Tomík Marek si splnil sen a otevřel v Jihlavě Skatelocal shop

Tomík. Tomík Marek. Jihlava. Dobrej kluk. To všechno k sobě sedí. Těžko říct, kdy jsme se potkali poprvé, možné přes asociaci a rozjíždění školky v Jihlavě. Možná někde na závodech, které buď organizoval nebo moderoval. Nebo obojí. Ale určitě to bylo někde kolem skejtu, kterej je v Tomíkovi zažranej hodně hluboko a když si pak takový lidi splní sen, rozhovor s nimi jdou pak po másle. Vlastně to takový člověk zvládne skoro celý sám.

 

Tomík ve svém království.

Tomík ve svém království.

 

 

Ahoj Tomíku, že jsi otevřel krám, k tomu se určitě dostaneme, ale spíš bych po tobě chtěl pro začátek tvojí celkovou skejtovou kariéru, čím vším jsi si prošel k otevření krámu. Myšleno z pohledu skateboardingu.

Zdravíčko Langu, zkusím tuhle otázku stručně. Byl jsem dítě ulice a skateboarding mi dal vše, co jsem hledal. Jinak klasika, kámoš dostal skate pod stromek a už to začalo. Pocházím ze Svitav, kde byla skvělá parta. Skejtovali jsme každý den. O víkendech jsme jezdili na trípky po skateparcích a pak i na localní contesty. Zásadní moment který mě vyslal cestou skateboardingu a na který nikdy nemůžu zapomenout, byla naprosto první návštěva závodů vůbec. Byl to Beebob skate contest v České Třebové. Rok asi 2005. To byl ten zásadní moment, který mě vyslal cestou skateboardingu. Představ si Trávu před patnácti, jak spíkroval lokálky na sídlišti. Byl nalitej jak hovado, a všichni byli buď kozomrdi, nebo mladí čuramrdi, hehe. Ale šlo o tu atmosféru kolem, ta mě pohltila. Taky jsem tam poprvé uviděl Arnošta z HK, nebo Honzu Duška aka Ucha, který jezdil jak nějakej amík s největším stylem. Ale bylo tam ještě zásadnější setkání, a to bylo s Qětákem, který si mě pak vzal pod křídla a od té doby to byl můj skejtovej fotr. Shodou okolností makal jako prodavač deset metrů od baráku, kde jsem bydlel, a já k němu pořád chodil na shop kecat o životě a skateboardingu. V tu dobu jsem měl od něho maximální podporu. A asi v sedmnácti jsem s jeho pomocí udělal svoje první lokálky u nás ve skateparku. A teď to dělám už přes deset let. Po škole jsem začal makat ve skateshopu v Jihlavě a nabíral zkušenosti ve světě skateboardingu. A jak ty rád píšeš, začal jsem dělat skateboarding, a teď už na plnej úvazek. Nově jako šťastný majitel skateshopu.

 

Trávu si umím živě představit a zdravíme basket city ČT! Jo jo, je něco jinýho dělat skateboarding full time a něco jinýho je si zajezdit večer po práci. Každopádně děkuji za CV. Skate Local. Proč Skate Local jako název a proč kamenný krám v Jihlavě?

SkateLocal se mě drží právě od prvních závodu co jsem udělal s Qětákem ve Svitavách. Prakticky to vymyslel on, udělal plakát a řekl co mám vše udělat a zařídit. Sehnal nějaké slevy do skateshopu, jako ceny pro vítěze. Pak to celé odspíkroval. Ty první závody se vlastně jmenovali Skate PUNK Local contest. Protože to bylo prostě v punku, ale bylo to super. Prostě staré dobré lokálky.

A od té doby jsem to všechno valil pod jménem Skate Local Contest. A Jihlava mi přirostla k srdci i celá Vysočina. Je to větší město než Svitavy a dává to trošku víc možností. Zároveň to není žádná metropole, kde se lidi zbytečně uháněj.

Takhle mi to vyhovuje a klidně tady s trochou štěstí zapustím kořeny.

 

Skate Local shop.

Skate Local shop.

 

Tak hlavně když to bude fungovat a dávat nějaký numera. Zpět k Jihlavě. Jaká cesta přivedla do Jihlavy skatepark jaký tam teď máte?

To byla dlouhá cesta. Určitě bych zmínil snahu straších skejťáků o vybudování nového skateparku. Jejich aktivita vedla k tomu, že už byl nějaký projekt, vědělo se, kde by se asi stavělo, ale tím to bohužel haslo. Já jsem hned po škole nastoupil do místního skateshopu a začal makat na zdejší scéně. A když to zkrátím, pomohly nám Skate Local contesty a vítězná cesta byla v podobě založení Young blood Skateboard academy. Už nás nejezdilo ve starém rozpadlém skateparku pět lidí, ale třeba víc než třicet. Dostal jsem nějaké ocenění od města a to vedlo k asi nejdůležitější schůzce s tehdejším primátorem. Ten byl nadšený a projekt se začal konečně hýbat. A za půl roku se začalo stavět. Skatepark bude mít už skoro šest let, ale teď by jsme potřebovali, tak dvakrát větší. Hehe

 

A je tam nějaká možnost zvětšení?

