Dew Tour ovládli Nyjah Huston a Zion Wright

Dew Tour je za námi. Týden ve společnosti skateboardingu a deště utekl doslova jako voda. Včera proběhla všechna finále všech kategorií i disciplín a my vám přinášíme detailní pohled na to, co všechno se včera v Des Moines odehrálo.

 

 

 

FINÁLNÍ UPDATE 

 

Neděle byla posledním dnem pro skateboarding v Des Moines a na plánu toho bylo dost, čekaly nás všechny disciplíny a jejich finále. Níže najdete kompletní výsledky jednotlivých disciplín. Připojeno je i rychlý interview s Maxem Habancem z Czech Skateboarding o tom, jak to na místě vlastně vypadalo a jak celý závod probíhal.

 

Adaptive Finals

 

Jako první si svoje premiérový finále odjeli Adaptive. Tady se teprve pozná, co je to milovat skateboarding a jak silná vůle člověka může být, ohromný respekt všem.

 

Muži Park – Adaptive

Felipe Nunes

Justin Bishop

Vinicios Sardi

Brandon White

Aaron Fotheringam

Evan Strong

Oscar Loreto jr.

 

 

Muži Street – Adaptive

Felipe Nunes

Brandon White

Vinicios Sardi

Josh Tancos

Aaron Fotheringam

Mike Minor

Dan Mancina

Robert Thompkins

 

 

 

Ženy Park

 

Ve finále bylo celkem osm žen. Pro ty byly přichystány čtyři runy, z nichž každý měl 40 vteřin a počítalo se pouze jedno nejlepší skóre.

 

 

 

 

Ženy Street

 

Stejně jako u ženského finále v parku, i v tomto finále se sešlo osm riderů. Na ty čekal už známý formát dvou 45vteřinových jízd a pěti následných best tricků. To vydá na celkových sedm skóre, z nichž se počítají ta čtyři nejvyšší.

 

 

 

 

Muži Park

 

Dalo by se říct, se jednalo o americké finále, protože jediným vetřelcem, který do top osmičky pronikl, byl švédský Oskar Rozenberg. No a jelikož tenhle závod byl poslední možností, jak něco udělat s kvalifikací na Olympiádu a mezi amíkama byla cítit obrovská chuť.

 

 

 

 

Muži Street

 

Nejočekávanější disciplína s nabušenou startovní listinou byla poslední v pořadí jako zlatý hřeb celého Dew Tour. Systém se jel stejně jako u žen, tedy rideři měli k dispozici dvě 45vteřinové jízdy a následných pět best tricků. Z těchto jednotlivých sedmi skóre se počítaly čtyři nejvyšší.

 

 

Mužský Street začíná v čase – 7:32:43

 

 

INTERVIEW S MAXIMEM HABANCEM (via @CZECHSKATEBOARDING)

 

Maxim Habanec v Des Moines.

 

Ahoj Maxi, zdravíme do Iowy a první otázka míří na to, čím bude tenhle závod zapsanej v historii. Byl na Dew den kdy by nepršelo?
Bohužel nebyl, pršelo každej den.

A je to tam obvyklý počasí v tuhle dobu? 
Co jsme se bavili s místníma, tak je to tady naprosto běžný. Těžko říct proč zrovna tady, asi novej park a „potřebovalo se to někde uskutečnit“.

Jak moc se odrazily zmatky s tvojí semi na tvý jízdě? 
No, nejdřív přišel mail že se ruší semifinále a bude druhý den. Šli jsme na večeři k parku, měli pohodičku a když jsem dotlačil burrito, tak jsem viděl že moje skupina už trénuje. Oni to zase změnili a info přišlo emailem, ale na tom není člověk pořád. Dal jsem sprint na hotel pro skejta a totálně vyflusanej jsem to nějak stihl. Nikdy jsem ale takovej zmatek nezažil. Byli lidi, kteří si třeba dali pivo k večeři a pak najednou museli jet. To taky vedlo k tomu, že mega lidí co zabili kvalifikaci, nedali téměř nic.

A co říkáš na úroveň celkově, po té pauze? 
Nepřijde mi, že by se to nějak posunulo, spíš se navázalo tam, kde lidi skončili.

