Jak ovlivňuje koronavirus skateboardový průmysl v Čechách?

Po rozhovoru s Maxem a článku o skate průmyslu jsme oslovili zhruba dvacítku českých a slovenských skateshopů a eshopů s dotazem, jak na tom jsou. Sešla se nám čtyřka odpovědí a vzhledem k novince, že od 27. 4. se mohou otevřít menší prodejny, vydáváme článek právě dnes, neb doufáme, že od příštího týdne se situace změní.

 

Ať už je to závěr rozhovoru s Maxem, kde uvedl: „Ať podpořej značky, restaurace nebo cokoliv co mají rádi, protože spoustu z nich nečeká úplně easy období.„, nebo celý článek redakčního kolegy Davida na téma vlivu korony na skate průmysl ve světě (převzatý z Jenkemu), oba svým závěrem ústí v jedinou věc a tou je podpora vašeho skateshopu. Nebylo daleko k myšlence oslovit shopy u nás a sešla se nám čtyřka odpovědí na stejné otázky. Tedy jak jste na tom, aktuální vliv, co myslíte, že bude a co se u vás aktuálně děje. Samozřejmě vliv má aktuální dění na všechny, kromě online objednávek a jak vidíme u největších informačních hráčů, reklamy se postupně změnily ve prospěch online prodejen s potravinami či se zdravotním zbožím. Online jede.

 

Mezi řádky, z toho co bude, lze vyčíst obavu o dostupnost hardwaru ze zahraničí. O tom konec konců pojednával i článek z Jenkemu, že výpadek dodávek zboží se dá očekávat a kdo bude mít zboží, ten bude za kinga. Předáváme slovo do Prahy, do Tábora a do Havířova.

 

Václav Žalud, Ambassadors.

Václav Žalud, Ambassadors.

 

Ambassadors, Vašek Žalud

 

Jak je na tom váš shop či eshop aktuálně? 
Aktuálně jsme na tom dobře. Naši zákaznici nás silně podporují a vytvářejí nové objednávky. Formy plateb se hodně přesunuly na převody a platby kartou. Což je velice dobré s ohledem na kurýry, kteří tak stráví méně času u zákazníka a samotné vyzvednutí na prodejně jsme zrušili v březnu.

 

Jak vás aktuální situace zasáhla nejvíce a čím?
Nejvíc nás zasáhla spíš osobním kontaktem se zákazníkem, kdy v případě potřeby nějaké rady musíme komunikovat buď po telefonu nebo emailem. A také nás situace zasáhla asi na měsíc po personální stránce, kdy jsme se museli v omezeném počtu pohybovat v našem skladu tak, abychom co nejvíce omezili jakýkoliv vzájemný kontakt. Což samozřejmě mělo vliv na rychlost vyřízení objednávek.

 

Bude myslíš nějaká změna po skončení výjimečného stavu pro český skate byznys?
Myslím si, že záleží jak dlouho to celé bude trvat a jak dlouho, to záleží na lidech, kteří nerespektují nařízení vlády. Jsem ale přesvědčený, že se to na byznysu ve skate scéně nepozná nijak moc, hardware bude potřeba pořád. Spíš je otázka, jaký hardware bude zrovna dostupný, vzhledem k výpadkům firem ve světě. Uvidíme také jak na tom budou lidé s možností si něco koupit, i když otevření hobby marketů naznačuje, že kupní síla tady stále je.

 

Jsou na vašem shopu nějaké speciální akce pro zákazníky, na které byste chtěli upozornit?

Každý týden jsme po oznámení nouzového stavu vytvářeli několik akcí a aktivit, abychom lidi trochu povzbudili. Nyní jedeme, že ke každé desce Ambassadors přibalíme roušku zdarma jako dárek. Tato akce platí do vyčerpání zásob roušek. A určitě budeme připravovat i další akce!

 

Míra Brož, Flipshop.

Míra Brož, Flipshop.

 

Flipshop, Míra Brož

 

Jak je na tom váš shop či eshop aktuálně?
Aktuální situace je asi stejná jako u jiných skateshopů. Máme zavřeno a čekáme co bude. Pauzu vyplňujeme alespoň kompletní rekonstrukcí a aktualizací eshopu, plus přípravy kamenné prodejny na jarní sezónu. To sebou samozřejmě nese hygienická opatření, která nás v případě otevření neminou. Udělali jsme inventuru a dotáhli všechny stoleté kostlivce, ke kterým jsme se v běžném pracovním rytmu nedostali a snažíme se nepropadat panice. Dorazila nám i většina jaro – letních před objednávek, takže pořád je co dělat. Pokud má někdo o zboží zájem, udělá si u nás objednávku a osobně si ji na prodejně převezme. Museli jsme také zrušit každoroční minirampovou Open Spring Session na Cestě. Vzhledem k tomu, že nedisponujeme velkou prodejní plochou, pevně doufáme že vláda dnes schválí opatření o otevře menší prodejny (což se má stát od 27. 4. – pozn. Lang), ať už se sportovními potřebami nebo botami. Snad se na této vlně svezeme a postupně se nějak vrátíme do normálu. I když nám je jasné, že to bude chvilku trvat.

