Mike Hill – „Mr. Alien Workshop“ – Žít a nechat žít

Pokud je tvůj mozek poznamenanej lehce strašidelnýma designama, pak není potřeba představovat Mike Hilla a jeho práci. Po poněkud trnitější a nejistý cestě, kterou má Workshop za sebou v posledních pár letech, Mike znovu vzal do rukou ostatky značky a začal tvořit v Ohiu, kde momentálně přebývá v jednom z tamních protiatomových bunkrů. Rozhovor s touhle ikonou jsme prostě nemohli nechat být jen tak, takže jsme pro vás přeložili originální interview z Thrasher magazine.

Takže Miku, my jsme teď doslova a do písmene v protiatomovým bunkru, je to tak?

 

Jojo, dostal jsme se k tomuhle místu zhruba před rokem. Je to součástí celýho komplexu, který začali v šedesátých letech stavět, ale v devadesátkách ho zavřeli. Je to místo, kde testovali bomby, třeba odpalovací systém bomby Manhattan a tyhle ty bunkry myslím sloužily jako sklad nukleárního materiálu pro výrobu bomb a dalších sílenejch věcí, který tu dělali. Je to docela šílený. Tohle místo bylo myslím náhradním řídícím centrem protiraketový obrany pro případ, že by Rusové vyřadili to hlavní řídící centrum. Pak se tady dalo neprodyšně uzavřít 40 lidí. Měli tu dieselovej generátor, pitnou vodu a tak.

 

Nevím, jestli to někdy reálně použili, protože Studená válka samozřejmě skončila. Tady v areálu je bunkr, kterýmu se říká Mound (hrouda/kopeček), který provozovalo Monsanto a prej se tam děly nějaký šílenosti. Říká nám to náš UPSák. Jeho táta tam dělal a musel odtamtud odejít, takže si myslí, že jsme úplný cvoci, že tu bydlíme.

 

Jakej druh šíleností má na mysli? Co vypráví za příběhy?

 

No všecho možný o radiaci, víš jak. Jak třeba nikdy neviděl svýho tátu se sprchovat, protože se vždycky musel osprchovat už v práci kvůli možnosti přenosu radiace, či co. Někde v podzemí skladovali tenhle druh radioaktivního odpadu. A trvalo poměrně dlouho, než se to tady celý vyčistilo. Dneska to má na starosti EPA (pozn. Americká agentura na ochranu životního prostředí). Co rok musím chodit na nějaký meetingy k nim, abych jim potvrdil, že odtud nesmím brát žádnou půdu a tak. Mělo by to tu bejt vyčištěný a já to nějak neprožívám a věřím tomu. Ale lidi z města se toho bojí, protože tu prý kdysi došlo k nějakýmu úniku.

 

Ok, takže ty z toho strach nemáš, ale co třeba tví zaměstnanci? Nemaj strach z radiace nebo onemocnění?

 

Já tu mám vlastně jen jednoho člověka/ zaměstnance – Matta Williamse a ten už pro nás dělá hodně dlouho. Když jsem vzal Workshop zpátky od Tum Yeto tak přišel a podle mě slyšel leccos. Celý jsem to tady začal, když Tum Yeto spolklo Workshop. Začal jsem něco, co by se dalo pojmenovat agenturou, při troše dobré vůle: Sect. Používal jsem tohle místo více méně jen jako studio, kde jsem dělal nějaký kreativní věci pro Workshop a ostatní projekty.

 

Od tý doby, co Dyrdek prodal firmu Tum Yeto, jsem chtěl být zaměřený výhradně na umělecký věci a nezaobírat se tolik byznysem. Takže jsem si to takhle nastavil a dělal jsem tu výstavy printů pro lidi. To bylo super. No jenže pak Rob AWS zase pustil a zdálo se, že už ho to prostě nebaví, takže teď to řídíme všechno odsud sami – já a Matt. Takže mám furt vizi, že se tady budu zabývat tím, proč jsem se sem původně přistěhoval, ale bohužel denní operativa značky zabere hromadu času od tý doby, co jsem to od Dyrdeka převzal.

A Dyrdek se teda v současný době ve Workshopu nějak angažuje? Co Chris Carter?

 

Rob už se teď na značce nijak nepodílí. Dal 90% značky mně a zbylých 10% Carterovi. Taky ho něchal dělat Reflex a Joe Castrucci má Habitat. Takže takhle to Rob vyřešil. To se stalo zhruba ve stejný době, kdy za mnou přišli ze SUPREME, abych udělal tuhle kolaboraci. Rob mi zrovna volal a říká: „Mě už to nebaví. Je to tvoje, jestli chceš.“ Tak sem si řikal: „Ok, tak co s tím?“ Zrovna jsem si říkal, že se na to celý vykašlu a vezmu si třeba půl roku oddych, protože od tý doby, co se do firmy dostali lidi z Tum Yeto to bylo fakt divný. Bylo toho na nás s Carterem dost a snažili jsme se to nějak rozlousknout.