Jaký je park? Překážky, velikosti, jak se v něm jezdí? 
Překážky mi seděly, jsou větší než jsme zvyklí v ČR, takže střední rail je u nás ten největší. Druhá věc je, že beton daleko míň klouže než u nás v parcích. Je to trochu jako jezdit ve Strašnicích, ale dá se na to zvyknout. Kdyby bylo víc času, tak by to bylo skvělý.

Jaké je Des Moines město, ve srovnání třeba s LA? 
To nejde moc srovnat, úplně něco jinýho. Moc toho tady vlastně není a všechno je mega daleko a nevíc nemáme auto. Takže jsme viděli jen park a centrum. Myslím že dobrý obrázek si člověk udělá podle zavíračky kaváren v centru. Ta je ve dvě hodiny odpoledne, protože pak už v centru skoro nikdo není.

Klasickej US downtown. Jak fungují covid bubliny? Jste na hotelu, nebo se dostanete ven? 
Žádná bublina tu není. Každý den se jen musíme hlásit na registraci, každý druhý den test na covid a do parku můžeme jen na svojí skupinu. Kdyby byl někdo z nás pozitivní, tak nikdo z nás nemůže jet.

Kolik času jsi měl ve finále na trénink v parku? 
Dohromady jsem v parku strávil odhadem tak dvě hodiny za celý týden.

Uskutečnil se zřejmě první závod mezi tvz. „adaptiv“, co jsi na to říkal? 
Úplně mi včera vyrazili dech, lidi s protézou, na vozejčku, slepej skater na railu. Strašně hustý a neuvěřitelný. Kdokoliv si na něco stěžuje, ať se podívá na tenhle závod.

Čeká tě cesta do Prahy, tam pár dní a zase hurá do Říma na Mistrovství světa. Nějaký recept na časový posuny? 
Nepít alkohol, pít hodně vody a nekoukat na čas. Když je světlo tak se jezdí, když je tma tak se spí.

Maxi díky za odpovědi a přeju rychlej let přes Atlantik!

 

 

UPDATE – 23. 5. 2021

 • Ani včerejší program se neobešel bez dalších komplikací s počasím, ale nakonec se zvládlo odjet jak semifinále Parku mužů, tak i semifinále Streetu (mužů i žen).
 • Dnes jsou na pořadu dne všechna finále
  • Adaptive Park muži (očekáváný začátek 16:00), Adaptive Street ženy (očekáváný začátek 16:00), Adaptive Street muži (očekáváný začátek 17:15)
  • Park ženy (očekáváný začátek 18:25), Street ženy (očekáváný začátek 19:35)
  • Park muži (očekáváný začátek 21:20), Street muži (očekáváný začátek 22:35)
 • Přenos můžete sledovat na youtube.com/dewtour nebo dewtour.com/live

 

V rámci včerejšího programu nás všechny asi nejvíce zajímal Maxim Habanec, který postoupil do semifinále streetu. Právě před začátkem semifinále mužů na streetu se znovu rozpršelo a už vše vypadalo, že se semi přeloží až na dnešní den. To se ale na poslední chvíli změnilo a závod se nakonec odjel. Maxovi v obou jízdách bohužel úplně nesedl last trick, kdy dělal var do grindu na hubbě, a na postup do finále to už nestačilo.

 

Níže najdete výsledky semifinále jednotlivých kategorií, kdy postupující do finále jsou odděleni červenou čárou, TOP 3 jízdy z jednotlivých kategorií a taky celý záznam včerejšího přenosu.

 

Výsledky semifinále – Street muži

 

Výsledky semifinále – Street ženy

 

Výsledky semifinále – Park muži

 

 

 

 

 

UPDATE – 22. 5. 2021

 • I přes další problémy s počasím jsme se včera konečně dostali k odjetí kvalifikace Streetu mužů i žen, kvalifikace Parku mužů a semifinále Parku žen.
 • Dnes by se mělo odjet nejprve semifinále žen na streetu (očekávaný start 17:00), poté semifinále mužů v parku (očekávaný start 20:15) a následně semifinále mužů na streetu (očekávaný start 23:15)

 

Celý včerejší program se opět kvůli dešti o několik chvil odložil, což způsobilo, že se semifinále žen v parku krylo i s kvalifikací mužů na streetu. Z toho důvodu jsme tak neměli šanci vidět jízdy našich reprezentantů. Martin Pek bohužel zlomil truck a jízdy mu potom vůbec nesedly. Co nás naopak hodně těší, je výsledek Maxima Habance, který se v těžké konkurenci probojoval do dnešního semifinále, kam postoupil z posledního postupového 21. místa. Ze slovenské posádky měl nejblíž postupu Rišo Tury, který skončil na 25. místě. Jan Tomšovský se bohužel do semifinále parku také neprobojoval.