 

Jak vás aktuální situace zasáhla nejvíce a čím?
Vzhledem k tomu, že letošní zimní sezóna byla slabá a zbylo nám dost skladovek, chybí nám ta únorovo – březnová výprodejová čistka. To je samozřejmě na cashflow znát. Na druhou stranu jsme všechny pohledávky, daně, závazky z minulého roku atd. vyřešili a zaplatili už v lednu a máme alespoň v tomto čistý stůl. Nemáme žádné likvidační náklady a něco málo na na režii vždy dáváme bokem, ale  peníze se netočí, to je ten zásadní problém!

Sezóna je na začátku, snad to nějak ukorigujeme a zákazníci podpoří svůj Lokální Skateshop!

 

Bude myslíš nějaká změna po skončení výjimečného stavu pro český skate byznys?
Těžko říct. Co jsem se bavil s pár distirbutory, tak nikdo neví, jak to bude s dodáním podzimních před objednávek. Dolar stoupá, výroba se zkrouhla nebo úplně zastavila. V ohrožení jsou samozřejmě nejvíce majitelé sítí obchodů, z nichž je většina samotnými distributory. Ty firmy mají stovky zaměstnanců a velké finanční závazky, za které musí nést odpovědnost. To zcela jistě nějaké následky ponese. Budou omezené nebo zcela zrušené akce jako jsou závody, festivaly, klubové akce atd., což bude mít určitě taky dopad. Doposud to bylo všechno slušně rozjeté a každý věděl s čím může tak trošku počítat dopředu. Osobně si ale myslím, že je česká skate scéna silná a funguje tady určitý druh podpory, která v jiných odvětvích není tak zřejmá. Teď je to všechno ve hvězdách. Každopádně všem přeji hodně zdaru a štěstí v dalších dnech! Snad se brzy uvidíme někde ve skateparku a dáme pořádnou kalbu!

 

Jsou na vašem shopu nějaké speciální akce pro zákazníky, na které byste chtěli upozornit?
Kompletně jsme překopali celý e-shop a zlevnili větší část sortimentu, navíc máme poštovné nad litr zdarma! Doskladnili jsme hromadu čerstvého dřeva a jako bonus přivezli nálož starých dobrých fingerboardů. Ty se jako společník v karanténě velice dobře osvědčily. Všechno najdeš na www.flipshop.cz.

 

Petr Vašut, Picnic skateshop.

Petr Vašut, Picnic skateshop.

 

Picnic Skateshop, Petr Vašut

 

Jak je na tom váš shop či eshop aktuálně?
Náš kamenný krám je na tom tak, že se snaží fungovat jako výdejní okno z eshopu, ale v podstatě celkem stojí. Co se týká eshopu,tak je to o něco lepší, což je hlavně způsobeno otevřením skateparku.

 

Jak vás aktuální situace zasáhla nejvíce a čím?
Nejvíce nás zasáhla finančně a to je velký úbytek tržeb.

 

Bude myslíš nějaká změna po skončení výjimečného stavu pro český skate byznys?
To netuším, změna to asi bude nejen pro český skate byznys. A pokud lidi mají nějaký svůj oblíbený skateshop, tak v této době by ho měli podpořit.

 

Jsou na vašem shopu nějaké speciální akce pro zákazníky, na které byste chtěli upozornit?
Nechali jsme vyrobit speciální edici Picnic roušek, v limitce pouze 200 kusů, které budeme od čtvrtka 16. 4. balit k objednávkám zdarma.

 

Michal Zábranský, Total Board shop.

Michal Zábranský, Total Board shop.

 

Total Board Shop, Michal Zábranský

 

Jak je na tom váš shop či eshop aktuálně?
Stav hybernace – TBS kamenná prodejna uzavřena snad do 27.4.2020. Proběhla komplet čistka shopu tzv rekonstrukce snad všechno co se za ta léta nestihlo, tak se těšte na zbrusu novej shop. Snažíme se vycházet vstříc zákazníkům a na dohodě je možný i osobní odběr. (tzv. objednáš si desku nebo cokoliv na eshopu a já ti jí před shopem vydám. Klasickej street deal:) Po okolí a cestě domu je možnost i zavést na adresu.
Jak vás aktuální situace zasáhla nejvíce a čím?
Není příjem – není na režii shopu, zrušili jsme spoustu plánovaných akcí, což je velká škoda. Pokud je třeba podpořit Váš lokální shop, tak je to právě teď. Tak se toho nebojte, dezinfekce a ochranných pomůcek máme ranec.

 

Bude myslíš nějaká změna po skončení výjimečného stavu pro český skate byznys?
Pokud se otevře a lidi nebudou doma sedět na prdeli na penězích a začnou zas normálně nakupovat a nebudou si furt vyžadovat slevy, slevy, slevy, tak je reálná šance k návratu. Ale bude to chvíli trvat. Pokud bude co objednávat od distribuce samozřejmě. To bude zřejmě taky pěkný oříšek. Ale věříme, že tuto situaci zvládneme a vrátí se vše do ještě lepších kolejích.

 

Jsou na vašem shopu nějaké speciální akce pro zákazníky, na které byste chtěli upozornit?
Akce se řeší individuálně, takže spíš spontánně podle toho co je. Teď ke každé objednávce dáváme TBS stylovej nákrčník třeba. Pošta zdarma nad 1000,-Kč atd atd. Ale na co bych chctěl lidi pozvat, je že děláme s Gzyldou WIZARD game of S.K.A.T.E v Líbeznicích! A to snad lidi ocení. Díky za podporu a zachovejte přízeň Vašemu lokálnímu skateshopu.

Autor: Lang Rubrika: Nezařazené