 

Intuice mi říkala, ať se toho chopím a vezmu si to celý zpátky sem do Ohia a udělám to celý od začátku. Ale Carter pro mě byl vždycky ten „business guy“, kterýmu jsem věřil, takže dělat to bez něj by byl moc velkej risk. Takže jsem tak mezitím lítal a říkal si, co s tím.

 

Takže v ten moment mě oslovilo SUPREME a já sem si řekl, že to bude dobrá změna, že alespoň nebudu furt čumět do kompu a do čísel, abych zjistil jestli mám vůbec na to, zaplatit tým, protože toho času sme udělali novej tým, se kterým jsem byl spokjenej a nechtěl jsem nikoho vyhazovat. Takže jsem začal pracovat na těch grafikách, který zabraly dost času. Něco namaluješ, čekáš do druhýho dne až to uschne a tak furt dokola. Tehdy jsem touhle prací strávil tady v bunkru asi dva měsíce. 

Takže jsem každý ráno vyšel ven a říkal si, co bych tak mohl udělat. Propojovalo se mi to s tou situací kolem Workshopu – byl jsem na jednu stranu hrozně vděčnej, že se to podařilo vrátit zpátky, ale chtěl jsem se odprostit od toho byznysu a dělat jen grafiku. Takže jsem byl takovej rozpolcenej a říkám si: „Nebudeš dělat u kompu. Dodělej tyhle grafiky, to je věc, co má cenu.“

 

Takže taková terapie trošku?

 

Jo. Přesně. Věděl jsem, že chci vrátit Workshop zpátky do Ohia a udělat mu velkej restart, ale na druhý straně jsem v tom byl jednoduše sám. Pak se občas stavil Matt a bavili jsme se o tom. Nakonec jsem se jednou rozhodl, že se prostě zblázním a půjdu do toho.

 

Paradoxně mi to pomohlo v tom kreativní procesu tvorby grafiky, protože už jsem neměl v sobě to morální dilema a mohl jsem se naplno věnovat něčemu jinýmu, co mě bavilo. Do tý doby jsem se furt plácal v tom, jestli mám Workshop nechat Tum Yeto a dělat pro ně jenom grafiky, nebo jestli si to mám na záda naložit celý. Byly dny, kdy jsem se tady v bunkru ráno probral a přišel si jako ve vězení.

 

Takže sis z toho udělal regulérní job…

 

Jo jo tak nějak. Ta zakázka pro SUPREME byl dobrej psychickej trénink. V době, kdy jsem s tím byl hotovej, tak jsem si uvědomil, že tohle je věc, kterou jsem zatím dělal většinu svýho života, takže by bylo dobrý v ní i nadále pokračovat a zapojit do ní i tým. Všichni z týmu mají nějakou vlastní formu kreativního sebevyjádření mimo skateboarding a baví mě s tím dál pracovat.

 

Když už je řeč o týmu, máš někoho v Kalifornii, kdo ti s ním pomáhá?

 

Stará se o něj Brennan Conroy, který se stará mimo Workshopu i o Habitat. Tak to bylo nastavený ještě pod Tum Yeto: já jsem měl studio, který dělalo grafiku a Brennan se staral o týmy. A Tum Yeto jako takový se staralo o všechny ostatní věci samozřejmě.

 

Takže co dneska dělá Chris Carter, když už není součástí značky?

Teď dělá Reflex ložiska. Byl to takovej náš vedlejší projekt už dřív. Rob mu to vrátil a on začal dělat nějaký nářadí na skejta. Myslím, že má nějaký deal s licencí domluvenej s Independentem. Když se to celý sesypalo, tak nějak se z toho sám vyčlenil. Myslím, že měl i nějaký zdravotní problémy, ale dneska už je dobrej. Asi to bylo tím stresem, že by najednou mělo padnout něco, co si vedl nějakých 20 let. Nebo 24 myslím, tak nějak…

Kde hledáš inspiraci po tolika letech, co si vedl skejtovou značku?

 

Motivuje mě to, že chci pořád dělat věci, který jsem s Alien Workshop vždycky dělat chtěl. pro mě měla ta značka vždycky několik vrstev. Vždycky tam byli lidi z týmu, který tvořili tu nejvíc skejtovou část toho všeho. U Workshopu mě vždycky bavilo, že si dělal pro tu entitu/ značku. Nebyla to moje práce pro značku, ale de facto „práce tý značky“. Začal jsem s AWS když mi bylo 24 a měl jsem hodně utopickejch plánů. Chtěl jsem, aby kryt fungoval jako takovej hub pro lidi, kde se budou scházet skaters a tak.

 

Chtěl bych tu dělat například lekce tisku na plátno. Ale skoro až ve smyslu školy nebo něčeho podobnýho. Zároveň ale chci, aby to bylo pořád postavený na skateboardingu a AWS. Ale chci, aby to lidem rozšiřovalo obzory ohledně toho, co můžou dokázat prostřednictvím skateboardingu. A celá tahle entita by měla bejt zaštítěná Workshopem. 