 

Kromě deště se v Des Moines taky řeší docela kuriózní záležitost, kdy mělo dojít k vniknutí do parku a taky zakázanému tréninku čínské reprezentace. Šéf jejich reprezentace to ale popírá. Tak uvidíme, jak celá tahle aféra dopadne.

 

Níže najdete video TOP 3 jízd ze semifinále žen v parku, které jsou dobrou ochutnávkou toho, na co se budeme moct těšit ve finále. Následují také výsledky postupujících v parku i na streetu, report ze semifinále žen v parku včetně fotogalerie, a kdybyste se někdo nudil, tak také kompletní záznam včerejšího dne.

 

 

Výsledky kvalifikace – Street muži

 

Výsledky kvalifikace – Street ženy

 

 

Výsledky kvalifikace – Park muži

 

Výsledky semifinále – Park ženy

 

 

Po kliknutí se dostanete na fotogalerii a report ze semifinále žen v parku – Sky Brown (Dostupné z: dewtour.com)

 

UPDATE – 21. 5. 2021

 • Proběhla změna časů pátečních kvalifikací (Ženy Park – poslední Heat 4, Muži Park, Muži Street) a Ženy semifinále v Parku
 • Přidány časy pro nedělní finále tělesně postižených (Adaptive) v Parku a Streetu

 

UPDATE – 20. 5. 2021

 • Proběhla kompletní změna časů závodů a podle posledního updatu z dnešního dne jsou změněny.
 • Všechny uvedené časy jsou v našem středoevropském letním čase.
 • Změny pořadí riderů v jednotlivých Heatech všech kategorií i disciplín

 

18. 5. 2021

Řeč je o závodu Dew Tour, který se odehrává ve středoamerické státě Iowa, přesněji ve dvousettisícovém hlavním iowském městě Des Moines. Začneme malou perličkou, kterou je samotný název města, který ve své originální podobě zní „mooyiinkweena“ a znamená: „Ti s pokálenou tváří“. Francouzští kolonisté si ho postupně přetvořili do nynějšího tvaru.

 

Na tento závod odletěly snad všechny reprezentace světa a výjímkou není ani ta naše česká ve složení Maxim Habanec, Martin Pek a Jan Tomšovský.

 

Stejně tak je na místě i slovenská reprezentace ve složení Rišo Tury, Kiko Nguyen, Frederik Lupták, David Štefánik a Dominika Králíková.

 

Celý tenhle závod trvá celý týden a samozřejmě ho doprovází spousta bezpečnostních omezení kvůli Covidu. Skejtři tak musí absolvovat obden testy a v parku jsou během závodů prováděny čistící práce. Divákům je vstup na závody zapovězen. Snad si nebudeme muset na tenhle trend muset zvyknout, protože divácká kulisa je jednou z nejdůležitějších součástí každého závodu.

 

 

Park i Street jsou designovány vyrobeny tou nejlepší společností na trhu, kterou je California Skateparks.

 

PARK

 

 

STREET

 

 

 

V Des Moines započalo veškeré dění sobotní registrací jezdců. Od neděle do dneška je na programu dne trénink žen a mužů jak v Parku tak i ve Streetu.

Tréninky jsou plánované vždy pro jeden daný heat a to v určitém čase trvající 45 minut. Před každým tréninkem se rider nahlásí a získá pásku pro daný trénink. Nepřijdeš včas, nejedeš. Pauzu mezi heaty vyplňuje covidové čištění.

Vzhledem k deštivému počasí se časy tréninků průběžně mění nebo i ruší. Doufejme, že počasí bude držet alespoň během závodní části.

 

 

ČTVRTEK 20/5

 

Kvalifikace Park – Ženy

 

Závod sám o sobě začíná ve středu a to kvalifikací žen v Parku. Ty jsou rozděleny do pěti heatů. Kvalifikace se jede formou dvou jízd v délce 40 vteřin z nichž se počítá ta lepší.