To si nemyslím, že bude teď reálné. Tenhle rok by měla začít stavba pumptracku, který bude hned vedle skateparku a bude fakt velkej a prej i unikátní na ČR.

Já se snažím prosadit zázemí u skateparku a hlavně noční osvětlení nad skateparkem. To by znamenalo, že se tam děti vyblbnou přes den a starší parta může jít v klidu na večer skejtovat, aniž by se jim tam někdo klasicky motal.

 

Co vím, tak vloni jsi otevřel i halu pro váš klub. Popiš plány s halou a jak vidíš do budoucna scénu v Jihlavě?

Yes, hala mi dala zabrat.. hehe. Ale teď máme skateboarding v Jihlavě po celej rok. Já to celé vymyslel, sehnal prostor, prachy atd. Tady musím poděkovat Český asociaci skateboardingu za finanční support a taky Sportovnímu klubu Jihlava. Ale především místí SL partě, že chodili makat a společně jsme tam postavili opravdu vymazlenou minirampu. Hale říkáme Skate Local Spot a ještě nás tam čeká dost práce. Ve finále bude disponovat minirampou i skateparkem. Sloužit má hlavně Young Blood partě, ale i všem skejťákům. Chci tam pořádat řadu akcí od contestů až po koncerty. Každopádně je to super místo a určitě dorazí pozvánka na druhý ročník Benefičního festivalu skateboardingu.

 

Jako doma. . .

Jako doma. . .

 

Ke spolupráci s ČAS doplním, že spolupráce s tebou je dlouholetá, tvůj klub spadá pod ČAS a ta podpora haly byla tedy na místě. Stejně jako podpora i ostatním klubům pod ČAS. Popiš co vlastně dalšího děláš ve spolupráci s ČAS?

ČAS mi pomohla na úplným začátku, se založením a vedením Young blood S.A.

Začali jsme společně pořádat závody pro děti s názvem Day for Kids. Pak asi rok 2015 se rozjížděli vetší závody za podpory měst, kde se závod pořádal a 2016 už se to transformovalo na sérii ČSP. V tu dobu už jsem začal i spíkrovat pro ČAS.

A za ta léta s mikrofonem jsem toho namluvil už fakt hodně. Mega mě to baví a je to takovej můj koníček, vždy si to užiju. Ale ty velký závody, když mluvíš celej den, jsou šíleně náročné. Co se týká aktuální spolupráce s ČAS, tak minulý rok se to pořádně rozjelo. Tím myslím aktivní podpora klubů a jejich trenérů. Pracovní název projektu od ČAS je Talent. Udělal jsem si třetí a druhou licenci trenéra a tím pádem se k nám dostanou nějaké peníze, které můžu využit na podporu dětí.

Minulou sezonu už se rozjel Talent na plno a tak jsme mohli s dětma pravidelně vyrážet na celou sérii ČSP i MČR. Taky jsme měli placené soustředění pro všechny kluby v ČAS. V poslední řadě nám pomohli s realizací SL spotu v Jihlavě.

 

V tom nás trochu přibrzdila korona, zrušený ČSP.  Vypadá že budeš mít letos hodně volných víkendů, nějaký plány?

Ano a bohužel, odpadá mi jedna akce za druhou. Což bolí finančně, ale víc mě mrzí, že tenhle rok byl opravdu nabitej a já měl být každý víkend jinde a buď skejtovat nebo spíkrovat. A jak píšeš, budu mít nakonec hodně volných víkendu. Takže hodně času pro sebe, ale především na budovaní SkateLocal skateshopu. Nebudou chybět ani SL eventy, jak u nás ve skateparku nebo na spotě. A myslím, že tak i tak budu cestovat, bez toho si neumím v létě představit. Postavilo se tu hodně nových skateparků, kde jsem ještě nebyl, tak vyrazíme s partou a třeba stihnu konečně ten první edit z bowlu. Hehe

 

Tak nekecej a toč. Tomíku díky za rozhovor, za tvůj čas co vrážíš do skejtu a ať se daří!

 

Já díky za prostor. Tak snad se brzo vidíme na nějakých lokálkách nebo ve SkateLocal shopu. Support your local skateshop!

O nejoblíbenější značce Tomíka nemůže být pochyb.

O nejoblíbenější značce Tomíka nemůže být pochyb.

 

Skate Local na Facbeook.com.

Skate Local na Facbeook.com.