 

Tohle mě motivuje k tomu pokračovat. Skateboarding mě dostal k hudbě a grafickýmu designu a bez něj bych si k těmhle věcem asi nikdy nepřičuchnul.Ovlivnilo mě to a můj život takovým způsobem, že mám potřebu tuhle příležitost předat mladším skaterům.

 

Je pravda, že jste původní logo vytvořili v restauraci Denny’s ?

 

Částečně. Je to založený na kombinaci stylu logu Denny’s a čerpacích stanic Marathon. Nakreslil jsem to tehdy ve sklepě baráku, kde jsem bydlel. Bylo to dělaný na dvouvrstvej osvitovej acetátovej film a nasvěcoval jsem to na stolní lampu, čímž jsem dosáhl toho zaoblení. Tehdy jsem tuhle techniku hodně využíval.

 

Alien Workshp byl vždycky výjimečnej, co do designu a grafickýho stylu. Seš naštvanej, že v době, kdy měl AWS v rukou Dyrdek dal na desku například fotku svýho buldočka?

 

Tehdy jsme byli dost vyhořelý, tým byl obrovskej a abych by upřímnej, měl jsem takovej dojem, že nám začíná něco důležitýho unikat, víš co?

 

Snažíš se pracovat s hromadou proměnných, vytvořit dobrej tým kolem smysluplný značky a pak takovejhle člověk prodá daleko víc prken než se třeba prodalo Dillova designu. Takže to je věc, která tě vůbec nepotěší, ale na druhou stranu je to prostě přirozený, že se tohle děje.

 

Občas si procházím nějaký soubory na svým disku přijde mi to jako úplně jinej svět.Takže: nejsem na to hrdej, ale když seš zavřenej ve skleněný  bublině a děláš všechno pro to, aby si uživil firmu a dobrý lidi kolem sebe, občas se ti prostě stane, že trošku „sejdeš z cesty“.

Když Dill a AVE odešli z AWS věděli jste, že se to stane. probírali jste to před tím?

 

Z toho co jsem pochopil tam proběhl nějaký meeting s Robem, protože vyrůstali společně. Jenže když Rob vstoupil do AWS byly některý jako ideje z perspektivy riderů i nás trošku mimo. Takže myslím, že Dill a AVEm odešli s tím, že to asi nikam nepovede. Ale rozhodně vůči nim nic nemám. Naopak jsem rád vždycky, když vidím, že lidi vytváří něco novýho. Jako samozřejmě to bylo na houby, protože si ty lidi měl rád a mrzí tě, že odchází, ale na druhou stranu já rozhodně nejsem ten typ, kterej by komukoli bránil vytvořit něco vlastního.

 

Takže seš asi pyšnej, když vidiíš, co udělali se svýma značkama, ne?

 

Jo to určitě. Vlastně tu u mě nedávno byl Jason a bavili jsme se o tom. V dnešní době je to ještě daleko těžší vytvořit něco pořádnýho, než v době, kdy jsme začinali my. Protože teď je všude hrozně moc všeho – značek, lidí, týmů, videí… kdežto tehdy existovalo jen pár značek a bylo to vlastně lehčí, když to tak řeknu.

 

Kdo je podle tebe nejleší rider, kterej kdy jezdil za Workshop?

 

Já osobně jsem za Duane Pitreho. To byl první skutečnej street skater po stránce stylu. Ve smyslu, že neodrostl rádiusům, jako vetšina lidí v tý době. Skvěle se s ním točilo a i sem si s ním dost rozuměl. Přirozeně to nejde takhle říct, kdo byl nejelpší, ale na short-listu jsou za mě určitě: Grant, Dill, Heath a Dylan.

 

Když se podívám na současnou produkci designů skate desek, vidím hrozně moc pobobných věcí, který byly charakteristický pro původní designy AWS. Všiml sis toho taky?

 

Je to super, že tenhle vliv Workshopu je v lidech zakořeněnej, ale osobně to moc nesleduju a snažím se soustředit na naši práci s AWS v našem bunkru. Nechci se tím rozptylovat, ale nemám problém s tím, aby kdokoli dělal to, co chce. myslím, že to je o tom takzvaně „žít a nechat žít“ a když se ti podaří tou svou věcí někoho ovlivnit, je to super. Když jsem vyrůstal, tak mě taky ovlivňovaly nějaký značky, takže je to přirozený.

 

Tak nám ještě prozraď, na čem teď pracujete a co je další velká věc, která Alien Workshop čeká?

 

Děláme promodely současným pro-riderům. Vím, že lidi by asi chtěli další ridery, ale to závisí na přirozeným chodu věcí a teď to ještě není na řadě. Rád bych dělal nějaký eventy tady v bunkru. Nějaký art-shows věcí, který dělali naši jezdci. A snad to všechno povede k tomu, že je budu moct zpětně zase podporovat v tom, co dělaj.Teď je pro mě priorita stabilizovat AWS tak, abych kluky mohl podporovat v tom, aby cestovali, natáčeli videa atp.

 

A poslední obligátní otázka: věříš pořád na mimozemšťany?

Řekl bych, že jo. Teda jako chtěl bych, jestli mi rozumíš. Mám rád neznámo a mystiku, takže tím bych to utnul.