Pořadí riderů v jednotlivých Heatech určuje celkový počet bodů. V Heatu č. 1 tedy startují jezdci, kteří jsou na tom bodově nejhůř nebo nejsou v rankingu vůbec zahrnuti. Celý závod tak vlastně postupně graduje k tomu nejlepšímu. Poslední, pátý heat, kvalifikaci nejede a postupuje rovnou do semifinále. V tomhle Heatu je světová top 12.

 

Kvalifikace Park Ženy – startovní listina

Heat 1 – 16:00 – 16:45

Heat 2 – 16:55 – 17:40

Heat 3 – 17:50 – 18:35

Heat 4 – 18:45 – 19:30

Heat 5 – kvalifikováni rovnou do semifinále

 

 

 

 

 

 

PÁTEK 21/5

 

Kvalifikace Park – Ženy (poslední Heat, který se nestihl odjet ve čtvrtek kvůli počasí)

 

Heat 4 – 16:00 – 16:20

 

 

Kvalifikace Street – Muži

 

V pátek se kromě výše zmíněného semifinále žen v Parku pojede i kategorie nejočekávanější a tou jsou Muži, kteří pojedou svoji kvalifikaci ve Streetu.

 

Muži jsou rozdělení do sedmi heatů a každý rider má k dispozici dvě jízdy, z nichž každá trvá 45 vteřin. Pořadí riderů v jednotlivých Heatech určuje celkový počet bodů. V Heatu č. 1 tedy startují jezdci, kteří jsou na tom bodově nejhůř nebo nejsou v rankingu vůbec zahrnuti. Celý závod tak vlastně postupně graduje k tomu nejlepšímu. Poslední, sedmý heat, kvalifikaci nejede a postupuje rovnou do semifinále. V tomhle Heatu je světová top 11.

 

Naše pohledy se budou nejvíce upínat směrem:

Heat 1 – David Štefánik a Frederik Lupták (SVK)

Heat 2 – Kiko Nguyen (SVK)

Heat 3 – Martin Pek a Tomáš Vintr (CZE)

Heat 4 – Maxim Habanec (CZE)

Heat 5 – Rišo Tury (SVK)

 

Kvalifikace Street Muži – startovní listina

Heat 1 – 16:00 – 17:10

Heat 2 – 17:20 – 18:30

Heat 3 – 18:40 – 19:50

Heat 4 – 20:00 – 21:10

Heat 5 – 21:20 – 22:30

Heat 6 – 22:40 – 23:50

 

 

Semifinále Park – Ženy

 

Páteční den patří semifinále Žen v Parku. Ty, které postoupí, budou rozděleny do tří heatů a každá bude mít k dispozici 3 jízdy, z nichž každá bude trvat 40 vteřin. Počítat se bude ta nejlepší ze třech.

 

Heat 1 – 17:20 – 18:15

Heat 2 – 18:25 – 19:20

Heat 3 – 19:30 – 20:25

 

Kvalifikace Park – Muži

 

Ve čtvrtek se potom závod dostane do fáze, kdy je na programu kvalifikace mužů v Parku, ti jsou rozděleni do sedmi heatů a stejně jako ženy jejich kvalifikace sestává ze dvou jízd, z nichž každá má 40 vteřin a počítá se ta lepší.

Pořadí riderů v jednotlivých Heatech určuje celkový počet bodů. V Heatu č. 1 tedy startují jezdci, kteří jsou na tom bodově nejhůř nebo nejsou v rankingu vůbec zahrnuti. Celý závod tak vlastně postupně graduje k tomu nejlepšímu. Poslední, sedmý heat, kvalifikaci nejede a postupuje rovnou do semifinále. V tomhle Heatu je světová top 12.

Nás nejvíc zajímá Heat 2, ve kterém jede Jan Tomšovský.

 

Kvalifikace Park Muži – startovní listina

Heat 1 – 20:40 – 21:35

Heat 2 – 21:45 – 22:40

Heat 3 – 22:50 – 23:45

Heat 4 – 23:55 – 00:50

Heat 5 – 01:00 – 01:55

Heat 6 – 02:05 – 03:00

Heat 7 – kvalifikováni rovnou do semifinále

 

V Heat 7 vypadl Heimana Reynolds, toho tedy v semifinále neuvidíme (důvod neznámý)

 

 

Kvalifikace Street – Ženy

 

Ve čtvrtek se pojede i kvalifikace žen ve Streetu. Ty jsou rozděleny do čtyř Heatů. Jejich kvalifikace sestává ze dvou jízd z nichž každá má 45 vteřin.

