Pro mě jsou zajímavý mirrorless foťáky. V podstatě je to hodně „zmenšená zrcadlovka“, přes redukce můžeš použít i objektivy ze zrcadlovek, vejde se do kapsy a většinou maj i vynikající videozáznam.
V tomhle exceluje Panasonic, Olympus a Sony. Na rozdíl od DSLR, kde je to Canon a Nikon.
Na větší focení mám pořád rád zrcadlovku, na zábavu a cestování radši mirrorless.

 

Do čeho budeš investovat v budoucnu? Do zrcadlovky nebo kompaktu?
Pro skate a cestování je výbornej malej foťák s wi-fi. Přes iPad si člověk může rovnou upravit fotku a dát ji online, natočit video a během pár minut je to venku.
Je to dobrý pro skatery jako self promo, a nejsou s tím tolik starosti.
Investovat budu, až bude nějaká převratná novinka. Zatím to co mám, stačí tím, že v součastnosti je hlavní web a digitální media, tak nejsou na fotky až tak velký nároky, jako byly na fotky v časopise.

 

Fotíš i na mobil a na jaký? Jak vnímáš mobilní fotky nebo Instagram?
Kdybych měl iPhone, tak fotím hodně na mobil. Jelikož ho nemam, tak to spíš beru jako zábavu někam na FB.
S dobrým mobilem už natočíš pěkný video a uděláš fotky na web, který jsou použitelný.
Když se podíváte třeba na FB Maxima Habance, tak většina obsahu je iPhone, GoPro a využije to na 100 procent.
Navíc mu to dá čas se věnovat skateboardingu a neřešit složitej software a dlouhou úpravu fotek.
Tady je ten rozdíl pro koho ty věci jsou. Buď profesionální výbava, který musíš věnovat hodně času a stojí to pak za to. A nebo výbava pro uživatele, která ho nestojí tolik času a výsledek je i tak dobrej.
Zatím jsem vždycky dal přednost kombinaci kamera/foťák před stejně drahým mobilem.

 

Jakým směrem si myslíš, že se bude fotit v budoucnosti? Převládnou vychytané mobily nebo malé kompakty?
Mobily vyřaděj nekvalitní kompakty a zbytek se bude zaměřovat na co nejlepší kvalitu a kompatibilitu s mobilama. Foťák bez wi-fi bude minulost.

foto: David Chvátal / Nikon d7100

foto: David Chvátal / Nikon d7100

foto: David Chvátal / Panasonic digital camera

foto: David Chvátal / Panasonic digital camera