Pořadí riderů v jednotlivých Heatech určuje celkový počet bodů. V Heatu č. 1 tedy startují jezdci, kteří jsou na tom bodově nejhůř nebo nejsou v rankingu vůbec zahrnuti. Celý závod tak vlastně postupně graduje k tomu nejlepšímu. Poslední, čtvrtý heat, kvalifikaci nejede a postupuje rovnou do semifinále. V tomhle Heatu je světová top 9.

Nás nejvíc zajímá Heat 1, ve kterém pojede Dominika Králíková (SVK).

 

Kvalifikace Street Ženy – Startovní listina

Heat 1 – 01:00 – 01:55

Heat 2 – 02:05 – 03:00

Heat 3 – 03:10 – 04:05

Heat 4 – kvalifikováni rovnou do semifinále

 

 

 

SOBOTA 22/5

 

Na sobotu je naplánováno jak semifinále Mužů v Parku, tak i semifinále Žen a Mužů ve Streetu.

 

Semifinále Street – Ženy

 

V semifinále Streetu budou mít ženy k dispozici dvě jízdy po pětačtyřiceti vteřinách

 

Kvalifikace Park – Muži

 

V Parku budou mít jezdci k dispozici tři jízdy po čtyřiceti vteřinách a pokud spadnou dříve, jejich jízda končí.

 

Semifinále Street – Muži

 

Ve Streetu budou mít všichni k dispozici dvě jízdy po pětačtyřiceti vteřinách.

 

 

Semifinále Street – Ženy

Heat 1 – 16:00 – 16:55

Heat 2 – 17:05 – 18:00

Heat 3 – 18:15 – 19:10

 

Semifinále Park – Muži

Heat 1 – 19:10 – 20:05

Heat 2 – 20:15 – 21:10

Heat 3 – 21:20 – 22:15

 

Semifinále Street – Muži

Heat 1 – 22:15 – 23:10

Heat 2 – 23:20 – 00:15

Heat 3 – 00:25 – 01:20

 

 

NEDĚLE 23/5 – Finále

 

Nedělní den je věnován vyvrcholení celého týdne, kterým jsou finále všech kategorii a disciplín. Chronologicky jsou na řadě tělesně postižení (Adaptive), kde jedou Ženy Street a Muži jedou jak Park, tak i Street. Je to poprvé, co mají tělesně postižení skejtři svou vlastní kategorii a půjde stoprocentně o skvělou podívanou, kde bude hlavní roli hrát překonávání limitů a sám sebe.

Poté budou na řadě Ženy a jejich finále v Parku. Potom jsou na řadě opět ženy a to se svým finále ve Streetu. Po nich se opět pozornost přenese do Parku, kde se pojede finále mužů. Posledním děním v Des Moines bude finále Mužů ve Streetu.

V Parku budou mít jezdci ve finále k dispozici čtyři jízdy po čtyřiceti vteřinách opět s pravidlem, že pokud jezdec spadne před vypršením časového limitu, jeho jízda končí.

Ve Streetu, stejně jako v semifinále, budou mít všichni jezdci k dispozici dvě jízdy po pětačtyřiceti vteřinách plus pět triků navrch.

 

Nedělní časový rozpis:

 

Adaptive Ženy finále Street

16:15 – 17:00

 

Adaptive Muži finále Park

17:20 – 18:20

 

Adaptive Muži finále Street

18:40 – 19:50

 

Ženy finále Park

20:15 – 21:15

 

Ženy finále Street

21:35 – 23:05

 

Muži finále Park

23:25 – 00:25

 

Muži finále Street

00:55 – 02:25

 

LIVE STREAM LZE OD STŘEDY DO NEDĚLE SLEDOVAT NA TOMTO ODKAZU

nebo přímo na Dew Tour Youtube kanálu, kde jsou jednotlivé disciplíny rozděleny.

Všechny časy jsou uvedeny v našem CEsT čase.

 

Veškeré aktuální dění kolem naší české reprezentace můžete sledovat na Instagramu na stránce CZECH SKATEBOARDING.

 

 

Autor: mutecrap Rubrika: Události